Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

lilipoupoli

Member
Μηνύματα
50
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
βενετια
Ταξίδι-Όνειρο
παρισι
Δε θα πληρώσεις τίποτα παραπάνω αν κάνεις check in μέχρι τις 22.00
Αν πας μετά, τότε θα πληρώσεις τα 25,00 € επιπλέον.
Τα σεντόνια και οι πετσέτες περιλαμβάνονται στη συμφωνημένη τιμή. Δεν έχει έξτρα κόστος.

Άντε, καλό ταξίδι!
να σαι καλά. ευχαριστώ πολύ:clap::D:D:D:D
τώρα μπορώ να πω πως μου εφυγε ΄΄ενα μεγάλο αγχος. χάρη σε όλους εσάς και στο travelstories.
άλλα ακόμα θέλω να ακούσω τις γνώμες σας και για άλλα πραγματα στη ρώμη. έχω ακόμα πολλές μέρες για το ταξίδι. πιστεύω θα ενημερωθώ πλήρως. πήρα και 2 ταξιδιωτικούς οδηγούς. αξιόθηκα!!!!!!!:clap:
 

spiderman

Member
Μηνύματα
15
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
?
Άντε καλά να περάσεις (εύχομαι να μην με βρίζεις μετά :)). Στείλε μου μήνυμα αν θέλεις να ρωτήσεις και τίποτα άλλο. Περιμένουμε και εντυπώσεις όταν γυρίσεις με το καλό.
 

lilipoupoli

Member
Μηνύματα
50
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
βενετια
Ταξίδι-Όνειρο
παρισι
Άντε καλά να περάσεις (εύχομαι να μην με βρίζεις μετά :)). Στείλε μου μήνυμα αν θέλεις να ρωτήσεις και τίποτα άλλο. Περιμένουμε και εντυπώσεις όταν γυρίσεις με το καλό.
σ ευχαριστώ προς το παρόν για τη βοήθειά σου τώρα αν σε βρίζω μετά είναι άλλο θέμα:haha::haha::haha::haha:.
σιγουρα όλο και κάτι θα έχω να σε ρωτήσω μέχρι να φύγω γιατί έχω ακόμα μέρες.:D
σήμερα λοιπόν έχω δύο
πόσο κοντα έιναι το δωμάτιο που έκλεισα στο μετρό?
αν γνωρίζεις πόσο μεγάλο σακίδιο μπορώ να πάρω πάνω στο αεροπλάνα με την rayanair?
(όλο δύσκολα ρωτάω έτσι?) αααααααααααααα και κάτι άλλο. να κλείσω εισ. για βατικανό ή όχι?:clap:
 

spiderman

Member
Μηνύματα
15
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
?
Όπως σου είχα γράψει και πιο πάνω, είναι πάρα πολύ κοντά στη στάση του Μετρό Ottaviano.
Σχετικά με το Βατικανό, όπως θα έχεις δει σε φωτογραφίες έχει τεράστια ουρά!!!! Οπότε καλό είναι να έχεις κλείσει από πριν από internet για να την γλυτώσεις. Εγώ μάλιστα είχα μπεί βράδυ στο Βατικανό όπου η νύχτα έδινε έναν ατμοσφαιρικό χαρακτήρα. Νομίζω όμως οτι η είσοδος το βράδυ είναι μόνο για τις Παρασκεύες και αν θυμάμαι καλά εσείς πάτε Τρίτη - Πέμπτη.
Όσον αφορά την Ryanair νομίζω οτι δικαιούσαι μία χειραποσκεύη συγκεκριμένου μεγέθους και από εκεί και πέρα πληρώνεις αν έχεις και βαλίτσα.
Νομίζω αν ψάξεις στο forum θα βρείς ακριβείς πληροφορίες για την Ryanair.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Και να εχεις οπωσδηποτε εκτυπωμενη την καρτα επιβιβασης σου: Δηλαδη να κανεις ηλεκτρονικο check in. Αλλιως επιβαρυνεσαι με σαραντα ευρω εξτρα (νομιζω).
 

lilipoupoli

Member
Μηνύματα
50
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
βενετια
Ταξίδι-Όνειρο
παρισι
Και να εχεις οπωσδηποτε εκτυπωμενη την καρτα επιβιβασης σου: Δηλαδη να κανεις ηλεκτρονικο check in. Αλλιως επιβαρυνεσαι με σαραντα ευρω εξτρα (νομιζω).
ναι έκανα σήμερα , για να δούμε και για το bagback.
 

lilipoupoli

Member
Μηνύματα
50
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
βενετια
Ταξίδι-Όνειρο
παρισι
ναι έκανα σήμερα , για να δούμε και για το bagback.
οκ βρηκα και για τις χειραποσκευές, μάλιστα μέχρι 10 κιλά και 40 επι 50 επι 20cm .
ωραία σχεδόν ένα μικρό βαλιτσάκι. επίσης μπορείς να πάρεις και φαγητό και ποτό μάζί σου. τέλεια.
 

lilipoupoli

Member
Μηνύματα
50
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
βενετια
Ταξίδι-Όνειρο
παρισι
\\\
Όπως σου είχα γράψει και πιο πάνω, είναι πάρα πολύ κοντά στη στάση του Μετρό Ottaviano.
Σχετικά με το Βατικανό, όπως θα έχεις δει σε φωτογραφίες έχει τεράστια ουρά!!!! Οπότε καλό είναι να έχεις κλείσει από πριν από internet για να την γλυτώσεις. Εγώ μάλιστα είχα μπεί βράδυ στο Βατικανό όπου η νύχτα έδινε έναν ατμοσφαιρικό χαρακτήρα. Νομίζω όμως οτι η είσοδος το βράδυ είναι μόνο για τις Παρασκεύες και αν θυμάμαι καλά εσείς πάτε Τρίτη - Πέμπτη.
Όσον αφορά την Ryanair νομίζω οτι δικαιούσαι μία χειραποσκεύη συγκεκριμένου μεγέθους και από εκεί και πέρα πληρώνεις αν έχεις και βαλίτσα.
Νομίζω αν ψάξεις στο forum θα βρείς ακριβείς πληροφορίες για την Ryanair.
καλησπερα και πάλι. θέλω πάλι βοήθεια. από το campino στο Bed and Breakfast RMBB33 City Area: San pietro με τί μέσο? μου προτίνουν με 45 ευρώ να μας περιμένουν μόλις φτάσουμε και να μας παν ακριβώς στην πόρτα του δωματίου. Τι λές? θέλω τι γνώμη σου σε παρακαλώ και να σου τονίσω ότι έχω μόνο μια μιση μέρα για τη ρώμη. σκέφτομαι να το πάρω γιατί έτσι θα κερδίσω χρόνο για ρώμη. πες μου κι εσύ τι να κάνω συμφέρει? είναι πιο γρήγορα? το ταξί είναι φτηνότερο.?
 

spiderman

Member
Μηνύματα
15
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
?
Δυστυχώς σε αυτό που ρωτάς δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί η πτήση μου είχε προσγειωθεί στο Fiumicino.

Από οτι είδα νομίζω οτι δεν έχει τρένο απευθείας για Ρώμη. Θα πρέπει να πάρεις κάποιο λεωφορείο για να βρείς μετά κάποιο σταθμό τρένου.

Για taxi πάλι δεν ξέρω τις τιμές. Λογικά πάντως πρέπει να είναι κανα μισάωρο οδικώς.

Τώρα για τα 45 Ευρώ τι να σου πω. Σίγουρα με συγκοινωνία θα σου έρθει πολύ πιο φτηνά αλλα θα σου πάρει και περισσότερο χρόνο.
Ίσως κάποιος από το forum που έχει πάει Ρώμη μέσω Ciampino μπορεί να βοηθήσει.
 
Μηνύματα
39
Likes
1
Η ζωη δεν ειναι παντα ροδινη!Εγω εχασα την περισσοτερη δυναμη μου και ο αντρας μου προσπαθει με νυχια και με δοντια να με κρατησει απ δεαρ!Αποτελεσμα αυτης της προσπαθειας ειναι να μου κανει δωρο ενα ταξιδι στην χωρα που παντα λαχταρουσα να παω!Bongiorno Italia,bongiorno seniora!

Για να το κανει πιο "ενδιαφερον" για μενα,μου ειπε:"Χρονο εχεις,ιντερνετ εχεις,ψαξε,ρωτα,μαθε,βρες ξενοδοχειο,κλεισε εισητηρια,....και φυγαμε.Εγω δεν θα ανακατευτω καθολου.Σχεδιασε 7 μερες της ζωης μας,οπως εσυ επιθυμεις!"

Δεν ειναι απιστευτος???!!:)

....Ελα ομως που δεν ξερω απο που να αρχισω!!!!Ουτε καν που ειναι η Ρωμη δεν ειχα ιδεα.Επρεπε να κοιταξω ενα χαρτη να δω που ειναι η Ρωμη,που ειναι η Φλωρεντια και ντρεπομαι αλλα τρομαξα να βρω το Μιλανο!!!

Τυχαια επεσα πανω στο φορουμ σας και ολη την νυχτα εχτες διαβαζα τις περιπετειες σας!!!Πεφτω στα ποδια σας και σας προσκυνω,βοηθηστε με!!!Εχω πελαγωσει!!!!!!!!!!!!!!

Χαζες αποριες/ανοητες ερωτησεις απο μενα:

1.Σκεφτομαι να μην ανακατεψω κανενα ταξιδιωτικο γραφειο,εκτος αν τα βρω σκουρα .Θα μου στοιχισει πιο οικονομικα πιστευετε??

2.Σιγουρα θα ταξιδεψουμε με πλοιο,σε αεροπλανο να ειναι καλα μια εκμπομη του Μακεδονια Τν(Mayday,mayday).....δεν θελω ουτε να το ακουσω!Μπρρρ... Απο την Ανκονα για Ρωμη ξερω πως υπαρχει τρενο.Ποση ωρα κανει το τρενο?Ποσο στοιχιζει το εισητηριο?Ειναι κοντα το λιμανι με το σταθμο των τρενων?Θα βρω εισητηρια ή θα πρεπει να κλεισω απο Ελλαδα?Πως μπορω να μαθω τα δρομολογια για Ρωμη?Λογικα....θα πρεπει με το που φτανει το πλοιο Ανκονα να εχει αμεσως για Ρωμα....σωστα??????
Υπαρχει αλλος τροπος να παω Ρωμη?Μηπως θα ηταν καλυτερα να διανυχτερευσω μια μερα στην Ανκονα?

3.Φτανω στην Ρωμη!Ωραια!!!Και τωρα που παμε?Που μενουμε?Θελω ενα φθηνο ξενοδοχειο....γιατι οσα κοιταξα ειναι απο 100+ευρω.Βασικα,δεν θελω ακριβως ξενοδοχειο...θελω ενα δωματιο με κουζινα για να μπορω να μαγειρευω σαν το σπιτι μου και να γλιτωσω καποια εξοδα φαγητου αλλα και για να σιγουρευτω οτι δεν θα πεθανω της πεινας!Δεν ειμαι και πολυ φαν της Ιταλικης Κουζινας!Εχετε να μου προτεινετε κατι?????

4.Στην Ιταλια δεν μιλανε Αγγλικα?Πως θα μπορεσω να ερθω σε μια επαφη μαζι τους?!!!Ω,Θεε μου ελπιζω να μην μπλεξω πουθενα και αναγκαστω να ξυπνησω τον πρεσβη μεσα στα μεσανυχτα!!!!!:shock:

5. Ωραια βρηκαμε που θα κοιμηθουμε.....τωρα που παμε??Δεν ξερω τιποτα απο Ρωμη,τι πρεπει να δω,που να στηθω για καμια αναμνηστικη φωτο!!!
Διαβασα οτι στα περισσοτερα αρχαιολογικα "τερατα" πρεπει να εχω εισητηριο απο πριν για να γλιτωσω την ταλαιπωρια της ουρας.Τι ειναι αυτο?Που το βρισκω?Συμφερει?

6.Οτιδηποτε πληροφορια/οδηγια/κατευθυνση/καθοδηγηση/τσουλιμα.......ειναι καλοδεχουμενη και εχει και ενα μινι δωρακι!Ενα μεγαλο ευχαριστω και μια ζεστη αγκαλια.Αντε και κανα σουβενιρ απο Ρωμα!!!!!!!!


Περιμενω τις απαντησεις σας!!!!!Σωστε με!!!!!!!!!!!!!!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
.... και ντρεπομαι αλλα τρομαξα να βρω το Μιλανο!!!
Σιγα βρε κοριτσι, εδω αλλοι τρομαζουν να βρουν την Αθηνα και τη Σαλονικη κι εσυ ντρεπεσαι για το Μιλανο;

Τυχαια επεσα πανω στο φορουμ σας και ολη την νυχτα εχτες διαβαζα τις περιπετειες σας!!!Πεφτω στα ποδια σας και σας προσκυνω,βοηθηστε με!!!Εχω πελαγωσει!!!!!!!!!!!!!!
Κοιτα μιας και πεφτεις στα ποδια μας παρε κι ενα πανακι να μου καθαρισεις λιγο τα παπουτσια γιατι πατησα σε λασπονερα και ειναι χαλια...

1. Πιο οικονομικα θα σου ερθει... αλλωστε τις πληροφοριες που θα βρεις εδω μεσα δεν προκειται να σου τις δωσει κανενα γραφειο... (το παρατραβηξα; οχι, οχι δεν νομιζω.)

2.3.4.5.6. Δεν απανταω γιατι εισαι πολυ χαρουμενη γι' αυτο το ταξιδι και δε θελω να στο χαλασω. Θα αναλαβουν οι Ιταλοφιλοι να σου απαντησουν.

Καλα να περασετε!
 
Μηνύματα
39
Likes
1
Σιγα βρε κοριτσι, εδω αλλοι τρομαζουν να βρουν την Αθηνα και τη Σαλονικη κι εσυ ντρεπεσαι για το Μιλανο;

Στακα να εντοπισω Αθηνα και Σαλονικη!Ποσο κοντα ειναι στην Ρωμη?!!


Κοιτα μιας και πεφτεις στα ποδια μας παρε κι ενα πανακι να μου καθαρισεις λιγο τα παπουτσια γιατι πατησα σε λασπονερα και ειναι χαλια...

Λασπονερα τα λες εσυ αυτα Χριστιανε μου???!!Τι κανω για μια Ρωμη η Καλαματιανη!!!!!!!

1. Πιο οικονομικα θα σου ερθει... αλλωστε τις πληροφοριες που θα βρεις εδω μεσα δεν προκειται να σου τις δωσει κανενα γραφειο... (το παρατραβηξα; οχι, οχι δεν νομιζω.)
2.3.4.5.6. Δεν απανταω γιατι εισαι πολυ χαρουμενη γι' αυτο το ταξιδι και δε θελω να στο χαλασω. Θα αναλαβουν οι Ιταλοφιλοι να σου απαντησουν.

Καλα να περασετε!
Να εισαι καλα!!!!!!!!!!Αλλα δωσε και καμια πληροφορια για να περασω ακομα καλυτερα!!!!!;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.333
Μηνύματα
888.630
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom