Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

mitsi

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βερόνα - Βενετία
Ταξίδι-Όνειρο
Χάιλαντς, Σκωτία
Το παγωτο 12 ευρω, το νερο 4 ευρω στα ισπανικα σκαλια για ενημερωση
Που πάτε και τα βρίσκετε αυτά ρε παιδιά...:roll: Γωνία Fontana di Trevi cappuccino 3 euro(τα περισσότερα που έδωσα), Piazza Republica 0.80 McDonalds δίπλα σε μία ξενοδοχειάρα τύπου King George και θέα το συντριβάνι... Νερό πλήρωσα μόνο στην pizzeria.. Να ναι καλά η υπέροχη Ρώμη με τις πολλές τις κρήνες..
Μην πανικοβάλλουμε και τον κόσμο... Τιμές περίπου σαν και εμάς... (Χωρίς όμως να έχουμε το ίδιο μεροκάματο:rolleyes:). Εγώ γύρισα Πέμπτη απόγευμα και ήδη μου λείπει η piazza del Popolo...:(
 

KIKA

Member
Μηνύματα
107
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΡΡΡΡΡΡΩΜΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ..ΜΠΟΡΩ?!!
:clap:Φιλοι μου γεια σας..ξερω οτι εχι συζητηθει το θεμα αλλα εγω θα τολμησω και θα ξανα ρωτησω και περιμενω τις πολυτιμες αποψεις και εμπειρειες σας!!!
θεμα...ρωμη
περιοδοσ....χριστουγεννα
ryanair....πρεπει να ανησυχω?
διαμονη....?????

εδω σας θελω,τελικα ποιο ειναι το καλυτερο μερος?καπου κεντρικα που να μπορω να δω ολα τα αξιοθεατα με περπατημα?
τι δεν πρεπει να χασω οποσδηποτε???
ποια ειναι τα τοπ 5 πραγματα της ρωμης που αξιζει τον κοπο να δεις/να γευτεις?:haha:
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Εφόσον γνωρίζεις τα της Ryanair, δε νομίζω ότι τίθεται θέμα ανησυχίας. Έχε μόνο υπόψη ότι το αεροδρόμιο που χρησιμοποιεί στη Ρώμη είναι το Ciampino και όχι το Fiumicino.
Τώρα για περιοχή διαμονής, εγώ θα σας πρότεινα κάτι κοντά στη Piazza Navona κατά κύριο λόγο, και έπειτα γύρω από τα Spanish Steps, Fontana di Trevi κλπ. Μπορεί να είναι λίγο πιο ακριβά, αλλά πραγματικά αξίζει τη διαφορά τιμής.
Όσον αφορά το τι δεν πρέπει να χάσεις σχετικά με τα αξιόθεατα, προσωπικά από τη Ρώμη ξεχώρισα το Βατικανό, με τα μουσεία και τον Άγιο Πέτρο, την Πινακοθήκη Μποργκέσε, το Κολοσσαίο με την αγορά από δίπλα, και φυσικά τις βόλτες στην πόλη, ώστε να ανακαλύψεις την ιστορία της, τις πλατείες της και τις εκκλησίες της.
 

KIKA

Member
Μηνύματα
107
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΡΡΡΡΡΡΩΜΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ..ΜΠΟΡΩ?!!
Εφόσον γνωρίζεις τα της Ryanair, δε νομίζω ότι τίθεται θέμα ανησυχίας. Έχε μόνο υπόψη ότι το αεροδρόμιο που χρησιμοποιεί στη Ρώμη είναι το Ciampino και όχι το Fiumicino.
Τώρα για περιοχή διαμονής, εγώ θα σας πρότεινα κάτι κοντά στη Piazza Navona κατά κύριο λόγο, και έπειτα γύρω από τα Spanish Steps, Fontana di Trevi κλπ. Μπορεί να είναι λίγο πιο ακριβά, αλλά πραγματικά αξίζει τη διαφορά τιμής.
Όσον αφορά το τι δεν πρέπει να χάσεις σχετικά με τα αξιόθεατα, προσωπικά από τη Ρώμη ξεχώρισα το Βατικανό, με τα μουσεία και τον Άγιο Πέτρο, την Πινακοθήκη Μποργκέσε, το Κολοσσαίο με την αγορά από δίπλα, και φυσικά τις βόλτες στην πόλη, ώστε να ανακαλύψεις την ιστορία της, τις πλατείες της και τις εκκλησίες της.
To ciampino ειναι μακρια απο το κεντρο?πψς μπορω να φτασω στο κεντρο απο κει?
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
To ciampino ειναι μακρια απο το κεντρο?πψς μπορω να φτασω στο κεντρο απο κει?
Ορίστε οι εταιρίες λεωφορείων που κάνουν τη διαδρομή:
Bus - Aeroporti di Roma
Το ταξί έχει σταθερή τιμή τα 30ευρώ προς το κέντρο της Ρώμης, και το Ciampino βρίσκεται πιο κοντά στο κέντρο από το Fiumicino.
 

decryal

Member
Μηνύματα
28
Likes
17
Καλησπερα στο φορουμ,

Ψαχνω καποιο ξενοδοχειο στη Ρωμη για Νοεμβριο.Εχω βρει αρκετα και σε καλες τιμες. Ποιες περιοχες προτεινετε? Θα με ενδιεφερε κατι στο στυλ "Συνταγμα" δηλαδη κοντα ολα με τα ποδια αλλα οχι "Ομονοια" δηλαδη βρωμικη και με υψηλη εγκληματικοτητα το βραδυ. Ακουω προτασεις!

Επισης ποιο τροπο προτινετε για τη μετακινηση απο το αεροδρομιο flumicino στο κεντρο της πολης?

Ευχαριστω προκταβολικα!
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
αν κάνεις ένα search στο forum θα δεις πως το θέμα έχει αναλυθεί πολλάκις. Τεσπα, με φθίνουσα σειρά οι καλύτερες περιοχές για μένα είναι:
-Piazza Navona
-Campo dei Fiori
-Spagna
-Trastevere
-Termini (αυτό είναι κάτι σαν τη δική μας Ομόνοια).
Δεν ξέρω σε τι κόστος κυμαίνονται οι επιλογές σου, για μένα μια καλή πρόταση είναι αυτή:
Booking.com: ξενοδοχείο BDB Luxury Rooms Navona, Ρώμη, Ιταλία - 106 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Θα συμφωνήσω με την alexandra75 με τη σειρα που τα παρέθεσε. H Piazza Navona, θεωρώ πως είναι η καλύτερη επιλογή. Επίσης το Termini, δε θα ελεγα πως είναι τόσο τραγικό όσο η δική μας Ομόνοια.
 
Μηνύματα
47
Likes
5
καλησπερα! λοιπον εγω εχω κλεισει μεσα οκτωβρη στο cenci b&b. ειναι 80 μετρα απο fontana di trevi και το booking το εχει με βαθμο 9.6.. βεβαια το εκλεισα μεσα απο το site του γιατι στα υπολοιπα το δειχνει μη διαθεσιμο....160 ευρω το βραδυ... δες και αυτο αν θελεις...οταν επιστρεψω θα σας πω εντυπωσεις...
 

decryal

Member
Μηνύματα
28
Likes
17
Καταρχη ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.
Προσανατολιζομαι μετα απο τις συμβουλες σας στην περιοχη Navona, campo de fiori , Pantheon , Trevi fontana . Απο οτι καταλαβα ολες ειναι κεντρικες και κοντα η μια στην αλλη.
Εχετε να προτεινετε κατι με λιγοτερα απο 100ε το βραδυ?

Απο οτι ειδα κυριως το κεντρο εχει μικρα και λιγο παλια ξενοδοχεια με αναμικτες κριτικες.
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
δώσε μας τις ημερομηνίες που θα πας.
όντως στο κέντρο της Ρώμης έχει πολλά B&B δηλαδή μικρά ξενοδοχεία τα οποία είναι αξιοπρεπέστατα, υστερούν μόνο στο πρωινό και στο γεγονός ότι δεν έχουν 24ωρη reception.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom