Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
πολύ σωστή παρατηρηση. και γι αυτό αν συνηγορεί κ ο καιρός αξίζει να σκεφτεί καποιος τη λύση Φλωρεντία για μονοήμερη. αν πρόκειται μόνο για την πόλη είναι πολύ πιο compact από τη Ναπολη.
για μονοημερη στην φλωρεντια ημουν πιο αρνητικη εξ αρχης..το να παω φλωρεντια και να μην προλαβω να μπω στο uffizi το θεωρω απιστευτο βασανιστηριο!:roll:!συν του οτι το αργο τρενο για φλωρεντια κανει 3 ωρες (που ειναι πολυ για μενα), οποτε θα αναγκαζομασταν να παρουμε και στο πηγαινε και στο ελα γρηγορο τρενο, πραγμα που θα ανεβαζε και το κοστος!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.298
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
για μονοημερη στην φλωρεντια ημουν πιο αρνητικη εξ αρχης..το να παω φλωρεντια και να μην προλαβω να μπω στο uffizi το θεωρω απιστευτο βασανιστηριο!:roll:!συν του οτι το αργο τρενο για φλωρεντια κανει 3 ωρες (που ειναι πολυ για μενα), οποτε θα αναγκαζομασταν να παρουμε και στο πηγαινε και στο ελα γρηγορο τρενο, πραγμα που θα ανεβαζε και το κοστος!
οκ δεν επιμένω. Uffizi κλείνεις ον λαιν και μπορούσες, αν όχι να βρεις προσφορά, να πάρετε το γρήγορο πρωινό και το αργό βραδυνό..η 1η θέση εχει μονο 26. θα αισθανόσουν κ λίγο taverina..:haha:
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Αγαπητή maroulini, welcome κι απο μένα..
Έχω πάει πάρα πολλές φορές στη Ρώμη και περισσότερες στη Φλωρεντία..
Αν στόχος σου είναι να πάς σε όλα τα μουσεία ,κτλ και να "εξεταστείς" ερχόμενη πίσω, τότε κάτσε στην Ρώμη..Διαφορετικάα για μένα φυσικά αξίζει να πας μονοήμερη στην Φλωρεντία για να πάρεις μια γεύση..Εκτός πάλι αν είσαι απ τα άτομα που κουράζονται εύκολα,γιατί υπάρχουν αρκετά μέλη εδώ που πάσχουν κι απ αυτό λόγω ηλικίας...:haha:
Όταν με το καλό φτάσεις κι αποφασίσεις ποια μέρα θες ν αφιερώσεις για την εκδρομή σου,δες τον καιρό κι αποφάσισε..
Για μένα φυσικά το γρήγορο τρένο είναι μονόδρομος..Φτάνεις νωρίς το πρωί και κάθεσαι μέχρι αργά τ απόγευμα,πράγμα που σημαίνει οτι έχεις αρκετές ώρες να δεις το κέντρο της πόλης, να κάνεις τη βόλτα σου, να γευματίσεις και να πιείς τον καφέ σου σαν άνθρωπος!!!
Για μένα αξίζει με τα χίλια να το κάνεις!!!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Η Νάπολη είναι φυσικά πολύ καλή επιλογή..απλά έχει ιδιαιτερότητες, δεν είναι μια κλασσική πόλη της Ιταλίας με ένα ιστορικό κέντρο που το περπατάς άνετα, και μετά από μία ημερήσια επίσκεψη είσαι καλυμμένος-η. Καταρχήν θα σε δυσκολέψουν πολύ οι ανηφοροκατηφόρες..επίσης δεν ξέρω αν θα προλάβεις να επισκεφτείς τις ψηλές γειτονιές της πόλης, που αξίζουν μια επίσκεψη.. αυτά δε στα γράφω για να σε αποτρέψω να πας (κάθε άλλο)..απλά στη θέση σου δεν θα πήγαινα στη Πομπηία, θα την άφηνα για όποτε ξανατύχαινε να βρεθώ στην περιοχή.

να σημειώσω ότι εμείς είχαμε πάει Εrcolano κι όχι Πομπηία (μετά από προτροπή του Samion) και δεν το μετανιώσαμε. Οπότε δες το κι αυτό σαν εναλλακτική γιατί είναι και πιο κοντά..
(τα μυδια δεν τα ξέχασα, θα σε ενημερώσω άμεσα...)
μαρια μου, thanks και απο εδω!για τις ιδιαιτεροτητες της πολης μου τα χεις πει!δεν με πειραζει, ουτε περιμενω σε μια μερα να καλυφθω απο μια πολη, ουτε και το οτι θα παω μια μερα εκει, σημαινει οτι δεν θα ξαναπαω στο μελλον!!
μπαινει και το ercolano στα υποψην..και βλεπουμε!

αν παμε τελικα πομπηια, θα επικεντρωθουμε σε αυτην και η ναπολη θα μπει αυτοματως σε δευτερη μοιρα!δηλ. μονο για φαγητο και καμια βολτα!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
οκ δεν επιμένω. Uffizi κλείνεις ον λαιν και μπορούσες, αν όχι να βρεις προσφορά, να πάρετε το γρήγορο πρωινό και το αργό βραδυνό..η 1η θέση εχει μονο 26. θα αισθανόσουν κ λίγο taverina..:haha:
η 1η θεση ανηκει κατ' αποκλειστικοτητα στον ταβερ!
εγω δεν εχω τετοιες βλεψεις!!μια χαρα βολευομαι και στην 2η!:bleh:
 

maroulini

Member
Μηνύματα
89
Likes
152
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Aχ σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τη βοήθεια. Αγαπητή sapienza επειδή είχα πάει παλαιοτερα με γκρουπ και είχαμε κάνει το γύρω της Ιταλίας τα είδα όλα και από λίγο. Βέβαια Ρώμη μείναμε παραπάνω μέρες και νομίζω έιδα κάτι παραπάνω σε σχέση με τη Φλωρεντία, γι΄αυτό λέω να μην αφιερώσω όλο το χρόνο στη Ρώμη και να κάνουμε μια μονοήμερη. Νομίζω όταν πάμε και πάντα κοιτάζοντας τον καιρό θα αποφασίσουμε. Είδα και τα δρομολόγια τρένων, οπότε θα δούμε. Από κούραση δεν τίθεται θέμα, φαντάσου όταν γύρίσαμε από Κων/λη ένα ζευγάρι παπούτσια το πέταξα, δεν άντεξαν με τόσα χιλιόμετρα. Αν έχω καμία άλλη ερώτηση-και δε βρίσκω κάτι σχετικό γραμμένο στο forum- να σε ρωτήσω? Έφαγα λίγο κράξιμο χθες και διστάζω να ξαναρωτήσω. Ευχαριστώ και πάλι πάααααααααααααααρα πολύυυυυυυυυυ!
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Σώπα βρε, δεν το λες και κράξιμο αυτό! Πάντως αν μείνεις στο φόρουμ θα δεις ότι έτσι μιλάνε και παλιά μέλη μεταξύ τους, δεν είναι συμπεριφορά που φυλούν αποκλειστικά για τα νέα μέλη! :) Εννοείται ότι μπορείς να ρωτήσεις ό,τι θέλεις, εξάλλου όπως θα είδες, παρά το κράξιμο πήρες και κάποιες χρήσιμες απαντήσεις.

Εγώ να σε ρωτήσω κάτι άλλο, αφού προφανώς δεν απορρίπτεις το θέμα της μονοήμερης, αφού την έχεις δει τη Φλωρεντία γιατί δεν πας κάπου αλλού π.χ. Σιένα που είναι πιο κοντά και γυρίζεται πιο εύκολα;
 

maroulini

Member
Μηνύματα
89
Likes
152
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Μα γι΄αυτό βρε συ ρώτησα ιδέες για μονοήμερη από εσάς που είστε πιο ψαγμένοι και γνώστες του θέματος, λες για Σιέννα ε? Θα κάνω λίγο google να δω αποστάσεις, αξιοθέατα και θα δω. Από Σιέννα δεν έχω ιδέα ....αν είναι πιο κοντά και έχει δρομολόγια νομίζω είναι μία καλή ιδέα. Αύριο που δε δουλεύουμε κιόλας, θα ασχολήθω με Σιέννα-Φλωρεντία-Νάπολη-Πομπήια, δρομολόγια, κόστος, απόσταση. Η αλήθεια πάντως είναι ότι με βοηθήσατε πάρα πόλυ και σας ξαναευχαριστώ.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Μα γι΄αυτό βρε συ ρώτησα ιδέες για μονοήμερη από εσάς που είστε πιο ψαγμένοι και γνώστες του θέματος, λες για Σιέννα ε? Θα κάνω λίγο google να δω αποστάσεις, αξιοθέατα και θα δω. Από Σιέννα δεν έχω ιδέα ....αν είναι πιο κοντά και έχει δρομολόγια νομίζω είναι μία καλή ιδέα. Αύριο που δε δουλεύουμε κιόλας, θα ασχολήθω με Σιέννα-Φλωρεντία-Νάπολη-Πομπήια, δρομολόγια, κόστος, απόσταση. Η αλήθεια πάντως είναι ότι με βοηθήσατε πάρα πόλυ και σας ξαναευχαριστώ.
την σιεννα την ειχα κοιταξει κεγω, ουσιαστικα η σιεννα ηταν ακριβως αυτο που ηθελα..αλλα δεν ειχε ρωμη-σιεννα απευθειας, παρα μονο με αλλαγη τρενου!!το αργο το κανει 3ωρο (στην καλυτερη περιπτωση) και βαλε και οι επιλογες στα δρομολογια μου φανηκαν λιγοτερες!ψαξτο βεβαια και εσυ, δεν εχεις να χασεις κατι!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Και πού'σαι maroulini: Για παγωτάκι, εδώ:

 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
Έφαγα λίγο κράξιμο χθες και διστάζω να ξαναρωτήσω. Ευχαριστώ και πάλι πάααααααααααααααρα πολύυυυυυυυυυ![/quote]



δεν εισαι η μονη, και γω εχω φαει κραξιμο 2-3 φορες αλλα μη πτοεισαι αντιμετωπισε το με χιουμορ...... :haha::haha::haha::haha::haha:.
θα δεις θα κολλησεις εδω, ειμαστε μια χαρουμενη ωραια παρεα ε παιδια????
 

nikos_top

Member
Μηνύματα
65
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Όσες φορές έχω πάει επέλεξα την περιοχή γύρω απο το Τέρμινι. Βασικά κάτω απο το Τέρμινι, στην Cavour. Πολυ βολική και σχετικά οικονομική περιοχή. Βέβαια θα έμενα και οπουδήποτε αλλού υπήρχε δίπλα στάση Μετρό. (Μιλάμε πάντα για Κέντρο,έτσι??) Το θεωρώ πολύ βασικό, μιας και σε λίγα λεπτά πας Τέρμινι και παίρνεις οποιοδήποτε ΜΜΜ χρειάζεσαι!
Δηλαδή δεν θα με χάλαγε Πιάτσα ντι Σπάνια, Κολοσσέο, Πόπολο. Απλά εκεί τα καταλύματα είναι πιο λίγα και πιο ακριβά.
Για Τραστέβερε, αν και πολλοί θα διαφωνίσουν, δεν με ενθουσιάζει για διαμονή...
Τα περισσοτερα λεωφορεία δηλ.ξεκινάνε απο το Τερμινι? ειναι απαραίτητο με μετρο να πας Τερμινι και να παρεις μετα αλλο ΜΜΜ δεν γνωρίζω το δικτυο για αυτό και ρωτάω που βλεπεις τισ γραμμες και τισ στάσεις των αλλων ΜΜΜ για να δεις αν κοντα απο το ξενοδοχειο που θα επιλέξεις περναει κατι?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.237
Μηνύματα
884.547
Μέλη
38.926
Νεότερο μέλος
marianna98

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom