Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Εμενα παλι αλεξανδρα και οι 2 περιοχες που ανεφερες, και η φοντανα και τα ισπανικα σκαλια, μου αρεσουν πολυ και τις θεωρω απο τις καλυτερες οσον αφορα στη Ρωμη.. Οποια και να διαλεξεις θα εισαι μεσα στο κεντρο, κοντα σε ολα και θα πηγαινεις παντου περπατωντας.. προσωπικα ουτε η πολυκοσμια με χαλαει, ουτε η φασαρια, ουτε η μαγαζιλα που αναφερθηκαν πιο πανω.. αντιθετα δεν μπορω τις μεγαλες αποστασεις και την πολλη ησυχια..
οπως πολυ σωστα εγραψε ο σαμιον παραπανω ως ενα σημειο η επιλογη τοποθεσιας ειναι θεμα υποκειμενικο..
γιαυτο εσυ πρεπει να κανεις την επολογη σου συμφωνα με τις δικες σου προτιμησεις..
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
Ρωτάω γιατί θα είναι η πρώτη μου φορά στη Ρώμη οπότε και δεν ξέρω τις περιοχές. Οι προτεραιοτήτες μου όταν επιλέγω το μερος που θα μείνω στα ταξίδια μου είναι:
-ασφάλεια - δηλαδή να μπορώ να περπατάω άνετα τη νύχτα χωρίς φόβο
- νυχτερινή ζωή - να υπάρχουν εστιατόρια και κανένα μπαράκι κοντά έτσι ώστε να μπορώ να επιστρέψω το βράδυ με τα πόδια στο ξενοδοχείο. Δεν θα ήθελα πανικό π.χ σε μια περιοχή σαν το δικό μας Ψυρρή - Μοναστηράκι. άλλωστε είμαι 35+ οπότε δεν αντέχω και πολλή φασαρία/πολυκοσμία.
- γραφικότητα - αν είναι δυνατό θα ήθελα η περιοχή να έχει ένα χρώμα.

Δεν ξέρω αν υπάρχει περιοχή στη ρώμη που να συνδυάζει και τα τρία.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Ρωτάω γιατί θα είναι η πρώτη μου φορά στη Ρώμη οπότε και δεν ξέρω τις περιοχές. Οι προτεραιοτήτες μου όταν επιλέγω το μερος που θα μείνω στα ταξίδια μου είναι:
-ασφάλεια - δηλαδή να μπορώ να περπατάω άνετα τη νύχτα χωρίς φόβο
- νυχτερινή ζωή - να υπάρχουν εστιατόρια και κανένα μπαράκι κοντά έτσι ώστε να μπορώ να επιστρέψω το βράδυ με τα πόδια στο ξενοδοχείο. Δεν θα ήθελα πανικό π.χ σε μια περιοχή σαν το δικό μας Ψυρρή - Μοναστηράκι. άλλωστε είμαι 35+ οπότε δεν αντέχω και πολλή φασαρία/πολυκοσμία.
- γραφικότητα - αν είναι δυνατό θα ήθελα η περιοχή να έχει ένα χρώμα.

Δεν ξέρω αν υπάρχει περιοχή στη ρώμη που να συνδυάζει και τα τρία.
Το Τραστέβερε, και ειδικά στο σημείο που είναι το ξενοδοχείο που προτείνει ο Samion, συνδυάζει και τα τρία. Όπως και πολλά άλλα μέρη στη Ρώμη, η περιοχή γύρω από την πιάτσα ντι Σπάνια ας πούμε. Εγώ εκεί θα κοίταζα.
Πάντως, επειδή πας πρώτη φορά, εγώ θεωρώ μια χαρά και την περιοχή γύρω από τη Φοντάνα ντι Τρέβι. Σίγουρα έχει πολυκοσμία και γίνεται σχετική βαβούρα, επειδή είναι χειμώνας όμως θα διαλύεται ο κόσμος πιο νωρίς. Το καλό με την περιοχή αυτή είναι ότι είσαι πολύ κοντά σχεδόν στα πάντα, και φυσικά ότι μένεις δίπλα σε ένα από τα τοπ αξιοθέατα-σύμβολα της Ρώμης.

Εγώ πάντως θα σου πρότεινα να κοιτάξεις την περιοχή Σπάνια (γύρω από την piazza di Spagna-campo dei fiori).
Φυσικά, όπως λένε οι αγαπημένοι μας Ιταλοί, οι απόψεις είναι σαν τις κ...τρυπίδες. Ο καθένας έχει από μία. Περί ορέξεως...
 
Μηνύματα
90
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
φιλανδια
καλησπερα.εμεις μειναμε στο τερμινι στο ξενοδοχειο ρεξ.παρα πολυ καλο 80 ευρω την βραδια το δικλινο με πρωινο.ευκολα μετακινησε με το μετρο.μια καλη επιλογη.
 

tai

Member
Μηνύματα
290
Likes
87
Ταξίδι-Όνειρο
το τελος του δρομου
κοντα στο τερμινι ειναι ολα τα λεωφορεία,
το τρένο απο και προς το αεροδρόμιο
και οι τιμες των hotel πιο λογικές απο αλλου.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Έχω μείνει αρκετές φορές, είναι σε πολύ καλή τοποθεσία μεταξύ termini & piazza Repubblica, είναι ότι πρέπει για έναν ύπνο,αν θες κάτι οικονομικό..
Μη περιμένεις πολλά παραπάνω! Για οικονομική λύση στο προτείνω με τα χίλια...
 

glazar

Member
Μηνύματα
50
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα..
Ταξίδι-Όνειρο
Ο επόμενος...
Καλημέρα φίλοι. Επειδή θα είμαι Σ-Κ-Δ (20-21-22) στην Ρώμη και επειδή θα φτάσω κατά τις 13.00 στο fiumicino. Σκεφτόμουν πριν πάω στο ξενοδοχείο να πεταγόμουν μία βόλτα από την Όστια.
1) Αξίζει;
2) Επειδή έχω 1 βαλίτσα το fiumicino έχει lockers;
3)Έψαξα να βρώ τρόπο για να πάω (εκτός από ταξί που είδα ότι θέλει κάνα 35Ε x 2) και δεν βρήκα μήπως κάποιος γνωρίζει πως θα παω Οστια απο fiumicino.
Ευχαριστώ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.410
Likes
9.340
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
.
1) Αξίζει;
2) Επειδή έχω 1 βαλίτσα το fiumicino έχει lockers;
3)Έψαξα να βρώ τρόπο για να πάω (εκτός από ταξί που είδα ότι θέλει κάνα 35Ε x 2) και δεν βρήκα μήπως κάποιος γνωρίζει πως θα παω Οστια απο fiumicino.
1. όχι
2. Fiumicino's left-luggage service is located on the arrivals level of Terminal 3 and is open every day from 6:30 a.m. to 11:30 p.m
ADR
3. με ταξί ή λεωφορείο 1.20 Ε
http://www.cotralspa.it/PDF_Areoporti/ostia_fiumicino.pdf
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Glazar, έχεις ξαναπάει Ρώμη; Αν όχι δεν αξίζει να αφιερώσεις χρόνο στην Όστια.
Εγώ πάντως σε 3ήμερο στη Ρώμη -ακόμα και τώρα που την έχω φάει με το κουτάλι- δε θα αφιέρωνα χρόνο κάπου αλλού.
Γενικώς πάντως θεωρώ ότι αξίζει η Όστια, έχει όμως κυρίως -αν όχι αποκλειστικά- αρχαιολογικό ενδιαφέρον. Δες εδώ: Ostia Antica online!

Για τα άλλα σε κάλυψε ο Samion.
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
επειδή από ότι βλέπω τα δωμάτια έχουν αρχίσει να εξαντλούνται για αρχές Απριλίου, έκλεισα εδώ:

Booking.com: ξενοδοχείο B&B Corso22, Ρώμη, Ιταλία - 32 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

τι λέτε για την περιοχή? θα υπάρχει τίποτα να κάνουμε το βράδυ (φαγητό, ποτό) ή είναι πολύ μακριά από το κέντρο?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.617
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom