Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
Τα mini bus αυτά είναι νόμιμη εταιρεία ή μιλάμε για τους κλασσικούς τύπους που σε πλησιάζουν πριν φτάσεις στα ταξί για μια "μαύρη" διαδρομή?

- αν είναι νόμιμμα θυμόσαστε το όνομα της εταιρείας?
- δηλαδή μπαίνεις μέσα λες σε ποιό ξεονδοχείο πας και αυτό σε αφήνει μπροστά από την πόρτα σου?
- πάντως έβλεπα στο ιντερνετ ότι τα ταξί έχουν fixed price για διαδρομές από και προς το αεροδρόμιο 40 ευρώ (συμπεριλαμβανομένου αποσκευών). ισχύει?
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
- πάντως έβλεπα στο ιντερνετ ότι τα ταξί έχουν fixed price για διαδρομές από και προς το αεροδρόμιο 40 ευρώ (συμπεριλαμβανομένου αποσκευών). ισχύει?
Για τα μινιμπάς δεν ξέρω, αλλά για τα ταξί έχει μαλλιάσει η γλώσσα του του Samion του χριστιανού να το λέει, είναι 40 ευρώ φιξ, και κατά την άποψή του συμφέρει. Ακόμα και σε αυτό το τόπικ το έχει γράψει 1-2 φορές.
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
Τα mini bus αυτά είναι νόμιμη εταιρεία ή μιλάμε για τους κλασσικούς τύπους που σε πλησιάζουν πριν φτάσεις στα ταξί για μια "μαύρη" διαδρομή?

- αν είναι νόμιμμα θυμόσαστε το όνομα της εταιρείας?
- δηλαδή μπαίνεις μέσα λες σε ποιό ξεονδοχείο πας και αυτό σε αφήνει μπροστά από την πόρτα σου?
- πάντως έβλεπα στο ιντερνετ ότι τα ταξί έχουν fixed price για διαδρομές από και προς το αεροδρόμιο 40 ευρώ (συμπεριλαμβανομένου αποσκευών). ισχύει?

Tα μινι μπας ειναι νομιμοπαρανομα...

Και το λεω ετσι γιατι ειναι σε κανονικο χωρο-γραφεια στον τερματικο σταθμο.Με τζαμαριες και ολα τα συναφη (γιαυτο ειναι νομιμα) δεν σε πλησιαζει κανεις στα μουλωχτα οπως στον σταθμο Λαρισης αλλα αποδειξη δεν θυμαμαι να πηρα (γιαυτο τα λεω παρανομα) απλα θυμαμαι να εδωσα στον οδηγο στο τελος οταν με αφησε στο ξενοδοχειο τα λεφτα στο χερι κ αυτο ηταν.

Πας που λες εκει στο γκισε του γραφειου κ του λες θελω να παω στο ξενοδοχειο ταδε που ειναι εκει.εχει ενα χαρτη μπροστα της η κοπελιτσα κ το κοιτατε μαζι.(στην δικη μου περιπτωση ηταν B&B χωμενο κ ολας κ οχι ξενοδοχειο -γιατι πολλα οπως κ αυτο που εμενα- δεν ειναι με πινακιδες "Ξενοδοχειον ταδε" αλλα καταλαμβανουν ενα οροφο μιας πολυκατοικιας (αρα ειναι δυσευρετα)

Αλλα μας αφησε μπροστα στην πορτα κυριολεκτικα...
Μας κατεβασε κ τις βαλιτσες κ μας εδειξε διπλα μας μια πορτα κ ειπε "Αυτο εδω ειναι".
Στην επιστροφη η κυρια του B&B εκανε αυτη τα τηλεφωνηματα,ειπε στο γραφειο τι ωρα θελαμε να φυγουμε κ ηρθε το μινι-μπας κ μας πηγε στο αεροδρομιο.
 

FoVa

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Καλησπέρα στο φόρουμ! Ψάχνοντας κι εμείς για Ρώμη, 6 μέρες από 26 Μαρ έως 31 Μαρ και με τη βοήθεια του φόρουμ ανακαλύψαμε τα εξής:

Για εμάς και όσους θα μείνουν κοντά στο Βατικανό (ή και όσους θα μείνουν Τέρμινι) υπάρχει το shuttle SIT (δηλ. λεωφορείο τύπου ΚΤΕΛ/τουριστικό που βάζεις κάτω τις βαλίτσες), το οποίο κάνει τη διαδρομή Φιουμιτσίνο - Πιάτσα Καβούρ (Λεπάντο, μετρό Α) - Τέρμινι, καθώς και πολλές άλλες (από Κιαμπίνο κλπ.) Κοστίζει 8 ευρώ και έχει στάση στο Τέρμιναλ 3 στο Φιουμιτσίνο. Η διαδρομή Φιουμιτσίνο - Καβούρ διαρκεί 40 λεπτά και βλέπεις και λίγη Ρώμη!

Η άλλη εναλλακτική είναι με FR1 (Fara Sabina/Orte - Fiumicino), δηλ. σιδηρόδρομος που ξεκινάει από Φιουμιτσίνο, περνάει κάθε 15 λεπτά (30λ. το ΣΚ) και κάνει στάση Οστιένσε (μετρό Β), Τουσκολάνα (μετρό Α), Τιμπουρτίνα (μετρό Β). Κοστίζει γύρω στα 5 ευρώ, αν δεν κάνω λάθος.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλησπέρα στο φόρουμ! Ψάχνοντας κι εμείς για Ρώμη, 6 μέρες από 26 Μαρ έως 31 Μαρ και με τη βοήθεια του φόρουμ ανακαλύψαμε τα εξής:

Για εμάς και όσους θα μείνουν κοντά στο Βατικανό (ή και όσους θα μείνουν Τέρμινι) υπάρχει το shuttle SIT (δηλ. λεωφορείο τύπου ΚΤΕΛ/τουριστικό που βάζεις κάτω τις βαλίτσες), το οποίο κάνει τη διαδρομή Φιουμιτσίνο - Πιάτσα Καβούρ (Λεπάντο, μετρό Α) - Τέρμινι, καθώς και πολλές άλλες (από Κιαμπίνο κλπ.) Κοστίζει 8 ευρώ και έχει στάση στο Τέρμιναλ 3 στο Φιουμιτσίνο. Η διαδρομή Φιουμιτσίνο - Καβούρ διαρκεί 40 λεπτά και βλέπεις και λίγη Ρώμη!

Η άλλη εναλλακτική είναι με FR1 (Fara Sabina/Orte - Fiumicino), δηλ. σιδηρόδρομος που ξεκινάει από Φιουμιτσίνο, περνάει κάθε 15 λεπτά (30λ. το ΣΚ) και κάνει στάση Οστιένσε (μετρό Β), Τουσκολάνα (μετρό Α), Τιμπουρτίνα (μετρό Β). Κοστίζει γύρω στα 5 ευρώ, αν δεν κάνω λάθος.
καλησπέρα και σε σένα. σόρυ που θα σε απογοητεύσω αλλά το λεωφορειο αυτό είναι ιδιωτικό, ο χρόνος είναι υπερβολικά αισιόδοξος και υπάρχουν καλυτερες εναλλακτικές. όπως το τραινο που λες, που κοστίζει κι αυτό 8Ε. η πιο φτηνή λύση είναι το λεωφορείο ως το μετρό με 2Ε.
 

FoVa

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Γιατί να με απογοητεύσεις, ποσοστά παίρνω; Σ' ευχαριστώ για την πληροφορία, θα βοηθούσε αν μου έλεγες και ποιο λεωφορείο να πάρω για μετρό Α;
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
Βλέπω στην ιστοσελίδα του ξενοδοχείου μου ότι για να φτάσω στο ξενοδοχείο πρέπει να πάρω το λεωφορείο N.64 or N.40 και να κατέβω στη στάση piazza Navona.

- Αυτά είναι τα λεωφορεία των 2 ευρώ που λέτε?
- πως λέγεται η εταιρία?
- πόσο χρόνο να υπολογίζω για την απόσταση?
 

aggelos74

Member
Μηνύματα
23
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
Φίτζι
Να κάνω και εγώ μια ερώτηση?
Ποια αεροπορική εταιρεία να επιλέξω? aegean η alitalia?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Να κάνω και εγώ μια ερώτηση?
Ποια αεροπορική εταιρεία να επιλέξω? aegean η alitalia?
Ωρα που βρηκες κι εσυ να κανεις πλακα... εδω γκολ δεν βαζουμε, ανθρωποι απολυονται κι εσυ ρωτας με ποια να πας Ρωμη;

1) Θα εχεις αποσκευες;
2) Θες γευμα στην πτηση;

Αν οι απαντησεις ειναι ναι, παρε aegean. Αν ειναι οχι παρε ο,τι θες...
 

aggelos74

Member
Μηνύματα
23
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
Φίτζι
είπα και εγώ να ρωτήσω να σπάσω τη μονοτονία
αποσκευές από μια βαλίτσα εγώ και η γυναίκα χωρίς να ξέρω αν θα γυρίσω με ακόμα μια έξτρα λόγω φυσικά της γυναίκας.
από γεύμα δεν με νοιάζει και τόσο αλλά η αναχώρηση θα είναι σίγουρα προς μεσημέρι
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ειδες τι κανεις αμα το συνεχιζεις; Εξω ο Παπασταθοπουλος...

Η Alitalia γευμα δεν εχει... ετσι λεει ο Samion. Τις αποσκευες παλι δεν τις χανει τελευταια... ετσι λεει ο Samion. Δυστυχως αλλη πηγη δεν εχω. Δεν ξερω καποιον αλλον που να πεταει με αυτην την εταιρεια.

Αν εμπιστευεσαι λοιπον το Samion κλεισε με οποια ειναι πιο φθηνη και σε βολευουν καλυτερα οι ωρες.
 
Μηνύματα
115
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
πού;;
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ιταλίας
Καλησπέρα κι από εμένα! Πετώ κι εγώ με Aegean για Ρώμη σε 18 μέρες...αλλά δυστυχώς σήμερα αρρώστησε ο φίλος μου με ανεμοβλογιά!!! Τέτοια ατυχία δεν την πιστεύω! Λογικά δε θα είναι έτοιμος να ταξιδέψει σε 18 μέρες... θα δω τι μπορώ να κάνω να μεταφέρω τις ημερομηνίες, θα μιλήσω και με τον πράκτορα που μας βρήκε το ξενοδοχείο (το έχουμε ήδη εξοφλήσει, ελπίζω να γίνονται αλλαγές να μη χαθούν όλα τα χρήματα). η ψυχολογία έπεσε απότομα...συγγνώμη αν είμαι οφ τοπικ, απλώς ήθελα να τα πω!:roll:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.784
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom