Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
8 ειναι η καλυτερη ηλικια για τετοια παρκα. Αξιζει και υποψη η μεταφορα με τραινο η λεωφορειο ειναι δωρεαν. Και διπλα εχει κ outlet για τα μεγαλυτερα παιδια...
Χίλια ευχαριστώ Σαμιον! Το 'ξερα πως μπορώ να βασιστω σε 'σένα :p
Δε με λες, να μείνω Τραστεβερε ή να προτιμησω άλλη περιοχη (λόγω παιδιου πάντα); Εχω βρει καλή τιμή για το Ripa, να το "χτυπήσω";
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.298
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Χίλια ευχαριστώ Σαμιον! Το 'ξερα πως μπορώ να βασιστω σε 'σένα :p
Δε με λες, να μείνω Τραστεβερε ή να προτιμησω άλλη περιοχη (λόγω παιδιου πάντα); Εχω βρει καλή τιμή για το Ripa, να το "χτυπήσω";
ασυζητητι χτυπα το. Εχει πολυ μεγαλα δωματια για κεντρο Ρωμης.και μεγαλο σουπερ μαρκετ απεναντι αν χρειαζεσαι κατι ιδιαιτερο για το παιδι κλπ.
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.055
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Θα σου πρότεινα να τον πας και στο Bioparco (ο ζωολογικος κήπος της Ρώμης) θα ξετρελαθει ο γιος σου. Ειναι καταπληκτικό το μέρος απο άποψη χώρου αλλά και ζώων. Τα ζώα δεν ειναι σε κλουβιά αλλά περιφραγμενα σε πολυ μεγάλους χώρους ανάλογους των συνθηκών που ζουν.Να φανταστείς ότι υπάρχει ένα μέρος για τους κορκοδειλους που εχει την βλάστηση αλλά και το κλίμα ζούγκλας ;)
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Παιδια σας ευχαριστώ πολύ για τα τιπς!
 

DespinaDR

Member
Μηνύματα
13
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπαι + Αμπου Νταμπι
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Γειας σε ολους.Να σας πω και γω τον "πονο" μου.Φευγω για Ρωμη το επομενο ΣΚ.Κανονισαμε 3 ατομα παρεα και κλεισαμε ενα apartment στην Piazza Navona απο οτι καταλαβα ειναι υπεροχη περιοχη για να μεινεις,σωστα?Η μηπως κανω λαθος?.Γενικα βρισκεις ξενοδοχεια αλλα αν θες κατι πραγματικα καλο το πληρωνεις λιγακι παραπανω.Εμεις κλεισαμε με 420Ε για τρεις μερες.Δεν ξερω αν το θεωρειτε φθηνο η ακριβο αλλα εμενα μου φανηκε λογικη η τιμη.Θα σας πω λεπτομεριες μολις γυρισω.Αν εχετε καμια καλη προταση για το τι αλλο μπορουμε να δουμε/φαμε/πιουμε εκτος απο τα σιγουρα feel free!! :)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.022
Likes
6.401
Αν ψαξεις λιγο στο φορουμ θα βρεις παρα πολλες προτασεις για φαγητο ποτο στην πανεμορφη Ρωμη.
Υπεροχη η Navona και υπεροχη και η Ρωμη.
Γρηγορα γρηγορα δυο προτασεις και οι δυο στο trastevere: Da Augusto και Dar Poeta. Και αφου θα εισαι και Navona το βραδακι αραζεις καπου εκει εχοντας παρει νωριτερα παγωτο απο το Della Palma.
 

DespinaDR

Member
Μηνύματα
13
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπαι + Αμπου Νταμπι
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
jimp ευχαριστω για τις προτασεις,karfitsa να σαι καλα θα τα διαβασω ευθυς αμεσως! :D
 

DespinaDR

Member
Μηνύματα
13
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπαι + Αμπου Νταμπι
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Γεια σας!!!Σε 4 μερες πεταω για Ρωμη και εχω ενθουσιαστει.Ειναι βεβαια και κατι που με προβληματιζει γιατο θελω να κανω 2-3 ερωτησεις.Απο αεροδρομιo Ciampino για Piazza navona πως παω?? Και η αλλη ερωτηση ειναι το Roman Pass το αγοραζω online η μπορω να το αγορασω απο Ρωμη και που τα πουλανε?Ευχαριστω παιδια. :)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.022
Likes
6.401
Γεια σας!!!Σε 4 μερες πεταω για Ρωμη και εχω ενθουσιαστει.Ειναι βεβαια και κατι που με προβληματιζει γιατο θελω να κανω 2-3 ερωτησεις.Απο αεροδρομιo Ciampino για Piazza navona πως παω?? Και η αλλη ερωτηση ειναι το Roman Pass το αγοραζω online η μπορω να το αγορασω απο Ρωμη και που τα πουλανε?Ευχαριστω παιδια. :)
http://www.rometoolkit.com/airport/ciampino_airport_bus.htm

Στο παραπανω σαιτ σου δινει τρεις τροπους μεταφορας προς Termini. Και κατω κατω κανει και μια συγκριση τιμων.
Μετα απο Termini θα παρεις ειτε το λεωφορειο 70 και θα σταματησεις εδω: Corso Rinascimento.
Αλλιως το λεωφορειο 64 και θα σταματησεις εδω: Corso Vittorio- Sant'Andrea Della Valle

Και οι δυο στασεις ειναι σχεδον μπροστα απο την εκκλησια Sant'Andrea Della Valle.

Για τη roma pass Οπως θα διαβασεις στο σαιτ της θα δεις οτι την πουλανε σε παρα πολλα σημεια στην πολη.
 

DespinaDR

Member
Μηνύματα
13
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπαι + Αμπου Νταμπι
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
http://www.rometoolkit.com/airport/ciampino_airport_bus.htm

Στο παραπανω σαιτ σου δινει τρεις τροπους μεταφορας προς Termini. Και κατω κατω κανει και μια συγκριση τιμων.
Μετα απο Termini θα παρεις ειτε το λεωφορειο 70 και θα σταματησεις εδω: Corso Rinascimento.
Αλλιως το λεωφορειο 64 και θα σταματησεις εδω: Corso Vittorio- Sant'Andrea Della Valle

Και οι δυο στασεις ειναι σχεδον μπροστα απο την εκκλησια Sant'Andrea Della Valle.

Για τη roma pass Οπως θα διαβασεις στο σαιτ της θα δεις οτι την πουλανε σε παρα πολλα σημεια στην πολη.
Ευχαριστω πολυ jimp!!!! :)
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.055
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Αρχές Ιούλη θα πάω στην Ρώμη και με δεδομένο τις υψηλές θερμοκρασίες της εποχής θα ήθελα μα μάθω αν επιτρέπεται η είσοδος με σόρτς και βερμούδα στις εκκλησίες και το Βατικανό.
Ευχαριστώ
Εγω πέρσι που πήγα φορούσα βερμουδα. Ευτυχώς είχε περιθώριο και την κατέβασμα σχεδόν μέχρι το γόνατο γιατί αλλιώς μου είπαν να περάσω στην άκρη. Είχα και το παιδάκι μου 4 χρόνων μαζι μου αλλα δεν συγκινήθηκαν...φούστα η βερμουδα λοιπόν μόνο λίγο πάνω απο το γόνατο και μανικακι η μπλουζα;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.240
Μηνύματα
884.599
Μέλη
38.930
Νεότερο μέλος
thanasisgr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom