Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Dust

Member
Μηνύματα
101
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Nέα Ζηλανδία
τη Δευτέρα γύρισα από τη Ρώμη. Μείναμε στο Βατικανό σε διαμέρισμα, 140 ευρώ για 5 άτομα.Πολύ καλή ασφαλής περιοχή, τη νύχτα κυκλοφορούσες άφοβα. Η συγκοινωνία εξαιρετική, μετρό 2 στάσεις , λεωφορείο και φυσικά τα πόδια μας. Η λύση του διαμερίσματος είναι οικονομική και άνετη. Στο Trastevere δεν θα έμενα, πολύ τουριστικό, δεν έχει εύκολη πρόσβαση στα υπόλοιπα αξιοθέατα,εκεί να πας για βόλτα και ποτό. Αν παλι διαθέτεις χρήματα η Ναβόνα είναι εξαιρέτική. Το Τέρμινι είναι σαν να μένεις στη πλ. Βάθης.
Aspa εχεις καποιο website για το συγκεκριμενο διαμερισμα να του ριξουμε μια ματια;
Παντως και γω στο Termini ειχα μεινει σε ενα ξενοδοχειο που μου ειχε προτεινει ο Cakenet, αν θυμαμαι καλα, και ηταν μια χαρα.Ενταξει δεν ηταν κατι το ιδιαιτερο αλλα ηταν καθαρο και φτηνο(οτι εψαχνα δηλαδη).Πληρωσα 90 ευρω για 4 διανυκτερευσεις για τετρακλινο.Ουτως η αλλως μονο για υπνο πηγαιναμε στο δωματιο. Σαν περιοχη εγω προσωπικα μονο εξω απο τον σταθμο ενιωσα αυτην την παρακμη.Ετυχε και πηγαμε και σε ενα εστιατοριο κοντα στο ξενοδοχειο το οποιο ειχε θαυμασια πιτσα!Meid in Nepols το ονομα.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Ψάξε στο romecityapartments εγώ έμεινα στο lemontree ένα διαμέρισμα άνετο με δύο δωμάτια. Ψάξε και στο rentals in rome έχει πολύ ωραία διαμερίσματα. Καλή επιτυχία.
 

nikos_top

Member
Μηνύματα
65
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Επειδη στα τελευταία ταξιδια μου (τυχαία) εμενα σε ξενοδοχεια τησ αλυσιδας ΝΗ ετσι για την Ρωμη πρωτα κοιταξα σε αυτα και κλείνω προσ το ΝΗ vitorrio Veneto σαν περιοχή πρεπει να ειναι καλη δεν ξερω αν είναι και φολικη για μετακινήσεις τι λετε? εχει κοντα σταση μετρο και περναει μαλλον και λεωφορείο για ποδαρατο που απαιτειται θα ειμαι μακρία(ολα αυτά αν μου κανουν καλή τιμή αλλίως με βλεπω κατα τερμινι μεριά)
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Απο τα αλωνια (Τερμινι) στα σαλονια (Βια Βενετο) ειναι μεγαλο το κοντραστ!

Αξιζει να δωσεις κατι παραπανω για να μεινεις βια βενετο, που ισως να εχει χασει λιγη από την αιγλη του παρελθοντος αλλα παραμενει μια ακρως φινετσατη και γοητευτικη περιοχη, αρκετα κοντα στα αξιοθεατα του κεντρου, σε καποια μαλιστα απο αυτα(φοντανα ντι τρεβι, ισπανικα σκαλια) πας ευχαριστα και με τα ποδια
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.395
Likes
9.322
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μία άλλη ερώτηση για τις κατακομβες: Σεμπαστιαν ή Καλλίστο? Στην πρώτη έχω πάει, να ξαναπάω ή να πάμε στην άλλη? Απ' ότι είδα στην Αππία οδό είναι και οι δύο. Κάτι είχα δει για κατακόμβες εδώ, αλλά δε θυμάμαι που το είδα και είναι τόσο πολλά, μπερδεύομαι! Thanks!!!!!!
σε ότι ρωτάς για Ρώμη θα με βρίσκεις μπροστά σου να σου χαλάω τη διάθεση..:haha::haha:
η απάντηση είναι σαφής. στο ποστ ν.3.
http://www.travelstories.gr/%E9%F4%...EA%FC%EC%E2%E5%F2-%F3%F4%E7-%F1%FE%EC%E7.html
 

maroulini

Member
Μηνύματα
89
Likes
152
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
αν είναι να μας δίνεις τα φώτα σου samion, ας σε βρίσκω μπροστά μου no problem, τώρα που έμαθα τα κατατόπια (to be honest μαθαίνω ακόμη) δε χαλαέι πλέον η διάθεση :haha:. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, το είχα ξαναδει αλλά δε θυμόμουνα που! Υποθέτω καταχείμωνο στις κατακόμβες θα έχει κρύο ε? Να ρωτήσω και κάτι άλλο? Μπαίνω στο Site της trenitaliα-Leonardo express να δω δρομολογία από fumicino για Tremini στις 26/12 αλλά δε βγάζει κάτι, να υποθέσω είναι νωρίς ακόμη? Απ ότι είδα κάπου που γράφατε (πάλι δε θυμάμαι που) βγάζουνε ανακοίνωση για αλλαγή δρομολογίων τις αργίες, κάνω λάθος? Επειδή 26 είναι αργία δε νομίζω να μην έχει δρομολόγια, λογικά θα είναι πιο αραια ε? Τώρα που σε βρήκα στα καλά σου, αν θες θα μου απαντήσεις? :lol:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου

Samion

Member
Μηνύματα
10.395
Likes
9.322
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
αν είναι να μας δίνεις τα φώτα σου samion, ας σε βρίσκω μπροστά μου no problem, τώρα που έμαθα τα κατατόπια (to be honest μαθαίνω ακόμη) δε χαλαέι πλέον η διάθεση :haha:. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, το είχα ξαναδει αλλά δε θυμόμουνα που! Υποθέτω καταχείμωνο στις κατακόμβες θα έχει κρύο ε? Να ρωτήσω και κάτι άλλο? Μπαίνω στο Site της trenitaliα-Leonardo express να δω δρομολογία από fumicino για Tremini στις 26/12 αλλά δε βγάζει κάτι, να υποθέσω είναι νωρίς ακόμη? Απ ότι είδα κάπου που γράφατε (πάλι δε θυμάμαι που) βγάζουνε ανακοίνωση για αλλαγή δρομολογίων τις αργίες, κάνω λάθος? Επειδή 26 είναι αργία δε νομίζω να μην έχει δρομολόγια, λογικά θα είναι πιο αραια ε? Τώρα που σε βρήκα στα καλά σου, αν θες θα μου απαντήσεις? :lol:
παντα στα καλα μου ειμαι. εσυ παρεξηγεις και βιάζεσαι να κρινεις..
στις κατακόμβες όχι δεν έχει σοβαρό κρύο.
τα τραίνα δεν επηρεάζονται από αργίες. ειδικά αυτό ούτε από απεργίες.
στο σαιτ δεν τα βαζεις σωστα, βάλε αυτα:
Staz. Partenza:
Fiumicino Aeroporto



Staz. Arrivo: Roma Termini
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.395
Likes
9.322
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
σκέφτομαι να κλείσω σε αυτό. τι λέτε, έχωτην αίσθηση ότι είναι από τα οικονομικά της Ρώμης
Booking.com: hotel Town House Fontana Di Trevi, Rome, Italy. Book your hotel now!
η περιοχή δεν μ'αρεσει. προσωπικό το ζήτημα. καλύτερα βια Βενετο.
χωρίς πολλά λόγια μείνε εδω:
Booking.com: Ripa Hotel, Rome, Italy - 452 Guest reviews. Book your hotel now!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.395
Likes
9.322
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
είπα ότι είναι προσωπικό ζήτημα. έχει τρομερή φασαρία μερα νύχτα.πάρα πολλοί τουρίστες..όλα τα μαγαζιά της περιοχής, ακόμα και για νερό, είναι πανάκριβα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.277
Μηνύματα
886.044
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom