Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Γιατι αβολη ? Απ οτι προσεξα εχει πολυ κοντα σταθμο μετρο τον Otavianno .......... Δεν πας παντου με το μετρο ? Με το μετρο ειναι μακρια πχ ο termini ?
μετρο εχει, αλλα το θεμα ειναι οτι η πολη, οπως λενε ολοι, θελει περπατημα..το μετρο της δεν εχει μεγαλο δικτυο..αρα, λογικα στοχος ειναι να μην την βγαζεις στο μετρο και να μην εξαρτασαι απο αυτο..αν πχ. θες να κυκλοφορησεις βραδυ, επιλεγοντας να μεινεις κοντα στο βατικανο, υποθετω πως θα χρειαστεις, απο καποια ωρα και μετα, ταξι μετα για να επιστρεψεις..
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
πρόκειται να ταξιδέψω Ρώμη την άνοιξη τελικά (μάλλον τέλος Μαρτίου), από το δικό μου ψάξιμο το πιο φτηνό (και φαίνεται αξιοπρέπες) ξενοδοχείο στο ιστορικό κέντρο Spagna είναι αυτό:
Booking.com: ξενοδοχείο Marcus, Rome, Ιταλία - 264 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

Καλή τοποθεσία, αλλα πάρε κι ένα dettol κοντά..Ρίξε μια ματιά στα σχόλια του tripadvisor πριν το κλείσεις..Έχουν γραφτεί άπειρες φορές προτάσεις για ξενοδοχεία στη Ρώμη, κατά τη γνώμη μου διαβάστε τα κι εμπιστευτείτε κάποιους που έχουν διαμείνει σ αυτά και σας τα προτίνουν...
 

maroulini

Member
Μηνύματα
89
Likes
152
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
26-31 Δεκεμβρίου κλείσαμε με τον καλό μου για Ρώμη και επειδή απ' όσο βλέπω είστε γνώστες του θέματος αρχίζω τις ερωτήσεις. Καταρχήν κλείσαμε στο Garden Flower γνωρίζει κανείς τίποτα γι΄αυτό το ξενοδοχείο? Είναι κοντά στο Termini από όσο είδα. Τα σχόλια που είδα τόσο στο Booking όσο και στο Trpadvisor ήταν σχετικά καλά. Παρεπιπτόντως, μέσω booking το βρήκα γύρω στα 650 για 5 διανυκτερεύσεις και από το site του ξενοδοχείου κλείσαμε με 370 (νομίζω αρκετά καλά). Αεροπορικά κανόνισα με aegean, λόγω πολλών πόντων στην bonus visa tis alphabank (έχω πλουτίσει τη bp)είχα δώρο το ένα εισητήριο όποτε πληρώσαμε μόνο το ένα. Μέχρι εδώ όλα οκ. Και αρχίζω το google, συλλέγω πληροφορίες και επειδή προσπαθώ να φτιάξω ένα πρόγραμμα το οποίο όμως είμαι σίγουρη ότι δε θα τηρήσουμε αλλά anyway ρωτάω: λέμε να πάμε μία μέρα ένα μονοήμερο κάπου σχετικά κοντά. Τι θα πρότεινάν οι ειδικοί? Εγώ επειδή έχω ξαναπάει αρκετά παλιά, μου άρεσε παρα πολύ η Πομπηία και Φλώρεντία. Αξίζει να χαλάσουμε μία μέρα για κάτι τέτοιο? Αν ναι, με τι συμφέρει καλύτερα? Τρένο, Bus?? Ακούω προτάσεις και αργότερα θα επανέλθω για More information και εννοείται ότι οποιαδήποτε άλλη πληροφορία είναι καλοδεχούμενη. Thanks thanks....:lol:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
26-31 Δεκεμβρίου κλείσαμε με τον καλό μου για Ρώμη και επειδή απ' όσο βλέπω είστε γνώστες του θέματος αρχίζω τις ερωτήσεις. Καταρχήν κλείσαμε στο Garden Flower γνωρίζει κανείς τίποτα γι΄αυτό το ξενοδοχείο? Είναι κοντά στο Termini από όσο είδα. Τα σχόλια που είδα τόσο στο Booking όσο και στο Trpadvisor ήταν σχετικά καλά. Παρεπιπτόντως, μέσω booking το βρήκα γύρω στα 650 για 5 διανυκτερεύσεις και από το site του ξενοδοχείου κλείσαμε με 370 (νομίζω αρκετά καλά). Αεροπορικά κανόνισα με aegean, λόγω πολλών πόντων στην bonus visa tis alphabank (έχω πλουτίσει τη bp)είχα δώρο το ένα εισητήριο όποτε πληρώσαμε μόνο το ένα. Μέχρι εδώ όλα οκ. Και αρχίζω το google, συλλέγω πληροφορίες και επειδή προσπαθώ να φτιάξω ένα πρόγραμμα το οποίο όμως είμαι σίγουρη ότι δε θα τηρήσουμε αλλά anyway ρωτάω: λέμε να πάμε μία μέρα ένα μονοήμερο κάπου σχετικά κοντά. Τι θα πρότεινάν οι ειδικοί? Εγώ επειδή έχω ξαναπάει αρκετά παλιά, μου άρεσε παρα πολύ η Πομπηία και Φλώρεντία. Αξίζει να χαλάσουμε μία μέρα για κάτι τέτοιο? Αν ναι, με τι συμφέρει καλύτερα? Τρένο, Bus?? Ακούω προτάσεις και αργότερα θα επανέλθω για More information και εννοείται ότι οποιαδήποτε άλλη πληροφορία είναι καλοδεχούμενη. Thanks thanks....:lol:
αφού έχεις κλείσει το χοτέλ, έχεις διαβάσει και τις κριτικές άλλων σάιτ εδω τι ψάχνεις? και να έχει πάει καποιος, απίθανο, θα είναι ένας εναντια στους εκατοντάδες..αν έχεις διαβάσει το σαιτ τα έχουμε πει για την περιοχή, οικονομική χωρίς να λέει τιποτε. σχετικά προσοχή τα βράδια όπως σε κάθε σταθμό ευρωπαικής πόλης.
για ημερήσια έχουν γραφεί πάμπολλα. απλά διάβασε τα.
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...A%E1%E9-%F0%EF%EC%F0%E7%DF%E1.html#post219221
 

maroulini

Member
Μηνύματα
89
Likes
152
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Καλέ μου samion, αυτό που ψάχνω σε ένα τέτοιου είδους site είναι πληροφορίες και εμπειρίες από ανθρώπους που γνωριζουνε κάτι παραπάνω από μένα. Δηλ. επειδή μπήκα σε κάποια site και πήρα πληροφορίες ή έκλεισα ξενοδοχείο, αυτό μου στερεί το δικαιώμα να μάθω κάτι παραπάνω? Συγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω τη λόγική σου. Εν πάσει περιπτώσει, χθές μόλις έκανα εγγραφή εδώ και δεν έχω διαβάσει όλα τα προηγούμενα topic ώστε να δω αν με καλύπτουν και να μην κάνω άλλες περιττές ερωτήσεις. Ευχαριστώ πάντως για το χρόνο που αφιέρωσες να απαντήσεις.
Καλή σου ημέρα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλέ μου samion, αυτό που ψάχνω σε ένα τέτοιου είδους site είναι πληροφορίες και εμπειρίες από ανθρώπους που γνωριζουνε κάτι παραπάνω από μένα. Δηλ. επειδή μπήκα σε κάποια site και πήρα πληροφορίες ή έκλεισα ξενοδοχείο, αυτό μου στερεί το δικαιώμα να μάθω κάτι παραπάνω? Συγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω τη λόγική σου. Εν πάσει περιπτώσει, χθές μόλις έκανα εγγραφή εδώ και δεν έχω διαβάσει όλα τα προηγούμενα topic ώστε να δω αν με καλύπτουν και να μην κάνω άλλες περιττές ερωτήσεις. Ευχαριστώ πάντως για το χρόνο που αφιέρωσες να απαντήσεις.
Καλή σου ημέρα.
φυσικά και μπορείς να ρωτήσεις ότι θέλεις. αν όμως σε ενδιαφέρει πραγματικά να πάρεις χρήσιμες πληροφορίες και οχι να χάσεις το χρονο σου, βάλε στην αναζήτηση αυτό που θέλεις και θα βρεις απειρες πληροφορίες. μόλις χτες έγραψα πώς να πάει καποιος Πομπηία. κατά τη γνώμη σου πρεπει να το ξαναγραψω? και πόσες φορές? σου έβαλα το λινκ, διαβασε το. κανε την αναζητηση σου, διαβασε τα σχετικα τοπικ σε ελαχιστο χρονο κ αν δεν σε καλυπτουν, εδω ειμαστε ολοι.
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
26-31 Δεκεμβρίου κλείσαμε με τον καλό μου για Ρώμη και επειδή απ' όσο βλέπω είστε γνώστες του θέματος αρχίζω τις ερωτήσεις. Καταρχήν κλείσαμε στο Garden Flower γνωρίζει κανείς τίποτα γι΄αυτό το ξενοδοχείο? Είναι κοντά στο Termini από όσο είδα. Τα σχόλια που είδα τόσο στο Booking όσο και στο Trpadvisor ήταν σχετικά καλά. Παρεπιπτόντως, μέσω booking το βρήκα γύρω στα 650 για 5 διανυκτερεύσεις και από το site του ξενοδοχείου κλείσαμε με 370 (νομίζω αρκετά καλά). Αεροπορικά κανόνισα με aegean, λόγω πολλών πόντων στην bonus visa tis alphabank (έχω πλουτίσει τη bp)είχα δώρο το ένα εισητήριο όποτε πληρώσαμε μόνο το ένα. Μέχρι εδώ όλα οκ. Και αρχίζω το google, συλλέγω πληροφορίες και επειδή προσπαθώ να φτιάξω ένα πρόγραμμα το οποίο όμως είμαι σίγουρη ότι δε θα τηρήσουμε αλλά anyway ρωτάω: λέμε να πάμε μία μέρα ένα μονοήμερο κάπου σχετικά κοντά. Τι θα πρότεινάν οι ειδικοί? Εγώ επειδή έχω ξαναπάει αρκετά παλιά, μου άρεσε παρα πολύ η Πομπηία και Φλώρεντία. Αξίζει να χαλάσουμε μία μέρα για κάτι τέτοιο? Αν ναι, με τι συμφέρει καλύτερα? Τρένο, Bus?? Ακούω προτάσεις και αργότερα θα επανέλθω για More information και εννοείται ότι οποιαδήποτε άλλη πληροφορία είναι καλοδεχούμενη. Thanks thanks....:lol:
Στα λέω επιγραμματικά...

1. Η περιοχή που έκλεισες το ξενοδοχείο είναι πάτος... με τα ίδια σχεδόν λεφτά έμενες καπου καλύτερα...
2. Δεν αξίζει τον κόπο να χαλάσεις μια μέρα για να κάνεις ημερίσια μέσα στο χειμώνα από την Ρώμη... αν ήταν καλοκαίρι ίσως ναι τώρα όχι...
3. Και η Πομπηία και η Φλωρεντία δεν χαραμίζονται για μονοήμερη... και θα ταλαιπορηθείς και θα κάνεις πασαλήματα...
4. Κάτσε διάβασε όλα τα σχετικά με την Ρώμη και μην ρωτάς τα ίδια και τα ίδια... αν σε κάτι έχεις απορίες ρώτησε τι θέλεις συγκεκριμένα...
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
welcome maroulini!
κεγω ετοιμαζομαι για ρωμη, νοεμβρη ομως!
για την μονοημερη που ρωτας, αν εσυ κρινεις οτι οι μερες που εχεις σου φθανουν ωστε να αφιερωσεις μια μερα σε αλλη πολη, τοτε οκ!
το σαιτ των τρενων της ιταλιας ειναι πολυ βολικο, μπορεις απο εκει να τσεκαρεις τιμες, ωραρια και διαρκεια διαδρομης..
Trenitalia - HomePage

προσωπικα, επελεξα ναπολη για μονοημερη (μαλλον θα παμε και πομπηια απο εκει)!με εναν συνδυασμο γρηγορου (πχ. οταν πηγαινεις) και αργου τρενου (στην επιστροφη), κλεινοντας τα εισιτηρια απο το ιντερνετ νωριτερα, οι τιμες ειναι λογικοτατες!
 

maroulini

Member
Μηνύματα
89
Likes
152
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Αχ Latina moy σε ευχαριστώ πάρα πολύ για to welcome, η αλήθεια είναι ότι το χρειαζόμουν γιατί μία ερώτηση έκανα η κακομοίρα και άκουσα τα εξ αμάξης από κάποιους επειδή ρωτάω "τα ίδια και τα ίδια" και άλλα παρόμοια, τι να κάνω νέο μέλος είμαι και προσπαθώ να βγάλω μια άκρη. Anyway, λοιπόν στο θέμα μας, είμαι μεταξύ Φλωρεντίας και Πομπηίας αλλά απ' ότι έχω διαβάσει λένε οι περισσσότεροι ότι δεν αξίζει για μονοήμερο και φυσικά καταλαβαίνω ότι και ταλαιπωρία είναι και δεν προλαβαίνεις να δεις τίποτα σε μία μέρα. Μιας και θα πας Νοέμβρη, περιμένω να μου πεις πώς πηγε, τιμές, αν αξιζε, να έχω ένα μπουσουλα. Σε ευχαριστώ ειλικρινά πάρα πολύ για την κατανόηση.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Εσύ Maroulini δεν το ξέρεις αλλά έχει προκύψει μεγάλο θέμα εδώ στο φόρουμ με την Ιταλία ειδικά. Μπαίνουν νέα μέλη, ανοίγουν θέμα για έναν προορισμό χωρίς να κάνουν τον κόπο να κάνουν μια αναζήτηση, τους δίνουμε απαντήσεις, τις αγνοούν επιδεικτικά και κάνουν το δικό τους, και μετά εξαφανίζονται από το φόρουμ. Ελπίζω εσύ να μας διαψεύσεις και να γίνεις ενεργό μέλος του φόρουμ.

Για να σου απαντήσω και στην ερώτηση, είναι λίγο ταλαιπωρία η μονοήμερη στα μέρη που ανέφερες, και δε θα προλάβεις να δεις και πολλά. Αν θέλετε καμιά μονοήμερη θα πρότεινα κάτι κοντινό, όπως Τίβολι ή γενικότερα Καστέλι Ρομάνι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom