Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Μην μπερδεύετε και άλλους με αυτά που γράφετε.Γραμμή μετρό μέχρι το Φιουμιτσίνο...δεν υπάρχει!!

Είπα κι εγώ! Τόσο ξανθιά και δεν είδα μετρό στο αεροδρόμιο!:haha::haha::haha:
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Από ότι βλέπω εδώ σύμφωνα με τον χάρτη που έχει
Train From Rome Fiumicino Airport Into Rome - Details Including Costs
το απλό το τραίνο κοστίζει 8 ευρώ περνάει όντως κάθε 15 λεπτά αλλά δεν πάει απευθείας στο termini,πρέπει να κατέβεις στην στάση ostiense piramide και από εκεί να πάρεις το metro για termini.Κάνω λάθος;



Αν είναι έτσι πάντως, συμφέρει για κάποιον που θέλει να πάει και κολοσαίο να σταματήσει στην στάση του metro που κάνει στο κολοσαίο και μετά να πάει termini και από εκεί ανταπόκριση για spagna όπως δείχνει και εδώ.
http://www.rome.info/metro/
Τώρα στον γυρισμό μάλλον το express συμφέρει να πάρεις που είναι μεν 4 ευρώ ακριβότερο αλλά πάει απευθείας στο αεροδρόμιο εκτός και αν πας μόλις έχει φύγει και βιάζεσαι οπότε ίσως συμφέρει να πάρεις το metro μέχρι piramide και από εκεί τραίνο για αεροδρόμιο αλλά παίζεται πάλι αν θα πας πιο γρήγορα έτσι.
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Καλά αν το metro κάνει 35-40 λεπτά θα πάρω metro σίγουρα δεν το συζητάμε:)Γλιτώνεις 26 Ευρώ δεν είναι και λίγα.Ψάχνω εδώ και πολύ ώρα πληροφορίες στο google για το metro από το αεροδρόμιο για να δω πόση ώρα κάνει μέχρι termini και δεν βρήκα τίποτα όμως.

Από φοντάνα τι τρέβι περνάει το 110 αλλά δεν ξέρω από πιο σημείο ακριβώς.

Οι πληροφορίες σου μου γλιτώνουν πολλά χρήματα και γκρίνια από τον φίλο μου:) γιατί αυτός το θεώρησε ταλαιπωρία αρχικά να κάνουμε βόλτα στην Ρώμη για τόσο λίγο χρόνο και ήθελε να τον ξοδέψουμε αυτόν τον χρόνο στο Παρίσι.Αν του πω ότι θα ξοδέψουμε και κανα 50 ευρώ στα μεταφορικά για την βόλτα πιός τον ακούει:)
Το 110 περνάει κοντά πολύ κοντά από τη φοντάνα ντι τρέβι(εννοείται όπως είπε ένας φίλος πιό πριν δεν μπορεί να μπεί μέσα στο ιστορικό κέντρο)κάνει στάση σε κεντρικό δρόμο και από κει που σε αφήνει σε 2 λεπτά είσαι στη φοντάνα.Μπαίνοντας στο λεωφορείο θα πάρεις το σχετικό χάρτη και κατεβαίνεις αν θές εκεί,μπαίνεις μέσα στο ιστορικό κέντρο περιπλανιέσαι,πας πιάτσα Ναβόνα,Πάνθεο κλπ βλέπεις και το ρολόι σου τι χρόνο θάχεις και ξανανεβαίνεις στο 110 ή απο τη στάση που κατέβηκες ή από άλλη με βάση το χάρτη που θάχεις και το σημείο που θα έχεις βρεθεί περπατώντας.
Η κάνεις πρώτα την όλη διαδρομή για νάχεις μια συνολική άποψη και στη δεύτερη γύρα κατεβαίνεις.
Το πρόβλημα σου είναι ο πολύ συγκεκριμένος χρόνος που δεν σου "επιτρέπει"καθόλου χάσιμο...καμία ευελιξία για να μη χάσεις και πτήση....
Τόχω πάρει αρκετές φορές, είναι το αγαπημένο μου λεωφορείο:haha:aαν όλα πάνε καλά η συνολική βόλτα είναι περίπου 1μιση ώρα,μούτυχε όμως περίπτωση με διαδηλώσεις;:rolleyes:στην περιοχή του σταθμού απ όπου δεν έφευγε,δεν ξεκόλλαγε:haha:και με προτροπή-αλλαγή στάσης να πάω τέλος πάντων να το πάρω από κάπου αλλού χάθηκε πολύς χρόνος,άλλη φορά πάλι έπεσα σε απίστευτο μποτιλιάρισμα πάλι κάτι γινόταν δε θυμάμαι που,νομίζω πάλι στην περιοχή του σταθμού....
αλλά το πήρα και με καλές-νορμάλ συνθήκες και μ εξυπηρέτησε.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Σε ευχαριστώ romantic woman.
Το να κάνω 2 γύρες με το λεωφορείο( η μία με στάσεις) είναι ενδιαφέρον αλλά στον χρόνο που έχω δεν γίνεται με τίποτα.
Σου έχει τύχει κάποιες φορές να είναι η διαδρομή αρκετά χρονοβόρα λες και αν τύχει κάτι τέτοιο και σε εμένα θα είναι καταστροφή καθότι ο λίγος χρόνος θα γίνει ακόμη λιγότερος.

Εχω στην διάθεση μου από την στιγμή που θα προσγειωθεί το αεροπλάνο(αν δεν έχει καθυστέρηση) μέχρι την 1 1/2 ώρα πριν την αναχώρηση που θα πρέπει να είμαι πίσω για check in 5 ώρες και ένα τέταρτο.Αν φτάσω στο termini μέσα σε 1 ώρα περίπου μου μένουν 4 ώρες και ένα τέταρτο και αν κάνω άλλη μία ώρα για να πάω πίσω στο αεροδρόμιο 3 ώρες και ένα τέταρτο πες 3 ώρες.Το λεοφωρείο κάνει γύρω στις 2 ώρες την γύρα και αν κάνω κάποιες στάσεις και έχει και μποτιλιάρισμα εκείνη την ημέρα θα είναι πολύ οριακά τα πράγματα νομίζω και θα φάω πολύ άγχος για το αν θα προλάβω.

Mε τα πόδια πάντως το καλό είναι ότι αν δω ότι δεν με φτάνει ο χρόνος θα τραβήξω με γοργό βήμα προς την στάση του metro ottaviano η lepanto και με το λεωφορείο βέβαια μάλλον θα μπορώ να το κάνω αυτό αλλά θα έχω πληρώσει ήδη το εισητήριο.
Θα κάτσω να μελετήσω λίγο και κάποιον τουριστικό οδηγό για να πάρω την τελική απόφαση.
Νομίζω πάντως πως θα είναι καλύτερα να δω λιγότερα πράγματα και με τα πόδια παρά με το λεωφορείο και εν τάχει.
Bέβαια αν κινηθώ και με το πρόγραμμα που προτείνει ο Evmenis δεν ξέρω αν προλαβαίνω πάλι και σε πόσο γρήγορο ρυθμό πρέπει να κινούμαι για να προλάβω.
 

MJ 23

Member
Μηνύματα
233
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη ...επιτελους
Ταξίδι-Όνειρο
οπουδηποτε στον κοσμο
Το κολοσσαιο και για μενα αξιζει μονο απ εξω!!


Το Κολοσσαιο μπορει να ειναι κουφιο, σκαμμενο πες το οπως θες, αλλα κατα την ταπεινη μου γνωμη μια βολτα στο εσωτερικο του αξιζει. Το μονο μειων ειναι η ουρα που θα βρεις απ'εξω για να μπεις.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Ευχαριστώ για την πληροφορία.Δεν υπάρχει χρόνος δυστυχώς για να περιμένω σε ουρές.
 

Evmenis

Member
Μηνύματα
162
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
london baby
Από ότι βλέπω εδώ σύμφωνα με τον χάρτη που έχει
Train From Rome Fiumicino Airport Into Rome - Details Including Costs
το απλό το τραίνο κοστίζει 8 ευρώ περνάει όντως κάθε 15 λεπτά αλλά δεν πάει απευθείας στο termini,πρέπει να κατέβεις στην στάση ostiense piramide και από εκεί να πάρεις το metro για termini.Κάνω λάθος;



Αν είναι έτσι πάντως, συμφέρει για κάποιον που θέλει να πάει και κολοσαίο να σταματήσει στην στάση του metro που κάνει στο κολοσαίο και μετά να πάει termini και από εκεί ανταπόκριση για spagna όπως δείχνει και εδώ.
Rome.info > Rome metro map - Italy
Τώρα στον γυρισμό μάλλον το express συμφέρει να πάρεις που είναι μεν 4 ευρώ ακριβότερο αλλά πάει απευθείας στο αεροδρόμιο εκτός και αν πας μόλις έχει φύγει και βιάζεσαι οπότε ίσως συμφέρει να πάρεις το metro μέχρι piramide και από εκεί τραίνο για αεροδρόμιο αλλά παίζεται πάλι αν θα πας πιο γρήγορα έτσι.
οχι δεν κανεις λαθος ,εγω ειχα κανει λαθος :oops: οτι το φτηνο παει τερμινι.ετσι μπορεις να δεις και το κολοσσαιο βεβαια :D .
το εξπρες δεν ειναι 4 ευρω ακριβοτερα αλλα 6 και εχει και το μεγαλο μειονεκτημα οτι φευγει απο την προβλητα 25 που ειναι σχεδον εξω απο το τερμινι.
ποτε τον σεπτεμβρη θα φυγετε?λογικα τελη αυγουστου θα εχω να σου πω "φρεσκα" νεα
 
Last edited by a moderator:

tdm

Member
Μηνύματα
71
Likes
3
Τελικά το οριστικό πρόγραμμα ολοκληρώνεται, το θέμα είναι το δίλημμα, πριν κατεβούμε προς Ρώμη, 5 μέρες στην Ούμπρια (με μια ολοήμερη βόλτα στην Τοσκάνη), ή 5 μέρες Βόρεια Ιταλία (Μιλάνο και λίμνες)... Ακούω προτάσεις, και το σημαντικότερο, σε ποια περιοχή να μείνουμε...
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Εχω στην διάθεση μου από την στιγμή που θα προσγειωθεί το αεροπλάνο(αν δεν έχει καθυστέρηση) μέχρι την 1 1/2 ώρα πριν την αναχώρηση που θα πρέπει να είμαι πίσω για check in 5 ώρες και ένα τέταρτο.
Πιστεύω ότι από το Παρίσι θα σου κάνουν check through μέχρι τη Θεσσαλονίκη και δε θα χρειαστεί να ξαναπεράσεις από check in στη Ρώμη, έτσι είθισται. Επομένως θα χρειαστεί να είσαι στο fiumicino περίπου 40-50' πριν την πτήση για να περάσεις έλεγχο και να είσαι στο gate μισή ώρα πριν την αναχώρηση.

Εγώ θα πρότεινα την εξής διαδρομή: αν κατέβεις στη στάση Colosseo βλέπεις το Κολοσσαίο, μετά παίρνεις τη λεωφόρο Fori Imperiali για να δεις τη ρωμαϊκή αγορά (όλα απ' έξω, δεν πειράζει, την άλλη φορά θα μπεις και μέσα), φτάνεις στην Piazza Venezia και χώνεσαι στη via del corso, απ' όπου θα στρίψεις δεξιά
στη via delle muratte για να φτάσεις στη Fontana di Trevi. Ρίξε ένα νόμισμα για να είσαι σίγουρος ότι θα ξαναπάς Ρώμη και μετά κατευθύνσου προς Piazza di Spagna (καλύτερα από τα στενά, είναι πολύ χαριτωμένα) απ' όπου μπορείς να πάρεις το μετρό της επιστροφής για Τermini ή για ανταπόκριση για Lepanto, ό,τι έχεις αποφασίσει.

Εναλλακτικά, αν δεις ότι έχεις χρόνο: από τη via del corso στρίψε αριστερά στη via del seminario για να βγεις στο Πάνθεον. Από 'κει στην Piazza Navona και μετά επιστροφή, ξαναβγαίνεις via del corso και πας Fontana di Trevi κλπ.

Δεν έβαλα τον Άγιο Πέτρο στο πρόγραμμα γιατί θεωρώ ότι πρέπει οπωσδήποτε να τον δεις από μέσα. Αλλιώς το πρόγραμμα του Evmeni είναι μια χαρά.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
nera_gr αν μου κάνουν κάνουν check through μέχρι τη Θεσσαλονίκη θα είναι πολύ καλά.Θα κάνω και ένα τηλεφώνημα στην αεροπορική εταιρία για να ρωτήσω.Πάντως θα υπολογίσω το πρόγραμμα μου ώστε να είμαι μία ώρα πιο μπροστά στο αεροδρόμιο για κάθε ενδεχόμενο απρόοπτο που μπορεί να προκύψει στην διαδρομή.

Και το δικό σου πρόγραμμα είναι πολύ καλό αλλά θέλω να δω και λίγο το Βατικανό έστω από έξω οπότε μάλλον πιο κοντά στο πρόγραμμα του Evmeni κλίνω και φυσικά θα πρέπει να πάρω έναν χάρτη να σημειώσω πάνω την διαδρομή που θα κάνω και να την μελετήσω πολύ καλά από πριν ώστε να κινούμαι πάνω στους δρόμους σαν να έχω ξαναπάει:D
 

illuminatus

Member
Μηνύματα
24
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Το κολοσσαιο και για μενα αξιζει μονο απ εξω!!


Το Κολοσσαιο μπορει να ειναι κουφιο, σκαμμενο πες το οπως θες, αλλα κατα την ταπεινη μου γνωμη μια βολτα στο εσωτερικο του αξιζει. Το μονο μειων ειναι η ουρα που θα βρεις απ'εξω για να μπεις.
Φιλε μου, προφανως και το Κολοσαιο αξιζει να το δεις και μεσα!! Εξαλλου, ειναι και χαζο να φτασεις μεχρι εκει και να μην μπεις και μεσα!! Ο μονος λογος που συμβουλεψα να μην μπει ειναι ο χρονος που θα χασει σ ενα τοσο πιεστικο χρονικα πλανο!! Εχω μεινει και εγω σ αυτη την ουρα τωρα και αξιζε τον κοπο!!! Παρολο που ταλαιπορηθηκαι θα πηγαινα ξανα!!!!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.972
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom