Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

John1987

Member
Μηνύματα
37
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Αντζελες
Δηλαδη για 4 νυχτες ας πουμε τι μπατζετ περιπου υπολογιζετε αν παω μονος μου?
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Και τα δυο μου φαινονται πολυ καλα. Ειδικα το δευτερο απο θεμα τοποθεσιας μ'αρεσει ακομα περισσοτερο.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Πρεπει να βρεις αεροπορικα, ξενοδοχειο... πως να σου πουμε ετσι; Εγω 5 νυχτες ρωμη χαλασα 500 ευρω περιπου, και κατι παραπανω. Τα εχω υπολογισει ολα μεσα ομως, απ'τη διαμονη και τα εισητηρια μεχρι το νερο που επαιρνα στο δρομο.
Απ'αυτα τα 100 ευρω ηταν αεροπορικα και 160 ευρω για διαμονη.
Τρωγαμε μια φορα την ημερα γευμα σε εστιατοριο και κανα δυο φορες μαγειρεψαμε στο διαμερισμα που μεναμε. Μην ανησυχεις μπορεις να τη βγαλεις οικονομικα. :)
 

elbono

Member
Μηνύματα
190
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
?????
μηπως τελικα εμεινε καποιος στ απλα δωματια του de petris?ειναι καλα?περιμενω εντυπωσεις!!!!
 
Μηνύματα
47
Likes
5
καλησπερα!!! τον οκτωβρη ημουν ρωμη και απο την εμπειρια μου θα σου πω τα εξης

1)και εμεις (2) με ryanair πεταξαμε μια χαρα και το ciampino ειναι το πιο κοντινο αεροδρομιο..εμεις εδω καναμε μπρουκλικι και κλεισαμε ιδιωτικη μεταφορα απο και προς το ξενοδοχειο 70 ευρω αλλα τολμω να πω οτι χαλαλι τους τα λεφτα...μας περιμενε 1 ωρα σχεδον λογω καθυστερησης το παληκαρι και μας αφησε ακριβως μπροστα την πορτα και στον γυρισμο αντιστοιχα..εχει και πιατσες ταξι παντου και νομιζω ειναι 30 ευρω η μεταφορα..
2)οσο αφορα την διαμονη επειδη και εμεις για 2,5 μερες πηγαμε προτιμησαμε κεντρο και το b&b cenci που ειναι ακριβως 10 βηματα απο την fontana di trevi...εμεις το κλεισαμε μεσω του site του..η trastevere δεν με ενθουσιασε αλλα δεν πηγα βραδυ...δεν θα εμενα
3) το μετρο τους ειναι σχεδον ανυπαρκτο...λογω και της τοποθεσιας που μεναμε πηγαμε παντου με τα ποδια...παντου ομως και σε καποια απο 2 φορες...περπατιεται ανετα η πολη και ας μην γελιομαστε για να δεις πραγματικα κατι τοσο ομορφο μονο με τα ποδια το βλεπεις...
δες ξανα κεντρο για διαμονη και ειδικα τα b&b..θα μου το θυμηθεις
και για οτιδηποτε αλλο εδω ειμαστε...
 

christi

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα...
3ήμερο Ρώμη

Μόλις επιστρέψαμε από 3ήμερο Ρώμη με Ryanair κ διαμονή στο DePetris!
Λοιπόν είχα κλείσει απλό δωμάτιο για Σάββατο-Τρίτη. Το δωμάτιο που μας έδωσαν αρχικά (301 νομίζω) ήταν..επιεικώς αίσχος:mad:!! Όπως ευτυχώς είχα διαβάσει από τους φίλους του φόρουμ, ζητήσαμε να μας αλλάξουν και την επόμενη που ήταν ένας πολύ συμπαθής κύριος στη reseption μας μετέφεραν σε ένα πολύ καλύτερο το 102 (superior προφανώς), χωρίς έξτρα χρέωση και χωρίς καμία αντίρρηση ή δυσκολία, μάλλον το..έχουν ξαναζήσει το "έργο" άπειρες φορές ;) Παρόλο που ήταν στο ισόγειο, ήταν ήσυχο και βολικό. Είναι βέβαια όλα λίγο μικρά. Μας έδειξαν μάλιστα και άλλο ένα στο απέναντι κτίριο (240) αλλά μας φάνηκε πιό άβολο να πηγαινοερχόμαστε απέναντι για το πρωϊνό, τη ρεσεπσιόν κλπ.
Βέβαια πληρώσαμε την πρώτη βραδιά την..τρύπα 140Ε (το Σάββατο χρεώνουν τη διανυκτέρευση υπερδιπλάσια τιμή-το καλύτερο να κλείσει κανείς από Κυριακή κ μετά- και πολλά δωμάτια αδειάζουν κ είναι διαθέσιμα και είναι πιο νορμάλ οι τιμές! Το πρωϊνό όντως καλό -τα συνηθισμένα, αλλά επιπλέον είχε κάθε μέρα ζεστά κρουασάν/κέικ/πανετόνε!!
και πολλοί έλληνες στο ξενοδοχείο!! μάλλον έχει γίνει στέκι!!:haha:
Η τοποθεσία βολική είναι στα 5' με τα πόδια από fontana di Trevi και 10-15 λεπτά από piazza Spagna, Navona, Πάνθεον. Και οι συγκοινωνίες κοντά.
Επίσης στο διπλανό ακριβώς στενάκι βρίσκεται και η πολύ καλή τρατορία Gioia mia (ναι, είναι όντως όπως την πρότειναν όλοι, το προσυπογράφω!!!)
 

elbono

Member
Μηνύματα
190
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
?????
Μόλις επιστρέψαμε από 3ήμερο Ρώμη με Ryanair κ διαμονή στο DePetris!
Λοιπόν είχα κλείσει απλό δωμάτιο για Σάββατο-Τρίτη. Το δωμάτιο που μας έδωσαν αρχικά (301 νομίζω) ήταν..επιεικώς αίσχος:mad:!! Όπως ευτυχώς είχα διαβάσει από τους φίλους του φόρουμ, ζητήσαμε να μας αλλάξουν και την επόμενη που ήταν ένας πολύ συμπαθής κύριος στη reseption μας μετέφεραν σε ένα πολύ καλύτερο το 102 (superior προφανώς), χωρίς έξτρα χρέωση και χωρίς καμία αντίρρηση ή δυσκολία, μάλλον το..έχουν ξαναζήσει το "έργο" άπειρες φορές ;) Παρόλο που ήταν στο ισόγειο, ήταν ήσυχο και βολικό. Είναι βέβαια όλα λίγο μικρά. Μας έδειξαν μάλιστα και άλλο ένα στο απέναντι κτίριο (240) αλλά μας φάνηκε πιό άβολο να πηγαινοερχόμαστε απέναντι για το πρωϊνό, τη ρεσεπσιόν κλπ.
Βέβαια πληρώσαμε την πρώτη βραδιά την..τρύπα 140Ε (το Σάββατο χρεώνουν τη διανυκτέρευση υπερδιπλάσια τιμή-το καλύτερο να κλείσει κανείς από Κυριακή κ μετά- και πολλά δωμάτια αδειάζουν κ είναι διαθέσιμα και είναι πιο νορμάλ οι τιμές! Το πρωϊνό όντως καλό -τα συνηθισμένα, αλλά επιπλέον είχε κάθε μέρα ζεστά κρουασάν/κέικ/πανετόνε!!
και πολλοί έλληνες στο ξενοδοχείο!! μάλλον έχει γίνει στέκι!!:haha:
Η τοποθεσία βολική είναι στα 5' με τα πόδια από fontana di Trevi και 10-15 λεπτά από piazza Spagna, Navona, Πάνθεον. Και οι συγκοινωνίες κοντά.
Επίσης στο διπλανό ακριβώς στενάκι βρίσκεται και η πολύ καλή τρατορία Gioia mia (ναι, είναι όντως όπως την πρότειναν όλοι, το προσυπογράφω!!!)
ευχαριστω πολυ πολυ εγω εχω κλεισει κυριακη με πεμπτη κ ζητησα τουλαχιστον να ειναι καποιο δωματιο απο τις φωτογραφιες στο site ελπιζω να μην ειναι αισχος!!!δηλαδη εσεις οταν ζητησατε αλλο δωματιο δεν εφεραν αντιρρησεις ε??μικρο δεν πειραζει να ειναι βρωμικο να μην ειναι!κ επειδη θα ειμαι με χειραποσκευη σεντονια πετσετες χρειαζονται??:p:pευχαριστω πολυ
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ρε Μανελάκι κλαπ κλαπ κλαπ! Όλα αυτά με μια φορά;;
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Παρ'ολα τα στραβα,τα περιεργα τις αναβολες και τις κακοδαιμονιες εκλεισα αεροπορικα για ρωμη 26/2 με 29/2..και ευχομαι να ειναι ολα καλα ωστε να γινει το ταξιδι..

για να μην ανοιγω καινουριο θεμα
αν θελετε να μου πειτε τη γνωμη σας για δυο ξενοδοχεια που εχω κλεισει με δωρεαν ακυρωση,ωστε να εχω 2 εναλλακτικα.
και τα δυο βγαινουν για 3 διανυκτερευσεις το δυκλινο 192ευρω.

Booking.com: hotel Welcome House, Rome, Italy - 53 Guest reviews. Book your hotel now!

Booking.com: ξενοδοχείο Inn Spagna, Ρώμη, Ιταλία - 30 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

και μια 3η επιλογη
Booking.com: Hotel Julia, Ρώμη, Ιταλία - 513 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

ειναι ξεκαθαρη η κατηγορια.οικονομικη λυση χωρις πολυτελεια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.521
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom