Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.080
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Νομίζω κάποιοι εδώ είναι πράκτορες του τύπου που πηγαίνει κάθε βράδυ με το μαγνήτη και μαζεύει τα κέρματα... (μιλάμε για απίστευτη μπάζα!)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.298
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Νομίζω κάποιοι εδώ είναι πράκτορες του τύπου που πηγαίνει κάθε βράδυ με το μαγνήτη και μαζεύει τα κέρματα... (μιλάμε για απίστευτη μπάζα!)
παλιος αστικος μυθος..
BBC NEWS | Europe | Trevi fountain 'copycat' thieves arrested
τα 3000Ε που ριχνονται ημερησιως χρηματοδοτουν σουπερ μαρκετ απόρων.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Φυσικά και αξίζει το Κολοσσαίο να μπεις μέσα, αλλά έχεις λίγες ώρες και θα πάρεις μια μικρή μόνο ιδέα της αιώνιας πόλης.
Οπότε, ή αφιερώνεις το χρόνο σου στο Φόρουμ+Κολοσσαίο, ή τον αφιερώνεις σε μια βόλτα στη Ρώμη για να δεις απ'έξω τα βασικά και να πάρεις μια γεύση της ζωής της πόλης και αφήνεις το εσωτερικό του Κολοσσαίου για άλλη φορά.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Μάλλον το 2ο που λες θα κάνω traveladdict γιατί με ενδιαφέρει περισσότερο να πάρω μια γεύση της πόλης σε συνδυασμό με κάποια πράγματα που θα δω από έξω παρά να αφιερώσω όλον τον χρόνο στο εσωτερικό αξιοθέατων.
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Νομίζω πάλι το ξεχειλώσαμε το θέμα.
Ο άνθρωπος έχει λίγες ώρες στην διάθεση του και θεωρεί, πολύ σωστα, ότι είναι ευκαιρία να πάρει μια γεύση από Ρώμη.
Οδηγίες του τύπου <άντε να δεις αυτό που άρεσε εμένα, πάρε χάρτη στρίψε στο τρίτο στενό μετά το περίπτερο και όλο ευθεία, πάρε το μετρό μετά το λεωφορείο και πάλι το μετρό για να κερδίσεις 2 Ευρώ> είναι σωστά μεν αλλά δεν τον βοηθανε.
Μην ξεχνάμε ότι θα έχει ένα κεφάλι καζάνι από την συνεχή ροή πληροφοριών, φυσιολογική κούραση και χωρίς να προβλέψουμε τυχόν καθυστερήσεις η άλλο έκτακτο.
Νομίζω ότι η λύση του 110, δημιουργήθηκε γι΄αυτές ακριβώς τις περιπτώσεις και θα τον ικανοποιήσει απόλυτα,αφού θα δει τα σημαντικότερα και το κυριότερο θα τον πάρει και τον αφήσει ακριβώς έξω από το Τερμινι.
Θα πάρει μια ωραία γεύση από Ρώμη και νάστε σίγουροι ότι αυτή φτάνει για να τον κάνει να επιστρέψει (και ας μην ρίψει νόμισμα).
 

Evmenis

Member
Μηνύματα
162
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
london baby
Νομίζω πάλι το ξεχειλώσαμε το θέμα.
Ο άνθρωπος έχει λίγες ώρες στην διάθεση του και θεωρεί, πολύ σωστα, ότι είναι ευκαιρία να πάρει μια γεύση από Ρώμη.
Οδηγίες του τύπου <άντε να δεις αυτό που άρεσε εμένα, πάρε χάρτη στρίψε στο τρίτο στενό μετά το περίπτερο και όλο ευθεία, πάρε το μετρό μετά το λεωφορείο και πάλι το μετρό για να κερδίσεις 2 Ευρώ> είναι σωστά μεν αλλά δεν τον βοηθανε.
Μην ξεχνάμε ότι θα έχει ένα κεφάλι καζάνι από την συνεχή ροή πληροφοριών, φυσιολογική κούραση και χωρίς να προβλέψουμε τυχόν καθυστερήσεις η άλλο έκτακτο.
Νομίζω ότι η λύση του 110, δημιουργήθηκε γι΄αυτές ακριβώς τις περιπτώσεις και θα τον ικανοποιήσει απόλυτα,αφού θα δει τα σημαντικότερα και το κυριότερο θα τον πάρει και τον αφήσει ακριβώς έξω από το Τερμινι.
Θα πάρει μια ωραία γεύση από Ρώμη και νάστε σίγουροι ότι αυτή φτάνει για να τον κάνει να επιστρέψει (και ας μην ρίψει νόμισμα).
φιλε μου τα hop off -hop on εξυπηρετουν οταν θελεις να δεις ολα τα βασικα αξιοθεατα σε μια μερα οχι σε 4 ωρες.το αναλυσαμε νωριτερα το θεμα ,στη ρωμη τα αξιοθεατα ΔΕΝ μπορεις να τα δεις απο το λεωφορειο επειδη οι δρομοι ειναι στενοι και αναγκαστικα πρεπει να κατεβαινεις και να χωνεσε στα στενα.
Μια ερωτηση για τους ρωμαιοφιλους.
το εισητηριο του τρενου (αργου ή γρηγορου) απο το αεροδρομιο μπορεις να το χρησιμοποιησεις και στο μετρο?δλδ αν εγω θελω να παω στην spagna πρεπει να κοψω εισητηριο για το μετρο απο το τερμινι ή την πιραμιντ που θα με αφησει το τρενο?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.298
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
φιλε μου τα hop off -hop on
το εισητηριο του τρενου (αργου ή γρηγορου) απο το αεροδρομιο μπορεις να το χρησιμοποιησεις και στο μετρο?δλδ αν εγω θελω να παω στην spagna πρεπει να κοψω εισητηριο για το μετρο απο το τερμινι ή την πιραμιντ που θα με αφησει το τρενο?
συμφωνώ απόλυτα για το 110 κ τα hop hop off γενικά. δε λένε. κάνεις ένα προγραμματισμο κ με τα ΜΜΜ βλέπεις πολύ περισσότερα κ πιο γρήγορα.
τα τραίνα που πάνε Φιουμιτσινο έχουν ξεχωριστά εισιτήρια. αν δεν είναι ο προορισμός σου Τέρμινι μην πάρεις το γρήγορο, το Leonardo express. πάρε τον προαστιακό που είναι πολύ πιο φτηνό, έχουν μόνο 10' διαφορά για κέντρο και κυρίως έχει κάθε 15' ενώ το Leonardo κάθε 30'. ο προαστιακός σταθμεύει στις αριστερές αποβάθρες του Φιουμιτσινο.
στο tabacchi δίπλα στις αποβάθρες ή σε οποιοδήποτε σταθμό από μηχάνημα παρε το ωριαίο του 1 Ε ή το ημερήσιο για όλα τα μέσα στα 4 Ε.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
danev ότι το κεφάλι μου θα είναι ένα καζάνι γεμάτο πληροφορίες οι οποίες θα πρέπει να χρησιμοποιηθούν μέσα σε πολύ λίγες ώρες σε ένα μέρος που θα βρεθώ για πρώτη φορά στην ζωή μου και ότι αυτό μπορεί να προκαλέσει μια σύγχυση είναι μια πολύ πιθανή εκδοχή.Βέβαια θα μελετήσω πάρα πολύ καλά την διαδρομή αλλά και κάθε κίνηση εκ τον προτέρων που θα πρέπει να γίνει αλλά θα πάρω και ένα ταξιδιωτικό οδηγό να τον μελετήσω σε κάποια φάση για να αποφασίσω αν τα αξιοθέατα που προτείνει o evmenis είναι αυτά που όντως θέλω να δω και σίγουρα θα παίξει μεγάλο ρόλο αν μάθω ότι όντως τα κατάφερε ο evmenis σε αυτόν τον χρόνο χωρίς πολύ κόπο .

Να σκεφτείς ότι έχω και στο μυαλό μου και το πως ακριβώς θα κινηθώ τις προηγούμενες ημέρες στο Παρίσι στο οποίο επίσης θα πάω για πρώτη φορά:D
Φυσικά όλο αυτό το άγνωστο και το ψάξιμο σε διαδρομές απάτητες για εμένα είναι αυτό που το κάνει και ενδιαφέρον:D

Η ερώτηση που έθεσε ο evmenis με ενδιαφέρει αν και νομίζω ότι το εισιτήριο του τρένου με το metro δεν έχει καμία σχέση αλλά ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για κάτι σε μια ξένη πόλη.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.298
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Η ερώτηση που έθεσε ο evmenis με ενδιαφέρει αν και νομίζω ότι το εισιτήριο του τρένου με το metro δεν έχει καμία σχέση αλλά ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για κάτι σε μια ξένη πόλη.
νομίζω απάντησα πριν. για να είμαστε ακριβείς το εισιτηριο του 1 Ε κ των 4 Ε για το μετρό δηλ., δεν σχετιζεται με κανένα μέσο μεταφοράς αλλά μόνο με γεωγραφικά και χρονικά όρια. δηλ ισχύει ότι και να πάρεις εντός ορίων πόλης. αυτό έχει σημασία γιατι μερικές στάσεις εξυπηρετουνται μόνο από προαστιακό. τα όρια πόλης δεν ορίζονται χιλιομετρικά γιατί για παραλίες, Όστια ισχύει το εισιτήριο αλλά για Φιουμιτσίνο όχι.
από αεροδρομιο θελεις το εισιτηριο τραίνου (8 ή 14 Ε) κ μετά το άλλο που είπα πριν του 1 Ε ημερησιο των 4 Ε.
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
κυρίως έχει κάθε 15' ενώ το Leonardo κάθε 30'


H ακρίβεια του Leonardo είναι παροιμιώδης,κάτι το οποίο δεν ισχύει απόλυτα για το FR1.Τα δρομολόγια είναι κάθε 15-30 λεπτά και με πιθανές ακυρώσεις της τελευταίας στιγμής.Μου συνέβει,πρόσφατα, και σιχτίριζα που δεν είχα δώσει τα 6? παραπάνω...
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Ναι απάντησες πιο πριν Samion απλά είναι τόσες πολλές οι καινούριες πληροφορίες που έχω στο μυαλό μου που έχω μπερδευτεί.Ψάχνω και πάρα πολλά πράγματα για το Παρίσι που πάω για πρώτη φόρα και έχει καεί το μυαλό μου:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.522
Μέλη
38.925
Νεότερο μέλος
aggelikik

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom