Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

hera

Member
Μηνύματα
132
Likes
28
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική..
Ξαναθέλω τη βοήθεια σας.(τι πρωτότυπο)!!!
Βατικανό λέμε να πάμε Δευτέρα 9.30 το πρωί σε πόση ώρα πιστεύετε θα τελειώσει;Θα βγάλω εισιτήρια απο το internet και μόλις τα δείξω θα μπω κατευθείαν;
Με το εισιτήριο από το internet ουσιαστικά παρακάμπτεις την ουρά γύρω από το Βατικανό και πηγαίνεις σε ξεχωριστή είσοδο στο πλάι από όπου και εν συνεχεία πας στα ειδικά εκδοτήρια για να σου δώσουν την κάρτα εισόδου. Το πόση ώρα θα κάνεις μέσα στο μουσείο, εξαρτάται από το τι και πως θες να το δεις…
Για να γυρίσεις όλο το μουσείο, να μελετήσεις τα εκθέματα, από όλες τις συλλογές ενδελεχώς και σε βάθος κλπ. κλπ. σε μία μέρα…. πιστεύω ότι απλά δεν γίνεται!

Οπότε ή αρκείσαι σε μία ωραία τουριστική περατζάδα από όλα και όπου πέσει το μάτι, με στάσεις σε λίγα πράγματα που σε εντυπωσιάζουν συν Καπέλα Σιξτίνα, που εμένα μου πήρε νομίζω 3 – 4 ώρες και αν έχει και ωραίο καιρό πίνεις και ένα καφεδάκι στους πανέμορφους κήπους, ή διαλέγεις 1 – 2 συλλογές στις οποίες θες να εντρυφήσεις και ρωτάς κάποιον «έμπειρο» πόση ώρα θα χρειαστείς ;)
Galleria Borghese λέμε να πάμε κυριακή αλλά επειδή θα έχει culture week θα είναι δωρεάν.Επειδή βλεπω οτι έχει ζήτηση μήπως μείνουμε απ'έξω;
Στην Galleria Borghese έχει ανώτατο όριο επιτρεπόμενων επισκεπτών ανά 2ωρο που είναι και ο ανώτατος χρόνος παραμονής στην έκθεση αν θυμάμαι καλά. Οι κανονισμοί είναι αυστηροί και τηρούνται στο έπακρο. Θα έλεγα να σιγουρευτείς ότι δεν χρειάζεται κράτηση, ακόμα και στην περίπτωση που είναι δωρεάν. Πάντως αν δεν είσαι super fan της ζωγραφικής και της τέχνης, ναι μεν είναι πολύ όμορφη έκθεση, αλλά και να μην την δεις θεωρώ ότι δεν χάθηκε ο κόσμος.
Και για να καταλήξω μιας που τα περισσότερα θα είναι δωρεάν τι ώρα πρέπει να πηγαίνουμε στα μουσεία και στους αρχαιολογικούς χώρους για να μην μείνουμε απ'έξω;
Εντός του ωραρίου λειτουργίας :lol: Αστειεύομαι, αλλά από την Ρωμαϊκή Αγορά εμείς φύγαμε κακήν κακώς μετά της μεθόδου σφυρίχτρα και andare :bleh:
Καλά να περάσεις!!!:p
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.384
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Θέλω να κάνω Ανάσταση στην ορθόδοξη εκκλησία στη Ρώμη.Πώς θα πάω μέχρι εκεί;Ψάχνω στο ATAC αλλά τζίφος.Θα μένω στη Piazza manzini και η εκκλησία είδα οτι είναι στο Campitelli.Ξέρετε αν η Ανάσταση γίνεται στις 12 όπως εδώ;
οι τρόποι που μπορείς να πας είναι αναρίθμητοι. τραμ+λεωφ, τραμ+μετρο+λεωφ, λεωφ+λεωφ κλπ. μελέτησε το σαιτ της ATAC, κατέβασε το χαρτη pdf και δες ποια γραμμη σε εξυπηρετει. η εκκλησία είναι σε κεντρικό σημείο. στο διπλανό δρόμο μέτρησα 18 λεωφορειακές γραμμές και από το μετρό-Κολοσσαιο, είναι μια ευχάριστη βόλτα. και φυσικά το Πάσχα και η Ανάσταση εορτάζεται ακριβώς όπως εδω.
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Σ'ευχαριστώ hera.Ας με βοηθήσει όποιος ξέρει για galleria borghese γιατί το σύστημα δίνει κρατήσεις μέχρι 8/4 και έχει μόνο τηλέφωνο για να επικοινωνήσω.
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
samion βάζω στο ATAC την διαδρομή και δεν μου την βγάζει.Βάζω την οδό του ξενοδοχείου και μετά δεν βρίσκω την οδό san theodoro.Μπορείς να με βοηθήσεις λίγο παραπάνω;Α και συγνώμη αν είμαι οφ τόπικ αλλά sto e-tickets έχω εκφράσει μια ακόμη απορία και ελπίζω να με βοηθήσεις.;);)
 

hera

Member
Μηνύματα
132
Likes
28
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική..
Σ'ευχαριστώ hera.Ας με βοηθήσει όποιος ξέρει για galleria borghese γιατί το σύστημα δίνει κρατήσεις μέχρι 8/4 και έχει μόνο τηλέφωνο για να επικοινωνήσω.
Δοκίμασε να πάρεις και τηλέφωνο πάντως. Εμείς μιλήσαμε τηλεφωνικά με το τηλ εξυπηρέτησης που δίνουν (θέμα πιστωτικής κάρτας) όταν ήμασταν Ρώμη και συνεννοηθήκαμε παραδόξως ;) Μάλιστα η κυρία μας είχε αφήσει και μήνυμα στο ξενοδοχείο για να μας εξυπηρετήσει.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.332
Likes
1.809
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
οι τρόποι που μπορείς να πας είναι αναρίθμητοι. τραμ+λεωφ, τραμ+μετρο+λεωφ, λεωφ+λεωφ κλπ. μελέτησε το σαιτ της ATAC, κατέβασε το χαρτη pdf και δες ποια γραμμη σε εξυπηρετει. η εκκλησία είναι σε κεντρικό σημείο. στο διπλανό δρόμο μέτρησα 18 λεωφορειακές γραμμές και από το μετρό-Κολοσσαιο, είναι μια ευχάριστη βόλτα. και φυσικά το Πάσχα και η Ανάσταση εορτάζεται ακριβώς όπως εδω.
Επειδή θα είμαι και εγώ Ρώμη της μέρες του ορθόδοξου Πάσχα, δηλαδή υπάρχει κάποιος ναός που να μπορούμε να πάμε για επιτάφιο και Ανάσταση,έτσι για να πάρουμε λίγο άρωμα εορτων?
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.332
Likes
1.809
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Ωραία η ιδέα σου alkistismaria, δεν μου είχε περάσει καθόλου από το μυαλό να ψάξω για κάτι τέτοιο!
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
coco εμείς φτάνουμε Μ.Σάββατο και είναι ήδη στο πρόγραμμα η Ανάσταση φτάνει να βρούμε την εκκλησία.Αλλά η πλάκα θα είναι την κυριακή που όλοι στην Ελλάδα θα τρώνε κατσικάκι και εμείς 1 carbonara.Αλλά δεν με χαλάει καθόλου είναι ωραίες οι αλλαγές.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.332
Likes
1.809
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Οκ θα πάρω τηλέφωνο.Ελπίζω να συνεννοηθούμε.Σ'ευχαριστώ hera.
Eίχα στείλει μειλ πριν λίγες μέρες ρωτώντας το ίδιο πράγμα και μου απάντησαν ότι οι κρατήσεις για εκείνη τη περίοδο θα ξεκινήσουν αρχές Απρίλη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.516
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom