Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
καλημερα, δυο ερωτησεις εχω και εγω, ρωτησα και χτες αν και το θεμα δεν αφορα διανομη αλλα να μην ανοιγω αλλο ειπα να τα γραψω εδω
1)ειπατε για το νερο οτι ειναι ακριβο και καλυτερα να το γεμιζουμε...απο που;; εχει στο δρομο βρυσες;; και το νερο στα ξενοδοχεια πεινετε;;
Ναι έχει βρύσες παντού (τα λεγόμενα nasoni), με δροσερό πεντακάθαρο νερό. Παίρνεις ένα μπουκάλι και μετά το γεμίζεις από εκεί.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.438
Likes
4.428
Όπως προαναφέρθηκε έχει σε πολλά σημεία βρύσες με τρεχούμενο νερό και γεμίζεις το μπουκάλι σου από εκεί... Δεν αξίζει να αγοράζεις...
Και στα περισσότερα ξενοδοχεία επίσης το νερό πίνεται...
 

Takis83psa

Member
Μηνύματα
53
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Καλημέρα, έχει αρκετές βρύσες όπου μπορείς να γεμίσεις το μπουκάλι σου. Αλλιώς από σούπερ μάρκετ!
Για τους καλλιτέχνες είχα δει έναν ασιάτη στην Piazza Navona. Υπάρχουν σε διάφορα σημεία αλλά από τα κεντρικά μόνο εκεί είδα.
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
παιδια ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες θα τις ακολουθησω, τωρα για τους καλλιτεχνες με σπρει το εψαξα στο γοογλε αλλα μου βγαζει περισσοτερο τα βιντεακια τους παρα πληροφοριες για το που βρισκονται αν καποιος μπορει ας δωσει μια βοηθεια παραπανω

και εγω αποτι ειδα στη navona ειναι μαλλον αλλα δεν το διευκρινιζει καπου
 
Last edited by a moderator:

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.080
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τα νουμερα των επισκεπτων ξεπερνουν τη φαντασια. πανω απο 250.000 σε λιγοτερο απο ενα μηνα περασαν απο το διαδρομο..αν οι μισοι πετουν ενα νομισμα..μια εξυπνη και στυλατη ιδεα. Ολο το εργο εξαλλου αντιπροσωπευει τη Fendi και γι αυτο ειναι ιδιαιτερα προσεγμενο. Οχι οπως Ελλαδα δηλ που προτιμαται το ρουστικ style..καδρονια, προκες και εργατες με δικες τους στολες ατακτα τοποθετημενοι παντου..
Ακόμη κι έτσι, πάντως, είναι χίλιες φορές καλυτερα από το Πεκίνο, όπου στα σιντριβάνια πετάνε.... χαρτονομίσματα.
 

alex-angel

Member
Μηνύματα
154
Likes
43
Καλησπερα. Υπαρχουν εταιριες με ιδιωτικα ταξι που ειναι φθηνοτερα απο τα κανονικα για ciampino;φευγω απο ρωμη 6.45 κ το terravision θ πρεπει να το παρω απο τις 04.50. Κ ελεγα μηπως θπαρχει αλλη λυση ηια να φυγουμε αργοτερα απο το ξενοδοχειο
 

aggelikiio

Member
Μηνύματα
50
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Madrid
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
καλησπέρα και από μένα! Σκέφτομαι να ταξιδέψω στην Ρώμη στα μέσα Δεκεμβρίου και έχω βρει αυτό http://www.booking.com/hotel/it/hot...a8bef7d9680218053X126;highlight_room=8156106# , διάβασα πως δεν είναι πολύ καλή περιοχή από άποψη κέντρου και πως προτείνετε προς navona άλλα στα σχόλια γράφει πως είναι πολύ κοντά στο κέντρο!το γνωρίζει κάποιος και αν όχι γνωρίζετε αν είναι πολύ μακριά όποτε να το αφήσω καλύτερα??? ευχαριστώ!!
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Κοιτα δεν εχω μεινει στο εν λογω ξενοδοχειο, θεωρω οτι ναι μεν δεν ειναι κεντρο, εντουτοις δεν ειναι και μακρια απο το κεντρο, φαινεται αρκετα κοντα στο Βατικανο και κανα τεταρτο με τα ποδια απο spanish steps και τα βασικα αξιοθεατα, πλην του colosseum που ειναι καπως πιο μακρια. Αν σε καλυπτει κατα τα αλλα σαν ξενοδοχειο δεν θεωρω οτι θα εχεις προβλημα με την αποσταση. Η Ρωμη περπατιεται.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.438
Likes
4.428
Κατά τη γνώμη μου μια χαρά είναι η περιοχή, δεν είναι καρακέντρο, αλλά όταν είσαι ένα τέταρτο με τα πόδια από τα πιο κεντρικά σημεία δεν παύεις να είσαι κέντρο. Αν έμενες ένα τέταρτο από το Σύνταγμα για παράδειγμα δε θα ήσουν κέντρο? (σαν απόσταση, χωρίς να λάβεις υπόψιν ασφάλεια κλπ. καθώς στη Ρώμη τέτοια θέματα δεν υπάρχουν). Δεν έχει μετρό κοντά, από λοιπή συγκοινωνία (λεωφορεία) πιστεύω θα είσαι καλυμμένη (αν και θα σου χρειαστούν ελάχιστα).
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.223
Likes
5.764
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
καλησπέρα και από μένα! Σκέφτομαι να ταξιδέψω στην Ρώμη στα μέσα Δεκεμβρίου και έχω βρει αυτό http://www.booking.com/hotel/it/hotelsantangeloroma.el.html?aid=397622;label=gog235jc-index-el-XX-XX-unspec-gr-com-L:el-O:unk-B:unk-N:XX-S:bo;sid=4226254b43f931807e58318d2efd9f13;dcid=1;checkin=2014-12-13;checkout=2014-12-18;ucfs=1;srfid=43f0ca9bd77daf649d32494a8bef7d9680218053X126;highlight_room=8156106# , διάβασα πως δεν είναι πολύ καλή περιοχή από άποψη κέντρου και πως προτείνετε προς navona άλλα στα σχόλια γράφει πως είναι πολύ κοντά στο κέντρο!το γνωρίζει κάποιος και αν όχι γνωρίζετε αν είναι πολύ μακριά όποτε να το αφήσω καλύτερα??? ευχαριστώ!!
Έχω μείνει σε ξενοδοχείο στον ίδιο δρόμο. Την απόσταση μην την σκέφτεσαι καν. Είναι σαν να είσαι στο κέντρο. Περπατιέται πολύ άνετα και πολύ ευχάριστα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.522
Μέλη
38.925
Νεότερο μέλος
aggelikik

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom