Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Thponer

Member
Μηνύματα
38
Likes
5
1- Καλησπέρα, έχω κλείσει το http://www.booking.com/hotel/it/bag...id=70f7da48c1da485015c59fa13cbebee7c45d094fX1 για αρχές Απριλίου το οποίο βρίσκεται στο κέντρο. Όλα έδειχναν μια χαρά μέχρι που κοίταξα σήμερα και δεν διαβάζω πουθενά για τουαλέτα. Αναφέρει για ντουζιέρα, αλλά πολλά ξενοδοχεία γράφουν και για τουαλέτα. υπάρχει περίπτωση να είναι κοινή;
2- Μήπως είναι καλύτερα να κλείσω κοντά σε μετρό για μην έχω ταλαιπωρίες από και προς αεροδρόμιο;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
1- Καλησπέρα, έχω κλείσει το http://www.booking.com/hotel/it/bag...id=70f7da48c1da485015c59fa13cbebee7c45d094fX1 για αρχές Απριλίου το οποίο βρίσκεται στο κέντρο. Όλα έδειχναν μια χαρά μέχρι που κοίταξα σήμερα και δεν διαβάζω πουθενά για τουαλέτα. Αναφέρει για ντουζιέρα, αλλά πολλά ξενοδοχεία γράφουν και για τουαλέτα. υπάρχει περίπτωση να είναι κοινή;
2- Μήπως είναι καλύτερα να κλείσω κοντά σε μετρό για μην έχω ταλαιπωρίες από και προς αεροδρόμιο;
1. Κοίταξες εκεί που λέει παροχές δωματίου; Γιατί μια χαρά γράφει πως έχει τουαλέτα.
2.Μια χαρά είναι το ξενοδοχείο, στο καλύτερο σημείο της πόλης.
 

Thponer

Member
Μηνύματα
38
Likes
5
1-Κάτι θα έπαθα :haha:. Είχα κλείσει 4 ξενοδοχεία με δωρεάν ακύρωση και κράτησα μόνο αυτό. Κάπου θα μπερδεύτηκα αν και πήρε κάτι το μάτι στα σχόλια που διάβαζα, θα επικοινωνήσω αύριο μαζί τους.
2-Δεν θα έχω ταλαιπωρία με το αεροδρόμιο σε εκείνο το σημείο; Το ότι είναι σε εξαιρετική τοποθεσία το γνωρίζω. :D Απέχει 1,2 χλμ από τον κοντινότερο σταθμό μετρό.
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του φόρουμ :) όπως προφανως θα έχετε καταλάβει από το όνομα του λογαριασμού μου , με λένε Βασίλη και είμαι καινούριο μέλος στο φόρουμ σας!! Αν και είμαι αρκετά σίγουρος ότι ήμουν γραμμένος στο σιτε (το οποίο είχε αρκετά διαφορετική μορφή) και πριν 7-8 χρόνια (16 χρονών τότε) !!

Από ταξίδια δεν παίζουν και πολλά αν εξαιρέσουμε μια 5μερη στην Ιταλία με το λύκειο και ενα 2μερο στο bansko οπότε καταλαβαίνετε οτι είμαι λίγο μυρωδιάς :p

και μετα απο όλη αυτή την εισαγωγή να μπω και στο ψητό :xalara:! Κανονίσαμε με την κοπέλα μου ένα ταξιδάκι στην Ρώμη για την περίοδο 2-8 Ιουλίου με αναχώρηση απο Κέρκυρα (είμαστε απο Γιάννενα οπότε βολεύει) με easyjet!
σαν αρχάριος και χωριατάκι έχω πάααρα πολλές απορίες για τον προορισμό μας! θα σας γράψω εδώ το ζουμί αν δεν υπάρχει πρόβλημα και εν καιρό θα ανοίξω και ένα θεματάκι στο section με τις απορίες αν δω οτι τα βρήσκουμε σκούρα!!
ξεκινάω :bleh:

1)
Locanda Del Fante
Via Piave, 61, Περιοχή Via Veneto, 00187 Ρώμη

αυτό είναι το όνομα του ξενοδοχείου που κλείσαμε μέσο booking στην τιμή των 280 ευρο για 6 βράδυα ( δεν παίζουν και πολλά φράγκα)! Με βάση τον χάρτη φαινεται να είναι αρκετά κεντρικά για τα λεφτά του! Δεν θελουμε πολυτέλειες ..εξάλου όλη την μέρα θα είμαστε στο δρόμο και δεν σκοπεύουμε και να "κλαμπάρουμε" το βραδυ! Πρόβλημα για περπάτημα δεν έχουμε και από τις αποστάσεις που κοίταξα στο google maps πολλα σημαντικά αξιοθέατα απέχουν περίπου 2-3 χλμ μ.ο απο το ξενοδοχείο! Με βάση όλα αυτά πιστεύετε οτι κάναμε καλή επιλογή ή να το ξαναψάξουμε το θέμα???

2) Με μια μικρή έρευνα που κάναμε διαπιστώσαμε ότι τα πιο πολλά αξιοθέατα χρειάζονται εισιτήριο!!! θα μπορούσατε αν σας είναι εύκολο και γνωρίζει κάποιος να μας πει ποσο κοστίζουν τα εισιτήρια έστω στα πολύ βασικά αξιοθέατα?? Στα περισσότερα σιτες που είδαμε για τιμές εισιτηρίων ήταν όλα αρκετά τσιμπημένα αλλά όλα προσφόρουν καποια προνόμια όπως να μην περιμένεις στην ουρά και άλλα τέτοια!! Οπότε υποθέτω τα απλά εισιτήρια θα είναι πιο φθηνά!!

3) Συμφέρει να βγάλουμε αυτές τις κάρτες (travel pass , archeological pass) κτλ?? Αν ίσχυαν για 4-5 μέρες νομίζω οτι δεν θα υπήρχε λόγος να μην τις βγάλουμε αλλά αν ισχύουν μόνο για 3 μας συμφέρει απο τι στιγμή που θα είμαστε εκεί για 6 μέρες??? εξάλου αν το ξενοδοχείο ειναι όντως σε καλη τοποθεσία και δεν χρειαζόμαστε μεταφορικά.. μόνο απο τα μουσεία θα γλυτώσουμε κάποια λεφτά!!

Αυτά "εν ολίγοις" :bleh: ! Με συγχωρειτε για την έκθεση που έχω γράψει.. αλλά καταλαβαίνετε ο ενθουσιασμός και το άγχος του πρωτάρη!!! επίσης αν οι ερωτήσεις ειναι offtopic ευχαρίστως να μεταφερθούν στο σωστό μέρος !

ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ! :welcome:
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.189
Likes
4.046
Καλό θα είναι όταν μπαίνετε να ελέγξετε τις τιμές να το κάνετε στις σελίδες των αξιοθεάτων και όχι σε τουριστικές εταιρίες. Εγώ είχα κάτσει 7 βράδια και θεώρησα ότι δεν συνέφερε η Roma Pass. Θα είστε κεντρικά οπότε ούτε θα χρησιμοποιείτε πολύ τα μέσα. Όλα στα πόδια σας θα είναι.
Όσον αφορά τις τιμές, δεν θα το έλεγα ότι ειναι τσιμπημένες. Βατικανό 16€/8€ μειωνμένο. Κολοσσαίο, Αγορά 12€ (και τα δυο), 8 κατακόμβρες, 10,5 Castel Sant' Angelo. Αυτά θυμάμαι. Για τιμές κάντε καλή αναζήτηση στο διαδίκτυο και όλα υπάρχουν.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Εδω ψαχνοντας λιγο το σαιτ,θα βρεις τιμες,ωρες κλπ.http://www.rome.info/sights/Μπορεις,να δεις ποσο κανουν αυτα που θελεις να δεις και συγκρινε την καρτα και τι σου προσφερει http://www.romapass.it/p.aspx?l=en&tid=2 σε αυτο το σαιτ θα δεις τις σωστες τιμες για τις μετακινησεις...http://europeforvisitors.com/rome/transportation/rome-metrebus-tickets-and-fares.htm
Το ξενοδοχειο ειναι αυτο που λεμε και κοντα και μακρυα..με χαμηλη βαθμολογια.Τωρα,αν υπαρχει οικονομικο θεμα,δεν νομιζω οτι θα βρεις κατι αλλο,σε αυτη τη τιμη.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
σε αυτο το σαιτ θα δεις τις σωστες τιμες για τις μετακινησεις...http://europeforvisitors.com/rome/transportation/rome-metrebus-tickets-and-fares.htm
.
Οι τιμες ειναι σωστες, η περιγραφη λαθος. Σημαντικη ανακριβεια: τα εισητηρια των 1, 3,7 ημερων δεν ληγουν σε 24,72 ωρες η 7 ημερες αντιστοιχα αλλα στις 24.00 της 1ης, 3ης, 7ης ημερας απο την ακυρωση των αντιστοιχα. Με το ιδιο ημερησιο πχ δεν μπορεις να μπεις σε ΜΜΜ το βραδυ μετα τις 24.00 της ημερας που το ακυρωσες...πολλοι διαβαζουν τετοια σαιτ αντι των επισημων και βρισκονται προ δυσαρεστων εκπληξεων..ο ελεγχος ειναι αυστηρος και περιλαμβανει και αυτοφωρο..
http://www.atac.roma.it/page.asp?p=14
 

Thponer

Member
Μηνύματα
38
Likes
5
Έχω κλείσει εισιτήρια για Βατικανό-Κολοσαίο μέσω ίντερνετ. Σε όλα μου ζητούσε ημερομηνία και ώρα προσέλευσης. Αν αργήσω σε κάποιο 10-15 λεπτά αυτόματα ακυρώνεται το εισιτήριο; Θα μπορούσα να μπω πιο νωρίς από την ώρα που έχω δηλώσει; Τα Κολοσαίο-Αρχαία αγορά-Παλατίνο είναι σε ένα εισιτήριο, έχω δηλώσει για 10:30 το πρωί αν μπω κανονικά στην ώρα μου στο Κολοσαίο μπορεί στα άλλα να μπω μετά τις 12. Εδώ τι γίνεται; Έχω μπερδευτεί λίγο.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Έχω κλείσει εισιτήρια για Βατικανό-Κολοσαίο μέσω ίντερνετ. Σε όλα μου ζητούσε ημερομηνία και ώρα προσέλευσης. Αν αργήσω σε κάποιο 10-15 λεπτά αυτόματα ακυρώνεται το εισιτήριο; Θα μπορούσα να μπω πιο νωρίς από την ώρα που έχω δηλώσει; Τα Κολοσαίο-Αρχαία αγορά-Παλατίνο είναι σε ένα εισιτήριο, έχω δηλώσει για 10:30 το πρωί αν μπω κανονικά στην ώρα μου στο Κολοσαίο μπορεί στα άλλα να μπω μετά τις 12. Εδώ τι γίνεται; Έχω μπερδευτεί λίγο.
Για βατικανό μην αγχώνεσαι και γω νωρίτερα έχω μπει.
Για τα υπόλοιπα πάλι δεν θα έχεις πρόβλημα αρκεί να δείξεις το εισιτήριο σου. όπως καταλαβαίνεις δεν γίνεται να μπεις ταυτόχρονα και στα τρία!
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για την βοήθεια :) ! Σίγουρα θέλει αρκετό ψάξιμο το θέμα με τα εισιτήρια και το τι θα μας σύμφερε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.163
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom