Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Ευχαριστούμε Σωκράτη!Μήπως γνωρίζεις την ποιότητα και την ακρίβεια τους?Κάπου στο φόρουμ είχα διαβάσει αρνητικές κριτικές κι ότι ίσως είναι καλύτερο το λεωφορείο.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Λεωφορειο με τιποτα,προσωπικα το απεχθανομαι. Μονο το μποτιλιαρισμα της πολης να λογαριασεις στο εμπα εβγα εισαι χαμενη. Καθυστερησεις εχουν ενίοτε τα τρενα σε ολες τις χωρες, ειναι ομως η εξαιρεση και οχι ο κανονας και δεν χρειαζεται να μεγαλοποιουμε τα πραγματα ή να εστιαζομαστε σε εξαιρεσεις.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.141
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ωραιο μερος ρε φιλε η Ιταλια δεν λεω ειναι ομορφη,εχει πολυ ιστορια κ.α.αλλα εδω αυτοι τα μεγαλοποιουν,την εχουν λες και ειναι ο παραδεισος.μην τους θιξουμε την Ιταλια τους και το φαι τους.Ελεος επιτελους.....:haha::haha::haha::haha:.....
Πρωτη φορα πατω με τοση χαρα το ευχαριστω.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Οπως πολυ σωστα τα ειπε ο Σωκρατης το πιο αργο τρενο κανει 3.5 -4 ωρες ..αυτο ειχα παρει εγω ..εισιτηριο δε θυμαμαι πριν απο 2 χρονια καπου λιγοτερο ή περισσοτερο απο 20 ευρω...δες παλι στο σαιτ της τρενιταλια
Για το Βατικανο ..ναι να πας την ωρα που σου λεει κ κανενα 10λεπτο πριν
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.339
Ωραιο μερος ρε φιλε η Ιταλια δεν λεω ειναι ομορφη,εχει πολυ ιστορια κ.α.αλλα εδω αυτοι τα μεγαλοποιουν,την εχουν λες και ειναι ο παραδεισος.μην τους θιξουμε την Ιταλια τους και το φαι τους.Ελεος επιτελους.....:haha::haha::haha::haha:.....
Εγώ στα είπα ρε Μπίλαρε, post #4
http://www.travelstories.gr/350044-post4.html
Άσε τους άλλους να λένε...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Στη Ρωμη δεν μου αρεσε το φαγητο γιατι η ψαροσουπα..
ε δεν μπορώ..το επαναφέρω..επιχείρημα ολκής. σπάει (ψαρο)κόκκαλα..
πάρτο αλλιώς..όπως ο bill. δεν μ' άρεσε κ τέλος. μη μιλάς για ψαρόσουπες στη Ρώμη που δεν έχουν καμμία σχέση με την πόλη.
Αν σ'ακούσουν οι Ναπολιτάνοι θα σε κυνηγήσουν...
γιστί? άλλη σχολή η ρωμαική, άλλη ακόμα και η αμερικάνικη. διαβάστε πως είναι η Lazio style..
Pizza - Wikipedia, the free encyclopedia
αυτα που μου αρεσαν ητανε τα μακαρονια ειπα χοντρα και νοστιμα αλλα για τις πιτσες δεν ξετρελαθηκα δεν καταλαβα γιατι μου τη λες sapienza?
δεκτά τα γούστα σου. δεν σου άρεσε κ τέλος.
ενημερωτικά κ μόνο κ όχι για σένα προσωπικά, η πίτσα είναι εθνικό φαγητό της Ιταλίας. είπα κ πιο πάνω για τις διάφορες σχολές. η ελληνική δεν είναι σχολή, απλά δεν είναι πίτσα. η μεγάλη πλειοψηφία είναι ή ετοιμη ζύμη ή της ώρας. ούτε λόγος για προετοιμασία που στη Νάπολη φτάνει κ τις 24 ώρες πριν..και με κίτρινα ασαφούς ταυτότητας τυριά κλπ κλπ. που αντικειμενικά αν όχι στη γεύση, στη πέψη ξεχωρίζει έτη φωτός από την ιταλική.
είναι ευκαιρία να πηγαίνει κάποιος στην Ιταλία να δει πώς είναι η πραγματική πίτσα, αν δεν έχει πραγματική πιτσερία στη γειτονιά του..
εδω αυτοι τα μεγαλοποιουν,την εχουν λες και ειναι ο παραδεισος.μην τους θιξουμε την Ιταλια τους και το φαι τους.Ελεος επιτελους......
προσωπικά δεν θίγομαι καθόλου.. λέγε ότι θες. ξαναλέω αλίμονο να αρεσουν τα ιταλικά φαγητά σε όλους. ούτε Μακ-τέτοια είναι, ούτε fish and chips να αρεσουν σε όλους. θέλουν καποια "καλλιέργεια" στον ουρανίσκο και ειδικά για τη Ρώμη των 20 εκατ. τουριστών, προετοιμασία πού να φας να μην την πατάς όπως ο tripakias και τρως ψαρόσουπες..

Πρωτη φορα πατω με τοση χαρα το ευχαριστω.
σιγά τα ωά..χλωμιάσαμε...
 

Argiro B.

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα! Εγώ είχα πάει πέρυσι το Μάρτιο στη Ρώμη και ήταν πραγματικά υπέροχα! Καλό σου ταξίδι! Τώρα σχετικά με τις ερωτήσεις, από το αεροδρόμιο στο σταθμό Τέρμινι πας με τον προαστιακό, είναι συγκεκριμένο που λέγεται Da Vinci και κοστίζει αν θυμάμαι καλά 11 ευρώ. Κάνει γύρω στη μισή ώρα και σε αφήνει κατευθείαν στο Τέρμινι!Για τη Φλωρεντία δεν νομίζω ότι αξίζει, γιατί πραγματικά έχει τόσα πολλά και ωραία πράγματα στη Ρώμη να δεις που νομίζω δεν αξίζει να χαλάσεις μια μέρα!Τέλος για το Βατικανό εγώ δεν είχα κλείσει μέσω Ίντερνετ αλλά βέβαια δεν είχα πάει σε τόσο τουριστική περίοδο οπότε καλό θα ήταν να το κοιτάξεις αυτό για να εξοικονομήσεις χρόνο!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Για το Λεοναρντο λες ...δε νομιζω οτι κανει 11 ευρω ..πριν 2 χρονια που πηγα εγω εκανε 15 ευρω απο την πλατφορμα πανω και 14 αν το αγοραζες απο ταμπακεριες ,,τυπου ψιλικατζιδικα κλπ
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Γειά σας παιδιά!Θα ήθελα να με βοηθήσετε λίγο σχετικά με την Roma Pass.Απ όσο έχω διαβάσει εδώ στο forum θα το αγράσω απο το information desk του αεροδρομίου,σωστά?Επίσης έχω δει στο ιντερνετ ότι το εισητήριο για κολοσσαίο,παλατίνο και roman forum είναι για όλα μαζί 12 ευρώ,με το Roma Pass έχεις 2 εισόδους σε αξιοθέατα δωρεάν.Η απορία μου είναι η εξής, η είσοδος στο κολοσσαίο,παλατίνο και forum θα μετρηθεί σαν μία ελεύθερη είσοδος και θα δικαούμαι να μπω δωρεάν και σε ένα άλλο μουσείο πχ, ή θα μπω free σε κολοσαίο και παλατίνο και θα μου ζητήσουν να πληρώσω μετά για το forum?Σορύ μάλλον θα ακούγονται κάπως ηλίθιες οι ερωτήσεις μου αλλά έχω ψιλομπερδευτεί..Ευχαριστω
 

mairi5

Member
Μηνύματα
66
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Αγιος Δομινικος
Η Φλωρεντία αξίζει και πολύ μάλιστα,αλλά μονοήμερη θα ταλαιπωρηθείς άδικα,νυχτώνει και πολύ νωρίς τον χειμώνα.Η Ρώμη έχει τόσα πράγματα να δείς και να κάνεις που θα γεμίσεις τον χρόνο των 5 ημερών σίγουρα!Φλωρεντία πρέπει να μείνεις 2 βράδιες για να την απολαύσεις καλύτερα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. Απ όσο έχω διαβάσει εδώ στο forum θα το αγράσω απο το information desk του αεροδρομίου,σωστά?
2.θα μου ζητήσουν να πληρώσω μετά για το forum?
1. να διαβάσεις το σαιτ της κάρτας που απαντώνται όλες οι απορίες σου. η κάρτα διατίθεται ον λαιν.
Roma Pass
2. όχι, πάλι από το σαιτ φαίνεται ότι το τικετ ισχύει κ για τα 3 μαζί.
 

olgamania

Member
Μηνύματα
19
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
French Polynesia
Ευχαριστω για τις απαντησεις!Μια μικρη ερωτηση ακομη οταν παω να κλεισω εισιτηριο για το Βατικανο μου βγαζει εκτος απο συγκεκριμενη ημερομηνια κια συγκεκριμενη ωρα παιζει καποιο ρολο αυτο?δηλ πρεπει να ειμαι ακριβως εκεινη την ωρα εκει?
ναι οκ από το ίντερνετ για να μην ψάχνεις τελευταία στιγμή, αλλά πιστεύω πως πιο οικονομικά θα βγει αν βγάλεις εκεί. στο λέω αυτό γιατί κ εγώ έβγαλα από το site του Βατικανού και μετά το μετάνιωσα με τις προσφορές που μου έκαναν έξω από το Βατικανό...
Δεν παίζει κανένα ρόλο, βάζεις ότι ώρα και μέρα σε βολεύει ώστε να σας βάλλουν σε κάποιο group. επίσης, θα συνεννοηθείτε τηλεφωνικά την προηγούμενη μέρα για το μέρος (αν δεν το γράφει ήδη, έτσι πάντως μας είχαν πει...).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.765
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom