Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

MIKE21

Member
Μηνύματα
39
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
αμστερνταμ ξανα
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
samion,εχω μερικες ερωτησεις για σενα,ξερω οτι η βοηθεια σου θα ειναι πολυτιμη για αυτο.
1.στο σαιτ του βατικανου το εισητηριο κοστιζει 15+4=19ευρω αλλα αναφερει οτι ειναι για τα μουσεια του βατικανου και την καπελα σιξτινα.μεσα σε αυτο περιλαμβανεται και ο αγιος πετρος;δεν μπορεσα να το διευκρινισω
2.μου εστειλες 2 κλαμπακια.το ;qube disco και το saponeria club,ξερεις τι παιζει με πορτα και dress code;
3.εψαξα στο forum για να φαμε καπου καλα και φθηνα,βρηκα διαφορα αλλα περιμενω τη προταση σου που σιγουρα θα ειναι πιο συγκεκριμενη
αυτα,περιμενω τη βοηθεια σου,οποτε.
ευχαριστω
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.208
επισησ τι παιζει με την ryanair??εκλεισα τα εισητηρια εκτυπωσα το αποδεικτικο αλλα μου λει
IN ORDER TO TRAVEL YOU ARE REQUIRED TO CHECK-IN ONLINE AND PRESENT AT THE AIRPORT YOUR ONLINE BOARDING PASS AND VALID ACCEPTED TRAVEL DOCUMENT, PASSENGERS WHO DO NOT PRESENT A BOARDING PASS AT THE AIRPORT WILL BE CHARGED A RE-ISSUE FEE OF EUR40/GBP40(each boarding pass must be printed and presented on an individual A4 page).
Passengers can check-in online from 15 days up to 4 hours before each scheduled flight departure time.
πρέπει να κάνεις online chekin και να τυπώσεις το εισιτήριο αλλιώς πληρώνεις 40 ευρώ το άτομο για κάθε πτήση.Αυτό που εκτύπωσες προφανώς δεν είναι το εισιτήριο αλλά τα στοιχεία της κράτησης γιατί το εισιτήριο το εκτυπώνεις από 15 ημέρες πριν την πτήση και μέχρι και 4 ώρες πριν.
Υπάρχουν σχετικά θέματα για την Ryanair πάρα πολλά στο forum.Αν αφού τα διαβάσεις έχεις κάποια απορία πάλι κάνε ερώτηση εκεί πέρα καλύτερα και όχι εδώ.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
samion,εχω μερικες ερωτησεις για σενα,ξερω οτι η βοηθεια σου θα ειναι πολυτιμη για αυτο.
1.στο σαιτ του βατικανου το εισητηριο κοστιζει 15+4=19ευρω αλλα αναφερει οτι ειναι για τα μουσεια του βατικανου και την καπελα σιξτινα.μεσα σε αυτο περιλαμβανεται και ο αγιος πετρος;δεν μπορεσα να το διευκρινισω
2.μου εστειλες 2 κλαμπακια.το ;qube disco και το saponeria club,ξερεις τι παιζει με πορτα και dress code;
3.εψαξα στο forum για να φαμε καπου καλα και φθηνα,βρηκα διαφορα αλλα περιμενω τη προταση σου που σιγουρα θα ειναι πιο συγκεκριμενη
αυτα,περιμενω τη βοηθεια σου,οποτε.
ευχαριστω
Ο Άγιος Πέτρος είναι δωρεάν, ακτός αν θέλεις να επισκεφθείς τον τρούλο ή τις κατακόμβες, όποτε και υπάρχει κάποια επιβάρυνση.
 

marouli

Member
Μηνύματα
73
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κρουαζιέρα στην Αλάσκα
Λοιπόν πήγα ρώμη το νοέμβρη και εχω να σου πω εν ολίγοις τα εξής
Πήγαμε ενα πρωί στον αγ. πέτρο και στα μουσεία του βατικανού και ειχε απιστευτα τεράστια ουρά. Δεν καθήσαμε ούτε με σφαίρες. Κατόπιν,
ρωτήσαμε την ξενοδόχο μας και μας είπε: για να μη βρείτε καθόλου ουρά, θα πάτε τη μία ημέρα στα μουσεία στις 3 το απόγευμα και την επόμενη ημέρα στον αγ. πέτρο στις 4 το απόγευμα.
Ετσι και κάναμε και μπήκαμε και στα 2 κατευθείαν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! χωρίς να περιμένουμε δευτερόλεπτο!!!!!! στον αγιο πέτρο, δεν πληρώσαμε είσοδο, στα μουσεία δώσαμε αν θυμάμαι καλά 11 ευρώ το άτομο.
Με τη ρώμα pass μπήκαμε for free στο κολοσσαίο και στη ρωμαική αγορά που πιάνεται για ενα αξιοθέατο και στο castel san angelo. Της δώσαμε και κατάλαβε την χρησιμοποιούσαμε συνέχεια για 3 24ωρα.
Ωραία μπαράκια εχει και στο Τραστέβερε, που είναι κάτι σαν του Ψυρρή, να πας οπωσδήποτε!!!!!!!!!!!!!
 

vavatraxaki

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ
Ταξίδι-Όνειρο
NEW YORK
καλησπερα σε ολη την παρεα θα ηθελα τα φωτα σας ξερω οτι εχει παρα πολλα θεματα για την ρωμη αλλα θα ηθελα να μου πειτε καποια πραγματα εχω κλεισει ταξιδακι για 25/2 -28/2 θα ειμαστε 3 ζευγαρια
και εχω προβληματιστει με την περιοχη που θα επιλεξουμε να μεινουμε το ταξιδι θα ειναι Low Budget (οσο ειναι εφικτο στην ρωμη)
και για την διαμονη μας δινουμε το τρομερο ποσο των 50 ευρω της βραδυας με πρωινο!!!!(μαλλον ζηταμε πολλα ε;)
εχω κανει καποια αναζητηση στο booking κι εχω καταληξει σε καποια ξενοδοχεια αν καποιος-α γνωριζει καποια πληροφορια για αυτα;
εχω μπερδευτει απιστευτα!
1ο ξενοδοχειο περιοχη Βατικανο
Booking.com: Hotel Giuggioli, Ρώμη, Ιταλία - 155 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!
μας αρεσε εχει καλα σχολια!
αλλα ειναι μακρυα απο το κεντρο;επισης ενα σχολιο γραφει οτι τον χειμωνα τα μεσα μαζικης μεταφορας σταματανε στης 9 το βραδυ αυτο δεν μας βολευει δεν θελω να δωσουμε ενα σκασμο λεφτα σε ταξι!
2ο ξενοδοχειο
Booking.com: ξενοδοχείο Locanda San Cosimato, Ρώμη, Ιταλία - 350 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!
οχι πολυ καλα σχολια αλλα ολοι λενε πολυ καλη τοποθεσια!
πας παντου με τα ποδια;πχ κολοσαιο πανθαιον;δεν μπορεσα να καταλαβω (ειμαι και ξανθια μην γελατε!!!)
3ο ξενοδοχειο
Booking.com: ξενοδοχείο Santa Bibiana, Ρώμη, Ιταλία - 131 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!
πολυ καλα σχολια και βαθμολογια!
με προβληματιζει η περιοχη οπου διαβαζω γραφουν ποσο επικυνδινα ειναι το βραδυ!
αυτα για αρχη!!!!!!
 

bananaki

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
τι ωρα ειχεσ παει αρχικα και ειχε πολυ ουρα??11 ευρω το ατομο με την rome pass?στη villa borghese πηγεσ?εχει εισητηριο?στο τραστεβερε που ακριβωσ να παω??για ενα χχλαρο ποτακι?και ποσο κανεισ?

εγω θα παω φεβρουαριο τελη λεσ να εχει πολυ κοσμο??
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
To τρίτο έχει καλές κριτικές αλλά διάβασα ότι τα μπρόστινά δωμάτια βλέπουν στο σταθμό,προσωπικά δε θα έμενα σε εκείνη την περιοχή όχι τόσο για λόγους ασφαλείας αλλά θεωρώ ότι έχει πολύ καλύτερες η Ρώμη!
Από τα άλλα δύο μάλλον θα διάλεγα αυτό στην Τραστέβερε γιατί είναι πιο κοντά στο ιστορικό κέντρο και είναι όμορφη περιοχή με πολλές επιλογές τριγύρω για φαγητό,καφέ,ποτό.
 

marouli

Member
Μηνύματα
73
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κρουαζιέρα στην Αλάσκα
αρχικά είχα παει στις 10το πρωί και γινότανε Ο χαμός. αυτό δεν το είχα ξαναματαδεί!!! η ρόμα pass δεν ισχύει στο βατικανό γιατί θεωρείται ξεχωριστό κράτος. η βίλα μποργκέζε είναι ένα τεράστιο πάρκο. δεν πληρώνεις για να μπείς. Εμείς νοικιάσαμε ποδηλατάκια και το γυρίσαμε όλο και είχε πολύ φάση. Επίσης μέσα στο παρκο έχει και ενα μουσείο την περίφημη γκαλερί μποργκέζε με ιδιωτική συλλογή πινάκων που όμως πρέπει απαραίτητα να έχεις κάνει ήδη κράτηση για να μπείς. εγω τραστέβερε πήγα απογευματάκι προς βράδυ και ήταν σούπερ. δεν έχει κάπου συγκεκριμένα να πας, γυρίζεις απλά όλη την περιοχή και πίνεις και ενα χαλαρό ποτάκι στα μπαράκια. εκεί θα δεις και τα φημισμένα μπαλκόνια που έχουν απλωμένες τις μπουγάδες απο παράθυρο σε παράθυρο. οι τιμές των ποτών εκεί είναι πιο φτηνές απο την υπόλοιπη ρώμη και έχει και προσφορές! δε νομίζω οτι είναι ιδιαίτερα τουριστική εκείνη η εποχή που θα πας, οπότε ίσως να μην έχει πολύ κόσμο.
 

cathy-κι

Member
Μηνύματα
156
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
Τανζανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ξέμεινα από όνειρο??
δε νομίζω οτι είναι ιδιαίτερα τουριστική εκείνη η εποχή που θα πας, οπότε ίσως να μην έχει πολύ κόσμο.

αν το λες για το Φεβρουαριο.. δε νομίζω.. είχα πάει πριν κανά 2 χρόνια.. Φεβρουάριο.. στο Βατικανό γίνεται πάντα χαμός!! απλά υπομονή..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.710
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom