Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

PERIKLIS1

Member
Μηνύματα
18
Likes
3
παντως δεν ειναι κ τεραστια η διαφορα για το ταξι!ευτυχως εγω θα εχω μονο χειραποσκευη κ ελπιζω να μην ταλαιπωρηθω!για το βατικανο απο που μπορω να κλεισω εισιτηρια?εκπτωσεις ξερετε ποτε εχει στην ιταλια??ευχαριστουμε για τις πληροφοριες!
Εγώ κάτι άκουσα για μεγάλες ουρές και επειδή η γυναίκα μου είναι έγκυος (ναι το ξαναείπα!) αποφασίσαμε να μην κλείσουμε εισητήρια για το Βατικανό. Οπότε θα πάμε και βλέπουμε εκεί (βέβαια δεν ξέρω εάν με το να κλείσεις εισητήρια έχει το αβαντάζ να μην περιμένεις στην ουρά αλλά δεν το νομίζω).

Αύριο μεσημέρι αναχωρούμε από Θεσνικη. Θα σας γράψω εντυπώσεις μόλις επιστρέψουμε!
Πάντως χάρηκα πολύ που είμαστε τόσο κοντά (hotel de Petris) στα περισσότερα αξιοθέατα και έχουμε πρόσβαση με τα πόδια :).
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Εγώ κάτι άκουσα για μεγάλες ουρές και επειδή η γυναίκα μου είναι έγκυος (ναι το ξαναείπα!) αποφασίσαμε να μην κλείσουμε εισητήρια για το Βατικανό. Οπότε θα πάμε και βλέπουμε εκεί (βέβαια δεν ξέρω εάν με το να κλείσεις εισητήρια έχει το αβαντάζ να μην περιμένεις στην ουρά αλλά δεν το νομίζω.
Μα γι'αυτό ακριβώς κλείνεις εισιτήρια από το ίντερνετ για να μην περιμένεις στην ουρά!!!Την περασμένη εβδομάδα που πήγα εγώ η ουρά δεν ήταν απλώς μεγάλη αλλά τεράστια,μιλάμε για χιλιόμετρα χωρις υπερβολή κι εγώ μπήκα αέρα χωρίς την παραμικρή αναμονή!!!Μακάρι να είστε τυχεροί και να μην βρείτε τόσο κόσμο αλλά από τη στιγμή που η γυναίκα σου δεν μπορεί να σταθεί όρθια σε τέτοιες ουρές ίσως θα ήταν φρονιμότερο να είχατε κλείσει.
 

akis-b

Member
Μηνύματα
59
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ
Οταν αγορασαμε τα εισητηρια της Terravision στο αεροδρομιο μας ειπαν οτι κοστιζει 4 ευρω το one way και 8 ευρω με επιστροφη, διαφορετικα μονο του το return απο σταθμο κοστιζει 6 ευρω. Ετσι κοψαμε με επιστροφη πλρωνοντας 8 ευρω. Δεν ηταν τραγικη εμπειρια μια και ειχαμε χρονο μπροστα μας, αν ομως ημασταν οριακα θα χαναμε την πτηση μας! Στο Βατικανο οι ουρες ειναι και λιγο θεμα τυχης. Εμεις πηγαμε Τεταρτη πρωι και απλα ανοιξαμε την πορτα και μπηκαμε! Οι κουμπαροι μας που πηγαν το Σαββατο χρειαστηκε να περιμενουν μιαμιση ωρα, καθως η ουρα εφτανε σχεδον στον Αγιο Πετρο!! Οι εκπτωσεις αρχισαν την Πεμπτη και την Παρασκευη (Θεοφανεια), που μαλλον ηταν αργια για καποιους, εκλεισε ολο το κεντρο απο τη λαοθαλασσα που κατεκλυσε την αγορα! Ασυλληπτες εικονες... Αν εχετε χρονο για το Outlet ( Castel Romano, 13 ευρω εισητηριο λεωφορειου, 40 λεπτα διαδρομη απο Termini) οι τιμες ηταν πολυ καλες και η λαοθαλασσα αντιστοιχη... Καλες βολτες, εγω ακομα δεν προσγειωθηκα!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Και εγω πηγα στη Ρωμη τη δευτερη βδομαδα του καθολικου Πασχα ..και παλι ειχε παρα πολυ κοσμο!!!!Φανταζομαι οτι τη Μ. Εβδομαδα θα γινεται το αδιαχωρητο.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
737
Likes
1.884
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Εάν είναι η πρώτη φορά που πας στη Ρώμη και θέλεις φυσικά να τη γυρίσεις και να δεις ... τα πάντα να πας όσο το δυνατόν μετά το Πάσχα τους. Θα τη χαρείς περισσότερο. Εάν επιλέξεις να βρίσκεσαι εκεί Μ Παρασκευή , Μ Σάββατο για μένα θα πρέπει να παρακολουθήσεις τον εορτασμό των ημερών, έτσι για να δεις κάτι διαφορετικό. Άσε που η λειτουργία με το αρμόνιο και τους ύμνους είναι μία μαγεία. Καλό σου ταξίδι.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Και εγω πηγα στη Ρωμη τη δευτερη βδομαδα του καθολικου Πασχα ..και παλι ειχε παρα πολυ κοσμο!!!!Φανταζομαι οτι τη Μ. Εβδομαδα θα γινεται το αδιαχωρητο.

Έχω κλείσει εισητήρια για την Δεύτερη εβδομάδα του Πάσχα( που είναι και οι μέρες του ορθόδοξου Πάσχα). Γίνεται τέτοιος χαμός που σημαίνει ότι δεν θα το ευχαριστηθούμε και θα είναι παντού συνωστισμένα ή παλεύεται? Επίσης υπάρχει καμιά πρόταση σχετικά κεντρικά (όχι Τερμίνι) γύρω στα 140-150Ε. Να σημειώσω ότι έχω ψάξει σχεδόν όλες τις εως τώρα προτάσεις του site και όλα στην καλύτερη είναι στα 550Ε για τις 3 μέρες που θα πάμε.
Εχω βρει αυτό Booking.com: Hotel Boutique Nazionale, Ρώμη, Ιταλία - 100 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!. Υπάρχει κάποιος που να έχει μείνει ή να ξέρει πως είναι εκεί γύρω η περιοχή?
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εχει πολυ κοσμο μεν αλλα οχι και να μην μπορειτε να βρειτε να φατε ή να κυκλοφορησετε.Οχι μην ανησυχεις !
Στο Βατικανο σιγουρα ειναι μεγαλες οι ουρες ..οποτε στανταρ κλειστε εισιτηρια απο το ιντερνετ.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Ευχαριστώωω γιατί προς στιγμήν αγχώθηκα! Εσεις σε ποιο ξενοδοχείο είχατε μείνει?
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Στο χοτελ Σερενα ..πολυ μετριο και στο Τερμινι..οποτε δε στο προτεινω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.867
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom