Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

mitsmag

Member
Μηνύματα
96
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Roadtrip Ισπανίας
Καλησπέρα και από εμένα. :clap::clap:
Από εμπειρία φίλων που μένανε κοντά στο Ottaviano, το σκυλομετάνιωσαν. Είναι πολύ μακριά από όλα. Μπορείς να δεις και αλλού αν δεν έχεις πληρώσει:rolleyes-80:. Αλλιώς μην περιμένεις πολλά για βραδάκι όπως είπαν και οι παραπάνω.
Καταρχάς καλησπέρα!:D
Ευχαριστώ για όλο το κατεβατό που έγραψες, να σαι καλά για τον χρόνο που διέθεσες.Θα ήθελα να σε ρωτησω βραδυνά λεωφορεία πέρα του μετρό (που λειτουργεί μέχρι κάποιας ώρας) δεν περνάνε απο εκείνη την περιοχή; Γιατί και εγω δεν θέλω να χρησιμοποιώ ταξί εκτός αν είναι μεγάλη ανάγκη. Τώρα δεν έχω πρόβλημα π.χ. αν για παράδειγμα ερχόμουν τουρίστας στην Αθήνα να ήταν το ξενοδοχείο Αμπελόκηποι κι αναγκάζομουν να εξυπηρετούμαι με το μετρό για να παώ πχ Μοναστηράκι. Δεν ξέρω αν κατάλαβες τι εννοω. Προσπάθω να σου το εξηγήσω με Αθηναϊκα δεδομένα. :p Ευχαριστώ πάντως για όλες τις πληροφορίες! :)


Παιδια κι όποιος άλλος ξέρει γενικά απο ρώμη κτλ κι θα μπορούσε να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα πολυ μιας κι εχω μαυρα μεσανυχτα κι απο τον χάρτη μπορεί να μου φαίνονται όλα μια χαρα αλλά όταν πατήσω πόδι εκεί να φάω τρελό αγγούρι! :p
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Εγώ να ρωτήσω κάτι σχετικό; Θυμάμαι πριν 2-3 χρόνια, κάποιες μέρες της εβδομάδας τουλάχιστον (αν όχι όλες), το μετρό ήταν κλειστό στην στάση Ottaviano από κάποια ώρα και μετά, νωρίτερα από το σύνηθες. Θυμάμαι που ήμασταν Βατικανό και θέλαμε να γυρίσουμε προς τα πίσω κατά τις 21:00 και το μετρό ήταν ανοιχτό μέχρι τις 20:30; Κάτι τέτοιο. Οπότε πήραμε το Pickpocket Express. Σόρρυ το λεωφορείο 64 εννοούσα :p
Ισχύει ακόμα αυτό για το μετρό της γραμμής A? Ότι δηλαδή τουλάχιστον από κάποια στάση και μετά κλείνει νωρίτερα;
 

mitsmag

Member
Μηνύματα
96
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Roadtrip Ισπανίας
Κανονικό λεωφορείο είναι. Δεν θυμάμαι πόσο κόστιζε, είχαμε και travel pass. Κανονικό εισιτήριο παίρνεις πάντως.
Να σου κάνω άλλη μία ερώτηση αν και είμαι σιγουρη ότι θα έχει απαντηθει και αλλού (συγνωμη γι αυτο) το τράβελ πας που αναφέρεις, απο πού το έκλεισες και πόσο κόστιζε; Δηλαδή ρωτάω αν συμφέρει να το κλείσουμε απο το ίντερνετ ή αν είναι κοντά οι τιμές να το βγάλουμε εκεί.
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Travel pass εννοώ την κάρτα που ισχύει για μία μέρα ή για 3 ή για μια εβδομάδα, και ισχύει μόνο για τις συγκοινωνίες. Δεν εννοώ το Roma Pass που περιλαμβάνει και εισόδους σε μουσεία κτλ.
Εμείς το πήραμε από κάτι σαν κιόσκι (περίπτερο) σε έναν τυχαίο δρόμο (έχει παντού). Προφανώς και από σταθμό του μετρό μπορείς να το πάρεις.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.189
Likes
4.046
3 διανυκτερεύσεις πιστεύετε πως αρκούν για να χαρούμε λίγο τον ιταλικό αέρα ή χρειάζονται παραπάνω
Αν τα δρομολόγια των αεροπλάνων είναι τόσο καλά που φτάνετε νωρίς και φεύγετε αργά κάτι γίνεται αν και πάλι είναι λίγες. Αν ωστόσο οι καθαρές σας μέρες θα είναι 2 και κάτι τότε απλά είναι ελάχιστες. Περίπου μια μέρα είναι Κολοσσαίο με τα γύρω του και μία Βατικανό Άγιος Πέτρος. Και το απογευμα βραδάκι βόλτα. Τις θεωρώ λίγες. Νομίζω ότι για να χαρείς τη Ρώμη ξεκινάς με 4 καθαρές μέρες. Με τρεις πέρνεις μια μυρωδιά. Οι δυο είναι κρίμα για τα μεταφορικά και την προετοιμασία που θα κάνεις.
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
3 διανυκτερεύσεις πιστεύετε πως αρκούν για να χαρούμε λίγο τον ιταλικό αέρα ή χρειάζονται παραπάνω;
Το έχω κάνει και εγώ 3 μέρες. Αν έχεις καλές ώρες πτήσεων είναι μια χαρά για πρώτη φορά. Με μία καλή οργάνωση θα ικανοποιηθείς αρκετά.
 

Takis83psa

Member
Μηνύματα
53
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Καλησπέρα σας.
Έχω κάνει κράτηση για ένα ξενοδοχείο στη Ρώμη, για την επόμενη εβδομάδα. Το ξενοδοχείο είναι τo GRAND HOTEL FLEMING και βρίσκεται στο βόρειο τμήμα της πόλης, σχετικά κοντά στο Olimpico. Γνωρίζει κάποιος ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να πάω με το Μετρό ή με λεωφορείο; Θα ήθελα αν γίνεται ολόκληρη την διαδρομή από το Termini με τους αριθμούς των λεωφορείων. Σχετικά με τις εβδομαδιαίες κάρτες του Μετρό ισχύουν και για τα λεωφορεία για απεριόριστες διαδρομές; Και αν ναι πόσο κοστίζουν;
Ευχαριστώ!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλησπέρα σας.
Έχω κάνει κράτηση για ένα ξενοδοχείο στη Ρώμη, για την επόμενη εβδομάδα. Το ξενοδοχείο είναι τo GRAND HOTEL FLEMING και βρίσκεται στο βόρειο τμήμα της πόλης, σχετικά κοντά στο Olimpico. Γνωρίζει κάποιος ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να πάω με το Μετρό ή με λεωφορείο; Θα ήθελα αν γίνεται ολόκληρη την διαδρομή από το Termini με τους αριθμούς των λεωφορείων. Σχετικά με τις εβδομαδιαίες κάρτες του Μετρό ισχύουν και για τα λεωφορεία για απεριόριστες διαδρομές; Και αν ναι πόσο κοστίζουν;
Ευχαριστώ!
Οτι ζητας το βρισκεις κ μονος σου ανετα στο σαιτ της ATAC. Εχει λεπτομερεστατους χαρτες με ολα τα μεσα κ ολες τις πληροφοριες.
http://www.atac.roma.it
 

miscolegas

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
καλημερα! πεταμε δευτερα για ρωμη και μας ειπαν να κλεισουμε εισιτηρια ονλαιν για βατικανο προς αποφυγη των τρελων ουρων. αν βγαλω φοιτητικο εισιτηριο εχω 50% εκπτωση στο εισιτηριο της εισοδου (8 απο 16). το ζητημα ειναι πως ζηταει internation student card. ισχυει επομενως το φοιτητικο μου πασο ή εινα καποια αλλη καρτα που πρεπει να βγαλω? μεγαλη εξυπηρετηση αν γνωριζει καποιος σιγουρα! καλο σκ σε ολους!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.188
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom