Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

soudianos

Member
Μηνύματα
3.702
Likes
6.319
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
μα τι λες.. κ βεβαια αξιζει τον κοπο..
δωσε μου λιγο χρονο μονο γιατι εχω εορταστικο ωραριο κ τα εχω παιξει..
οκ φίνα. μπορεί να χρειάζεται και η έγκριση/ενημέρωση από τους διευθύνοντες εδώ
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Ουστ ρε παλιοβαζέλα που θες να σε βοηθήσουμε κιόλας...


thrylosveria
μαζι σου!!!!

Κυριοι εγω που ειμαι ΟΦΗ :)xmas_sad::xmas_sad::xmas_sad:) μου επιτρεπεται να του δωσω πληροφοριες 'η την ιδια τυχη θα εχω ????
 
Last edited by a moderator:

chriskar83

Member
Μηνύματα
33
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
USA....
σε μενα καμια βοήθεια?για παω απο malpensa airport σε Bergamo, airport να πεταξω για Bordeaux?!!!:xmas_redface:
Θα πάρεις το λεωφορείο έξω από το Μαλπένσα που σε αφήνει στον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό (κόστος 5 ευρω). Από τον σιδηροδρομικό σταθμό έχει αλλό λεωφορείο που σε αφήνει στο αεροδρόμιο του Bergamo (κόστος 6 ευρω). Συχνότητα δρομολογίων περίπου κάθε μισή ώρα για το 1ο και κάθε μία για το 2ο. Αυτά ίσχυαν πριν 3 χρόνια που έιχα κάνει το δρομολόγιο αυτό.
 
Last edited by a moderator:

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
Θα πάρεις το λεωφορείο έξω από το Μαλπένσα που σε αφήνει στον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό (κόστος 5 ευρω). Από τον σιδηροδρομικό σταθμό έχει αλλό λεωφορείο που σε αφήνει στο αεροδρόμιο του Bergamo (κόστος 6 ευρω). Συχνότητα δρομολογίων περίπου κάθε μισή ώρα για το 1ο και κάθε μία για το 2ο. Αυτά ίσχυαν πριν 3 χρόνια που έιχα κάνει το δρομολόγιο αυτό.
το άλλαξα το δρομολόγιο και πηγαίνω τελικά από βαρκελωνη πιο οικονομικά με 120 ευρω και βολικά-είναι καλή εταιρεία η Vueling Airlines ?
From Athens (ATH) to Barcelona (BCN)
agfx2.hotmail.com_mail_w4_pr01_ltr_i_safe.gif
Date: Tuesday, 16 Mar 10
agfx2.hotmail.com_mail_w4_pr01_ltr_i_safe.gif
Depart time: 15:45
agfx2.hotmail.com_mail_w4_pr01_ltr_i_safe.gif
Arrival time: 17:50
agfx2.hotmail.com_mail_w4_pr01_ltr_i_safe.gif
Flight number: VY8101
:argentina01:
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.881
Likes
26.797
το άλλαξα το δρομολόγιο και πηγαίνω τελικά από βαρκελωνη πιο οικονομικά με 120 ευρω και βολικά-είναι καλή εταιρεία η Vueling Airlines ?
From Athens (ATH) to Barcelona (BCN)
agfx2.hotmail.com_mail_w4_pr01_ltr_i_safe.gif
Date: Tuesday, 16 Mar 10
agfx2.hotmail.com_mail_w4_pr01_ltr_i_safe.gif
Depart time: 15:45
agfx2.hotmail.com_mail_w4_pr01_ltr_i_safe.gif
Arrival time: 17:50
agfx2.hotmail.com_mail_w4_pr01_ltr_i_safe.gif
Flight number: VY8101
:argentina01:
στριμοκολα και νηστικα:airplane:
 
Μηνύματα
17
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη again :P
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Αμερικής
Καλή χρονιά σε όλους εύχομαι με υγεία, ευτυχία και πολλά ταξίδια!!!
Πρόκειται να πάω Ρώμη στις 22/1, μπορεί κάποιος να μου προτείνει σε ποιά συνοικία να ψάξω για ξεν/χειο, προκειμένου να είμαι κοντά σε αρκετά από τα αξιοθέατα? Γνωρίζω βέβαια ότι έχω να ρίξω πολύ περπάτημα!!!!! Ευχαριστώ :D
 

pix_lax82

Member
Μηνύματα
89
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
Βορειος Κορέα
Ριξε μια ματια στο hotelserenaroma.it

Ειχα μεινει το καλοκαίρι και ηταν αρκετά καλο.
 

perictione

Member
Μηνύματα
66
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα σου΄ρχομαι (25/08)
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μια πολύ καλή και φτηνή επιλογή είναι και το hotel Hiberia (Booking.com: Hotel Hiberia, Rome, Italy - 708 Guest reviews. Book your hotel now!).

Βρίσκεται σε κεντρικό σημείο για όλα τα αξιοθέατα της Ρώμης, μόλις 400m από τη Φοντάνα ντι Τρέβι. Είναι στα 80 ευρώ με πρωινό. Εγώ εκεί έμεινα και ήμουν ευχαριστημένη, πάντα βάσει των λεφτών που διέθεσα και φυσικά λόγω και της πολύ καλής τοποθεσίας του. Αν σου αρέσει κάνε την κράτηση από το booking.com γιατί από το επίσημο site του ξενοδοχείου δεν υπάρχει διαθέσιμο για τις ημερομηνίες που πας. Ρίξε μια ματιά και στα reviews που έχει πάρει στο trip-advisor (Hiberia Hotel (Rome, Italy) - Hotel Reviews - TripAdvisor)

Αν θέλεις βέβαια πολυτέλεια να ξέρεις ότι πρέπει να διαθέσεις παραπάνω λεφτά γιατί γενικά η Ρώμη είναι ακριβή. Μια πολύ καλή κεντρική περιοχή είναι η περιοχή γύρω από το Πάνθεον αλλά και πάλι εκεί θα είναι αρκετά πιο ακριβά. Επίσης όπου και να μείνεις όντως θα περπατήσεις πάρα πολύ οπότε το στρωτό παπούτσι είναι πραγματικά αναγκαίο!

Εύχομαι να περάσεις τέλεια!!!!!
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
304
Likes
207
Εγώ είχα μείνει τελευταία φορά στο Boscolo Exedra Hotel το οποίο είναι στο κέντρο της Ρώμης είναι πολύ κοντά σε αρκετά αξιοθέατα (Fontana Di Trevi, Κολοσαίο, Spanish Steps και άλλα πολλά) και μεγάλο προτέρημά του είναι ότι έχει στάση του μετρό ακριβώς έξω από το ξενοδοχείο ! Το μειονέκτημά του είναι ότι είναι αρκετά ακριβό (όταν έμενα εγώ η φθηνότερη τιμή που βρήκα ήταν 220 την βραδυά με πρωινό.) αλλά σε αποζημειώνει απόλυτα με την πολυτέλεια και τις παροχές που διαθέτει . Στο προτείνω ανεπιφύλακτα και σου εύχομαι να περάσεις τέλεια.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εγώ είχα μείνει τελευταία φορά στο Boscolo Exedra Hotel το οποίο είναι στο κέντρο της Ρώμης
πολύ καλή επιλογή και η βολικότερη περιοχή του κέντρου για μένα. οι περισσότεροι ιταλόφιλοι την τιμούν. το Boscolo περιστοιχίζεται από δεκάδες ξενοδοχεία και B&B με υποπολλαπλάσιες τιμές..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.032
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom