Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Αρχές Ιούλη θα πάω στην Ρώμη και με δεδομένο τις υψηλές θερμοκρασίες της εποχής θα ήθελα μα μάθω αν επιτρέπεται η είσοδος με σόρτς και βερμούδα στις εκκλησίες και το Βατικανό.
Ευχαριστώ
Όπως σε όλους τους ναούς, όλων των θρησκειών, η ενδυμασία πάντα πρέπει να είναι η "κατάλληλη". Αρα, θα πρέπει να αποφύγεις τα σορτς ή τις πολύ κοντές βερμούδες και τα αμάνικα μπλουζάκια (τύπου φανελάκι). Και να βγάζεις το καπέλο, αν φοράς.
Δες και το σημείο "required clothing" στο παρακάτω link.
http://mv.vatican.va/3_EN/pages/z-Info/MV_Info_Consigli.html
 

themargav

Member
Μηνύματα
135
Likes
24
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αρχές Ιούλη θα πάω στην Ρώμη και με δεδομένο τις υψηλές θερμοκρασίες της εποχής θα ήθελα μα μάθω αν επιτρέπεται η είσοδος με σόρτς και βερμούδα στις εκκλησίες και το Βατικανό.
Ευχαριστώ
Η αλήθεια είναι ότι απαγορεύεται η είσοδος με την ενδυμασία που προανέφερες. Σε ορισμένες εκκλησίες, στην είσοδο σου δίνουν κάτι σαν ριχτάρια για να καλυφτείς, αλλά όχι στον Αγιο Πέτρο.
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Στον Αγιο Πετρο η γυναικα μου φορουσε αμανικο και απο πανω ειχε μια ζακετα στους ωμους δεν την φορουσε δεν της ειπαν κατι...οταν ομως μετα απο ωρα ζεσταθηκε και πηρε να κρατησει την ζακετα στα χερια της ηρθε καποιος και της ειπε οτι απαγορευεται.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
παιδια στο σαιτ της roma pass υπάρχουν 2 κάρτες. η roma pass και η roma & piu pass. ποιές είναι οι βασικές τους διαφορές? πλέον η roma pass κοστιζει 34 ευρώ ενώ η roma piu pass 32.:roll:
Και μένα με απασχολεί αυτό.. Ποιά από τις δύο κάρτες πρέπει να βγάλω;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.022
Likes
6.401
http://www.romapass.it/p.aspx?l=en&tid=33#faqq1

Εδω θα διαβασεις τις διαφορες. Δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο απλα η piu περιλαμβανει και καποια αλλα μουσεια στην ευρυτερη περιοχη της ρωμης και καποιες μεταφορες προς τα εκει. Επισης ειναι ουσιαστικα 2 καρτες. Μια για τα μουσεια και μια για τα μεσα μεταφορας την οποια θα πρεπει καθε φορα να την επικυρωνεις. Α και δεν μπορεις να την αγορασεις online.
 

MARIA_IOAN

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΩ ΣΤΗ ΡΩΜΗ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ Roma&Più Pass
ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΟΥ ΙΣΧΥΕΙ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ

1)ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΣΤΙΣ ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ΟΥΡΕΣ ΣΩΣΤΑ?
2) ΙΣΧΥΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΣΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΕΝΤΟΣ ΚΕΝΤΡΟΥ ΠΟΛΗΣ?
3) ΣΤΟ ΒΑΤΙΚΑΝΟ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΣΤΗΝ ΟΥΡΑ? ΑΝ ΟΧΙ ΠΗΓΑΙΝΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΚΠΤΩΣΗ ΣΤΟ ΑΝΤΙΤΙΜΟ ΕΙΣΗΤΗΡΙΟΥ?


ΕΠΙΣΗΣ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΙΤΕ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ TRASTEVERE Η ΣΤΗΝ PIAZZA SPAGNA. ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ?
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Σύμφωνα με τους όρους χρήσης:
Απαγορεύονται τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ, στον τίτλο του μηνύματος αλλά και στο περιεχόμενό του. Όταν θέλετε να τονίσετε κάτι χρησιμοποιήστε bold χαρακτήρες. Eκτός του ότι είναι κουραστικό για αυτόν που διαβάζει το post με τους κεφαλαίους χαρακτήρες, γενικότερα ο συγκεκριμένος τρόπος γραφής στον χώρο του Internet σημαίνει ότι "φωνάζετε", οπότε η άσκοπη και συνεχή χρήση τους είναι δυνατόν να προκαλέσει παρεξηγήσεις.

http://www.travelstories.gr/community/help/terms
 

MARIA_IOAN

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Σύμφωνα με τους όρους χρήσης:
Απαγορεύονται τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ, στον τίτλο του μηνύματος αλλά και στο περιεχόμενό του. Όταν θέλετε να τονίσετε κάτι χρησιμοποιήστε bold χαρακτήρες. Eκτός του ότι είναι κουραστικό για αυτόν που διαβάζει το post με τους κεφαλαίους χαρακτήρες, γενικότερα ο συγκεκριμένος τρόπος γραφής στον χώρο του Inet σημαίνει ότι "φωνάζετε", οπότε η άσκοπη και συνεχή χρήση τους είναι δυνατόν να προκαλέσει παρεξηγήσεις.

http://www.travelstories.gr/community/help/terms
συγνωμη δεν το ηξερα ειμαι νεα στο forum

πρεπει να ξανα γραψω το μηνυμα μου για να παρω απαντησεις?
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.747
Likes
15.343
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
όχι,άστο έτσι όπως είναι.
και καλώς όρισες.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Χαιρετώ τους ιταλόφιλους του σάιτ.
Θα ήθελα την βοήθειά σας γιατί τα Χριστούγεννα θα πάμε οικογενειακώς στη Ρώμη και θα είναι η πρώτη μας φορά με τον μικρό (8 χρονών) στο εξωτερικό. Εχω διαβάσει αρκετά θεματα για την Ρώμη και αυτο που κατάλαβα είναι ότι όσο περισσότερες πληροφορίες διαβάζω τόσο πιο πολύ μπερδεύομαι :rolleyes-80: Τεσπα!
Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι κάποιες συμβουλές για διαμονή με παιδί. Και επίσης αν αξίζει η επίσκεψη στη magicland ή θα ταλαιπωρηθούμε και ποιος ακούει τους άντρες μου μετά; :bleh:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.298
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Χαιρετώ τους ιταλόφιλους του σάιτ.
Θα ήθελα την βοήθειά σας γιατί τα Χριστούγεννα θα πάμε οικογενειακώς στη Ρώμη και θα είναι η πρώτη μας φορά με τον μικρό (8 χρονών) στο εξωτερικό. Εχω διαβάσει αρκετά θεματα για την Ρώμη και αυτο που κατάλαβα είναι ότι όσο περισσότερες πληροφορίες διαβάζω τόσο πιο πολύ μπερδεύομαι :rolleyes-80: Τεσπα!
Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι κάποιες συμβουλές για διαμονή με παιδί. Και επίσης αν αξίζει η επίσκεψη στη magicland ή θα ταλαιπωρηθούμε και ποιος ακούει τους άντρες μου μετά; :bleh:
8 ειναι η καλυτερη ηλικια για τετοια παρκα. Αξιζει και υποψη η μεταφορα με τραινο η λεωφορειο ειναι δωρεαν. Και διπλα εχει κ outlet για τα μεγαλυτερα παιδια...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.240
Μηνύματα
884.595
Μέλη
38.927
Νεότερο μέλος
Vagkouk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom