Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Taver,μην τα λες αυτά για τις ουρές...με online εισιτήριο ούτε 5 λεπτά αναμονή δεν έχει.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Όπως και να 'χει, ο άνθρωπος έχει με το ζόρι 4 ώρες στη Ρώμη, δε νομίζω ότι αξίζει να τις περάσει μέσα στο Κολοσσαίο, ακόμα και αν δεν έχει δει τα αμφιθέατρα που αναφέρει ο Taver. (Παρεμπιπτόντως, εκείνο της Πομπηίας είναι μαγευτικό)
 

Evmenis

Member
Μηνύματα
162
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
london baby
οταν γυρισω αθηνα θα σου πω πως πηγε το προγραμμα για να κανεις τους υπολογισμους σου
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ατυχές το παράδειγμα. Ο Παρθενώνας και ο ναός του Απόλλωνα στους Δελφούς είναι 2 άσχετοι μεταξύ τους ναοί από κάθε άποψη. Το μόνο κοινό που έχουν είναι ότι είναι αρχαίοι ναοί. Σε αντίθεση, οι Αρένες που ανέφερα & το Κολοσσαίο είναι "copy-paste". Το ίδιο σχέδιο σε αναπαραγωγή.
Και προφανώς έχει μια συμβολική/ιστορική αξία να επισκεφθεί κανείς το ίδιο το Κολοσσαίο, αλλά δε θα δει κάτι διαφορετικό οπτικά, θα ταλαιπωρηθεί σε ατελείωτες ουρές, και θα το δει μαζί με εκατοντάδες τουρίστες που προσπαθούν να φωτογραφηθούν σε πόζα μονομάχου.
επιμένεις σε μια ατυχή τοποθέτηση..
κανείς ναός και καμμία αρένα δεν συγκρίνεται με άλλη. ούτε πας για να δεις την αρχιτεκτονική δομή που μπορεί να είναι ίδια με άλλες. κάθε μνημείο έχει ταυτότητα και ιστορία και πας γι αυτό. αλίμονο να υποπέσουμε σε συγκρίσεις του Κολοσσαίου με αρένες στη Γαλλία. στο Κολοσσαίο πας για το Κολοσσαίο και είναι ένα πασίγνωστο μνημείο της ανθρωπότητας
που θα χάσει πολλά όποιος δεν μπει μέσα. για πιο εντυπωσιακά απευθυνθείτε στο Las Vegas.
Taver,μην τα λες αυτά για τις ουρές...με online εισιτήριο ούτε 5 λεπτά αναμονή δεν έχει.
όσο και να του το λέω, να παραθέτω λινκ, όπως βλέπεις τα αγνοεί.
γνωστός παρισινός προβοκάτορας..:haha:
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Τελικά το οριστικό πρόγραμμα ολοκληρώνεται, το θέμα είναι το δίλημμα, πριν κατεβούμε προς Ρώμη, 5 μέρες στην Ούμπρια (με μια ολοήμερη βόλτα στην Τοσκάνη), ή 5 μέρες Βόρεια Ιταλία (Μιλάνο και λίμνες)... Ακούω προτάσεις, και το σημαντικότερο, σε ποια περιοχή να μείνουμε...
Για λίμνες, εάν κινηθείτε στην Κόμο θα πρότεινα Bellagio. Εμείς βέβαια μέναμε Κόμο αλλά το Bellagio σε ομορφιά δεν συγκρίνεται.
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Aν και είμαι κατά των hop off/hop on λεωφορείων, τα οποία θεωρώ τερατωδώς τουριστικά, νομίζω πως στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι το πλέον ενδεδειγμένο μέσο για να πάρεις μια μικρή γεύση της αιώνιας πόλης. Ένα ορεκτικό δηλαδή που θα σε ωθήσει να την ξαναεπισκεφτείς με καλύτερες προϋποθέσεις. Κάνε τη βόλτα σου, λοιπόμ. Αν θες ανέβα στο Καπιτώλιο , προχώρα και βγες προς τα πίσω όπυ απλώνονται η Ρωμαϊκή αγορά, το Κολοσσαίο και το Παλατίνο. Ανεπανάληπτο θέαμα. Πιες έναν Ιταλικό καφέ (στη Ναβόνα, ή στην Piazza di Spagna ή έξω από το Πάνθεον ) και μετά πήγαινε κατευθείαν στη Φοντάνα Ντι Τρέβι και ρίξε ένα νόμισμα πάνω από τον αριστερό σου ώμο με τη σκέψη ότι η ευχή σου να ξαναβρεθείς εκεί θα πραγματοποιηθεί!:p
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.208
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Το πρόβλημα με το λεωφορείο είναι ότι αν κατέβω σε κανα 2 στάσεις και έχει μποτιλιάρισμα και δω ότι δεν με φτάνει ο χρόνος για να γυρίσω στο termini έγκαιρα τι θα κάνω;Θα πρέπει να περιμένω μέχρι να πάει στο τέρμα γιατί δεν θα ξέρω πόσο κοντά είναι κάποια στάση του metro ενώ με τα πόδια αν δεις ότι δεν σε φτάνει ο χρόνος στην συγκεκριμένη διαδρομή που έχεις προγραμματίσει εκ των προτέρων τραβάς ίσια πάνω προς την γραμμή του μετρό.Εκτος και να υπολογίσω και από ποια μέρη ακριβώς περνάει το λεωφορείο και που έχει εκεί κοντά στάση του metro.
Θα δώ αν φτάσει και ο χρόνος στον evmeni για το συγκεκριμένο πρόγραμμα με τα πόδια και θα αποφασίσω ανάλογα.
 

Evmenis

Member
Μηνύματα
162
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
london baby
Aν και είμαι κατά των hop off/hop on λεωφορείων, τα οποία θεωρώ τερατωδώς τουριστικά, νομίζω πως στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι το πλέον ενδεδειγμένο μέσο για να πάρεις μια μικρή γεύση της αιώνιας πόλης. Ένα ορεκτικό δηλαδή που θα σε ωθήσει να την ξαναεπισκεφτείς με καλύτερες προϋποθέσεις. Κάνε τη βόλτα σου, λοιπόμ. Αν θες ανέβα στο Καπιτώλιο , προχώρα και βγες προς τα πίσω όπυ απλώνονται η Ρωμαϊκή αγορά, το Κολοσσαίο και το Παλατίνο. Ανεπανάληπτο θέαμα. Πιες έναν Ιταλικό καφέ (στη Ναβόνα, ή στην Piazza di Spagna ή έξω από το Πάνθεον ) και μετά πήγαινε κατευθείαν στη Φοντάνα Ντι Τρέβι και ρίξε ένα νόμισμα πάνω από τον αριστερό σου ώμο με τη σκέψη ότι η ευχή σου να ξαναβρεθείς εκεί θα πραγματοποιηθεί!:p
εγω δεν εριξα νομισμα στη φοντανα ντι τρεβι και επιστρεφω μια χαρα :clap::clap:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
εγω δεν εριξα νομισμα στη φοντανα ντι τρεβι και επιστρεφω μια χαρα
τότε έχεις την ευκαιρία να ρίξεις ένα για να επιστρέψεις πάλι..και να θυμάσαι ότι μπορείς να ρίξεις και δύο μαζί για ένα νέο αμόρε ή και τρία για γάμο ή διαζύγιο (ανάλογα τι επιθυμείς..);)...
κ πάντα με το δεξι χερι πάνω από τον αριστερό ώμο..
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Δεν εχω ριξει ποτε!!! Τωρα εξηγουνται ολα!!:shock::shock:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.261
Μηνύματα
885.428
Μέλη
38.938
Νεότερο μέλος
Geo Yfa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom