Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Κλεισαμε για 4/11 εως 7/11
Γι αυτο το λεωφορειο κοριτσια να κοιταξω στο επισημο σιαιτ της Ρωμης???
Σε ποια περιοχη να κλεισω για να ειμαι κοντα στο κεντρο οχι ομως μες την βαζουρα. Αναμεσα κεντρο και termini η Πρατι???
Κανενα ξενοδοχειο? Μονο καθαριοτητα μας ενδιαφερει και να ειναι κοντα σε καμια σταση μετρο. Μεχρι 400 τα δινουμε! Ακουωωωωωωωω!!!!
με τι κλεισατε? ελπίζω με ΑΖ και επιστροφή με την 722. με αυτή που επιστρεφουν εκλεκτα μέλη του φόρουμ..
το επiσημο σαιτ έχει λεωφορεία?δεν νομίζω. κανε μια αναζητηση ή περιμενε καποιον που το εχει παρει.
δεκάδες ξενοδοχεια θα βρεις. μετα το Τερμινι προτεινω Τραστεβερε αλλα κ στο Πρατι καλα ειναι αν κ λιγο εκτος κεντρου. σχετικό αυτό βεβαια. ενδεικτικα δες: Starhotels metropole-Michelangelo, Cicerone, Savoy, La Griffe, Mercure Colosseo.
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Δηλαδη Σαμιον σε ποια περιοχη ειναι ιδανικα να κλεισω????
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
καταρχήν όπου και να κλείσεις ωραία θα είναι. για Ρώμη μιλάμε όχι για Παρίσι που μπορεί και να την πατήσεις..;)
ας πούμε ότι πιο ωραία είναι στο Τραστέβερε. γραφική συνοικία με άπειρες επιλογές για καλό φαγητό. βεβαια δεν έχει στάση μετρό κι αυτό σημαίνει λεωφορείο, ταξί ή περίπατος κάτι που προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου, το αντίθετο.
δεύτερη επιλογή, για μένα πάντα, είναι η περιοχή Colosseo-San Giovanni, όχι τόσο γραφική αλλά εξυπηρετική και με πολλά μαγαζιά μέρα νύχτα.
τριτη η τουριστική via Veneto κ πέριξ του πάρκου. μετά Βατικανό, περιοχή χωρίς πολύ χρώμα αλλα με πολλά μαγαζιά στη via Cola di Rienzo κ πέριξ. άφησα για το τέλος την πιο βολική περιοχή από συγκοινωνίες κ πιο οικονομική Termini-Repubblica αλλά με αρκετή φασαρία κ χωρίς ιδιαίτερο χρώμα.
ελπίζω να βοηθάω. δεν είπες τι αεροπορικό κλείσατε..
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
αλιταλια βρε! Τι αλλο! Αμα γινει τιποτα θα σε κυνηγαω κυριε υπερμαχε!!!:lol:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
αλιταλια βρε! Τι αλλο! Αμα γινει τιποτα θα σε κυνηγαω κυριε υπερμαχε!!!:lol:
το πιθανότερο είναι να στήσεις το ραντεβού σου αν σε περιμένουν μια κ συνήθως φτάνει νωρίτερα. ιδιαίτερα η τελευταία πτηση της 7/11 που θα είμαι κι εγώ μέσα.;)
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Οχι ρε γαμωτο!!!! Επιστεφουμε με των 15.00 οχι των 21.40!!!! Κριμα! Προλαβαινω να αλλαξω??? Να γνωρισω ενα ιερο τερας των ταξιδιων απο κοντα??? ( καλα τα λεω δασκαλε :clap:). ε? ε?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Οχι ρε γαμωτο!!!! Επιστεφουμε με των 15.00 οχι των 21.40!!!! Κριμα! Προλαβαινω να αλλαξω??? Να γνωρισω ενα ιερο τερας των ταξιδιων απο κοντα??? ( καλα τα λεω δασκαλε :clap:). ε? ε?
ε τωρα μην τα παραλές. η βραδυνή επιτρέπει να έχεις όλη τη μέρα φρι. αλλά μπορεί μα μην πρόλαβες την καλή τιμή. το πρόγραμμα είναι λίγο βαρύ για το ΣΚ αλλά ένα καφέ μπορεί να τον πιούμε. τα λέμε κ με πμ.
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
ε τωρα μην τα παραλές. η βραδυνή επιτρέπει να έχεις όλη τη μέρα φρι. αλλά μπορεί μα μην πρόλαβες την καλή τιμή.
Συμφωνω αλλα επειδη εχουμε δρομο (Αθηνα Λαρισα ) και Δευτερα οι 4 εκτων 6 επρεπε να πανε σκοτωμενοι στη δουλεια αποφασισαμε να κανουμε την θυσια και να φυγουμε μεσημερι! Την προσφορα την ειχα προλαβει αλλα...

κοιταω και τα ξενοδοχεια που προτεινες, μια χαρα τα βρισκω. το La griffe φαινεται καλη επιλογη, κοντα σε ολα αλλα με μπερδεψαν τα σχολεια σρο βοοκινγ. Απ οτι καταλαβα καπου εκει στην περιοχη ειναι ιδανικα για να ειμαι κεντρικα. Ενα βραδυ Parioli, ενα Trastavere και ενα ακομη που? Τα λεω καλα?
 

ragazza matta

Member
Μηνύματα
14
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια..παλι...
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλικη Πολυνησια
ε τωρα μην τα παραλές. η βραδυνή επιτρέπει να έχεις όλη τη μέρα φρι. αλλά μπορεί μα μην πρόλαβες την καλή τιμή.
Συμφωνω αλλα επειδη εχουμε δρομο (Αθηνα Λαρισα ) και Δευτερα οι 4 εκτων 6 επρεπε να πανε σκοτωμενοι στη δουλεια αποφασισαμε να κανουμε την θυσια και να φυγουμε μεσημερι! Την προσφορα την ειχα προλαβει αλλα...

κοιταω και τα ξενοδοχεια που προτεινες, μια χαρα τα βρισκω. το La griffe φαινεται καλη επιλογη, κοντα σε ολα αλλα με μπερδεψαν τα σχολεια σρο βοοκινγ. Απ οτι καταλαβα καπου εκει στην περιοχη ειναι ιδανικα για να ειμαι κεντρικα. Ενα βραδυ Parioli, ενα Trastavere και ενα ακομη που? Τα λεω καλα?
Ένα βράδυ στο Campo Dei Fiori ή στο Τestaccio δεν ειναι άσχημα.. Και μια που ο Samion ανέφερε την Cola di Rienzo,επιβάλλεται παγωτό στη Gelateria Dei Gracchi στον ομώνυμο δρόμο(παράλληλη της Cola). Αχ,ζηλεύω..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
το La griffe φαινεται καλη επιλογη, κοντα σε ολα αλλα με μπερδεψαν τα σχολεια σρο βοοκινγ. Απ οτι καταλαβα καπου εκει στην περιοχη ειναι ιδανικα για να ειμαι κεντρικα. Ενα βραδυ Parioli, ενα Trastavere και ενα ακομη που? Τα λεω καλα?
και ένα San Giovanni-Colosseo είναι μαγικά το βράδυ ή San Lorenzo για φαγητό, φοιτητική περιοχή μεν αλλά αυθεντική και όλες οι ηλικίες δε.
στις περιοχές που λεει η ragazza matta συχνάζω κι εγώ, ιδιαίτερα στο Testaccio αλλά δεν τις προτείνω γιατί έχουν πολύ βαβούρα μπαρ κλπ. σαν Γκάζι δηλ αν έχεις υπόψη σου.
το τιπ για παγωτό να το ακολουθήσεις όμως γιατι ragazza matta είναι κάτι θα ξέρει..
το La Griffe μην το φοβάσαι κ ούτε να δινεις βάση σε σαιτ απρόσωπα. είναι ότι καλύτερο στην περιοχή για το κόστος αυτό. η περιοχή έχει τα αρνητικά που είπαμε αλλά είναι βολική.
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
.......όχι για Παρίσι που μπορεί και να την πατήσεις..;)
quote]

Οπα τι είπες τώρα.ίσως λίγο άσχετο αλλά τι εννοείς να την πατήσεις. έκλεισα ξενοδοχείο στο Παρίσι στο 12 διαμέρισμα ανάμεσα στο σταθμό Gare de lyon και Bastille. Λέγετε Pavillon Saint-Louis Bastille‏.Ξέρεις κάτι? το έκλεισα με 556Ε για 4 βραδυές με πρωινό.ξέρεις κάπου πιο βολικά? κάτι καλύτερο με αυτά τα χρήματα? ή καλά είναι?
Εχω ένα αγχος γιατί θα έχω και το παιδί μαζί(δεν είναι αβάπτιστο πλέον:haha::haha::haha::haha:)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
.......όχι για Παρίσι που μπορεί και να την πατήσεις..;)
quote]

Οπα τι είπες τώρα.ίσως λίγο άσχετο αλλά τι εννοείς να την πατήσεις. έκλεισα ξενοδοχείο στο Παρίσι στο 12 διαμέρισμα ανάμεσα στο σταθμό Gare de lyon και Bastille. Λέγετε Pavillon Saint-Louis Bastille‏.Ξέρεις κάτι? το έκλεισα με 556Ε για 4 βραδυές με πρωινό.ξέρεις κάπου πιο βολικά? κάτι καλύτερο με αυτά τα χρήματα? ή καλά είναι?
Εχω ένα αγχος γιατί θα έχω και το παιδί μαζί(δεν είναι αβάπτιστο πλέον:haha::haha::haha::haha:)
εννοώ για την περιοχή κ μόνο γιατί έχει πολλές περιοχές που δεν μ' αρεσουν. δεν είναι κ Ρώμη..αλλά δεν έχω και ιδέα να σου απαντησω σε ότι ρωτάς. καλύτερα σε άλλο θέμα να σου απαντησουν οι ειδικοί. εγώ στο Παρίσι πάω μόνο για Eurodisney. εκεί να πάτε.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.491
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom