Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Dimi_Travel

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Αντίστοιχα θα ήθελα κι εγώ τα στοιχεία του.. Επίσης ας μας πει κάποιος που έχει πάει πώς λειτουργεί εκεί το επιτόπου σύστημα ξεναγών; Αξίζει να έχουμε ξεναγό ;
 

koutsileou

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
σε παρακαλω εαν ειναι ευκολο θα ηθελα τα στοιχεια του ξεναγου για το βατικανο
ευχαριστω
Καλησπέρα θα μπορούσα να εχω και εγω τα στοιχεία του;
Με ενδιαφέρει θα ειμαστε 13-16/1/2018 στην ρωμη
 
Last edited by a moderator:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα κι απο εμένα. Να κάνω κι εγώ μερικές ερωτήσεις για θέματα που με προβλημάτισαν.
1. Κλείνω εισιτηριο Ciampino-Termini με Terravision, όπως συστήνουν αρκετοί. Έλα όμως που πρέπει να δηλώσεις και ώρα. Και ρωτάω αν η αναξιόπιστη Ryan καθυστερήσει τη πτήση, τι γίνεται με το εισιτήριο λεωφορείου.
2. Επίσης προσανατολίζομαι για εισητήριο Κολοσαίου μέσω ίντερνετ. Είσοδος από Ρωμαική αγορά ή Παλαντίνο λόφο; Υπάρχει όντως τοσο μεγάλη αναμονή ακομα κι αν έχεις εισιτήριο;
3. Το Βατικανό έχει είσοδο γενικότερα; Οσα βιντεο βλέπω, διακρίνω πολύ κόσμο στις ουρές. Είναι για τα μουσεία ή γενικά για να μπεις στο κρατίδιο; Θέλει ξεχωριστο εισιτήριο εισόδου; Και απο κει και πέρα για capela sistina & Βασιλική του Αγ.Πέτρου;

Σόρρυ αν επαναλαμβάνομαι κι έχουν απαντηθεί, διάβασα όλο το τοπικ όμως και δεν ήταν ξεκάθαρα.
 
Last edited:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Καλησπέρα κι απο εμένα. Να κάνω κι εγώ μερικές ερωτήσεις για θέματα που με προβλημάτισαν.
...
3. Το Βατικανό έχει είσοδο γενικότερα; Οσα βιντεο βλέπω, διακρίνω πολύ κόσμο στις ουρές. Είναι για τα μουσεία ή γενικά για να μπεις στο κρατίδιο; Θέλει ξεχωριστο εισιτήριο εισόδου; Και απο κει και πέρα για capela sistina & Βασιλική του Αγ.Πέτρου;

Σόρρυ αν επαναλαμβάνομαι κι έχουν απαντηθεί, διάβασα όλο το τοπικ όμως και δεν ήταν ξεκάθαρα.
Οι ουρές που βλέπεις είναι για την είσοδο στα μουσεία του Βατικανού. Μόνο αυτό βλέπεις από Βατικανό και τις αυλές έξω από τα μουσεία. Ούτε Πάπα βλέπεις, ούτε καρδινάλιους!:);)
Το εισιτήριο περιλαμβάνει και την είσοδο στην Capela Sistina.
Η είσοδος στην Βασιλική του Αγίου Πέτρου είναι δωρεάν και γίνεται από άλλη ουρά μπροστά στο ναό που προχωράει όμως γρήγορα. Υπάρχει και ένα κρυφό πέρασμα μέσα από την Capela Sistina που δεν το γνώριζα όταν πήγα... :D
 
Last edited:

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Καλησπέρα κι απο εμένα. Να κάνω κι εγώ μερικές ερωτήσεις για θέματα που με προβλημάτισαν.
1. Κλείνω εισιτηριο Ciampino-Termini με Terravision, όπως συστήνουν αρκετοί. Έλα όμως που πρέπει να δηλώσεις και ώρα. Και ρωτάω αν η αναξιόπιστη Ryan καθυστερήσει τη πτήση, τι γίνεται με το εισιτήριο λεωφορείου.
2. Επίσης προσανατολίζομαι για εισητήριο Κολοσαίου μέσω ίντερνετ. Είσοδος από Ρωμαική αγορά ή Παλαντίνο λόφο; Υπάρχει όντως τοσο μεγάλη αναμονή ακομα κι αν έχεις εισιτήριο;
3. Το Βατικανό έχει είσοδο γενικότερα; Οσα βιντεο βλέπω, διακρίνω πολύ κόσμο στις ουρές. Είναι για τα μουσεία ή γενικά για να μπεις στο κρατίδιο; Θέλει ξεχωριστο εισιτήριο εισόδου; Και απο κει και πέρα για capela sistina & Βασιλική του Αγ.Πέτρου;

Σόρρυ αν επαναλαμβάνομαι κι έχουν απαντηθεί, διάβασα όλο το τοπικ όμως και δεν ήταν ξεκάθαρα.
1. Εισιτηριο βγαζεις και στον γκισε της terravision που ειναι μεσα στο αεροδρομιο.
Μπορεις επισης να παρεις το λεωφορειο της ATAC - θα το βρεις βγαινοντας απο την κεντρικη πορτα ευθεια μπροστα σου, υπαρχει σταση. Πληρωνεις στον οδηγο 1,20 ευρω και κατεβαινεις σε 15 λεπτα στη σταση Anagnina. Μπροστα σου ειναι η σκαλα του μετρο. Το μονο εισιτηριο ειναι 1,40 ευρω.
2. Ναι, οι ουρες ειναι μεγαλες (αφορουν ελεγχο τυπου αεροδρομιου) αλλα προχωρανε γρηγορα

https://www.travelstories.gr/commun...ώμης-και-αντίστροφα.30110/page-25#post-676208
Δες και εδω
 
Last edited by a moderator:

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Καλησπέρα κι απο εμένα. Να κάνω κι εγώ μερικές ερωτήσεις για θέματα που με προβλημάτισαν.
1. Κλείνω εισιτηριο Ciampino-Termini με Terravision, όπως συστήνουν αρκετοί. Έλα όμως που πρέπει να δηλώσεις και ώρα. Και ρωτάω αν η αναξιόπιστη Ryan καθυστερήσει τη πτήση, τι γίνεται με το εισιτήριο λεωφορείου.
2. Επίσης προσανατολίζομαι για εισητήριο Κολοσαίου μέσω ίντερνετ. Είσοδος από Ρωμαική αγορά ή Παλαντίνο λόφο; Υπάρχει όντως τοσο μεγάλη αναμονή ακομα κι αν έχεις εισιτήριο;
3. Το Βατικανό έχει είσοδο γενικότερα; Οσα βιντεο βλέπω, διακρίνω πολύ κόσμο στις ουρές. Είναι για τα μουσεία ή γενικά για να μπεις στο κρατίδιο; Θέλει ξεχωριστο εισιτήριο εισόδου; Και απο κει και πέρα για capela sistina & Βασιλική του Αγ.Πέτρου;

Σόρρυ αν επαναλαμβάνομαι κι έχουν απαντηθεί, διάβασα όλο το τοπικ όμως και δεν ήταν ξεκάθαρα.
1. Δε χρειαζεται εισιτήριο, το βγάζεις εκείνη την ώρα στο αεροδρόμιο, έχει συχνά δρομολόγια κ δε θα περιμένεις πολύ ώρα (αν φτάνεις νορμαλ ώρα)
2. Από ρωμαική αγορά
3. Το κρατίδιο δεν εχει είσοδο. Τεράστια ουρά εχει για τη βασιλική του αγ. Π´ετρου. Βγάλε ηλεκτρονικό εισιτηριο για το μουσειο του βατικανό απ´το επίσημο site. Όταν εισαι στο μουσείο στην capela sistina έχει απευθείας είσοδο για τον αγ. Πέτρο που γλιτώνεις την ουρά (ρώτα αν δε τη δεις), όπως ειπώθηκε κ άνωθεν
Καλό ταξίδι!
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
518
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Σε συνέχεια προηγούμενου post σχετικά με το λεωφορείο 720, παραθέτω την προσωπική μου εμπειρία, καθώς το χρησιμοποίησα το Σ/Κ.
Το ωράριό του είναι κάθε μέρα 5.30 με 23.30 με συχνότητα 20 λεπτών περίπου.
Βγαίνοντας από το Ciampino στην ευθεία είναι οι στάσεις των λεωφορείων. Το συγκεκριμένο διέρχεται από τη στάση 4 (γράφει σε ταμπέλα ATAC). Ουσιαστικά, καθώς η εν λόγω στάση δεν αποτελεί αφετηρία ή τερματισμό, κάνει μια μικρή μόνο στάση και συνεχίζει το δρομολόγιο. Εισιτήρια είναι αυτά της ATAC (1,50€ το απλό), ισχύουν κανονικά τα 24 ωρών κλπ., τα οποία μπορεί να τα προμηθευτεί κανείς από το ειδικό γκισέ εντός του αεροδρομίου.
Δεν έχει πολύ κόσμο γενικότερα, δεν είναι ιδιαίτερα διαδεδομένο, στο μέλλον θεωρώ ότι θα είναι ευρύτερα χρησιμοποιούμενο. Μέχρι το σταθμό Laurentina περίπου 20-30 λεπτά.
Θσ το συνιστούσα σίγουρα, ειδικά για αυτούς που είναι σε low budget ή δεν πιέζονται χρονικά.
Laurentina ειμουν 7 μερες τον Απρίλιο και τη ξερω καλά είναι το τερμα του μετρό και ειναι τουλάχιστον 13 στάσεις μέχρι το κέντρο οπότε υπολογίζεται μιση ωρα. Το δρομολόγιο που αναφερεσαι με το λεωφορείο 720 απο τσιαμπινο υπάρχει κάπου πινακας με τον χρονο στις στάσεις να υπολογιστεί ο χρόνος για Laurentina?
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
518
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Βγαινεις απο το Αεροδρομιο CIA Σβελτα (αποφευγοντας ουρες πολλες ερωτησεις κλπ, μια ματια στην επομενη πτηση σου και δρομο....) κατευθυνησε στην εξοδο με τα λεωφορεια εχει ενα ΛΕΥΚΟ που φευγει ανα μιση ωρα και σε πηγαινει σε 12 ' |(1.20Ε απο τον οδηγο) στο Σταθμο τρενων της μικρης κωμοπολης αλλα και στην ιδια την πόλη. Εχει τακτικα δρομολογια για ΤΕΡΜΙΝΙ Ρωμης. Βγαζεις ενα εισητηριο το επικυρωνεις πριν μπεις στο τρενο αναλογα απο ποια πλατφορμα αναχωρεις (1.5Ε) και σε 13' ακριβως εισαι ΤΕΡΜΙΝΙ Ρωμης..... Για την επιστροφή ακολουθεις το ίδιο απλα βγαζεις εισητηριο απο τον ηλεκτρονικο Πωλητη διαλεγοντας CIA. Τωρα τι το προλαβαινεις να δεις στη Ρωμη .....εξαρταται απο τα ποσα ατομα ειστε (οσο πιο ολιγομελης ομαδα το καλυτερο), ποσο χρονο αναμονης εχεις, ποσο τυχερος εισαι και πεσεις κοντα στην αναχωρηση τρενων και λεωφορειων....Εμεις το δοκιμασαμε εχθες και καταφεραμε και προσεγγισαμε Κεντρο με επιστροφή σε πολυ λιγο χρονο με 5,40 ευρω το ατομο 2πλη διαδρομη.


Υ.Γ. σε περιπτωση που δεν βρισκεις αμεσα λεωφορειο για επιστροφή στο αεροδρομιο απο το σταθμο τρενων CIA εχει ταξι στο σταθμο τρενων που σε 6 ' σε πηγαινουν αεροδρομιο. Εμας μας ζητηθηκε το ποσο των 5Ευρω στο ατομο
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. σε 13' ακριβως εισαι ΤΕΡΜΙΝΙ Ρωμης.....
2.εχει ταξι στο σταθμο τρενων που σε 6 ' σε πηγαινουν αεροδρομιο. Εμας μας ζητηθηκε το ποσο των 5Ευρω στο ατομο
1. Δεν ξερω που το βρηκες αυτό αλλα δεν ισχυει το "ακριβως". Τα τραινα δεν ξεκινουν ουτε τερματιζουν εκει αλλα εξυπηρετουν το Λατσιο κ περνουν απο κει. Συμφωνα με το πρόγραμμα αν δεν υπαρχει αλλη σταση ως Τερμινι)(σπανια) κανει 10' αλλιως τα υπολοιπα από 16 κ πανω. Στην πραγματικοτητα εχουν κ μικροκαθυστερησεις, μην βασιζεστε στο χρονομετρο σας,ειδικα για την επιστροφή.
2. Ακριβα φαίνεται εκτος αν ησουν μονος η εστω 2..υπάρχει ταξιμετρο κ θυμιζω ως Τερμινι εχει 30Ε, ταριφα φιξ, ανεξαρτητως αποσκευών κ αριθμου επιβατων.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
518
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
2..υπάρχει ταξιμετρο κ θυμιζω ως Τερμινι εχει 30Ε, ταριφα φιξ, ανεξαρτητως αποσκευών κ αριθμου επιβατων.
11 λεπτα 27 δευτερα εκανα με το ρολοι μου αποθηκευσα την διαδρομη με GPS. Επισης υπαρχει εκτος απο λεωφορειο που στοιχιζει 1.20 ευρω και εκανε λιγοτερο απο 12' και Ταξι βανακι που αναλογα με το αριθμο των ατομων σε μεταφερει καθοριζει και το κοστος...εκτος αν ηταν (μαυρο ταξι αυτο που μας πλησιασε) απο το Σταθμό του CIAMPINO προς το αεροδρομιο CIA σε μικροτερο χρονο!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
11 λεπτα 27 δευτερα εκανα με το ρολοι μου αποθηκευσα την διαδρομη με GPS. Επισης υπαρχει εκτος απο λεωφορειο που στοιχιζει 1.20 ευρω και εκανε λιγοτερο απο 12' και Ταξι βανακι που αναλογα με το αριθμο των ατομων σε μεταφερει καθοριζει και το κοστος...εκτος αν ηταν (μαυρο ταξι αυτο που μας πλησιασε) απο το Σταθμό του CIAMPINO προς το αεροδρομιο CIA σε μικροτερο χρονο!
Καμμια αντιρρηση για το χρονο. Εγραψα οτι υπαρχει στο επισημο σαιτ. 10' χωρις σταση κ 16+ με στασεις. Επαναλαμβανω στην πραγματικότητα ειναι μεγαλυτεροι...
Το ταξι εννοείται ηταν μαυρο η εκανε μαυρη διαδρομη. Μονο ταξιμετρο η φιξ διαδρομη οπως υπαρχουν στο επισημο σαιτ του αεροδρομιου. Μετα το κυνηγητο που εφαγαν στο Φιουμιτσινο μαζευονται οι πειρατες εκει. Προσοχή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.716
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom