Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
μαυρικιος
Για να γλιτώσεις τα σκαλιά μπορείς να παρεις το ασανσερ του μετρο από την πλατεία και σε ανεβάζει τέρμα , δεν ανεβαίνεις ουτε ένα σκαλί..
Απο ποιά πλατεια παίρνεις το ασανσερ που λες ? Απο την spagna ? Γιατί κάτι διάβασα ότι έχει κυλιόμενες απο το μετρό στην spagna που σε βγάζουν στην βιλλα μποργκέζε. Για το ίδιο λέτε?
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Αυτό που ειναι σε καλύτερη θέση είναι το δεύτερο όχι γιατι μονο γιατι καρακεντρο αλλά σου δίνει την δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις και μετρό αν θες να πας κάπου πιο μακριά σε σχέση με το τέταρτο που δεν έχει κοντά σταθμό του μετρό..Στο μαισον ντελ κορσο έχω μείνει 2 φορές,4-5 φορές έμεινα στην περιοχη ρε ντι ρομα, 1 σαν τζιοβανι και μια πιάτσα ντελ ποπολο δίπλα στο μετρό του φλαμινιο..Το μαισον ντελ κορσο είναι σε στρατηγικό σημείο δωμάτιο μπορείς να βρεις καλύτερο σαν παροχές, σαν τοποθεσία και τιμη που βλεπω πιστεύω όμως είναι σούπερ.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.426
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Πιο κέντρο από Piazza Navona δεν υπάρχει. Το μετρό απλά δεν το χρειάζεσαι.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
554
Likes
2.820
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Απο ποιά πλατεια παίρνεις το ασανσερ που λες ? Απο την spagna ? Γιατί κάτι διάβασα ότι έχει κυλιόμενες απο το μετρό στην spagna που σε βγάζουν στην βιλλα μποργκέζε. Για το ίδιο λέτε?
Πριν πας στις κυλιόμενες, δεξιά υπάρχει ασανσερ και ανεβαίνεις πανω στο δρόμο της εκκλησίας

https://www.google.gr/maps/uv?hl=el&pb=!1s0x132f605560efd5f7:0x758d03a3986995a6!2m22!2m2!1i80!2i80!3m1!2i20!16m16!1b1!2m2!1m1!1e1!2m2!1m1!1e3!2m2!1m1!1e5!2m2!1m1!1e4!2m2!1m1!1e6!3m1!7e115!4s/maps/place/metro+spagna/@41.9065774,12.4831254,3a,75y,232.91h,90t/data=*213m4*211e1*213m2*211sQcVZ1lG5SgJq09nMT_5FeQ*212e0*214m2*213m1*211s0x132f605560efd5f7:0x758d03a3986995a6!5zbWV0cm8gc3BhZ25hIC0gzpHOvc6xzrbOrs-EzrfPg863IEdvb2dsZQ&imagekey=!1e10!2sAF1QipOS9UR6lUG0fApetTnElNgeUgizxRwnWGcVCjJO&sa=X&ved=2ahUKEwio9oGVmqveAhVMY1AKHSARDwsQpx8wFHoECAoQDg

Eτσι οπως μπαινουν αυτοί στα δεξιά ειναι το ασανσερ. (άντε σας βρήκα και φωτογραφία :) )
 
Last edited by a moderator:

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Αν δεν το χρειάζεται τότε πως θα παει στον Αγιο Πετρο;Πώς θα παει στο Κολοσσαιο;Όταν έρθει από αεροδρόμιο λογικά θα κατέβει στον σταθμό Τερμινι απο εκεί είναι 2.3 χιλιόμετρα πως θα παει στο ξενοδοχείο; Δεν λέω ότι είναι σε κακή θέση αλλά το άλλο σου δίνει και την εναλλακτική του μετρό που είναι πολύ σημαντική όταν θα φτάσεις από αεροδρόμιο ειδικά με βαλίτσες στο χέρι..
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.366
Αν δεν το χρειάζεται τότε πως θα παει στον Αγιο Πετρο;
Από piazza Navona ακολουθείς την via dei coronari σε όλο της το μήκος, σταματάς για καφέ στο brassai, συνεχίζεις για ponte san angelo, μόλις περάσεις την γέφυρα,είσαι μπροστά στο ομώνυμο κάστρο, αποκτάς ήδη οπτική επαφή με την εκκλησία και κινείσαι λοξώς αριστερά. Καταπληκτική διαδρομή για όσουν μπορούν και θέλουν να περπατήσουν.

Πώς θα παει στο Κολοσσαιο;
Μέσω via del corso, piazza venezia, vittoriano,αρχαία αγορά, Κολοσσαίο. Μπορείς να κάνεις και παράκαμψη για στάση στο καφέ των μουσείων του Καπιτωλίου, πριν συνεχίσεις για Κολοσσαίο.
Φίλε αυτά δεν πρέπει να χάνονται.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Τις διαδρομές αυτές θα τις κάνεις και αν μένεις βία ντελ κορσο δεν εχει σημασία ποια είναι η αφετηρία.Εγώ είπα οτι αν μενεις αναμεσα σε πιάτσα ντι σπάνια και πιάτσα ντελ ποπολο έχεις τη δυνατότητα να πάρεις και μετρό που θα σε διευκολύνει πολύ όταν θα είσαι με βαλίτσες στο χέρι ερχόμενος από το αεροδρόμιο...Φυσικά κ αν δεν την περπατήσεις χάνεις όλη την μαγεία αλλά μπορεί και να βρέχει μπορεί κ να εχεις κάνει ψώνια κ να κουβαλάς 10 τσάντες μπορεί κ να γυρίσεις το πόδι σου που λέει ο λόγος να μην εχεις εναλλακτική λυση; Το θέμα της διαμονής δεν είναι ότι κερδίζεις κάτι εσύ ή εγώ όπου και να μείνει ο άνθρωπος απλά να του δώσουμε να καταλάβει τα θετικα κ τα αρνητικα θέλουμε για κάθε περιοχή και να διαλέξει μόνος του :) :) Και δεν λέω ότι επειδή έμενε η κοπέλα μου εκεί κ πήγαινα κ καθόμουν 15μερες με τζάμπα διαμονή κ έχω πάει 8 φορές έχω εγώ δίκιο μπορεί να είμαι και λάθος. .Το μόνο που είπα είναι ότι πολύ καλές και οι δύο περιοχές απλά αυτη που είπα έχει δίπλα και δύο μετρό αν και εφόσον χρειαστούν...Μην ξεγελιομαστε λέμε 2χιλ μέχρι εκεί μετά λες το άλλο είναι 1χιλ σιγά μωρέ 6 λεπτά κ στο τέλος της ημέρας έχουν μαζευτεί 20 χιλ κ οι μισοί είναι με κραμπες κ τους κουβαλαμε..κ δυστυχώς μου συνεβη σε μια από τις πολλές φορές που πήγα κ η κοπέλα μου μας έμεινε στα χέρια κ ευτυχώς εκεί που μέναμε είχε μετρό την βάλαμε μέσα κ την πήγαμε στο δωμάτιο. .
Δεν είναι όλοι του περπατηματος έχουμε αλλάξει 5 μηνύματα για το πως θα γλιτωσουμε τα σκαλιά σκέψου :) :)
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.426
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ε καλά, αν συμβούν όλα αυτά που περιγράφεις δεν σε σώνει τίποτα, γιατί απλούστατα πρέπει να πηγαίνεις μόνο σε μέρη που έχει μετρό δίπλα. Επομένως, έτσι θα χάσεις όλη τη μαγεία του περπατήματος στις γειτονιές του κέντρου της Ρώμης. Συγκοινωνία υπάρχει πολύ κοντά στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο (λεωφορείο) για Termini. Τα σκαλοπάτια ως πρόσβαση στο δωμάτιο δεν έχει καμία σχέση με το περπάτημα στην επίπεδη Ρώμη. Μην τα μπλέκεις.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Το ίδιο πράγμα λέμε να την γυρίσει με τα πόδια προτείνω και εγώ κ δεν νομίζω το ξενοδοχείο που είναι ανάμεσα στην πιατσα ντι σπάνια και την πιάτσα ντελ ποπολο να είναι λιγότερο κέντρο από το άλλο της πιάτσα ναβονα...Δεν υπάρχει κεντρομετρο :) αλλά και τα δύο είναι σε πολύ κεντρικά σημεία, το μόνο που αλλάζει είναι ότι το ενα δεν έχει κοντά σταθμό μετρό...Αν θεωρείς ακραίο το να βρέξει κ να θες να πας με μετρο στο ξενοδοχείο για να μην γινεις χάλια ή να ψωνισεις από βία ντελ κορσο που είναι τα μαγαζιά όλα κ να πας να αφήσεις τα πράγματα να μην τα κουβαλας όλη τη μέρα τοτε οκ... Εγώ πάντως δεν θα πήγαινα πρώτη μέρα που δεν θα ξερω την τύφλα μου ακόμα και με βαλιτσες στο χέρι να πάρω λεωφορείο και να σέρνω τις βαλίτσες σε όλη τη Ρώμη..
Είναι πόλεις που δεν έχουν καν μετρό οπότε δεν είναι μοναδικό κριτήριο αυτό αλλά δεν σημαίνει ότι αν μένεις σε κεντρικό σημείο δίπλα σε μετρό θα πρέπει να το παίρνεις όλη την ώρα κ να χάσεις κ τη μαγεία των διαδρομών...Μην πάμε στο άλλο άκρο ούτε αν μένω δίπλα στο μετρό θα πηγαίνω μονο με μετρό ούτε αν μένω μακριά από σταθμό δεν θα χρησιμοποιήσω καθόλου μετρό..
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.426
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Υπάρχει και αν δεν θες να ακούσεις εμένα, διάβασε από το επίσημο σάιτ του γραφείου τουρισμού της Ρώμης http://www.turismoroma.it/quartieri/navona-campodefiori-pantheon-viagiulia?lang=en
Κατ' άλλα το σταματώ εδώ, προφανώς δεν συμφωνώ μαζί σου σε πολλά.
Οι περιοχές που είναι δίπλα ακριβώς, η μια λοιπόν θεωρείται κέντρο κ η άλλη θεωρείται λιγότερο κέντρο.Επειδή γράφει το επίσημο site του γραφείου τουρισμού τους ότι είναι η καρδία της Ρώμης στο ένα και στο άλλο γράφει κέντρο πόλης. Η καρδία δεν είναι στο κέντρο στο σώμα μας και εγώ μίλησα για κέντρο και όχι που έχει ζωή ή που είναι η καρδιά της πόλης.Το κέντρο είναι όπως γράφει το σαιτ που έστειλες εκεί που έγραψα εγώ. Παίζουμε με τις λέξεις και αν έχεις πάει έστω μια φορά Ρώμη το ξέρεις, αλλά δεν έχει σημασία αν συμφωνούμε εμείς γιατί δεν πουλάμε υπηρεσίες.Ένας που έχει πάει Ρώμη αρκετές φορές καταλαβαίνει τι λέω και τον χάρτη τον βάζω μόνο και μόνο για να δει ένας άσχετος ότι οι περιοχές είναι ακριβώς δίπλα με 1 το καφέ χρώμα και 2 το πράσινο. Δεν χρειάζεται να συμφωνήσουμε πάντως είναι ωραίο να υπάρχουν διαφορετικές απόψεις.
Capture.JPG
Capture.JPG
 

Kyriakos T

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Ήμουν προς το τέταρτο γιατί με τα ποδια μπορείς να πας τρεστεβερε. Αυτό με το μετρό δεν το ειχα σκεφτεί. Οπότε ειμαι μεταξύ δύο και τεσσερα. Θα δούμε χρόνο έχουμε
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.528
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom