Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

vagelis33

Member
Μηνύματα
19
Likes
10
Λογικά για να το επαναδιαπραγματεύεσαι έχεις κλείσει με δωρεάν ακύρωση δωμάτιο..Για να μπορέσω να σε βοηθήσω παραπάνω πρέπει να μου πεις μέρες που θα πας και μπατζετ να ρίξω μια ματιά μήπως υπάρχει κάτι στα κυβικά σου και πιο κεντρικά..
ευχαριστώ και πάλι αλλά θα μείνουμε τελικά στο αρχικό κοντά στο κολοσσαίο.
 

alext84

Member
Μηνύματα
18
Likes
2
Αυτο ειναι το καλυτερο.Η ρωμη ειναι για περπατημα.Τοσες εκκλησιες που ειναι πραγματικα εργα τεχνης εσωτερικα που δεν ξερεις να πρωτομπεις...
Βρηκα ενα πολυ ομορφο ξενοδοχειο σε καλη τιμη κοντα στο κολοσσαιο, να μην το προτιμησω λογω τοποθεσιας αν κι εχει το μετρο κοντα;;;

Επισης εχω βρει το albergo ottocento σε βολικο σημειο κι ενα μικρο bread&breakfast B&B casa angelini το οποιο εχει πολλες θετικες κριτικες..απλα , επειδη δεν εχω ξαναπαει εξωτερικο, νιωθω περισσοτερη ασφαλεια να ειμαι σε ενα ξενοδοχειο με 24ωρη ρεσεψιον..με τα b&b δεν ξερω τι ακριβως ισχυει..!! Αν εχει μεινει καποιος σε καποιο απο αυτα, εκτιμω τη βοηθεια του!!
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Τοτε να κλεισεις ξενοδοχειο. Αν ειναι θεμα το οικονομικο, δες στο Trastevere, που οι τιμες πεφτουν λιγο και ειναι παρα πολυ βολικο για να βγαινετε το βραδυ με πολλες επιλογες για φαι- ποτο και γρηγορη προσβαση στο ιστορικο κεντρο. Στο Βατικανο δεν εχω ιδεα τι θα κανετε το βραδυ.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
http://www.travelstories.gr/community/threads/Ρώμη-Στη-Φωλιά-Των-Ιταλών.55365/#post-630353 θα σε βοηθήσει πολύ γιατί είναι μαγαζιά που πάνε οι Ιταλοί και όχι τουριστικά η τριπαντβαισορ..Μαζεμένα από άτομα που έμεναν Ρώμη κ όχι από ταξίδια..
Σε ευχαριστω παρα πολυ. Ειναι πολυ πληρες!! Κρατησα αρκετες σημειωσεις. Οσον αφορα τις κρατησεις που διαβασα σε μετεπειτα σχολια, μου προτεινεις να κλεισω απο εδω ? https://www.thefork.com/

Τα εχει ολα? Γιατι 2-3 που τα εψαξα δεν τα ειχε. Εσυ απο που κανεις κρατηση?

Και ποιο εστιατοριο θα μου προτεινες να μην χασω με τιποτα?
 
Last edited:

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Σε ευχαριστω παρα πολυ. Ειναι πολυ πληρες!! Κρατησα αρκετες σημειωσεις. Οσον αφορα τις κρατησεις που διαβασα σε μετεπειτα σχολια, μου προτεινεις να κλεισω απο εδω ? https://www.thefork.com/

Τα εχει ολα? Γιατι 2-3 που τα εψαξα δεν τα ειχε. Εσυ απο που κανεις κρατηση?

Και ποιο εστιατοριο θα μου προτεινες να μην χασω με τιποτα?
Πόσες φορές υπολογίζεις να φάτε έξω για να μπορέσω να σε κατευθύνω; Το site αυτό το είδα και εγώ πρώτη φορά εδώ και δεν έχω άποψη, μέχρι σήμερα έκανα απευθείας κρατήσεις... Να ξέρεις ότι σε πολλά από αυτά έχω πάει και 2 και 3 φορές γιατί δεν είναι ότι έχω πάει 6 φορές Ρώμη αλλά την μια από τις έξι έκατσα 20 μέρες και την άλλη 10..
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Πόσες φορές υπολογίζεις να φάτε έξω για να μπορέσω να σε κατευθύνω; Το site αυτό το είδα και εγώ πρώτη φορά εδώ και δεν έχω άποψη, μέχρι σήμερα έκανα απευθείας κρατήσεις... Να ξέρεις ότι σε πολλά από αυτά έχω πάει και 2 και 3 φορές γιατί δεν είναι ότι έχω πάει 6 φορές Ρώμη αλλά την μια από τις έξι έκατσα 20 μέρες και την άλλη 10..
Σιγουρα καθε μερα θα τρωμε μια φορα το βραδυ σε μαγαζι (που θα καθομαστε εννοω) γιατι την μερα θα τρεχουμε. Εννοεις απευθειας απο το εκαστοτε site κανεις κρατησεις? Και εγω πριν ενα λεπτο μπηκα στο PizzaRe και εκανα μια κρατηση για μια απο τις μερες που θα μεινω και ολα τελεια. Ειδα οτι το προτεινεις και εσυ και μου το εχουν προτεινει και αλλα ατομα και ειπα να το δοκιμασω.

Θα χρειαστω επισης ενα εστιατοριο για τις παρακατω περιοχες

1.Piazza Navona, pantheon, fontana di trevi.
2.Τραστεβερε

Για να το συνδιαζω και με τα μερη που θα πηγαινω να βλεπω ανα ημερα.

Και γενικα εφοσον εχεις παει τοσο καιρο συνολικα εκει, αν εχεις και καποιο αλλο εστιατοριο σε φυσιολογικες τιμες για να κλεισω. Θα μεινουμε 4 βραδια.
 
Last edited:

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Σιγουρα καθε μερα θα τρωμε μια φορα το βραδυ σε μαγαζι (που θα καθομαστε εννοω) γιατι την μερα θα τρεχουμε. Εννοεις απευθειας απο το εκαστοτε site κανεις κρατησεις? Και εγω πριν ενα λεπτο μπηκα στο PizzaRe και εκανα μια κρατηση για μια απο τις μερες που θα μεινω και ολα τελεια. Ειδα οτι το προτεινεις και εσυ και μου το εχουν προτεινει και αλλα ατομα και ειπα να το δοκιμασω.

Θα χρειαστω επισης ενα εστιατοριο για τις παρακατω περιοχες

1.Piazza Navona, pantheon, fontana di trevi.
2.Τραστεβερε

Για να το συνδιαζω και με τα μερη που θα πηγαινω να βλεπω ανα ημερα.

Και γενικα εφοσον εχεις παει τοσο καιρο συνολικα εκει, αν εχεις και καποιο αλλο εστιατοριο σε φυσιολογικες τιμες για να κλεισω. Θα μεινουμε 4 βραδια.
Η πίτσα ρε για μένα είναι μια πολύ καλή πιτσαρία για να φάει κάποιος μεσημεράκι..Είναι πολύ δυνατή η πίτσα τους και θα το καταλάβεις και εσύ..Από εκει και πέρα το λα σκάλα που είναι στο τραστεβερε είναι ένα μαγαζί που μπορείς να πας με γυναίκα λίγο πιο ρομαντικά να φας κάτι και μετά να πιεις κ ένα ποτάκι στα μπαράκια εκεί στα σοκάκια..Οι τιμές του δεν είναι φτηνές αλλά δεν είναι κ το πανάκριβο...Αν πάρετε ένα κυρίως ο καθένας και σαλάτα η καρμπονάρα (τα σπάει) δεν θα περάσετε τα 25-30 ευρώ με κρασί..
Το SPACCIO PASTA (ΠΡΩΗΝ PASTARITO) ας πούμε έχει μεριδάρες και αγγίζει πιο πολύ τα Ελληνικά θέλω σε τιμές λογικές..Έχω δει πολύ κόσμο να παίρνει πακέτο φαγητό που δεν κατάφερε να φάει..
Εγώ στο τελευταίο μου ταξίδι στην Ρώμη που πήγα με την κοπέλα μου που δεν είχε πάει ξανά, έφαγα βράδυ σε Λα σκάλα, Ροσσο Πομοντορο, Γκουστο (τσιμπημένο πολύ το εστιατόριο, η Πίτσαρία λίγο πιο νορμαλ) και μεσημέρι σε πίτσα ρε και πασταρίτο...
Είναι κάποια σημεία ας πουμε στον οδηγό που αν δεν τα ξέρεις δεν καταλαβαίνεις την αξία τους:
Το Πομπι για απεριτιβο η για να δοκιμασετε το περιφημο τιραμισου (έχω δει ουρές για να πάρουν ταψί) ή να πάρετε πρωινό(στο κατάστημα στη ρε ντι ρομα που εχει αιθουσα) αν δεν έχει το ξενοδοχείο σας είναι κάτι που δεν θα έχανα..
Τα κανόλι στο nonna vicenza είναι απίστευτα...
Το παγωτό στον giolitti..
Για το μαγαζί με τα Σισιλιάνικα αλμυρά πήρα μετρό μόνο για να πάω σε αυτό και ακόμα γλύφουμε τα δάχτυλα μας...Δεν μπορείς να πας σε όλα το καταλαβαίνω..
Αν είσαι της τεχνολογίας κατέβασε την εφαρμογή mytrip..Πάτα σχεδίαση ταξιδιού πρόσθεσε την Ρώμη και βάλε μέσα όλα τα μαγαζιά αυτά..θα στα εμφανίσει σε χάρτη για να έχεις εικόνα που είναι...Σου βάζω φώτο από το δικό μου trip plan να πάρεις μια γεύση πως στα εμφανίζει..
Capture.JPG


@vagelis33 εκεί που έχει το σημάδι του ξενοδοχείου έμενα στην πιάτσα ντι ποπολο..
 
Last edited by a moderator:

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Η πίτσα ρε για μένα είναι μια πολύ καλή πιτσαρία για να φάει κάποιος μεσημεράκι..Είναι πολύ δυνατή η πίτσα τους και θα το καταλάβεις και εσύ..Από εκει και πέρα το λα σκάλα που είναι στο τραστεβερε είναι ένα μαγαζί που μπορείς να πας με γυναίκα λίγο πιο ρομαντικά να φας κάτι και μετά να πιεις κ ένα ποτάκι στα μπαράκια εκεί στα σοκάκια..Οι τιμές του δεν είναι φτηνές αλλά δεν είναι κ το πανάκριβο...Αν πάρετε ένα κυρίως ο καθένας και σαλάτα η καρμπονάρα (τα σπάει) δεν θα περάσετε τα 25-30 ευρώ με κρασί..
Το SPACCIO PASTA (ΠΡΩΗΝ PASTARITO) ας πούμε έχει μεριδάρες και αγγίζει πιο πολύ τα Ελληνικά θέλω σε τιμές λογικές..Έχω δει πολύ κόσμο να παίρνει πακέτο φαγητό που δεν κατάφερε να φάει..
Εγώ στο τελευταίο μου ταξίδι στην Ρώμη που πήγα με την κοπέλα μου που δεν είχε πάει ξανά, έφαγα βράδυ σε Λα σκάλα, Ροσσο Πομοντορο, Γκουστο (τσιμπημένο πολύ το εστιατόριο, η Πίτσαρία λίγο πιο νορμαλ) και μεσημέρι σε πίτσα ρε και πασταρίτο...
Είναι κάποια σημεία ας πουμε στον οδηγό που αν δεν τα ξέρεις δεν καταλαβαίνεις την αξία τους:
Το Πομπι για απεριτιβο η για να δοκιμασετε το περιφημο τιραμισου (έχω δει ουρές για να πάρουν ταψί) ή να πάρετε πρωινό(στο κατάστημα στη ρε ντι ρομα που εχει αιθουσα) αν δεν έχει το ξενοδοχείο σας είναι κάτι που δεν θα έχανα..
Τα κανόλι στο nonna vicenza είναι απίστευτα...
Το παγωτό στον giolitti..
Για το μαγαζί με τα Σισιλιάνικα αλμυρά πήρα μετρό μόνο για να πάω σε αυτό και ακόμα γλύφουμε τα δάχτυλα μας...Δεν μπορείς να πας σε όλα το καταλαβαίνω..
Αν είσαι της τεχνολογίας κατέβασε την εφαρμογή mytrip..Πάτα σχεδίαση ταξιδιού πρόσθεσε την Ρώμη και βάλε μέσα όλα τα μαγαζιά αυτά..θα στα εμφανίσει σε χάρτη για να έχεις εικόνα που είναι...Σου βάζω φώτο από το δικό μου trip plan να πάρεις μαι γεύση πως στα εμφανίζει.. View attachment 161270
Κραταω για βραδυ αυτα που μου ανεφερες και σιγουρα θα κλεισω σε καποιο(rossopomodoro, gusto, la scala)

Οσον αφορα τη pizzaRe πηγε προσφατα γνωστος μου και εκατσε βραδυ εκει και μου το προτεινε οποτε γι αυτο το εκλεισα και εγω για βραδυ. Πρωινο στο ξενοδοχειο εχουμε. το παγωτο στο giolitti το εχω σημειωσει απο τα πρωτα οπως και αυτο με το τυραμισου! Για φαγητο ψαχνομουν περισσοτερο.

Pastarito να φανταστω ειναι για τη μερα. Δεν ειναι θελω να πω για βραδυ.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Κραταω για βραδυ αυτα που μου ανεφερες και σιγουρα θα κλεισω σε καποιο(rossopomodoro, gusto, la scala)

Οσον αφορα τη pizzaRe πηγε προσφατα γνωστος μου και εκατσε βραδυ εκει και μου το προτεινε οποτε γι αυτο το εκλεισα και εγω για βραδυ. Πρωινο στο ξενοδοχειο εχουμε. το παγωτο στο giolitti το εχω σημειωσει απο τα πρωτα οπως και αυτο με το τυραμισου! Για φαγητο ψαχνομουν περισσοτερο.

Pastarito να φανταστω ειναι για τη μερα. Δεν ειναι θελω να πω για βραδυ.
Μπορείς να φας και βράδυ, έχει σε πολλά σημεία στην πόλη απλά δες ποιο σε βολεύει...Το γκουστο είναι πολύ ωραίο μαγαζί αλλά αν με έβαζες να διαλέξω ανάμεσα σε λα σκάλα κ γκούστο λόγω περιοχής θα διάλεγα το λα σκάλα....Το γκούστο τσούζει και λίγο δεν είναι για πολλά πολλά...
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Μπορείς να φας και βράδυ, έχει σε πολλά σημεία στην πόλη απλά δες ποιο σε βολεύει...Το γκουστο είναι πολύ ωραίο μαγαζί αλλά αν με έβαζες να διαλέξω ανάμεσα σε λα σκάλα κ γκούστο λόγω περιοχής θα διάλεγα το λα σκάλα....Το γκούστο τσούζει και λίγο δεν είναι για πολλά πολλά...
Και το rossopodoro τωρα που το κοιταω φαινεται ωραιο μαγαζι αλλα οχι για βραδυ. Με βασει παντα τις κριτικες που διαβαζω.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Και το rossopodoro τωρα που το κοιταω φαινεται ωραιο μαγαζι αλλα οχι για βραδυ. Με βασει παντα τις κριτικες που διαβαζω.
Στο πομοντόρο όσες φορές έχω πάει ήταν βράδυ έχει 2 ορόφους μαγαζί..Κ πολύ δίπλα είναι το αλαντιν για μπύρα με πατατακια που φτιάχνουν οι ίδιοι και το σαριβάρι το καλύτερο κλαμπ εβερ...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.508
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom