Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

HarryCane

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Κατ' αρχήν ως νέο μέλος καλησπέρα και ευχαριστώ για για τις πληροφορίες που αποκόμισα διαβάζοντας τα περισσότερα από τα παραπάνω μηνύματα σας !!
Μιας και έχω προγραμματίσει να επισκεφτώ στα τέλη του Ιούνη τη Ρώμη έχω και εγώ λίγες απορίες που θα εκτιμούσα αν κάποιος από εσάς μπορεί να διώξει την ανασφάλεια μου.

1ον) Το ROMA PASS καλύπτει διαδρομές ΑΠΟ και ΠΡΟΣ το αεροδρόμιο είτε με το λεωφορείο (οι 2 εταιρίες που υπάρχουν) είτε με το τρένο ??

2ον) Μπορώ να το προμηθευτώ κάπου και από το αεροδρόμιο ?? και..

3ον) Η επιστροφή έχει οριστεί για τις 10 το πρωί !! Εμπειρικά μιας και αγνοώ πλήρως τους χρόνους μετακίνησης της Ρώμης, τι ώρα θεωρεί κάποιος πως πρέπει να βρίσκομαι στο ΤΕRΜΙΝΙ για να πάρω το λεωφορείο ώστε να βρίσκομαι στο Fiumicino, τουλάχιστον 2 ώρες πριν που είναι το τυπικό ??

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...και καλά ταξίδια ΠΑΝΤΑ !! ;)
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.189
Likes
4.046
1ον) Το ROMA PASS καλύπτει διαδρομές ΑΠΟ και ΠΡΟΣ το αεροδρόμιο είτε με το λεωφορείο (οι 2 εταιρίες που υπάρχουν) είτε με το τρένο ??
Όχι δεν καλύπτει

3ον) Η επιστροφή έχει οριστεί για τις 10 το πρωί !! Εμπειρικά μιας και αγνοώ πλήρως τους χρόνους μετακίνησης της Ρώμης, τι ώρα θεωρεί κάποιος πως πρέπει να βρίσκομαι στο ΤΕRΜΙΝΙ για να πάρω το λεωφορείο ώστε να βρίσκομαι στο Fiumicino, τουλάχιστον 2 ώρες πριν που είναι το τυπικό ??

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...και καλά ταξίδια ΠΑΝΤΑ !! ;)
Να κοιτάξεις τα δρομολόγια πολύ βασικό γιατί δεν έχουν κάθε 10 λεπτά. Και να κανεις κράτηση για το εισιτήριο αν θα πάρεις τη Terravision. ΜΠορει το λεωφορείο να ειναι γεμάτο και να μην μπορέσεις να το πάρεις
 

HarryCane

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Όχι δεν καλύπτει

Να κοιτάξεις τα δρομολόγια πολύ βασικό γιατί δεν έχουν κάθε 10 λεπτά. Και να κανεις κράτηση για το εισιτήριο αν θα πάρεις τη Terravision. ΜΠορει το λεωφορείο να ειναι γεμάτο και να μην μπορέσεις να το πάρεις
Κατάλαβα !! Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση !!
 

delalex

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια...Μια ερωτηση που δεν την βρίσκω μόνο. ..εαν κλεισω εισητηρια για termini απο Internet μου κοστιζει 8 ευρώ πήγαινε - έλα. ..Αν τα αγοράσω απο εκει με το που φτάσω πόσο θα μου κοστίσει?Το ίδιο?Γιατι φοβάμαι πως εαν κλείσω απο εδώ με μια καθυστέρηση παίζει και να μην προλάβω την ώρα...
 

mitsmag

Member
Μηνύματα
96
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Roadtrip Ισπανίας
mitsmag Για σένα δουλεύουμε!!!! :haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha:
Ρε παιδιά να είστε καλά! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ! ΟΤΙ ΚΑΝΕΤΕ να σας γυρισει σε ταξίδια
(δεν νομιζω να υπάρχει καλύτερη ευχή!)

Το θέμα είναι: έχει ας πούμε, χοντρικά, από τη Piazza Navona ή το Campo dei fiori βραδινό
Κατάλαβα..πρέπει λίγο να μελετήσω τον Χάρτη της Ρώμης! :haha:
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Κατάλαβα..πρέπει λίγο να μελετήσω τον Χάρτη της Ρώμης! :haha:
Οταν,αποφασιζει καποιος να οργανωσει το ταξιδι μονος,χρειαζονται καποιοα βασικα πραγματα-για να μην τα βρει αγγουρια-οπως ειπες-και να αξιοποιησει το χρονο που εχει.
Εγω πχ,ειδικα και για Ρωμη,θα αγοραζα,εναν οδηγο της πολης,που συνηθως εχει και το χαρτη.
Και εκει πανω θα εφτιαχνα το πλανο,βασει την ημερων και των ενδιαφεροντων μου.
Θα διαβαζα και τις συμβουλες που ηδη εχουν γραφτει εδω και ετσι,θα ειχα μια ολοκληρωμενη αποψη.
 

mitsmag

Member
Μηνύματα
96
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Roadtrip Ισπανίας
Οταν,αποφασιζει καποιος να οργανωσει το ταξιδι μονος,χρειαζονται καποιοα βασικα πραγματα-για να μην τα βρει αγγουρια-οπως ειπες-και να αξιοποιησει το χρονο που εχει.
Εγω πχ,ειδικα και για Ρωμη,θα αγοραζα,εναν οδηγο της πολης,που συνηθως εχει και το χαρτη.
Και εκει πανω θα εφτιαχνα το πλανο,βασει την ημερων και των ενδιαφεροντων μου.
Θα διαβαζα και τις συμβουλες που ηδη εχουν γραφτει εδω και ετσι,θα ειχα μια ολοκληρωμενη αποψη.
Εχω εναν οδηγο αλλα ειναι απο την εποχη του Νωε... :D Σκεψου εκει που δινει πληροφοριες για πληρωμες και τα λοιπα λεει για δραχμες και λιρρετες..
Εχω δει καποια τουριστικα- ντοκυμαντερ με τιπς αλλα πρεπει να διαβασω κι αλλο η αληθεια ειναι. Εχεις καποιον ταξιδιωτικο υποψην σου που να ειναι καλος..καπου εχω διαβασει οτι της DK ειναι καλοι.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Εχω εναν οδηγο αλλα ειναι απο την εποχη του Νωε... :D Σκεψου εκει που δινει πληροφοριες για πληρωμες και τα λοιπα λεει για δραχμες και λιρρετες..
Εχω δει καποια τουριστικα- ντοκυμαντερ με τιπς αλλα πρεπει να διαβασω κι αλλο η αληθεια ειναι. Εχεις καποιον ταξιδιωτικο υποψην σου που να ειναι καλος..καπου εχω διαβασει οτι της DK ειναι καλοι.
Ναι αυτοι οι οδηγοι ειναι καλοι.Αν θελεις να αγορασεις νεον οδηγο,ενταξει,αλλα μπορεις και με τον παλιο,εχοντας μαζι σου,σημειωσεις που εχεις βρει στο φορουμ μας,η ευρυτερα.Οπως,εστιατορια-μπαρ,μετακινησεις,ωρες λειτουργιας μουσειων και τιμες.....Χαρτη για μετρο και πολης,μπορεις να παρεις φτανοντας στο αεροδρομιο εκει,στις πληροφοριες και απο το ξενοδοχειο σου.
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
...καπου εχω διαβασει οτι της DK ειναι καλοι.
Της DK φημίζονται για την εικονογράφηση και τις φωτογραφίες τους. Καλό θα ήταν να πάρεις ένα πρόσφατο και μάλιστα αν προτιμήσεις την ηλεκτρονική μορφή θα σου έρθει και οικονομικότερα. Πολύ καλές σειρές επίσης είναι από lonely planet, Fodor's, Rough guides.
 
Last edited:

Triplover

Member
Μηνύματα
1.189
Likes
4.046
Θα σας κοστίσει 10€. 4 ευρώ αεροδρόμιο - πόλη και 6 την αντίστροφη διαδρομή
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.189
Likes
4.046
Εχω εναν οδηγο αλλα ειναι απο την εποχη του Νωε... :D
Μια χαρά θα τα καταφέρετε και με τον οδηγό του Νώε. Ουσιαστικά από τον οδηγό θα έχετε τα αξιοθέατα και τους χάρτες. Κάνοντας μια μικρή μελέτη θα εντοπίσετε αυτά που σας ενδιαφέρουν και θα βρείτε ώρες λειτουργίας και τιμές εισόδου στο διαδίκτυο. Ακόμα και πρόσφατο οδηγό να αγοράσετε, είναι αρκετά πιθανό να έχουν αλλάξει οι διαδικαστικού τύπου πληροφορίες, στυλ ώρες λειτουργίας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.211
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom