Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Επίσης μια ερώτηση .. Αξίζει μια μονοήμερη στη Φλωρεντία; Φτάνουμε Σάββατο πρωί και Αποχωρούμε Τετάρτη απογευματάκι..
Θα είστε Ρώμη 4 μέρες χειμώνα, με άγνωστες καιρικές συνθήκες και πολύ μικρή μέρα! Εάν σκοπεύεις να πας σε όλα αυτά που ανέφερες και να την προχωρήσεις τη Ρώμη, τότε σίγουρα οι 4 μέρες είναι οριακές δεδομένης της χρονικής περιόδου που την επισκέπτεσαι. Είναι κρίμα να πας στην Φλωρεντία για λίγες ώρες. Δε θα προλάβεις να δεις τίποτα.
Καλύτερα μείνε στη Ρώμη και απόλαυσε τις βόλτες σε αυτήν. Έχει τόσο όμορφα μέρη να δεις!
Και μια συμβουλή. Μην συνδυάσεις την ίδια μέρα την επίσκεψη στα Μουσεία του Βατικανού και στην Πινακοθήκη Μποργκέζε. Θα είναι εξουθενωτικό! Δες ποιες μέρες είναι ανοιχτά τα δύο μουσεία και κάνε τις κρατήσεις σου έγκαιρα διαδικτυακά γιατί στην Πινακοθήκη Μποργκέζε υπάρχει περιορισμός στον αριθμό επισκεπτών ανά ημέρα.
 

Dimi_Travel

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!! Κρίνετε ότι πρέπει να αγοράσω από το ίντερνετ τα εισιτήρια την περίοδο που θα πάω; Όσο για τον καιρό...αφήνομαι στην καλή μου τύχη!!!!
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!! Κρίνετε ότι πρέπει να αγοράσω από το ίντερνετ τα εισιτήρια την περίοδο που θα πάω; Όσο για τον καιρό...αφήνομαι στην καλή μου τύχη!!!!
Για το Βατικανό σίγουρα από το ιντερνετ. Για Μποργκέζε δεν ξέρω.
Εύχομαι να έχετε την τύχη με το μέρος σας! :)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.148
Likes
20.457
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!! Κρίνετε ότι πρέπει να αγοράσω από το ίντερνετ τα εισιτήρια την περίοδο που θα πάω; Όσο για τον καιρό...αφήνομαι στην καλή μου τύχη!!!!
To Βατικανό θέλει απο μόνο του μία μέρα, εκτός αν είσαι απο αυτούς που κάνουν βόλτα στα μουσεία για να πιούν καφέ και να φύγουν. Το Βατικανό έχει 25€ και είναι κρίμα να δώσεις τόσα χρήματα για μία απλή βόλτα.... Εννοείται ιντερνερικά τα εισιτήρια, εκτός αν θέλεις να χάσεις τουλάχιστον μία ώρα απο το πρωί σου σε ουρές. Το Βατικανό έχει ουρά όλο το χρόνο, απλά το χειμώνα είναι μικρότερη...
Όλα τα παραπάνω αξιοθέατα που αναφέρεις είναι πάρα πόλλά για τρείς μέρες....και η Φλωρεντία είναι απο μόνη της ένας προορισμός! Αν θέλεις να χάσεις μία μέρα στις μετακινήσεις, για να πείς ότι πήγες και στη Φλωρεντία, τότε είναι δικαίωμα σου να το κάνεις! Απλά θα χάσεις μία μέρα απο το να δείς κάτι παραπάνω στη Ρώμη!
6 ολόκληρες μέρες στη Ρώμη και 4 ολόκληρες στη Φλωρεντία ( ας όψεται η "αγαπημένη" μου Alitalia που μου τις έκανε 4 μέρες απο 5..) και δεν μου έφτασαν...
Εύχομαι να περάσεις όμορφα!
 

Dimi_Travel

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
To Βατικανό θέλει απο μόνο του μία μέρα, εκτός αν είσαι απο αυτούς που κάνουν βόλτα στα μουσεία για να πιούν καφέ και να φύγουν. Το Βατικανό έχει 25€ και είναι κρίμα να δώσεις τόσα χρήματα για μία απλή βόλτα.... Εννοείται ιντερνερικά τα εισιτήρια, εκτός αν θέλεις να χάσεις τουλάχιστον μία ώρα απο το πρωί σου σε ουρές. Το Βατικανό έχει ουρά όλο το χρόνο, απλά το χειμώνα είναι μικρότερη...
Όλα τα παραπάνω αξιοθέατα που αναφέρεις είναι πάρα πόλλά για τρείς μέρες....και η Φλωρεντία είναι απο μόνη της ένας προορισμός! Αν θέλεις να χάσεις μία μέρα στις μετακινήσεις, για να πείς ότι πήγες και στη Φλωρεντία, τότε είναι δικαίωμα σου να το κάνεις! Απλά θα χάσεις μία μέρα απο το να δείς κάτι παραπάνω στη Ρώμη!
6 ολόκληρες μέρες στη Ρώμη και 4 ολόκληρες στη Φλωρεντία ( ας όψεται η "αγαπημένη" μου Alitalia που μου τις έκανε 4 μέρες απο 5..) και δεν μου έφτασαν...
Εύχομαι να περάσεις όμορφα!
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας!! Η Φλωρεντία άλλη φορά λοιπόν...
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας!! Η Φλωρεντία άλλη φορά λοιπόν...
ΠΡΟΣΟΧΗ! Να αγοράσεις εισιτήρια από τις επίσημες ιστοσελίδες των μουσείων για να μην χρεωθείς επιπλέον ποσά για οργανωμένα tour.
Όπως σου ανέφερε πιο πάνω ο @Viaggi η επίσημη σελίδα για την είσοδο στα μουσεία του Βατικανού είναι αυτή:

https://biglietteriamusei.vatican.v...1220&numeroPartecipanti=2&codiceLinguaVisita=

Εάν είσαι φοιτήτρια κάτω των 25 ετών δικαιούσαι μειωμένο εισιτήριο των 8 € & 4 € η προπώληση = 12 €. Εάν θέλετε audioguide πληρώνεις επιπλέον 7 €! (δεν ξέρω εάν θα το αντέξεις να ακούς τόση ώρα την ξενάγηση... εμείς κουραστήκαμε! Είχα πολύ καλό οδηγό μαζί μου και το έκλεισα μετά...)
Την Κυριακή είναι κλειστό το Βατικανό, εκτός από την τελευταία του κάθε μήνα.
Για την Πινακοθήκη Μποργκέζε υπάρχει περιορισμός στον αριθμό επισκεπτών ανά ημέρα, οπότε κλείνεις οπωσδήποτε ηλεκτρονικά το εισιτήριο σου!
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
518
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Παιδιά καλησπέρα, προσγειώνομαι Τσιαμπινο στις 09:00 και πεταω ξανά στις 13:00. Προτείνετε στο διάστημα αυτο κατι στη αιώνια πόλη και αν ναι με ποιό τροπο μεταφορικά; Ευχαριστώ πολύ
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Στη θεση σου δε θα εφευγα απο το αεροδρομιο. Το μονο που θα προλαβαινα θα ηταν να κανω τη διαδρομη Ciampino - Ρωμη και πισω και μια βολτα μισης ωρας στην πολη, δε νομιζω πως θα προλαβεις κατι παραπανω.
 

giak

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Το Πάσχα που πήγα Ρώμη ειχαμε κλείσει εισητηρια για Βατικανο απο Ίντερνετ!! Οταν λοιπόν πήγαμε μας εκανε έλεγχο ενας τύπος οπου το καρτελάκι του έλεγε ενα ελληνικό επίθετο!! Τον ρωτάμε λοιπόν Έλληνας είστε και μας λεει ναι και προσφέρθηκε να μας ξεναγήσει δωρεάν άσχετα αν τον πληρώσαμε!! Τα στοιχεία του ειναι
...........................
Ο άνθρωπος ηταν ξεναγός του Βατικανού και η ξενάγηση ηταν τέλεια!! Μετα προσφερθήκαμε να του δώσουνε λεφτά ετσι για το καλο και αφου τον πιέσαμε να μας πει μιας και δεν ήθελε να μας χρεώσει μας ειπε οτι κανονικά ειναι 70€ ολα μεσα!! Αλλα του δώσαμε 50
Γραψτου μαϊλ και προτημησε τον!! Έλπιζω να βοήθησα!!
σε παρακαλω εαν ειναι ευκολο θα ηθελα τα στοιχεια του ξεναγου για το βατικανο
ευχαριστω
 
Last edited by a moderator:

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
Καλημέρα και από μένα.Αν μπορείτε στείλτε μου κι εμένα τα στοιχεία του γιατί θα πάω με τα παιδιά μου 11-16/ 01 και μια ξενάγος που μίλησα μαζί της ζητάει 150 ευρώ.
Σας ευχαριστώ πολύ.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Παιδιά καλησπέρα, προσγειώνομαι Τσιαμπινο στις 09:00 και πεταω ξανά στις 13:00. Προτείνετε στο διάστημα αυτο κατι στη αιώνια πόλη και αν ναι με ποιό τροπο μεταφορικά; Ευχαριστώ πολύ
Ούτε που θα το σκεφτόμουν...η διαδρομή με το τρένο είναι μία ώρα.Δεν πρέπει να είσαι και τουλάχιστον 45 λεπτά πριν την πτήση;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom