Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Jim_Groovy

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Δυστυχώς ισχύει αυτή η λεπτομέρεια τελικά (αν και καλά κάνουν για να αποφύγουν την εμπορία εισιτηριών). Ο όρος "the customer will be required to pay any increase in fare since the original booking" κάνει όλη τη ζημιά. Μόλις μίλησα με easyjet και μου είπαν ότι αν κάνω την αλλαγή απο το τηέφωνο θα πρέπει να πληρώσω 374ευρώ!!!! και αν την κάνω online 294ευρώ!!! (Φανταστείτε τον ρώτησα τέσσερις φορές για το ποσό για να σιγουρευτώ αν άκουσα καλά!!) Ρώτησα αν μπορώ να αλλάξω τα εισιτίρια για άλλη ημερομηνία και βγαίνει περίπου για Μαϊο 160ευρώ extra, αλλά μπορώ να βρω και κάτι πιο οικονομικο απο αυτό αν ψ'αξω καλύτερα τις διαθέσιμες ημερομηνίες. Μάλλον δεν θα κάνω τίποτα απο τα δύο και ας χάσω τα 100ευρώ.. κρίμα. Σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση πάντως, καλημέρα
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
Τα έχουμε πει χίλιες φορές να τις κάνουμε χίλιες μία... οι εταιρίες loco έτσι λειτουργούν... δίνουν φτηνά εισιτήρια αλλά αν δεν πετάξεις τα τρως... το παιχνίδι έτσι παίζεται... σαχλαμάρα κουβέντα κάνουμε... ο κανόνας είναι απλός... καμιά αλλαγή δεν συμφέρει... το ίδιο βιολί έχουν αρχίσει βέβαια και οι άλλες εταιρίες... η Α3 πρόσφατα διαφήμιζε πως αλλάζουν πια όλα της τα εισιτήρια... απλά δεν μας είπε το κόστος... όποιος λοιπόν προσπαθεί να πουλήσει τέτοια εισιτήρια να το ξέρει... δεν θα τα πουλήσει ποτέ γιατί δεν συμφέρει κανέναν να τα αγοράσει... δεν θέλω ούτε φωνές ούτε δάκρυα... το παιχνίδι έτσι παίζεται και οι κανόνες είναι γνωστοί... πετάξτε λοιπόν ή φάτε τα... το μόνο που θα πάρετε πίσω είναι οι φόροι... και αυτό σε σοβαρές εταιρίες... σε εταιρίες τύπου Ryan και Εasy και γιαυτό θα προσπαθήσετε πολύ...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.398
Likes
9.331
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
το μόνο που θα πάρετε πίσω είναι οι φόροι... και αυτό σε σοβαρές εταιρίες... σε εταιρίες τύπου Ryan και Εasy και γιαυτό θα προσπαθήσετε πολύ...
συμφωνώ κι εγώ. 1 φορά η εύκολη και 1 η air baltic μου έβγαλαν το λαδι να μου επιστρέψουν μικροποσα. ενώ οι σοβαρές εταιρείες..παρεπιπτόντως στη γραμμή που συζητάμε δεν χρειάζεται πληθυντικός. μία είναι η σοβαρή εταιρεία καθώς όλοι ξέρουν.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.160
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
συμφωνώ κι εγώ. 1 φορά η εύκολη και 1 η air baltic μου έβγαλαν το λαδι να μου επιστρέψουν μικροποσα. ενώ οι σοβαρές εταιρείες..παρεπιπτόντως στη γραμμή που συζητάμε δεν χρειάζεται πληθυντικός. μία είναι η σοβαρή εταιρεία καθώς όλοι ξέρουν.
Ποιά εννοείς, αυτή?
Alitaria.jpg
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.090
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Για να χαρεί και ο Samion να πω ότι και εγώ μια φορά που είχα κλείσει με την Alitalia και χρειάστηκε να τα ακυρώσω, δεν είχα κανένα πρόβλημασ τη επιστροφή φόρου, που ήταν και το μεγαλύτερο ποσό, καθώς ήταν στην τρελή προσφορά των 99€.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.398
Likes
9.331
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
κρίμα που η λάσπη προέρχεται από άνθρωπο της τέχνης..
δεν απαντάω όμως με άλλη λάσπη. το στυλ κ το γούστο εδώ κρίνονται από όλους..;)
όχι, αυτή εννοούσα:


έχει όμως φινέτσα και αυτό αρκεί ;).

Samion ασε τους πειρατές και τους λοιπούς αγύρτες να γράφουν οτι θέλουν .
"το στυλ δεν είναι νερό.." (ιταλική παροιμία).
 

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος των Άλπεων
Τελικά πώς σας φάνηκαν τα προτεινόμενα εστιατόρια; Θα πάμε κι εμείς 6 μέρες τέλη Μάρτη και θέλουμε να περιοριστούμε σε 4-5 από τα παραπάνω. Τι μας προτείνετε;
 

cloud13

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο
Ταξίδι-Όνειρο
Thailand
καλησπερα και παλι μετα απο καιρο..... πλησιαζει η ωρα σε μια εβδομαδα θα ειμαστε Ρώμη!!!! θα ανεβασω συντομα ενα προγραμμα που λεμε να ακολουθησουμε για να μας πειτε τη γνωμη σας!!! ευχαριστουμε και αν εχετε καποια προταση για προγραμμα 4 ημερων ειναι ευπροσδεκτη!!! :)
 

Kleanthis

Member
Μηνύματα
54
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ροή.
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Γύρισα πριν δύο μέρες από Ρώμη.Έκανα ένα αρκετά κουραστικό πρόγραμμα γιατί συνήθως με νοιάζουν πιο πολύ τα μνημεία παρά το φαγητό και οι καφετέριες κτλ.

Ενδεικτικά,για να πάρεις μια ιδέα:

1η μέρα:Βατικανό - Αγ.Πέτρος
2η μέρα:Βίλλα Μποργκέζε (Γκαλερί ) & Biopark ( Ζωολογικός κήπος )
3η μέρα:piazza di Spagna,Fontana di Trevi,Piazza Navona,Piazza del Popolo
4η μέρα:Κολοσσαίο,Ρωμαϊκή αγορά.
 

cloud13

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο
Ταξίδι-Όνειρο
Thailand
Γύρισα πριν δύο μέρες από Ρώμη.Έκανα ένα αρκετά κουραστικό πρόγραμμα γιατί συνήθως με νοιάζουν πιο πολύ τα μνημεία παρά το φαγητό και οι καφετέριες κτλ.

Ενδεικτικά,για να πάρεις μια ιδέα:

1η μέρα:Βατικανό - Αγ.Πέτρος
2η μέρα:Βίλλα Μποργκέζε (Γκαλερί ) & Biopark ( Ζωολογικός κήπος )
3η μέρα:piazza di Spagna,Fontana di Trevi,Piazza Navona,Piazza del Popolo
4η μέρα:Κολοσσαίο,Ρωμαϊκή αγορά.

να σαι καλα φιλε καπω ετσι το εχουμε σκεφτει και εμεις με αλλη σειρα... εκτοσ απο το biopark!!! πρωτη φορα το ακουω αυτο!!! τι λεει και που ειναι????
 

Kleanthis

Member
Μηνύματα
54
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ροή.
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Μέσα στο πάρκο της Βίλλα Μποργκέζε είναι ένας ζωολογικός κήπος.Συμπαθητικός αν δεν έχεις ξαναεπισκεφθεί και σ'ενδιαφέρει.Έχει και άγρια ζώα ( λιοντάρια,λεοπαρδάλεις,τίγρεις κτλ).Προμηθεύσου χάρτες και καλό περπάτημα!:)

Καλά να περάσεις!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.297
Μηνύματα
887.144
Μέλη
38.965
Νεότερο μέλος
mareeap

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom