Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δηλαδή εδώ γράφουμε μόνο αντικειμενικά και τεκμηριωμένα.
Τι ειναι δυσνοητο? Γραφεις οτι θες αναλογα με την ερωτηση. Σε φιλοσοφικη ερωτηση απαντω αναλογα, οταν ζητειται μια γνωμη τη δινω, οταν ζητειται ενα νουμερο το δινω με την τεκμηριωση οπου κρινω οτι απαιτειται. Buon giorno κ σε σενα.
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα στην παρέα σας.
Πριν αρχίσω να ψάχνω ακόμα περισσότερο για Ρώμη και να γράψω άλλες ερωτήσεις, θα εκφράσω την κύρια ανησυχία μου:
Έχει βρεθεί κανείς σας εκεί την 8η Δεκεμβρίου; Πήγα 2 χρονιές πίσω, δεν διάβασα κάτι σχετικό.
Πρώτα έκλεισα εισιτήρια και μετά διάβασα ότι είναι γιορτή/αργία. Δεν φοβάμαι τόσο για τα μαγαζιά - τουριστικό μέρος είναι, υποθέτω τα περισσότερα ανοιχτά θα είναι -, κυρίως για τα μέσα (αν θα υπάρχουν τίποτα κλειστοί σταθμοί μετρό πχ. επειδή κατεβαίνει στην πόλη ο πάπας) + πόσο μειωμένες παίζει να είναι οι συχνότητες και για το αν θα έχει πολύ για την εποχή κόσμο λόγω της ημέρας.
Φτάνουμε Σάββατο μεσημεροαπόγευμα και το πλάνο ήταν για πρώτη μέρα απλά να περπατάμε στο κέντρο-πλατείες να πάρουμε μια πρώτη εικόνα γενικά (ίσως και κάνα free walking tour αν υπάρχει τέτοια μέρα/ώρα), αλλά αν επικρατεί χαμός από κόσμο ή λόγω ασφάλειας είναι κλειστά κάποια πράγματα υποθέτω μας τα χαλάει λίγο.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Το εισιτήριο για Κολοσσαίο έχει 16€ η 20€? Γιατί αλλά λέει έξω από το site και άλλα όταν μπαίνεις...Επίσης κατά την γνώμη σας αξίζει η είσοδος?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα παιδιά, κοιτάω για 12-17 Δεκεμβρίου για δικλινο δωμάτιο είτε ξενοδοχείο είτε airbnb για κεντρική περιοχή όσο πιο οικονομικό γίνεται. Δεν μ' ενδιαφέρει καμια πολυτέλεια απλά να είναι καθαρό. Για κεντρικά σχετικά, τι περιοχές κοιτάμε γιατί έχω μπερδευτεί. Δεν με νοιάζει να είμαι και 1-2 χλμ μακριά από κέντρο. Έχω βρεί ένα δωμάτιο airbnb κοντά στο μουσείο της Ρώμης στα 60€ στην οδοό corso vittorio emanuele κ ένα ακόμα στην Piaza di Pasquino. Καλές τοποθεσίες κ περιοχές?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Last edited:

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.366
Το εισιτήριο για Κολοσσαίο
Υπενθυμίζω ότι είναι ενιαίο με με αρχαία αγορά και παλατίνο.
Επίσης κατά την γνώμη σας αξίζει η είσοδος
Εννοείται ότι θα μπούμε εκεί που έγινε η μονομαχία Bruce Lee vs Chuck Norris. :bleh:
Εντάξει, αστειεύομαι. Είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι αξίζει.
 

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.366
Έριξα μιά πρόχειρη ματιά και οι τοποθεσίες και στα τρία είναι κεντρικές και βολικές.

Βέβαια δεν υπάρχει ούτε 1 μετρό σχετικά κοντά απ' οτι βλέπω.
Αν για σένα αυτό είναι καθοριστικός παράγοντας, κοίτα αλλού.
 

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Έριξα μιά πρόχειρη ματιά και οι τοποθεσίες και στα τρία είναι κεντρικές και βολικές.


Αν για σένα αυτό είναι καθοριστικός παράγοντας, κοίτα αλλού.
Το μόνο θέμα μου είναι αν χρειαστεί να πάω σε τοποθεσία κάπου πιο μακριά . Με τα λεωφορεία θα είμαι οκ? Έχει τακτικη συγκοινωνία? Επίσης είναι αρκετά τουριστικά εκει στις περιοχές αυτές ?
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Πολύ καλές τοποθεσίες και τα τρία. Για τη χρησιμότητα η όχι του μετρό στη Ρώμη δες τα σχόλια που έγιναν μερικά ποστ παραπάνω. Πάντως τα περισσότερα αν όχι όλα τα κύρια αξιοθέατα είναι σε απόσταση περπάτηματος ειδικά αν σας αρέσει να βολταρετε μια πόλη.

Για μένα και για πολλούς άλλους είναι σε ιδανική τοποθεσία.
 

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πολύ καλές τοποθεσίες και τα τρία. Για τη χρησιμότητα η όχι του μετρό στη Ρώμη δες τα σχόλια που έγιναν μερικά ποστ παραπάνω. Πάντως τα περισσότερα αν όχι όλα τα κύρια αξιοθέατα είναι σε απόσταση περπάτηματος ειδικά αν σας αρέσει να βολταρετε μια πόλη.

Για μένα και για πολλούς άλλους είναι σε ιδανική τοποθεσία.
Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις παιδιά. Δεν έχουμε θέμα με το περπάτημα, βολτάρουμε αβέρτα. Επειδή πάω 1η φορά Ρώμη και διάβασα παραπάνω οτι θα ήταν καλύτερα για 1η φορά τοποθεσία κοντά σε piazza espagna, via veneto κ εκει κοντά. Που είναι αντίθετα απο εκεί π κοιτάω.. Βέβαια δεν θέλω και τουριστικά μέρη να είμαι ειλικρινής. Ποια τοποθεσία να προτιμήσω?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.505
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom