Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

maraki_83

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Σ'ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!!!

Μα επειδή παρακολουθώ είχα πολύ μεγάλη αμφιβολία ... απλά επειδή ήταν μια σκέψη που μου μου είχε περάσει από το μυαλό, ήθελα απόψεις για το αν είναι εφικτό! ... Αλλά μάλλον δεν είναι ...

Και πάλι σ'ευχαριστώ!


Ξέχνα τη Φλωρεντία...αφού είναι η πρώτη σου φορά Ρώμη αφιερώσου σ΄αυτήν!Ισα που θα προλάβεις να πάρεις μια καλή γεύση σε 4 μέρες...
Δεν παρακολουθείς που ...λέμε σε ιστοριούλες πάμε ξαναπάμε Ρώμη και πάλι δε προλαβαίνουμε να δούμε όοοοοοσα θα θέλαμε;:haha::haha:
 

tania

Member
Μηνύματα
203
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξέρω!
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο ταξίδι
Είμαι της ίδιας γνώμης. Πήγαινε μόνο στη Ρώμη. Άφησε την Φλωρεντία για κάποια άλλη φορά.

Απλά έχε υπόψη σου ότι η Φλωρεντία είναι όμορφη και καλή, εφόσον σου αρέσει η ζωγραφική. Εμένα η ζωγραφική δεν μου αρέσει ιδιαίτερα ως τέχνη. Προτιμώ την φωτογραφία και το σινεμά. Οπότε μου άρεσε, αλλά δεν με ξετρέλλανε κιόλας. Είναι ωραία πάντως να καθίσεις σε ένα από τα μαγαζιά που "βλέπουν" στο ποτάμι.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
την φλωρεντία θα την κολλήσεις την επόμενη φορά με την υπόλοιπη τοσκάνη....:D καλά να περάσεις!!!!
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Κατά τη γνώμη μου σε 4 μέρες δε θα προλάβεις να δεις και να κάνεις παρά μόνο τα πολύ βασικά στη Ρώμη, οπότε καλύτερα να την απολαύσεις όσο μπορείς περισσότερο. Και κάποια άλλη στιγμή να συνδυάσεις τη Φλωρεντία με τη Σιένα, που εμένα με ξετρέλλανε, ή με κάποια άλλη περιοχή της Τοσκάνης. Καλό ταξίδι!!!
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Κατά τη γνώμη μου σε 4 μέρες δε θα προλάβεις να δεις και να κάνεις παρά μόνο τα πολύ βασικά στη Ρώμη, οπότε καλύτερα να την απολαύσεις όσο μπορείς περισσότερο. Και κάποια άλλη στιγμή να συνδυάσεις τη Φλωρεντία με τη Σιένα, που εμένα με ξετρέλλανε, ή με κάποια άλλη περιοχή της Τοσκάνης. Καλό ταξίδι!!!
η σιένα όντως είναι όνειρο και απέχει μόλις μία ώρα από φλωρεντία, έχω βάλει και φώτο για όποιον ενδιαφέρεται...:D
 

xelidoni

Member
Μηνύματα
158
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή-Ισλανδία
Συμφωνώ απόλυτα με τους προηγούμενους ...Ρώμη και θα θέλεις να ξαναπας ! Είναι το Α και το Ω για την Ιταλία και μετά έρχονται όλα τα υπόλοιπα! 4 μέρες δεν ειναι καν πολλές για τη Ρώμη, αλλά σε περίπτωση που τελειώσουν τα αξιοθέατα , άρχισε να απολαμβάνεις την ιταλική σύγχρονη κουλτούρα! Καλά να περάσεις και περιμένουμε τις εντυπώσεις σου με το νέο έτος!
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Το λέει κιόλας είναι show για λιγούρια :p

Θέλω να ρωτήσω κάτι και δεν ήξερα που να το κολλήσω, οπότε ρωτάω εδώ

Ενδυκνίεται η Ρώμη για ποδήλατο? Βρήκα αυτό: Atac Bikesharing , όπου αν κατάλαβα καλά μπορείς να νοικιάσεις ποδήλατο σε διάφορα σημεία με 5 Ευρώ. Πως παει η πόλη από ποδηλατόδρομους-πεζόδρομους;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.127
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το λέει κιόλας είναι show για λιγούρια :p

Θέλω να ρωτήσω κάτι και δεν ήξερα που να το κολλήσω, οπότε ρωτάω εδώ

Ενδυκνίεται η Ρώμη για ποδήλατο? Βρήκα αυτό: Atac Bikesharing , όπου αν κατάλαβα καλά μπορείς να νοικιάσεις ποδήλατο σε διάφορα σημεία με 5 Ευρώ. Πως παει η πόλη από ποδηλατόδρομους-πεζόδρομους;
Θα σου απαντήσουν και οι δυό αποπάνω που το Ελλάδα - Ιταλία το έχουν κάνει Κολιάτσου - Παγκράτι, αλλά έχε υπόψη σου ότι η Ρώμη είναι η πόλη των 7 λόφων... Terrain όχι και τόσο φιλικό για ποδηλάτες!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.372
Likes
9.300
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το λέει κιόλας είναι show για λιγούρια :p

Θέλω να ρωτήσω κάτι και δεν ήξερα που να το κολλήσω, οπότε ρωτάω εδώ

Ενδυκνίεται η Ρώμη για ποδήλατο? Βρήκα αυτό: Atac Bikesharing , όπου αν κατάλαβα καλά μπορείς να νοικιάσεις ποδήλατο σε διάφορα σημεία με 5 Ευρώ. Πως παει η πόλη από ποδηλατόδρομους-πεζόδρομους;
o taver απάντησε εύστοχα όπως πάντα (πλην θεματων της ΑΖ). δεν είναι πόλη για ποδήλατα. αυτοκίνητα υπάρχουν δυστυχως παντού και τρέχουν κιόλας. δεν θα χρησιμοποιήσεις το ποδήλατο για sightseeing αλλά μόνο αν είσαι πραγματικός φαν αυτού του μέσου και θα ήθελες να κάνεις βόλτες και στη Ρώμη. τα τελευταία χρόνια έχει γίνει σοβαρή προσπάθεια αλλά ακομα οι ποδηλατόδρομοι είναι πολύ λίγοι. για να πάρεις μία ιδέα δες φωτο.
Roma in bicicletta, piste ciclabili a Roma Sito di Stefano Solegemello
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
thx για τις άμεσες απαντήσεις

Αυτό που μου φαίνεται πάντως δελεαστικό είναι η άπια οδός με ποδήλατό. κάπου διάβασα ότι τις Κυριακές απαγορεύουν τα αυτοκίνητα :)
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
ερώτηση:
σκεφτόμαστε στο ταξίδι μας στην ρώμη
να αφιερώσουμε μια μέρα στην φλωρεντία
και κοίταξα στο ίντερνετ για τρένα και εισητήρια.
κοστίζουν γύρω στα 50 ευρώ το άτομο. έτσι είναι?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.372
Likes
9.300
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ερώτηση:
σκεφτόμαστε στο ταξίδι μας στην ρώμη
να αφιερώσουμε μια μέρα στην φλωρεντία
και κοίταξα στο ίντερνετ για τρένα και εισητήρια.
κοστίζουν γύρω στα 50 ευρώ το άτομο. έτσι είναι?
40 με Eurostar 1.40', 26 με ιντερσίτυ 2.49', 16 με τοπικό 3.49'
Ferrovie dello Stato - Homepage
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.114
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom