Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

gianni1966

Member
Μηνύματα
211
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Καλησπερα κι απο εμενα.
Θα σου προτεινα, για διαμονη, την περιοχη αναμεσα στην σταση Manzoni του μετρο (κοκκινη γραμμη) και την εκκλησια του San Giovanni in Laterano. Θα εισαι κοντα σχετικα στο Κολοσσαιο και την Piazza Venezia, ακομα και με τα ποδια. Ακομα, απο την Piazza Venezia, ξεκινα η via del Corso, κεντρικοτατος εμπορικος δρομος, που περπατωντας την, μπορεις εκατερωθεν της, να επισκεφτεις καποια σημαντικα αξιοθεατα.
Για ξενοδοχεια, θα σου προτεινα το President, διπλα απο την σταση Manzoni και το Saint John, στον πρωτο παραλληλο δρομο, πισω απο το President. Αν θυμαμαι καλα, ο δρομος λεγεται Matteo Boiardo.
Ελπιζω να σε βοηθησα λιγο.
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
Και εγω για θεμα αποστασης θα διαλεγα το Grifo φαινετε μια χαρα ξενοδοχειακι:)
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Και εγω για θεμα αποστασης θα διαλεγα το Grifo φαινετε μια χαρα ξενοδοχειακι:)
Εσύ Doritaki βρήκες ξενοδοχείο; Νομίζω ότι είναι πολύ καλό και για σας. Εκτός αν θέλεις κάτι πιο λουσάτο εξαιτίας του Honeymoon.
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
καλως την kanel το ψαχνω βρηκα αεροπορικα πολυ καλη τιμη, βρηκα καποια ξενοδοχεια κοντα στο κολοσσαιο εχει καλυτερες τιμες σε πολυ καλα ξενοδοχεια το ιδιο και στο Βατικανο
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
καλως την kanel το ψαχνω βρηκα αεροπορικα πολυ καλη τιμη, βρηκα καποια ξενοδοχεια κοντα στο κολοσσαιο εχει καλυτερες τιμες σε πολυ καλα ξενοδοχεια το ιδιο και στο Βατικανο
Μπράβο πολύ χαίρομαι...όταν θα αποφασίζεις σε ποιο ξενοδοχείο θα μείνεις, δείξτα μας και εμάς να χαρούμε :)
 

magdleon

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη, Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Λατινική Αμερική

magdleon

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη, Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Λατινική Αμερική
Καλησπερα κι απο εμενα.
Θα σου προτεινα, για διαμονη, την περιοχη αναμεσα στην σταση Manzoni του μετρο (κοκκινη γραμμη) και την εκκλησια του San Giovanni in Laterano. Θα εισαι κοντα σχετικα στο Κολοσσαιο και την Piazza Venezia, ακομα και με τα ποδια. Ακομα, απο την Piazza Venezia, ξεκινα η via del Corso, κεντρικοτατος εμπορικος δρομος, που περπατωντας την, μπορεις εκατερωθεν της, να επισκεφτεις καποια σημαντικα αξιοθεατα.
Για ξενοδοχεια, θα σου προτεινα το President, διπλα απο την σταση Manzoni και το Saint John, στον πρωτο παραλληλο δρομο, πισω απο το President. Αν θυμαμαι καλα, ο δρομος λεγεται Matteo Boiardo.
Ελπιζω να σε βοηθησα λιγο.
Νομιζω οτι στη περιοχη που μου αναφερεις ειναι και το Grifo ή καπου εκει κοντα. Θα κοιταξω ομως και για τα ξενοδοχεια που μου προτινες. Ευχαριστω πολυ!
 
Last edited:

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
Μπράβο πολύ χαίρομαι...όταν θα αποφασίζεις σε ποιο ξενοδοχείο θα μείνεις, δείξτα μας και εμάς να χαρούμε :)
ναι αμε πολυ ευχαριστως βεβαια εμενα εχουν 140 την βραδια αλλα ειναι και η περιπτωση μας τετοια;) που διαθετουμε κατι παραπανω, οταν καταληξουμε σε λιγοτερα απο 10 που κοιταμε:D θα σας τα στειλω να μου πειτε αποψεις και ισως να βοηθησουν και καποιον αλλον.
 

george70

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
καλησπερα στην παρεα.μολις χθες αφιχθεις απο ρωμη σε ενα ταξιδι κομαντο.μιας και ηταν για 3 ημερες 2 διανυκτερευσεις, με ryanair!!.επειδη παω [ρωτη φορα ρωμη οι εντυπωσεις που μου αφησε ειναι αναμεικτες.ηξερα απο την αρχη οτι εχω πολ λιγι καιρο στην διαθεση μου,οποτε δεν αγχωθηκα.λοιπον τα θετικα,τουλαχιστον απο αυτα που προλαβα να δω!!
καλες συγκοινωνιες.μετρο,τραμ λεωφορεια,ολα ευκολα και γρηγορα πας οπου θελεις.
γενικα ευκολη προσβαση παντου,περπατημα περπατιεται ευκολα.
ξενοδοχεια βρισκεις σε καλες τιμες,και μεσα στο κεντρο,ειδεικα αυτην περιοδο.
μαγαζια και ρουχα,για ολα τα γουστα.απο τα πιο ακριβα(via del corso) μεχρι και τα πιο φτηνα( εδω θελει προσοχη γιατι το πολυ φτηνο ειναι κατα 90% κινεζικο)
αρχαια,μουσεια,αγαλματα,παλαια κτιρια τοιχογραφιες,γενικα η πολη ειναι ενα απεραντο μουσειο!!! για οσους ειναι λατρεις θα ξετρελλαθουν.
ΑΡΝΗΤΙΚΑ
οι ταριφες να μαθουν αγγλικα!!!! δεν νοειτα σε μια τοσο τουριστικη πολη να μην γνωρισουν αγγλικα
οι τιμες,και η ποιοτητα στο φαι μετρια!! τουλαχιστον οπου φαγαμε μικρες μεριδες μετρια ποιοτητα και απο τιμες αστα να πανε!!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
οι τιμες,και η ποιοτητα στο φαι μετρια!! τουλαχιστον οπου φαγαμε μικρες μεριδες μετρια ποιοτητα και απο τιμες αστα να πανε!!!
χωρίς να εχω καμμια διάθεση για αντιπαραθεσεις από τη μια και απο την αλλη επειδη το φαγητο ανηκει στα πλεονεκτηματα της πόλης δεν μας λες πού φαγατε? και από περιέργεια...ακολουθησατε καποια από τις προτασεις των μελων? ετσι ωστε με την απαντηση σου να βοηθηθουν περισσοτεροι και να τροποποιησουμε καταλληλα τις προτασεις μας...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.790
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom