Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Επειδή πήγα κι εγώ πρόσφατα, Ρώμη, όντως την ουρά στο Κολοσσαίο δεν την γλυτώνεις με τίποτα! Και εισιτήριο να έχεις στα χέρια σου από το Forum θα περιμένεις κανονικά για να περάσεις τον έλεγχο ασφαλείας. Μέχρι και το νερό που έχεις το πετάς... Φυσικά έχει μέσα βρύση να γεμίσεις το παγούρι σου (όπως παντού)... Η ουρά είναι διαφορετική από αυτούς που δεν έχουν εισιτήριο, αλλά είναι εξίσου μεγάλη... Τσάμπα κοκορευόμουν στον άντρα μου ότι θα περάσουμε έτσι... Πάντως, είχε ελέγχους παντού και η αστυνομία και ο στρατός πανταχού παρόντες!
Η αιώνια πόλη είναι πανέμορφη!
Όσο για τους ταρίφες, εμείς πέσαμε πάνω σε απάτη ταρίφα που άλλο έγραφε πάνω στην πόρτα (όπως όλα τα ταξί, δηλ. ρώμη-fiumicino 48€) και είχε μέσα ένα ταμπελάκι που έγραφε οτι το ίδιο κάνει 60€. Τον ρώτησα βέβαια αλλά άλλα λόγια να αγαπιόμαστε... Στην αναχώρηση πετύχαμε τίμιο (μας πήρε 30€ ρώμη-ciampino)...
Καλησπερα,

Οταν λες οτι πετας το νερο για να μπεις στο Κολοσαιο τι εννοεις? Δεν σου επιτρεπουν να μπεις μεσα με πλαστικα μπουκαλια? Και πως θα γεμισεις απο την βρυση που εχει μεσα?

Εκτος και αν καταλαβα εγω λαθος
 

valia76

Member
Μηνύματα
25
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία
Καλησπερα,

Οταν λες οτι πετας το νερο για να μπεις στο Κολοσαιο τι εννοεις? Δεν σου επιτρεπουν να μπεις μεσα με πλαστικα μπουκαλια? Και πως θα γεμισεις απο την βρυση που εχει μεσα?

Εκτος και αν καταλαβα εγω λαθος
Όπως στο αεροδρόμιο. Πετάς το νερό, κρατάς το παγούρι (ή μπουκάλι πλαστικό ή οτι άλλο έχεις τέλως πάντων). Τα υγρά δεν αφήνουν να πάρεις μέσα... Τα μπουκάλια δεν είναι πρόβλημα, τα κρατάς και ξαναγεμίζεις...
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Όπως στο αεροδρόμιο. Πετάς το νερό, κρατάς το παγούρι (ή μπουκάλι πλαστικό ή οτι άλλο έχεις τέλως πάντων). Τα υγρά δεν αφήνουν να πάρεις μέσα... Τα μπουκάλια δεν είναι πρόβλημα, τα κρατάς και ξαναγεμίζεις...
Σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μετα απο 7 χρονια ξαναβρεθηκα στη Ρωμη και μπορω να πω πως με εξεπληξε ευχαριστα σε ορισμενους τομεις. Και θελω να αναθεωρησω την αποψη μου για την πολη.
Θα αρχισω απο την καθαριοτητα. Οι δρομοι και οι δημοσιοι χωροι ηταν ικανοποιητικοτατα καθαροι. Η αστυνομευση της πολης εντυπωσιακη. Ο κοσμος φιλικος και το προσωπικο των καταστηματων, των αξιοθεατων και των συγκοινωνιων ευγενικο. Παντα εβρισκες καποιον που να μιλα αγγλικα ή γαλλικα καμια φορα. Εχει γινει δουλεια σε αυτον τομεα απο την προηγουμενη φορα που πηγα που δυσκολευουν να βρω ανθρωπο να αρθωσει μια αγγλικη λεξη. Βεβαια υπηρχε ενα θεμα και αυτη τη φορα αφου αρχικα ολοι μου απευθυνονταν στα ιταλικα αλλα οταν τους το γυρνουσα στα αγγλικα μου ζητουσαν συγγνωμη λεγοντας μου πως με περασαν για Ιταλο που συνοδευω τους τουριστες φιλους μου!
Εφαγα απο μετρια εως πολυ καλα (γευστικα, γιατι ποιοτικα εχει τη χειροτερη αποψη για την ιταλικη κουζινα) αποφευγοντας ομως να φαω αυτη τη φορα ψαρια και θαλασσινα. Ετσι περιοριστικα σε πιτσα και παστα και μια μερα σε φιλετο μοσχαριου.
Εφαγα στο Campo de' Fiori διπλα σε ενα που το λεγανε Manoglia με κοκκινη τεντα που ελεγε Cucina Romana (δεν θυμαμαι το ονομα). Συμπαθυητικο φαγητο, δυο πιατα (πρωτο κυριως) και μπυρα και νερο 30€ το ατομο. Στο Da Bombolone κοβτα στη Navona που εφαγα το κρεας ηταν ωραιο αλλα το προσωπικο ειναι κατι παραπανω απο απατεωνες. Δυο πιατα και ενα μπουκαλι κρασι και νερο για 4 μας βγηκε 42€ το ατομο. Ο λογαριασμος ομως που στο τελος ηρθε στα 168€ για 4 ατομα χρειαστηκε να αλλαξει 2 φορες, με τον πρωτο να ερχεται 276€ αφου χρεωσαν 4 μπουκαλια κρασι!!! Τελικα πληρωσαμε οσο ελεγε ο καταλογος αφου απειλησαμε πως θα καλεσουμε αστυνομια. Στο Da Giovanni κοντα στο Castel Sant Angelo δωσαμε για 2 πιατα και ενα μπουκαλι κρασι και νερο 27€ το ατομο. Το πιο οικονομικο αλλα το φαγητο μετριο αν εξαιρεσεις το σπαγγετι που ηταν καλο. Τελος το Grazie and Graziella στο Τrastevere που για 2 πιατα, μπουκαλι κρασι και νερο βρυσης πληρωσαμε 31€ το ατομο. Το φαγητο ηταν πολυ καλο, το σερβις τα ειχε λιγο χαμενα αλλα λογικο γιατι γινοταν πανικος απο κοσμο. Ασχημη εντυπωση ομως μου εκανε που μας χρεωσαν το νερο βρυσης αν και ζητησαμε νερο περιμενοντας ν φερουν εμφιαλωμενο. Τεσπα γιατι το ειδα και αλλου να συμβαινει στη Ρωμη και το φιλοσοφισα αποφασιζοντας πως δικιο εχουν απο μια αποψη.
Απο αξιοθεατα επισκεφτηκα το Κολοσσαιο, Ρωμαικη Αγορα, Παλατινο οπου ενω περιμεναμε μια τεραστια ουρα για εισιτηριο απεναντι απο το Κολοσσαιο μια γλυκυτατη ξεναγος φροντισε να μας ενημερωσει πως η συγκεκριμενη ουρα ειναι μονο για οσους εχουν voucher ή θελουν να κοψουν εισιτηριο πληρωνοντας με πιστωτικη. Απεναντι,στο Κολοσσαιο ειχε γκισε οπου μπορουσες να κοψεις εισιτηρια και ειχε πολυ μικρη αναμονη (περιπου 2 λεπτα). Αντιθετα στα μουσεια του Βατικανου αν δεν ειχα εισιτηριο απο το ιντερνετ δεν υπηρχε περιπτωση να περιμενω ολη υτη την ουρα που ειχε απ' εξω.
Το Castel Sant Angelo στο οποιο δεν ειχα ξαναπαει δεν μου αρεσε καθολου. Χαμενος χρονος.
Καφε ηπια σε Πανθεον, piazza Barberini, piazza Navona, piazza del Popolo αλλα πουθενα δεν το ευχαριστηθηκα γιατι αν και μου αρεσε που ηταν σε εξωτερικο χωρο και απολαμβανα την περαντζαδα, δεν μου αρεσει αυτη η ταβερνοειδης κατασταση. να πινω καφε ή ποτο και ο αλλος να χλαπακιαζει διπλα μου.
Παγωτο εφαγα 2 φορες και εμπιστευθηκα με κλειστα ματια το μονο ισως πραγμα που μου αρεσε στο προηγουμενο ταξιδι μου στη Ρωμη, το παγωτο του Giolitti. Και σωστα επραξα γιατι αυτα που πηραν οι Γαλλοι που δεν τους αρεσε του Giolitti γιατι τους φανηκε εξαιρετικα γλυκο, ηταν ολα πολυ κατωτερα συμφωνα με τη δικη τους ετυμηγορια. Ετσι νομιζα ομως...
Για νυχτερινη ζωη ουτε λογος. Μου αρεσε το Salotto42 αλλα επειδη ειχε θεμα ο μικρος με τα αυτια του δεν πηγαμε. Τα αλλα νεκρα και ταβερνα με μοναδικες καπως ζωντανες περιοχες τις καθημερινες μετα τις 10 το βραδι το Trastevere, το Campo dei Fiori, τα περιξ της Navona και το Pantheon. Αλλα κι εκει μια ταβερνοκατασταση. Πως γινεται τη μερα να εχει τοσο κοσμο και το βραδι να κυκλοφορουν ελαχιστοι;
Απο το ξενοδοχειο μας προτειναν το The Public House κοντα στο Mercati di Traiano, που ηταν μεν καλη προταση για ποτο αλλα αμερικανια.
Το καλυτερο το αφηνω για το τελος και ακουει στο ονομα Grezzo Raw Chocolate στη via Urbana. Υπεροχη ακατεργαστη vegan σοκολατα και ενα απιθανο πραγματικα παγωτο.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
κι εγω που περιμενα κριτικη για ψαροσουπα...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.405
Likes
14.370
κι εγω που περιμενα κριτικη για ψαροσουπα...
΄Εχει περάσει πλέον στην ιστορία..Αν γκουγλάρεις ψαρόσουπα+ρώμη,δεύτερη επιλογή είναι το σχετικό θέμα του travelstories....Θα το βρίσκουν πλέον και οι επόμενες γενιές...
 

Christosxds

Member
Μηνύματα
18
Likes
5
Καλημέρα στη παρέα... προγραμματίζω ένα ταξίδι μοναχά για πάρτη μου... Ρώμη!!! θα ήθελα πληροφορίες σχετικά με τη διαμονή... βασικά θα είναι το πρώτο ταξίδι εξωτερικό και μάλιστα μόνος, όποτε ψάχνω δωμάτιο μονόκλινο με δική του τουαλέτα. αυτά που βρίσκω είναι σε κοιτώνες με κοινές τουαλέτες... ως άσχετος οι διαφορές μεταξύ hotel, hostel, b&b κοκ... ποιες είναι? υπάρχει κάποια καλή πρόταση? ποια περιοχή βολεύει? σκέφτομαι 8 διανυκτερεύσεις όλες στη Ρώμη και να κάνω κάποιες εκδρομές σε Φλωρεντία και Νάπολη Πομπηία...
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Ήρθε και μένα η ώρα μου..... Κλείσαμε 25 με 28 Φεβρουαριου. 3 μέρες γεμάτες Τρίτη πετάμε πρωί πρωι.
-Ρώμη με μια ανάσα κυριολεκτικα- Βρίσκω πολλές επιλογές με 130 150 ευρώ σύνολο κ κριτικές 7.5 με 8.0 Μόλις ξεκαθαρίσω θα βάλω κ λινκ για να διαλεξουμε!!!! Στο μεταξύ αν έχετε κάποια πρόταση σε αυτό το budget feel free.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Ήρθε και μένα η ώρα μου..... Κλείσαμε 25 με 28 Φεβρουαριου. 3 μέρες γεμάτες Τρίτη πετάμε πρωί πρωι.
-Ρώμη με μια ανάσα κυριολεκτικα- Βρίσκω πολλές επιλογές με 130 150 ευρώ σύνολο κ κριτικές 7.5 με 8.0 Μόλις ξεκαθαρίσω θα βάλω κ λινκ για να διαλεξουμε!!!! Στο μεταξύ αν έχετε κάποια πρόταση σε αυτό το budget feel free.
εχω μείνει στο Hotel Alexandra στη Via Veneto, σε superior και είναι πολύ καλο.Σε καλο σημείο, πας με τα ποδια σε πολλά μέρη, γενικά καλό , καθαρό και σε ιταλικό στυλ. Δηλαδή όχι μοντέρνο ή minimal , αυτό βέβαια εξαρτάται από το γούστο σας.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.064
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom