Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Αν κάποιος μπορεί να προτείνει ένα ξενοδοχείο μέχρι 110 ευρώ τη βραδιά για 5 νύχτες που θα μείνουμε με κοντά του ΜΜΜ ζεστό και καθαρό.Επίσης διάβασα οτι την περίοδο που θα πάμε 14-19 Απριλίου υπάρχει η culture week με σχεδόν όλα τα αξιοθέατα δωρεάν.Έχει πετύχει ποτέ κάποιος απο εδώ αυτή την εβδομάδα;Επίσης με συμφέρει να βγάλω τη roma pass Που είναι για 3 ημέρες και τις άλλες 2 να βγάλω ημερήσιο εισιτήριο;Και κάτι τελευταίο έχω πάσο αλλά είμαι 26 ετών (μεταπτυχιακή φοιτήτρια) αν το πάρω μαζί μου θα έχω πουθενά έκπτωση;
Η Culture Week ή Settimana della Cultura αυτή τη χρονιά είναι μεταξύ 14 και 22 Απριλίου. Αυτές τις ημέρες τα μουσεία και οι αρχαιολογικοί χώροι έχουν δωρεάν είσοδο. Εξαιρούνται τα μουσεία του Βατικανού (αφού πρόκειται για άλλο κράτος). Επίσης είναι ενδιαφέρον το ότι κάποια μουσεία που, υπό κανονικές συνθήκες, είναι κλειστά για το κοινό, αυτές τις ημέρες θα είναι ανοικτά.

Όσο για ξενοδοχείο που ρωτάς, δες αυτά που προτείνουν οι φίλοι συμφορουμίτες. Αν μείνεις σε κεντρικό σημείο, θα χρησιμοποιήσεις ελάχιστα ή και καθόλου τα μμμ. Εγώ χρησιμοποίησα το μετρό μόνο μια φορά. Γνώμη μου είναι ότι, εφόσον τα μουσεία θα είναι δωρεάν, δε σε συμφέρει η roma pass.
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
bahari σας έχω διαβάσει πάρα πολύ αφού πονάει το χέρι μου, αλλά επειδή έχω και εξεταστική παράλληλα είναι και το πρώτο μου ταξίδι εξωτερικό έχω ψάξει και όλο το booking θα μπορούσατε να με βοηθήσετε γιατί κοντευω να απελπιστώ;Μπορείς να μου πείς σε ποιο ξενοδοχείο έμενες;Μήπως συμφέρει αφού θα δώ τα περισσότερα μνημεία δωρεάν να δώσω περισσότερα λεφτά για ένα ξενοδοχείο στο κέντρο;Και να εξοικονομήσω απο τα εισιτήρια;
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Γιατί κοντεύεις να απελπιστείς; Ταξίδι θα πας και μάλιστα στη Ρώμη:lol:
Εγώ έμεινα σε αυτό, αλλά το 2006 πριν κάνει ανακαίνιση. Τότε τα δωμάτια του ήταν λίγο παραμελημένα, αλλά καθαρά, και το πρωινό του αρκετά καλό. Η δε τιμή του ήταν εξαιρετική. Τώρα όμως βλέπω ότι στοιχίζει τα διπλάσια+ (190 ευρώ το δίκλινο:shock:) από ότι είχα δώσει τότε, οπότε δεν ξέρω αν αξίζει. Είμαι σίγουρη ότι μπορείς να βρεις φθηνότερο και καλύτερο. Η περιοχή πάντως με βόλεψε πάρα πολύ.
 

kakos21

Member
Μηνύματα
91
Likes
22
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕ ΚΑΛΗ ΠΑΡΕΑ ΠΑΝΤΟΥ !!!
Η Culture Week ή Settimana della Cultura αυτή τη χρονιά είναι μεταξύ 14 και 22 Απριλίου. Αυτές τις ημέρες τα μουσεία και οι αρχαιολογικοί χώροι έχουν δωρεάν είσοδο. Εξαιρούνται τα μουσεία του Βατικανού (αφού πρόκειται για άλλο κράτος). Επίσης είναι ενδιαφέρον το ότι κάποια μουσεία που, υπό κανονικές συνθήκες, είναι κλειστά για το κοινό, αυτές τις ημέρες θα είναι ανοικτά.

Όσο για ξενοδοχείο που ρωτάς, δες αυτά που προτείνουν οι φίλοι συμφορουμίτες. Αν μείνεις σε κεντρικό σημείο, θα χρησιμοποιήσεις ελάχιστα ή και καθόλου τα μμμ. Εγώ χρησιμοποίησα το μετρό μόνο μια φορά. Γνώμη μου είναι ότι, εφόσον τα μουσεία θα είναι δωρεάν, δε σε συμφέρει η roma pass.
Ενδιαφερον αυτο μετη settimana della cultura και σχεδιαζω για Ρωμη
δωσε περισσοτερες πληροφοριες γιατι με βλεπω να πηγαινω αυτη την περιοδο
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Ενδιαφερον αυτο μετη settimana della cultura και σχεδιαζω για Ρωμη δωσε περισσοτερες πληροφοριες γιατι με βλεπω να πηγαινω αυτη την περιοδο
Γίνονται και πολλές εκδηλώσεις/εκθέσεις/συναυλίες εκείνη την περίοδο. Η Settimana della cultura ισχύει για όλη την Ιταλία και η δωρεάν είσοδος ισχύει μόνο για τα μουσεία που λειτουργούν υπό τη αιγίδα του ιταλικού κράτους ή του δήμου (γι' αυτό και εξαιρούνται τα μουσεία του Βατικανού). Εδώ η σελίδα του υπουργείου με πολλές πληροφορίες (στα ιταλικά).
http://www.beniculturali.it/mibac/e.../Eventi/visualizza_asset.html_1226829710.html
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.392
Likes
9.319
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σχεδον ολα. Εξαιρουνται τα musei Capitolini,Quirinale, Vittoriano, MAXXI κ μερικα μικροτερα. Εκτος απροοπτου για φετος. Ο πληρης καταλογος θα ανακοινωθει αργοτερα.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.333
Likes
1.811
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Γίνονται και πολλές εκδηλώσεις/εκθέσεις/συναυλίες εκείνη την περίοδο. Η Settimana della cultura ισχύει για όλη την Ιταλία και η δωρεάν είσοδος ισχύει μόνο για τα μουσεία που λειτουργούν υπό τη αιγίδα του ιταλικού κράτους ή του δήμου (γι' αυτό και εξαιρούνται τα μουσεία του Βατικανού). Εδώ η σελίδα του υπουργείου με πολλές πληροφορίες (στα ιταλικά).
Αν δεν κάνω λάθος(το είχα κοιτάξει πριν λίγες μέρες) εξαιρείται και η Gallery Borgese η οποία όμως έχει μειωμενο εισητηριο εκείνες τις μέρες
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.392
Likes
9.319
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
το είχα κοιτάξει πριν λίγες μέρες) εξαιρείται και η Gallery Borgese
πού το είχες κοιτάξει? γιατί συμμετέχει κανονικά, όντας κρατικό μουσειο, είναι στη λίστα των μουσείων (δες λινκ της Bahari).
εννοείται εκτός είναι οι όποιες έκτακτες εκθέσεις έχει και η κράτηση που είναι πάντα απαραίτητη. 2Ε.
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλημέρα για την Gallery Borgese και το Vatican πρέπει να κάνω κράτηση;Επίσης έχω πάσο αλλά είμαι 26 μπορώ να βγάλω μειωμένο εισιτήριο;Συγνώμη αν σας ζαλίζω αλλά πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό και είμαι χαμένη και αγχωμένη.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.392
Likes
9.319
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλημέρα για την Gallery Borgese και το Vatican πρέπει να κάνω κράτηση;Επίσης έχω πάσο αλλά είμαι 26 μπορώ να βγάλω μειωμένο εισιτήριο;Συγνώμη αν σας ζαλίζω αλλά πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό και είμαι χαμένη και αγχωμένη.
στο Βατικανό γλυτώνεις ουρά με on line τικετ, στη Galleria είναι υποχρεωτική η κράτηση. έκπτωση στο Βατικανό:
Ticket Office online of the Vatican Museums
το ίδιο στη Galleria. ανάλογα τι σπουδάζεις έχεις ως κ 100% έκπτωση.
Borghese Gallery tickets - Reserve -Ticketing and Reservation Service Official Booking Service
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.273
Μηνύματα
885.881
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom