Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

anthy

Member
Μηνύματα
52
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΑΘΗΝΑ
ειχα ενα θεμα ποιον θα βρουμε στην υποδοχη του διαμερισματος θα ειναι ο ιδιοκτητης?θα ξερει εστω λιγα αγγλικα>?γιατι εγω ιταλικα δεν..
μου ειπαν οτι θα μας ''υποδεχτει'' προσωπικο του ρενταλ.
νομιζω οι περισσοτερες εταιριες ζητουν καβατζα για ζημιες κλπ.
γιαννη78 δεν ρωτας καλυτερα για να σαι οκ?
και μια φιλη μου που εκλεισε με αλλο σαιτ τις πηρανε την εγγυηση χωρις να το γραψουν στην κρατηση αλλα δεν ξερω με ποιο σαιτ εκλεισε...
 

anthy

Member
Μηνύματα
52
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΑΘΗΝΑ
γεια σας,
θελω να βγαλω την ρομα πας και να επισκεφτω την galleria borghese.
απο οτι εχω διαβασει ομωε πρεπει να κανεις αρκετες μερες πριν κρετηση.
τι γινετε που εγω θα παρω την καρτα οταν φτασω?μπορω να κανω την κρατηση απο τωρα χωρις να εχω τηνκαρτα?πωσ κανουμε την κρατηση μονο με τηλεφωνο?
αν παρω τριτη τηλεφωνο για να παω παρασκευη ειναι αργα?
 

anthy

Member
Μηνύματα
52
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΑΘΗΝΑ
και κατι αλλο..
αλλο εισητηριο ειναι για τα μουσεια του βατικανου και αλλα για τους κηπους?
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Τι εννοεις της πηραν την εγγυηση χωρις να το γραψουν;;;
Κατι ακομα που εχω απορια. Δινουμε τη προκαταβολη τωρα και ολα οκ. Μετα παμε στο διαμερισμα δινουμε την εγγυηση και οταν φευγουμε μας επιστρεφετε. Τα υπολοιπα χρηματα απ'το συνολικο ποσο της ενοικιασης τα δινουμε στην αρχη μαζι με την εγγυηση ή στο τελος οταν φευγουμε.
Αν τα δινουμε στο τελος τοτε σιγουρα θα μας επιστραφει η εγγυηση για να παρει τα λεφτα του, αν ομως τη δινουμε στην αρχη δεν ειναι λιγο ριψοκινδυνο;
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εγώ θα επέλεγα το 2ο ή το 3ο.
Η τοποθεσία του 1ου δεν με τρελαίνει...
Τα άλλα είναι σίγουρα πιο κεντρικά.

...Και, σε 2η σκέψη, μάλλον θα επέλεγα το 2ο από θέμα τοποθεσίας, αν και έχω νοικιάσει από το rentalinrome και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος!

Anyway...Ρώμη και άσχημα δεν γίνεται!!:cool:
 

anthy

Member
Μηνύματα
52
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΑΘΗΝΑ
Τι εννοεις της πηραν την εγγυηση χωρις να το γραψουν;;;
Κατι ακομα που εχω απορια. Δινουμε τη προκαταβολη τωρα και ολα οκ. Μετα παμε στο διαμερισμα δινουμε την εγγυηση και οταν φευγουμε μας επιστρεφετε. Τα υπολοιπα χρηματα απ'το συνολικο ποσο της ενοικιασης τα δινουμε στην αρχη μαζι με την εγγυηση ή στο τελος οταν φευγουμε.
Αν τα δινουμε στο τελος τοτε σιγουρα θα μας επιστραφει η εγγυηση για να παρει τα λεφτα του, αν ομως τη δινουμε στην αρχη δεν ειναι λιγο ριψοκινδυνο;
της ζητησαν χρηματα ως εγγυηση που δεν ειχε αναφερθει στο μειλ επιβεβαιωσης.
νομιζω οτι τα δινεις ολα στην αρχη τα χρηματα.
 

sofoclacos

Member
Μηνύματα
65
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
ΑΠΟΛΥΤΑ ΦΕΡΕΓΓΥΟΙ

Να βοηθήσω κι εγώ με το σχόλιό μου: Επειδή έχω μείνει τέσσερις φορές σε διαμέρισμα των rentalinrome (περί αυτού ο λόγος πάντα), δυο φορές για επαγγελματικούς και δυο για οικογενειακούς λόγους, να πω πως είναι οι πρωτοπόροι στην ενοικίαση διαμερίσματος. Όλα τα διαμερίσματά τους είναι επιπλωμένα πλήρως. Ως Έλληνες δυστυχώς δεν δίνουμε σημασία στη λεπτομέρεια, θα ήθελα να συστήσω στους φίλους λίγη προσοχή στα e-mail τους, αφού αναφέρουν χαρακτηριστικά στους όρους την προκαταβολή (συνήθως 15-20%) το fee του Δήμου Ρώμης (2% νομίζω) και βέβαια την εγγύηση του διαμερίσματος που κυμαίνεται σε 150 ή 300 ευρώ. Τα χρήματα αυτά δίνονται ως εγγύηση για τυχόν ζημίες (και δίνονται πάντα πίσω στον μισθωτή). Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Τα διαμερίσματα είναι έτσι όπως ακριβώς περιγράφονται (location, όροφος, επίπλωση, σκεύη, κλπ.), απλά είναι κατά κάτι μικρότερα από την ευρυγώνια κάμερα που προβάλλονται. Οι τιμές σίγουρα είναι ανταγωνιστικές (ιδιαίτερα για την περίπτωση 4μελούς ή 5μελούς οικογένειας) όπως και η συνέπειά τους. Δεν νομίζω να μπορεί κάποιος να μείνει με 85 ευρώ με την οικογένειά του στην Via Santa Maria in Via (ένα από τα στενά που καταλήγει στην Fontana ti Trevi) σε high season ή στην Via del Governo Vecchio και να απολαμβάνει το προνόμιο να κάνει βόλτες οπουδήποτε θέλει και σε πολύ μικρή απόσταση να είναι το "σπίτι" του. Επίσης, είναι σημαντικό πιστεύω η επικοινωνία με τον "διαχειριστή" για ζητήματα οικιακής φύσης, όπως αλλαγή πετσετών, κλείσιμο εστιατορίων, εισιτηρίων κλπ. Πάντως όπως και να το δει κανείς, πιστεύω, πως μένοντας σε διαμέρισμα (όχι μόνο της rentalinrome, δόξα τω Θεό έχει μπόλικες εταιρείες rental appartment) αισθάνεται περισσότερο ως κάτοικος της πόλης, συμμετέχει σε αστικές δραστηριότητες, έρχεται πιο κοντά με συγκάτοικους και ενοίκους, συμμετέχει στην αποκομιδή και ανακύκλωση οργανικών υπολειμμάτων αν θέλει κλπ. Εύχομαι καλό ταξίδι και καλή διαμονή!:D
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Σας ευχαριστω παρα πολυ! Με βοηθησατε κι οι δυο παρα πολυ!! :)
Το 1ο το αποκλεισαμε. Κοιταμε λιγο τι παιζει ακριβως με τις τιμες και τις εγγυησεις επικοινωνοντας μαζι τους μεσω e mail και ΤΕΛΟΣ, κλεινουμε κι ειμαστε ετοιμοι κι απ'αυτο!
Παντως τελικα συμφερει πολυ η διαμονη σε διαμερισμα. 30 ευρω τη βραδια/ατομο δε νομιζω να βρισκαμε σε τοσο κεντρικο σημειο και σε αξιοπρεπες και καλαισθητο διαμερισμα :)
Forzaaaaa Romaaa!
 

inik

Member
Μηνύματα
72
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
σε λίγες ώρες φεύγω για Ρώμη!!!:clap::clap:
Αισθάνομαι σαν μαθήτρια: Διάβασα καλά όλες τις πληροφορίες που έχετε δώσει;;Λες και πάω να εξεταστώ....:haha:Ελπίζω να περάσουμε καλά και οι πληροφορίες σας να είναι πολύ χρήσιμες!!!
Ευχαριστώ πολύ για τις ώρες που έχετε αφιερώσει και τις πολύτιμες εμπειρίες σας που έχετε καταθέσει!!!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Aλλαξαμε παλι... Ειμαστε αναμεσα σ'αυτα τα 4. Αν θελετε ριξτε μια ματια, θα'θελα μια γνωμη σχετικα με τις τοποθεσιες. Η παρεα ψηφιζει το 2ο κυριως λογω ομορφιας και ανεσης (εχει κρεβατια κι οχι καναπεδες).

Rome self catering apartment Laterano - Colosseo - Apartment's details | Easydomus.com Colosseo

Roma - Apartment - RMAP116 - CAMPO DE' FIORI Campo de' fiori

Incanto di Roma IV Bed & Breakfast in Rome - Rome Capital Apartments Fontana di Trevi

Κι ενα ξενοδοχειο:
Booking.com: Hotel Verona Rome, Ρώμη, Ιταλία - 65 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!Santa Maria Maggiore
ουπς!!τωρα το ειδα αυτο!θα εγεγα το 2 ή το 3 (αν και δεν μου ανοιγει χαρτη, οποτε κρινω απο την περιγραφη και τις αποστασεις που γραφουν)..αλλα ας πουν και οι πιο αρμοδιοι!

γενικα, κλεισε και μη μασας!ολες οι αποστασεις περπατιουνται, συγκοινωνιες υπαρχουν και για μερα και για νυχτα!οποτε...βουρ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom