Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Μηνύματα
127
Likes
22
Πήγαινε και δοκίμασε μια carbonara ή μία alla gricia στο Maccheroni (Ristorante Maccheroni) και μην ακούς αηδίες από τα νέα ταλέντα του φόρουμ....με το πολύ 20 Ευρώ έχεις γευματίσει τέλεια, ποιοτικά, στο κέντρο της Ρώμης, σε ωραίο γουστόζικο εστιατόριο. Μη ξεχάσεις το τιραμισού στο τέλος, θεϊκό.
Γιατί θα χορτάσει με Carbonara στη Ρώμη; Τόσες φορές που έφαγα στην Ιταλία νηστικός έφευγα... Μερίδες είναι αυτές; Ειδικά τα ζυμαρικά τα έχουν για μυρωδιά... Να ναι καλά οι Άραβες τριγύρω!!!
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Ζυμαρικά θα φάω οπωσδήποτε, πίτσα ούτε θα ζυγώσω γιατί μου αρέσει το ζυμαράκι κ οι Ιταλοί φτιάχνουν τσιγαρόχαρτα.

Επειδή τρελαίνομαι για κινέζικο ξέρετε που υπάρχει κανένα καλό? (εκτός απο την Κίνα)...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ζυμαρικά θα φάω οπωσδήποτε, πίτσα ούτε θα ζυγώσω γιατί μου αρέσει το ζυμαράκι κ οι Ιταλοί φτιάχνουν τσιγαρόχαρτα.

Επειδή τρελαίνομαι για κινέζικο ξέρετε που υπάρχει κανένα καλό? (εκτός απο την Κίνα)...
Στο Χονγκ Κονγκ...
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Ζυμαρικά θα φάω οπωσδήποτε, πίτσα ούτε θα ζυγώσω γιατί μου αρέσει το ζυμαράκι κ οι Ιταλοί φτιάχνουν τσιγαρόχαρτα.

Επειδή τρελαίνομαι για κινέζικο ξέρετε που υπάρχει κανένα καλό? (εκτός απο την Κίνα)...
Στην περιοχή γύρω από το Τέρμινι έχει πολλά, δεν ξέρω όμως πόσο καλά είναι. Εγώ βλέπεις ένα χρόνο στη Ρώμη χόρταινα με ιταλικό φαγητό, φαίνεται ο φίλτατος έχει μεγάλο στομάχι και ακόρεστο.
 

oidipodas

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ
1. τα αξιοθέατα του ιστορικού κέντρου. ανάλογα με την ηλικία σου, τα ενδιαφέροντά σου διαλέγεις και παίρνεις.
2. όχι, υπάρχουν και λεωφορεία.
Cotral S.p.A. - Collegamenti con Aeroporti
Bus aeroporto di Fiumicino <-> Roma - Orari e prezzi - Terravision

Samion ευχαριστώ για την πρόταση σου αν και για κάποιο λόγο τα link που μου έστειλες δεν ανοίγουν...Βασικά το ένα δεν α΄νοίγει ενώ το άλλο δεν μου βγάζει την σελίδα στα αγγλικά...

Τέλος πάντων...το θέμα μου είναι στην επιστροφή επειδή πετάω πολύ πρωί...πρέπει γύρω στις 6.00 να είμαι ηδη στο αεροδρόμιο οπότε με βλέπω για βανάκι....

Έκλεισα κ ξενοδοχειάκι που σας έλεγα (Albani hotel- διπλα στη villa borghese) καθώς μου είπε ο φίλος ότι με ένα τέταρτο περπάτημα θα είμαι termini k περιξ....ελπίζω να είναι όντως έτσι....

'Οπως κ να χει ευχαριστώ για τις απαντήσεις...αν έχετε να προτείνετε οτιδήποτε αξίζει της τελευταίας στιγμής (απο καφέ-παγωτό, κτλ) καλοδεχούμενο....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Samion ευχαριστώ για την πρόταση σου αν και για κάποιο λόγο τα link που μου έστειλες δεν ανοίγουν...Βασικά το ένα δεν α΄νοίγει ενώ το άλλο δεν μου βγάζει την σελίδα στα αγγλικά...
Έκλεισα κ ξενοδοχειάκι που σας έλεγα (Albani hotel- διπλα στη villa borghese) καθώς μου είπε ο φίλος ότι με ένα τέταρτο περπάτημα θα είμαι termini k περιξ....ελπίζω να είναι όντως έτσι....
'Οπως κ να χει ευχαριστώ για τις απαντήσεις...αν έχετε να προτείνετε οτιδήποτε αξίζει της τελευταίας στιγμής (απο καφέ-παγωτό, κτλ) καλοδεχούμενο....
ψάξε τις εταιρείες στο google, Terravision και Cotral. και οι 2 έχουν το βράδυ λεωφορεία και οι 2 έχουν σαιτ στα αγγλικά. βάλε στα υπόψη και την πιο άνετη λύση, ταξί με 40Ε.
για το χοτέλ τι να πούμε αφού έχεις κλείσει..είναι λίγο εκτός, σε περιοχή που δεν λέει κ πολλά αλλά με λίγο περπάτημα κάτι γίνεται.
για καφέ-παγωτόδες τι έχουμε γράψει στους ιταλόφιλους..δεκάδες προτάσεις. ψάξε san crispino, palazzo del freddo..
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
γεα σας, θα ηθελα να ρωτησω αν τα λεωφορειακια στη Ρωμη για τα αξιοθεατα εχουν Ελληνικα? Δε ρωταω για μενα αλλα για συγγενεις που δεν ξερουν Αγγλικα και σκεφτονται να πανε με γκρουπ (δεν εχουν ξαναπαει εξωτερικο - οποτε ειναι η μονη λυση).
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
γεα σας, θα ηθελα να ρωτησω αν τα λεωφορειακια στη Ρωμη για τα αξιοθεατα εχουν Ελληνικα? Δε ρωταω για μενα αλλα για συγγενεις που δεν ξερουν Αγγλικα και σκεφτονται να πανε με γκρουπ (δεν εχουν ξαναπαει εξωτερικο - οποτε ειναι η μονη λυση).
όχι, καλύτερα να πάνε με ελληνικό γκρουπ.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
με ελληνικο γκρουπ θα πανε, απλα στον ελευθερο χρονο τους μπορει να θελουν να μπουνε στα λεοφωρεια για βολτα.... Γι αυτο ρωταω αν εχουν Ελληνικα
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
με ελληνικο γκρουπ θα πανε, απλα στον ελευθερο χρονο τους μπορει να θελουν να μπουνε στα λεοφωρεια για βολτα.... Γι αυτο ρωταω αν εχουν Ελληνικα
Ελα μωρε Ειρηνη ας ανεβουν οι ανθρωποι εκει κι ας μην καταλαβαινουν. Ετσι κι αλλιως η Ρωμη ειναι "υπαιθριο μουσειο":rolleyes:, θα χορτασει το ματι τους.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.785
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom