Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

jimp

Member
Μηνύματα
5.027
Likes
6.411
Roma Pass

To & from Fiumicino - Aeroporti di Roma

Οτι αλλο χρειαστεις θα το βρεις μεσα στο φορουμ.
Με λιγο ως παρα πολυ διαβασμα θα καλυφθουν οι αποριες σου μεχρι τοτε.

Αν παλι συνεχισεις να εχεις αποριες εδω ειμαστε για να σε βοηθησουμε.
 
Μηνύματα
167
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Δενν πάμε ...έχουμε μωρά.
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗ
Ξενοδοχείο στην Ρώμη

Καλησπέρα σε όλους.....
Θα ήθελα την βοήθεια σας για να καταλήξω σε ξενοδοχείο στην Ρώμη....για την 4 ημερες (20/02 έως 24/02) για δύο άτομα.....Ταβάνι θα έβαζα 75Ε και φυσικά με πρωινό......παρακαλώ για τα φώτα σας....(πάω πρώτη φορά....Ρώμη....)
 
Μηνύματα
76
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α-ΚΑΝΑΔΑΣ
Γεια χαρά....έχω διαβάσει αρκετά πράγματα εδώ μέσα για Ρώμη ....αλλά επειδή εγώ είμαι κάπως διαφορετικός τουρίστας ....γιαυτό ανοίγω νέο θέμα.
Θα ήθελα γενικές πληροφορίες και προτάσεις για ένα τριήμερο στη Ρώμη όπου πάω για να περπατήσω την πόλη,τα μαγαζιά,τα σοκάκια,συνοικίες ,τα καφέ.....Βόλτα δηλαδή...Εδώ μέσα είδα πράγματι πολλές πληροφορίες όμως τα πιο πολλά έχουν να κάνουν με την Ρώμη=αρχαία πόλη-μουσείο ....αρχαία,εκκλησίες,Βατικανό,μουσεία,κάστρα κτλ
Εμένα όμως δεν με ενδιαφέρουν αυτά και δεν θα πάω να δω τίποτα από αυτά.(εσωτερικά)
Οπότε αν θέλει κάποιος να μου πει πως και που να κινηθώ , τι να δω και που να περπατήσω τις περισσότερες ώρες μέσα σε ένα τριήμερο παρασκευής-Σαββάτου-Κυριακής....
Για να γίνω πιο συγκεκριμένος..... δεν πρόκειτε να χάσω ούτε ένα λεπτό περιμένοντας σε οποιαδήποτε ουρά για να δω το οτιδήποτε.....οπότε έχω ένα καθαρό τριήμερο για βόλτα....Θα περάσω βέβαια από τα αξιοθέατα αλλά από έξω ...ίσα-ίσα για μία φώτο.
Εντάξει....ξέρω ότι μπορεί κάποιος να με κράξει...σκεπτόμενος ότι θα βρίσκεσαι σε τέτοια πόλη και δεν θα πας να δεις αυτό ή το τάδε?
Αλλά προσωπικά δεν μ αγγίζουν αυτά και γενικά δεν έχω ενδιαφέρον στο να μαθαίνω και να παίρνω τέτοιου είδους πληροφορίες πχ τι ήταν τότε το κολλοσαίο-τι γινόταν μέσα-που έμενε ο αυτοκράτορας-που έτρωγε-που έπαιρνε το μπάνιο του-που ήταν οι φυλακές κτλ...προσωπικά το θεωρώ χάσιμο χρόνου....(Και για το Λούβρο παράδειγμα που διάβαζα ότι θέλει 3 μέρες να το γυρίσεις....εγώ έκατσα 35 λεπτά και ήμουν οκ....και αυτά απλά γιατί "έπρεπε" εφόσον ήμουν Παρίσι να πάω)......τελοσπάντων.....Τα βλέπω αλλιώς τα πράγματα....Εμένα με ενδιαφέρει η ζωή στην κάθε πόλη,οι ρυθμοί της,οι άνθρωποι ,τα μαγαζιά,οι συνήθειές τους,οι γιορτές τους κτλ
Οπότε αν μπορεί κάποιος να μου πει ένα πρόγραμμα σκεπτόμενος ότι δεν θα χρειαστεί να "φάω" ώρα ή ώρες για τα αξιοθέατα .Μ ενδιαφέρουν περιοχές-σοκάκια-πλατείες που αξίζει να κινηθώ για καφε,παγωτά,ψώνια-βιτρίνες,φαγητό,νυχτερινή διασκέδαση κτλ.......τελείως free δηλαδή.....χαλαρά...και χωρίς να τρέχω ένα 3ημερο όπως κάνουν οι περισσότεροι για να τα δουν όλα.....μία απλή - χαλαρή βόλτα
 
Μηνύματα
76
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α-ΚΑΝΑΔΑΣ
αγρίεψε.....αλλά κατάλαβα....και έκλεισα άλλο ακόμη πιο κέντρο....αφού το γνωρίζω ότι θέλει περπάτημα και είμαι προετοιμασμένος γιαυτό....οπότε καλύτερα να είναι το ξενοδοχείο εκεί γύρω που θα κινούμαι για να μην έχω και άλλο extra περπάτημα στην επιστροφή μου,τα βράδια......και επίσης θα προσπαθήσω να μην μπω καθόλου στο μετρό.....Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες σχετικά με το ξενοδοχείο το οποίο και το τελείωσα...όσο αφορά την κράτηση...
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Και πολυ καλα θα κανεις,αφου στο ταξιδι σου αυτα σε ενδιαφερουν:).Ολη η Ρωμη ειναι ενα απεραντο μουσειο. Ολες οι γειτονιες της ειναι πολυ ομορφες για περπατημα.Για λεπτομερειες κανε αναζητηση σε ταξιδιωτικες ιστοριες και συζητησεις,πανω δεξια.Εχεις πολυ διαβασμα.(μην χαλαρωσεις!!)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Δεν νομίζω πως στο φόρουμ υπάρχουν μόνο πληροφορίες για τα αξιοθέατα και τα ωράρια των μουσείων.Κάθε άλλο.
Οι γκουρού του είδους και όχι μόνο έχουν παραθέσει άπειρες προτάσεις για φαγητό,νυχτερινή διασκέδαση,αγορές,γειτονιές,βόλτες σε διάφορα σημεία κτλ

Οπότε έχεις τρελό διάβασμα..Και πίστεψε με θα βρείς ότι θες και θα φτιάξεις έναν τέλειο ταξιδιωτικό οδηγό.
 

NIKIMAK

Member
Μηνύματα
75
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
ξανά Νέα Υόρκη και ξανά
Επειδη περιμενω να ζησω και εγω ενα 3ημερακι στη Ρωμη σε ενα μηνα περιπου εχω ηδη ξεκινησει να διαβαζω οσα εχουν γραφτει κ εχω φτιαξει ενα πολυ ωραιο πλανο.....
Θα βρεις πληροφοριες για μικρα cafe, πλατειες, ομορφες διαδρομες, βιτρινες κ γενικα ο, τι ζητας!! Αρκει να εχεις πολλη υπομονη κ ορεξη για διαβασμα...!
 
Μηνύματα
76
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α-ΚΑΝΑΔΑΣ
Σας ευχαριστώ.....πάντως επειδή διάβασα αρκετά...είχα την εντύπωση ότι τα διάβασα όλα....θα ξανακοιτάξω....μάλλον κάτι παρέλειψα.....Δεν διάβασα σίγουρα ταξιδιωτικές ιστορίες ...που μάλλον ...έχετε δίκιο...εκεί θα βρω αρκετά πράγματα
 

ganlayer3

Member
Μηνύματα
165
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
MANADO - INDONESIA
Στο δια ταυτα, 2 απο τις αγαπημενες μου διαδρομες ειναι οι κατωθι. Δεν θα σου γραψω πολυ συγκεκριμενα πραγματα γιατι ρωμη την τελευταια φορα που πηγα ηταν προ εξαετιας.
Α Διαδρομη: Ξεκινας απο βατικανο κατευθυνομενος προς το ποταμι, το διασχιζεις περιμετρικα περνας εξω απο το καστρο του μιχαηλ αγγελου επομενη γεφυρα δεξια καταληγει στην piazza navona, συνεχιζεις προς το πανθεον, περιπλανιεσαι στα σοκακια, βγαινεις στην via veneto.. Την διασχιζεις καθετα και φτανεις στην fontana di trevi, απο εκει κοβεις αριστερα και κατευθυνεσαι στην piazza di spania, συνεχιζεις ολο ευθεια και καταληγεις στην πλατεια ...........( δεν ενθυμουμαι). Απο εκει κοβεις δεξια και ανηφοριζεις προς την βιλλα μποργκεζε. Χρονος υλοποιησης : ολη η μερα.

Β Διαδρομη: ξεκινας απο via nationale και κατηφοριζεις προς piazza venetzia, περνας απο ρωμαικη αγορα και καταληγεις κολλοσεο. Περιπλανιεσαι στη ρωμαικη αγορα επιστρεφωντας προς piazza venezia, περνας απο τον ιπποδρομο και κατηφοριζεις προς το ποταμι, περνας την εβραΐκη συνοικια και καταληγεις στην περιοχη trastevere. Περιπλανιεσαι στα σοκακια τρως, πινεις και επειτα ξαναδιασχιζεις το ποταμι με κατευθυνδη την piazza navona και παλι πισω στο βατικανο. Χρονος υλοποιησης: αλλη μια μερα. Ελπιζω να τα θυμαμαι σωστα και να βοηθησα. Οντως η Ρωμη ειναι ενα απεραντο υπαιθριο μουσειο και αξιζει να την περπατησεις μεχρι λιποθυμιας.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.164
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Στο δια ταυτα, 2 απο τις αγαπημενες μου διαδρομες ειναι οι κατωθι. Δεν θα σου γραψω πολυ συγκεκριμενα πραγματα γιατι ρωμη την τελευταια φορα που πηγα ηταν προ εξαετιας.
Α Διαδρομη: Ξεκινας απο βατικανο κατευθυνομενος προς το ποταμι, το διασχιζεις περιμετρικα περνας εξω απο το καστρο του μιχαηλ αγγελου επομενη γεφυρα δεξια καταληγει στην piazza navona, συνεχιζεις προς το πανθεον, περιπλανιεσαι στα σοκακια, βγαινεις στην via veneto.. Την διασχιζεις καθετα και φτανεις στην fontana di trevi, απο εκει κοβεις αριστερα και κατευθυνεσαι στην piazza di spania, συνεχιζεις ολο ευθεια και καταληγεις στην πλατεια ...........( δεν ενθυμουμαι). Απο εκει κοβεις δεξια και ανηφοριζεις προς την βιλλα μποργκεζε. Χρονος υλοποιησης : ολη η μερα.

Β Διαδρομη: ξεκινας απο via nationale και κατηφοριζεις προς piazza venetzia, περνας απο ρωμαικη αγορα και καταληγεις κολλοσεο. Περιπλανιεσαι στη ρωμαικη αγορα επιστρεφωντας προς piazza venezia, περνας απο τον ιπποδρομο και κατηφοριζεις προς το ποταμι, περνας την εβραΐκη συνοικια και καταληγεις στην περιοχη trastevere. Περιπλανιεσαι στα σοκακια τρως, πινεις και επειτα ξαναδιασχιζεις το ποταμι με κατευθυνδη την piazza navona και παλι πισω στο βατικανο. Χρονος υλοποιησης: αλλη μια μερα. Ελπιζω να τα θυμαμαι σωστα και να βοηθησα. Οντως η Ρωμη ειναι ενα απεραντο υπαιθριο μουσειο και αξιζει να την περπατησεις μεχρι λιποθυμιας.
1. Εχει αλλη μια μερα, θελουμε Γ Διαδρομη.
2. Στη Β Διαδρομη αναφερεις κατι για φαγητο, στην Α ομως τον αφηνεις νηστικο
3. Η Α Διαδρομη τελειωνει στη βιλλα Μποργκεζε και η Β στο Βατικανο. Που θα μενει; Η μηπως θα μενει Βατικανο και θα ξεκινησει την πρωτη μερα απο κει, θα κατασκηνωσει το βραδι στην Μποργκεζε και την αλλη μεραθα επιστρεψει πισω Βατικανο;
 

ganlayer3

Member
Μηνύματα
165
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
MANADO - INDONESIA
Παραλειψη μου, στην Α διαδρομη μπορει να φαει σε καποια τρατορια αναμεσα στην fontana di trevi και την piazza venezia. Λιγο τουριστικα μεν αλλα στα σοκακια ολο και κατι θα ξετρυπωσει. Απο villa μπορκεζε θα πρεπει να ξανακατεβει στο κεντρο. Εγω εμενα βατικανο και με βολευε πολυ. Ως προς την τριτη ημερα που απο οτι καταλαβα θα ειναι μιση, εγω θα χαλαρωνα για φαγητο και για καφε στα σοκακια γυρω απο την piazza navona και το πανθεον.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.273
Μηνύματα
885.881
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom