Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

annageo

Member
Μηνύματα
95
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Paris!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου...
συμφωνω με τον απο πάνω, όπου και να μεινεις εισαι Ρωμη, αρκει να μην δωσεις μια περιουσια για διαμονη!!!!
εμεις πήγαμε τον Μαρτιο και μειναμε σε ενα πολυ ωραιο B&B κοντά στο Κολλοσαιο,
Booking.com: hotel 1 Via Dei Valeri, Rome, Italy - 405 Guest reviews. Book your hotel now!
σαν τοποθεσια δεν ειναι η super ουαου, αλλα εχει σχετικα κοντα δυο στασεις μετρο, και μπροστα απο το ξενοδοχειο περνανε το 81 & το 740 λεωφορεια που σε παει στο τερμινι!!
σαν δωματιο θεωρω οτι ειναι καλο σε σχεση ποιοτητα/τιμης, ακομα λεμε για τα ανετα κρεβατια και μαξιλαρια...και το προσωπικο παρα πολυ εξυπηρετικο και ευγενικο!!!!
 

marianino

Member
Μηνύματα
276
Likes
83
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδήποτε!!
Για μένα η καλύτερη περιοχή ειναι η piazza venezia. Έτσι και αλλιώς την Ρώμη για να την νιώσεις πρέπει να την περπατήσεις και το σήμειο αυτό είναι μια καλή αφετηρεία. Εγώ προσωπικά το μετρό δεν το χρισημοποίησα καθόλου 2 φορές το τράμ πήρα για να πάμε στο trastevere. Οπότε η δική μου πρόταση είναι το piazza venezia hotel
 

nikos_top

Member
Μηνύματα
65
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
ευχαριστώ για την αμεση κινητοποιηση των μελων του travelstories εχω ανοιξει το google map και τα βλεπω και επι χαρτου...μπορειτε να αναφερε και ονοματα ξενοδοχειων που μεινατε και ειστε ευχαροστιμένοι απο την τιμή και ποιοτητα υπηρεσιών
 

siatjo

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Και εγω στην αναζητηση αυτη βρισκομαι τωρα ..... φθηνο ξενοδοχειο στο κεντρο της ρωμης με βασικο προβλημα οτι πηγαινω την αλλη βδομαδα στισ 31 και ακομα δεν εχω κλεισει .... με βλεπω να μενω η στο δρομο η να δινω 300 ευρω την βραδια :) Εχω μια επιλογη στο San Lorenzo και μια κοντα στο Βατικανο ......... Απο το βατικανο ειναι μακρια το κεντρο με τα ποδια ? αξιζει το περπατημα απο εκει η να προτιμησω san lorenzo που ειναι κοντα termini ? τι λεει σαν περιοχη ?
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Και εγω στην αναζητηση αυτη βρισκομαι τωρα ..... φθηνο ξενοδοχειο στο κεντρο της ρωμης με βασικο προβλημα οτι πηγαινω την αλλη βδομαδα στισ 31 και ακομα δεν εχω κλεισει .... με βλεπω να μενω η στο δρομο η να δινω 300 ευρω την βραδια :) Εχω μια επιλογη στο San Lorenzo και μια κοντα στο Βατικανο ......... Απο το βατικανο ειναι μακρια το κεντρο με τα ποδια ? αξιζει το περπατημα απο εκει η να προτιμησω san lorenzo που ειναι κοντα termini ? τι λεει σαν περιοχη ?
απο την δικη μου αναζητηση, το μονο που μπορω να σου πω ειναι να αποφυγεις να μεινεις κοντα στο βατικανο..:roll:..θεωρειται η πιο αβολη περιοχη για διαμονη!και ας εχει ομορφα χοτελ σε χαμηλες τιμες!
 

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ταξίδι-Όνειρο
Τα πάντα όλα...
Δύσκολα ζητάω και το ξέρω, οικογένεια 2+2 δεκάχρονα δηλαδή για το Πάσχα 21 με 25 Απριλίου στη Ρώμη.
Προϋπολογισμός , τι να πω εξαρτάται, γύρω στα 800 αν βρούμε τίποτα καλά θα είναι αλλά ακούω και προτάσεις που αξίζουν και ας ξεφεύγουν λίγο.
Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να είναι ασφαλείς η περιοχή και να υπάρχει εύκολη συγκοινωνία και όσο πιο κοντά στο κέντρο εκτός και αν υπάρχει πρόταση για εκτός αλλά που να βολεύει κιόλας.
Τώρα, για τύπο δωματίου, 4 κλινο? διαμέρισμα ? Δύο 2κλινα συνδεδεμένα ?ότι βρεθεί δε με πειράζει.
Δεν απορρίπτω και την ιδέα του οργανωμένου γκρούπ πάντως αλλά μου την δίνει που πρέπει να περιμένω 1 μήνα πριν για να βγουν τιμές και προγράμματα.
 

siatjo

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Γιατι αβολη ? Απ οτι προσεξα εχει πολυ κοντα σταθμο μετρο τον Otavianno .......... Δεν πας παντου με το μετρο ? Με το μετρο ειναι μακρια πχ ο termini ?
 

annageo

Member
Μηνύματα
95
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Paris!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου...
siatjo, το μετρο της Ρωμης δεν εχει μεγαλο δικτυο, και υπηρχαν καποιες ωρες (πρωι & μεσημερι) που ησουν σαν σαρδελα μεσα στα βαγονια...
 

annageo

Member
Μηνύματα
95
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Paris!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου...
m- stam, επειδη ειστε οικογενεια κοιταξτε κι εδω:
Rome Capital Apartments
ειναι διαμερισματα, μερικα απο αυτα σε πολυ καλα σημεια που θα σας βγουν πιο οικονομικα σε συγκριση με 4κλινο δωματιο σε ξενοδοχειο...
 

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
Όσες φορές έχω πάει επέλεξα την περιοχή γύρω απο το Τέρμινι. Βασικά κάτω απο το Τέρμινι, στην Cavour. Πολυ βολική και σχετικά οικονομική περιοχή. Βέβαια θα έμενα και οπουδήποτε αλλού υπήρχε δίπλα στάση Μετρό. (Μιλάμε πάντα για Κέντρο,έτσι??) Το θεωρώ πολύ βασικό, μιας και σε λίγα λεπτά πας Τέρμινι και παίρνεις οποιοδήποτε ΜΜΜ χρειάζεσαι!
Δηλαδή δεν θα με χάλαγε Πιάτσα ντι Σπάνια, Κολοσσέο, Πόπολο. Απλά εκεί τα καταλύματα είναι πιο λίγα και πιο ακριβά.
Για Τραστέβερε, αν και πολλοί θα διαφωνίσουν, δεν με ενθουσιάζει για διαμονή...
και γω συμφωνω για το τραστεβερε ,πιο πολυ μου κανει για φαγητο η ποτο και λιγοτερο για διαμονη.

Sent from my Vodafone 845 using Tapatalk
 

sagittarius

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία ή Σκανδιναβία
Προτείνω την περιοχή γύρω από τη Via veneto, κοντά στα Ισπανικά σκαλιά. Διαθέτει πολλά ξενοδοχεία σε διάφορες τιμές (έχω μείνει στο Hotel Oxford στη Bocompagni, καλό και φθηνό πριν τρία χρόνια). Μετά περπάτημα για τα περισσότερα μνημεία, η πόλη περπατιέται. Μόνο για Βατικανό και Colosseum συγκοινωνία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.498
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom