Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

gavros7

Member
Μηνύματα
37
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισια
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονια
α ξεχασα οσο για την κινηση ειδικα αμα πετας με easyjet να φυγει τρεισ ωρες ποιο νωρις τουλαχιστον εμασ εφευγε απο ρωμη η πτηση 8΄45 το πρωι και ειμασταν απο τισ 6 ισα ισα που προλαβαμε να μπουμε στο αεροπλανο εχει απιστευτες ουρες στο αεροδρομιο και μιλαμε τωρα μηνας δεκεμβριος!!!!!!!
 

Anastsa

Member
Μηνύματα
53
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Sri Lanka
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ!

Ελπίζω να πάω μια φορά κανονικά στη ρώμη γιατί όλο σε ξεπέτες και στην πενταήμερη την έχω δει.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μην ξεχνας κ το ταξι.40Ε φιξ τιμη. για 2+ ατομα συμφερει.
 

island

Member
Μηνύματα
46
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ!!!
προχθες γυρισα απο την ρωμη απο το αεροδρομιο που πας εχει 3 εναλλακτικες τρενο με 14 ευρω κοστος το γρηγορο 24ωρες το 24ωρο το παιρνεις απεναντι απο το αεροδρομιο,το απλο τρενο με 8 ευρω αλλα εκει που κανει σταση 8α πρεπει να παρεις μετρο,,και η καλυτερη λυση για μενα ειναι η εξης μολισ βγεις στο αεροδρομιο απεναντι στο σταθμο εκει που βγαζεις τα εισητηρια εχει ενα κιοσκι λεγεται shuttle cruise line με 15 ευρω σε αφηνει σε οποιο σημειο της ρωμης θελεις ακομα και στο φοντανα που θες το ιδιο ισχυει για επιστροφη σε 25 λεπτα εισαι κεντρο[/quot



Εννοεις απο το αεροδρομιο για να πας κεντρο;Τερμινι ας πουμε;και καθε ποτε εχει δρομολογια;
 

gavros7

Member
Μηνύματα
37
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισια
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονια
προχθες γυρισα απο την ρωμη απο το αεροδρομιο που πας εχει 3 εναλλακτικες τρενο με 14 ευρω κοστος το γρηγορο 24ωρες το 24ωρο το παιρνεις απεναντι απο το αεροδρομιο,το απλο τρενο με 8 ευρω αλλα εκει που κανει σταση 8α πρεπει να παρεις μετρο,,και η καλυτερη λυση για μενα ειναι η εξης μολισ βγεις στο αεροδρομιο απεναντι στο σταθμο εκει που βγαζεις τα εισητηρια εχει ενα κιοσκι λεγεται shuttle cruise line με 15 ευρω σε αφηνει σε οποιο σημειο της ρωμης θελεις ακομα και στο φοντανα που θες το ιδιο ισχυει για επιστροφη σε 25 λεπτα εισαι κεντρο[/quot



Εννοεις απο το αεροδρομιο για να πας κεντρο;Τερμινι ας πουμε;και καθε ποτε εχει δρομολογια;
ναι φιλε μου οπου θες σε παει κεντρο και τερμινι και πιατσα ναβονα και πιατσα ρεπουμπλικα οπου θες παντου βασικα ειναι ενα βανακι οχτω θεσεων μολισ βγαλεις το εισητηριο ερχεται ο οδηγος βλεπει το εισητηριο την διευθυνση που 8ες και σε αφηνει για πρωι ξεκιναει 6¨45 γιατι το ειχα παρει... βραδυ νομιζω ειναι μεχρι τις δεκα αλλα μην σε παρω στο λαιμο μου...καθε 25-30 λεπτα εχει δρομολογια
 

olga_an

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλησπέρα ταξιδιώτες..
έχω προγραμματίσει ένα ταξίδι στην Ρώμη (πρώτη φορά) από 30 Δεκεμβρίου μέχρι 3 Ιανουαρίου και αναρωτιόμουν για την αλλαγή του χρόνου αν υπάρχουν ανοιχτά μαγαζιά όπως εδώ ή είναι όλα κλειστά και γενικά τι μου προτείνετε να κάνω εκείνο το βράδυ..αν και πιστεύω πως θα έχει αρκετό κόσμο παντού.

ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
εισαι σιγουρος οτι ειναι το τρενο 24h;
δεν ξέρω αν αναφερεται η ερώτηση σε μένα..πάντως εννοούσα να το χρησιμοποιήσεις στην επιστροφή σου. ξεκινά στις 5.50 περίπου.τελευταίο από αεροδρόμιο 23,40 περίπου.
!!!!!!!!!!!!!
Το κρατάω αυτό...
αμαν! όλααα τα παρακολουθείς?:xmas_lol: ε ναι λοιπόν καμμιά φορά παίρνω κι εγω ταξί....
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Καλησπέρα ταξιδιώτες..
έχω προγραμματίσει ένα ταξίδι στην Ρώμη (πρώτη φορά) από 30 Δεκεμβρίου μέχρι 3 Ιανουαρίου και αναρωτιόμουν για την αλλαγή του χρόνου αν υπάρχουν ανοιχτά μαγαζιά όπως εδώ ή είναι όλα κλειστά και γενικά τι μου προτείνετε να κάνω εκείνο το βράδυ..αν και πιστεύω πως θα έχει αρκετό κόσμο παντού.

ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Καλημέρα και καλωσόρισες!
Το σίγουρο είναι οτι θα έχει όντως κόσμο και θα περάσεις όμορφα..
Πες μας τί ακριβώς σκέφτεσαι οτι θες να κάνεις,τις προτιμήσεις σου για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε...Αν αρχίσουμε να γράφουμε εμείς σύμφωνα με τις δικές μας προτιμήσεις σε βλέπω για cica cica..:xmas_cool:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.973
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
22 με 23 /12 το βραδυ εχω 10 ωρες αναμονη στο fiumicino.
Άρα λέω να πάμε Ρώμη για μια βραδινή βόλτα και ένα ποτό.

Και ξεκινάν οι ερωτήσεις:

1) Από ό,τι βρήκα στην αναζήτηση η σύνδεση κέντρο-αεροδρόμιο τουμπαλιν είναι μόνο με τα λεωφορεία της cotral το βραδυ;
Για το alitalia bus τι ξερετε; Λέει το εισιτήριο μου ότι έχει διαθέσιμα δρομολόγια αλλά δε λέει ώρες ούτε το site.
Δεν έχει δηλαδή κανονική τακτική βραδινή σύνδεση;
Τι προτείνετε λοιπόν;

2)Από εκεί που θα μας αφήσει αυτό που θα πάρουμε για κέντρο είναι βολικά για βόλτα στην πόλη;
Υπολογίζω λιγότερο από 7 ώρες καθαρές, άρα προλαβαίνω να δω τπτ;
Είναι μαζεμένα τα αξιοθέατα γιατι είχα παέι και παλιά και δε θυμάμαι;
Περπατιούνται δηλαδή;
Μιλάμε για σκυλί περπατήματος εδω.

3)Ποτό να φανταστώ θέλει μόλις φτάσουμε γιατί πρωινιάτικα δε θα βρούμε τπτ. Που προτείνετε;
Κάπου που να βρουμε ανοιχτα στις 3 αλλά να μην είναι το Νο1 τουριστικο.

4)Πετάμε 9 το πρωί. Επειδή έχω ακούσει για την τρελή κίνηση να φεύγουμε πριν τις 7;
Να προτείνω κάτι κι εγώ κι ας φανεί αιρετικό?

Κλείσε ένα δωμάτιο σε ένα ξενοδοχείο κοντά στο αεροδρόμιο, και περνα τη νύκτα σου εκεί.

Η διαχείριση του ύπνου στα ταξίδια είναι κάτι που πολλοί, πολύ συχνά, παραβλέπουν, και είναι μεγάλο σφάλμα. Προφανώς η Ρώμη δεν είναι ο τελικός σου προορισμός. Αλλά κάπου αλλού, είναι.
Αν ο τελικός σου προορισμός είναι κάπου στην Ευρώπη, θα πρέπει νωρίς το πρωί να πάρεις ένα αεροπλάνο, και μετά εκεί που θα φτάσεις να είσαι "σαν κοτόπουλο" από την κούραση και κυρίως την αυπνία. Μια μέρα χαμένη στον προορισμό σου. Κανείς - μα κανείς - δεν αντέχει να το κάνει αυτό το πράγμα...
Αν ο τελικός σου προορισμός δεν είναι στην Ευρώπη αλλά προς τα δυτικά, ένα παραπάνω, καθώς η μέρα είναι ακόμη μεγαλύτερη (και ο ύπνος στο αεροπλάνο δεν είναι ύπνος).
Μόνο αν πηγαίνεις πολύ ανατολικά, που σημαίνει πως όταν προσγειωθείς θα είναι ώρα να πέσεις για ύπνο, έχει νόημα να μην κοιμηθείς...
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
αμαν! όλααα τα παρακολουθείς?:xmas_lol: ε ναι λοιπόν καμμιά φορά παίρνω κι εγω ταξί....
Αφού πριν έχω πάρει το λεωφορείο από το αεροδρόμιο και έχω κάνει το γύρο
της Ρωμης μέχρι να φτάσω στο μετρό,να το πάρω για να πάω στο κέντρο της πόλης !!! :xmas_lol::xmas_lol:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.570
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom