Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.066
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Η Ρώμη δεν χορταίνεται με τίποτα παρότι πήγα αρκετές φορές και δύο από αυτές έμεινα 15 και 7 ημέρες όποτε βρίσκω ευκαιρία πηγαίνω για να φρεσκάρω τις αναμνήσεις μου..Αν δε έχεις τα κατάλληλα info μπορείς να τρως απίστευτα και να μην ταλαιπωρείσαι καθόλου..
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Την καλησπέρα μου! Έπειτα από ένα τελευταίο σκανάρισμα και διαβάζοντας όλες τις κριτικές από site, 99% κατέληξα στο εξής:

http://www.booking.com/hotel/it/royal-suite-du-vatican.el.html?

Το μόνο που με χαλάει είναι το σχετικά απλό πρωινό που προσφέρει, αλλά φυσικά δεν μπορώ να τα έχω και όλα. Στο τέρμινι είχα επιλογές στα ίδια χρήματα σε ξενοδοχείο αλλά προτίμησα την περιοχή του Βατικανού, ούτως η αλλιώς μετρό θα ήθελα και στις 2 περιπτώσεις!

Σας ευχαριστώ πολύ για την πολύτιμη βοήθεια σας, σίγουρα θα τα ξαναπούμε σε άλλο thread. :)
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Καλυτερα σιγουρα επιλογη.Να πας οπωσδηποτε για φαγητο βραδυ στο locanda di pietro στη via sebastiano veniero, διπλα στην εισοδο των μουσειων του βατικανου!!
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Να ξερεις οτι και μεσημερι ειναι ανοιχτα αλλα μεχρι 16.00 και ξανανοιγουν στις 18.00.περιμενω εντυπωσεις οταν γυρισεις!
 

Magda2

Member
Μηνύματα
10
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Αν εκοβες τα "μαλλον" απο το λογο σου θα σε συμπαθουσα περισσοτερο.
Σιγα να παει με γκρουπ στην Πομπηια...πανευκολη εκδρομη να κανει μονος του ο οποιοσδηποτε.
Σε τόσο σημαντικούς αρχαιολογικούς προορισμούς, είναι καλύτερα να υπάρχει και ένας ξεναγός (για χάρη της γνώσης...). Απο την άλλη.. μάλλον έχεις δίκιο, ας πάει και μόνο του το παιδί, μια χαρά θα περάσει. Άλλωστε, ο χρυσός κανόνας λέει οτι μια εικόνα είναι χίλιες λέξεις. Συγνώμη για τα "μάλλον" μου, I can't help it....
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Μολις χθες γυρισα απο τη Ρωμη.Πριν δωσω μερικες συμβουλες να πω οτι μας εκανε τελειο καιρο. Φουλ ηλιο!

Αρχιζω:
Οντως η πολη λογω πλακοστρωτου βολευουν παρα πολυ τα αθλητικα για να περπατας.
1.Βατικανο πηγα την Κυριακη. Στις 10:00 που ημουν εκει η ουρα ηταν τεραστια. Εγω περασα Κυριος απο δεξια τους ,αφου ειχα κλεισει εισιτηριο απο το site! Μην το αμελησετε οποτε. Τεταρτη να το αποφυγετε καθως λογω Παππα γινεται μεγαλυτερος χαμος
2. Κολοσσαιο πηγα δευτερα. Εισιτηριο απο Λοφο Παλατινο(εκανα μεχρι και 2 λεπτα!!). Στο Κολοσαιο για οσους εχουν εισιτηριο υπαρχει ξεχωριστος διαδρομος απο αυτους που δεν εχουν, οποτε και εκει εκανα γυρω στα δυο λεπτα να μπω!!(και δν ισχυει οτι περιμενεις στην ουρα ακομα και να εχεις εισιτηριο-κατι τετοιο διαβασα απο αλλο μελλος σε καποιο αλλο θεμα εδω)
3.Αστυνομια, carabinieri και στρατος παντου οποτε δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.
4. Νερο ποσιμο σε βρυσες σε παρα πολλα σημεια μεσα στη πολη. Μπουκαλακι να εχετε απλα να γεμιζετε.
5.Οι αποστασεις των αξιοθεατων ειναι ολες κοντινες μεταξυ τους. Εγω μια μερα πηρα μετρο για να παω Βατικανο μονο.
6. Αγιος Πετρος-αξιζει να ανεβετε στον τρουλο λογω απιστευτης θεας. 551 σκαλια γραφει η επιγραφη οτι ειναι. Εγω ανεβηκα με τα ποδια. Αν παρεις ασανσερ εχεις να ανεβεις περιπου αλλα 250 σκαλια. Εχει πορτα μεσα απο καπελα Σιστινα που σε οδηγει στην εκκλησια
7.Πολυ πακιστανοι με σελφοκονταραδιασκορπισμενοι σε ολη την πολη.Παντου ομως! Σε σημειο εκνευριστικο. Δεν εχω κατι με τους ανθρωπους απλα πας για μια ωρα πχ στη φοντανα ντι τρεβι και θα ερθουν να σε ρωτησουν 50 ατομα στη κυριολεξια για να αγορασεις.
8.Μη αμελησετε μια βολτα στη villa borghese!! Απιστευτο παρκο! Καναμε βολτα με ποδηλαδο και βαρκαδα στη λιμνη που εχει. Γελασαμε αρκετα!
9. Φαγητο τωρα....
Πηγα σε πανω απο 15 εςτιατορια(καποια ηταν προτασεις απο το φορουμ).. παραθετω εντυπωσεις:

-PizzaRe στη πλατεια popolo: Απιστευτη μοναδικη πιτσα! Οχι ομως η καλυτερη. Καλτσονε ομως το καλυτερο απο ολα οσα εφαγα. Τρελαθηκα με το καλτσονε.

-Dap poeta στο trastevere: Η καλυτερη πιτσα με διαφορα που εφαγα ηταν εκει. Το καλυτετο ζυμαρι απο οσα μαγαζια εφαγα. Αρκετα οικομικο

-Habana στο Πανθεον: Πολυ καλες τιμες καθως ειχε και μενου. Πολυ καλη μακαροναδα!!
--Cantieri bistrot. Πιτσα αδιαφορη. Ουτε ζεστη ουτε κρυο. Κακη σαλατα.

-Pastarito κοντα σε piazza venecia. Η καλυτερη μακαροναδα με 4 τυρια!! Με διαφορα απο τη δευτερη!

-La carbonara στο monti. Η καλυτερη καρμποναρα που εφαγα. Απιστευτη καρμποναρα. Τιμες τελειες! 7 ευρω ημεριδα που σε αλλα μαγαζια ειχε 9-13..... πολυ ωραιος χωρος. Οτι ωρα και να περνουσαμε εκει στο μαγαζι δεν επεφτε καρφιτσα. Θελει κρατηση

-pastificio σε πατσια ντι σπανια για μακαροναδα στο χερι. Παρα πολυ δυνατες μακαροναδες!

-Rosciolo φουρνος σε campo de fiori:
Μας το προτειναν απο εκει και ευτυχως πηγαμε!! Πηραμε πολλα γλυκιςματα, αλμυρα τα παντα ηταν πεντανοστιμα!

-Rossopododoro: πολυ καλη πιτσα αλλα υπηρχαν και καλυτερα. Ωραιος χωρος

Vin allegro στο trastevere: Πολυ ομορφο και συμμαζεμενο μαγαζακι για ενα κρασακι το βραδυ παρεα με τον μεγαλο μπουφε που εχει σε happy hour!

-Giolitti σε πανθεον: ωραιο παγωτο αλλα οχι κατι τι ιδιαιτερο.

-Venchi εχει νομιζω τρια καταστηματα: Το καλυτερο παγωτο της πολης. Προσωπικη αποψη

-Pompi σε ισπανικα σκαλια: Καλο τυραμισου αλλα οχι οπως μου το περιεγραφαν. Εχω φαει πολυ καλυτερα.

-Sant'Eustachio il caffe στο Πανθεον: πολυ καλος καφες και δεν ειναι οσο ακριβο μου ειχαν πει.

-La romana στο βατικανο: παρα παρα πολυ καλο παγωτο!

Σου χρεωνουν σερβιτσια στα περισσοτερα και νερο μικρο (1,5-2,5 ευρω το βρηκαμε)

Αν θυμηθω και κατι αλλο θα επανελθω. Ελπιζω να βοηθησα!
 
Last edited:

Christosxds

Member
Μηνύματα
18
Likes
5
Η Ρώμη για τους λάτρεις της φωτογραφίας είναι παράδεισος... Οπότε θα ήθελα τη βοήθεια απο όσους με νιώθουν... :p Πολλές εκκλησίες... επιτρέπεται η φωτογράφιση στο εσωτερικό και στους πίνακες? στα μουσεία του Βατικανού... δωμάτια Ραφαήλ? αίθουσα χαρτών? Καπέλα Σιστινα ξέρω πως όχι... στα υπόλοιπα όμως? στη Galeria Borgese? και επίσης η νυχτερινή φωτογράφιση πλατειών συντριβάνια είναι εφικτή? απο θέμα πολυκοσμίας? κάποιος που να έχει μια καλή πρόταση για σημείο ενδιαφέροντος απο φωτογραφική σκοπιά?
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
η νυχτερινή φωτογράφιση πλατειών συντριβάνια είναι εφικτή? απο θέμα πολυκοσμίας? κάποιος που να έχει μια καλή πρόταση για σημείο ενδιαφέροντος απο φωτογραφική σκοπιά?
Δε θα πας για φωτογράφιση την ώρα που δε χωράς να περάσεις, δε θα έχεις ούτε που να στήσεις το τρίποδα. Δοκίμασε να πας βράδυ στο Βατικανό να φωτογραφίσεις τη βασιλική του Αγίου Πέτρου, να βγάλεις τις γέφυρες κατά μήκους του Τίβερη, το κάστρο του Αγίου Αγγέλου και άφησε στο τέλος τα αξιοθέατα που "κρατάνε" πολύ κόσμο.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.151
Likes
5.414
Πολλές εκκλησίες... επιτρέπεται η φωτογράφιση στο εσωτερικό και στους πίνακες?
Επισκέφθηκα καμμιά εικοσαριά εκκλησίες, πουθενά δεν είχα πρόβλημα.

δωμάτια Ραφαήλ? αίθουσα χαρτών?
Ναί αλλά υπό πίεση. Κυκλοφορεί συνεχώς κόσμος γύρω σου!

η νυχτερινή φωτογράφιση πλατειών συντριβάνια είναι εφικτή? απο θέμα πολυκοσμίας?
Φεβρουάριο που ήμουν, ναι ήταν. Ομως αργά το βράδυ.
 

Fanie

Member
Μηνύματα
256
Likes
619
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Lena's Stone Forest
κάποιος που να έχει μια καλή πρόταση για σημείο ενδιαφέροντος απο φωτογραφική σκοπιά?
Σου παραθέτω κάποια σημεία που μου άρεσαν ιδιαίτερα:
1) Η Villa Torlonia (bonus πόντους το κουκουβαγιόσπιτο) λίιιιγο έξω από το κέντρο.
2) Η συνοικία Quartiere Coppede (η είσοδος από την αψίδα στη Via Tagliamento).
3) Η κλειδαρότρυπα της Μάλτας, αλλά και ο γειτονικός πορτοκαλόκηπος με απίθανη θέα και οφθαλμαπάτη έκπληξη (και τα δύο στον Αβεντίνο λόφο).
4) Η εκκλησία Sacro Cuore del Suffragio, όχι μόνο για την γοτθική της πρόσοψη, αλλά και για τα απρόσμενα εκθέματα που κρύβονται στο εσωτερικό της (εκτός κι αν φοβάστε τα φαντάσματα).
5) Ο καθεδρικός ναός της πόλης San Giovanni in Laterano, για το θαυμάσιο εσωτερικό του με τα γιγαντιαία αγάλματα.
6) Το κτίριο του χρηματιστηρίου στην Piazza di Pietra, με τις ευμεγέθεις κολώνες από τον ναό του Ανδριανού.
7) Η μανιερίστικη πρόσοψη του Palazzo Zuccari (πάνω από τα Ισπανικά σκαλιά, στη Via Gregoriana).
Καλά να περάσετε!
 

aathena1971

Member
Μηνύματα
81
Likes
45
Γεια σας. Την Παρασκευή πάμε στη Ρώμη, πρώτη φορά, με τα παιδιά 12 και 14 ετών για 3 νύχτες. Έκλεισα στην περιοχή Aurelio από το booking πριν από καιρό με 210 ευρώ (με φόρους μέσα), αλλά μπαίνω και κοιτάζω που και που, μήπως βρω κάτι καλύτερο.
Ο λόγος είναι ότι επειδή θα μείνουμε λίγες μέρες, θα ήθελα να μειώσω όσο το δυνατόν, τις μετακινήσεις με ΜΜΜ. Θα φτάσουμε Παρασκευή απόγευμα, στις 5. Λέω να πάμε Σάββατο Βατικανό και βόλτες στις πλατείες και την Κυριακή στο πάρκο Μποργκέζε μιας και είναι η Κυριακή που είναι δωρεάν τα μουσεία για να δούμε και την γκαλερί. Τη Δευτέρα, φεύγουμε στις 1 το μεσημέρι. Το Σάββατο το απογευματάκι θα πάμε να δούμε ποδόσφαιρο, παίζει Ρόμα-Λάτσιο (εντάξει, το ξέρω ότι μισιούνται θανάσιμα, αλλά μας είπαν ότι έχει καραμπινιέρι παντού και δεν υπάρχει φόβος. Ελπίζω...). Προτάσεις για τον ελεύθερο χρόνο μας, δεκτές!!!!
Μπαίνοντας σήμερα, στο booking, είδα ότι έχει φοβερές τιμές και τσέκαρα κι εδώ, να δω περιοχές που βολεύουν. Βρήκα φοβερό διαμέρισμα στο πράτι σε πολύ καλή τιμή, πολύ κοντά στο Βατικανό και θέλω να ρωτήσω, αν εκτός από το προφανές, βολεύει γενικά.
Έχω βρει και στη Ναβόνα διαμέρισμα σε πολύ καλή τιμή. Το ιδανικό θα ήταν στη Σπάνια, αλλά είναι πιο τσιμπημένα.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Υπάρχει πάντα και η αρχική επιλογή, στο Aurelio.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.114
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom