Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

meet-sos

Member
Μηνύματα
52
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη - Καστίλη
Καλησπέρα σας,
σκοπεύουμε να κανουμε ενα ταξιδι στη Ρώμη σε λίγες μέρες και οι απορίες είναι..........πολλές. Ψαξαμε αρκετά στο φόρουμ, βρήκαμε πολύ χρήσιμα πράγματα , αλλά θέλουμε τα φωτα σας και σε κάποια άλλα.

1.Θα θέλαμε κατ'αρχας να ξέρουμε αν όντως κάποια αξιοθέατα είναι δωρεάν. Π.χ. το Πάνθεον (διαβάσαμε ότι η είσοδος είναι δωρεάν) ή η Villa Borghese, στον κήπο της οποίας μπορείς να περιπλανηθείς ελεύθερα. Ισχύει κάτι τέτοιο και για τη Βασιλική του Αγίου Πέτρου? Ξερετε άλλα δωρεάν αξιοθέατα?

2.Σκοπεύουμε να μείνουμε σε ξενοδοχείο στο Τραστεβέρε , αλλά δε θέλουμε να κλείσουμε εκ των προτέρων. Το ταξίδι μας θα γίνει 18-21 Φλεβάρη. Θα βρούμε ελευθερα δωμάτια μόλις φθάσουμε εκεί ή είναι ριψοκίνδυνο να πάμε απροετοίμαστοι? Μήπως πέφτει στο Καρναβάλι των Καθολικών και θα έχει πολλούς τουρίστες?

3.Υπάρχουν σημεία που είναι πραγματικά επικίνδυνα το βράδυ? Γνωρίζουμε ότι οι Ρωμαίοι τη νύχτα επισκέπτονται συγκεκριμένες περιοχές (πχ Τραστεβερε) και σίγουρα δε σκοπευουμε να πάμε στο Τερμινι τα μεσάνυχτα, αλλά το να κυκλοφορείς στην πόλη αργά το βράδυ ή τα ξημερώματα κρύβει κινδύνους? Υπάρχουν αλλες περιοχές που πρέπει να αποφύγουμε?

4.Διαβάσαμε ότι υπάρχει ειδική γραμμή fiumicino trastevere (FR1 μάλλον) που σε 20 λεπτά σε μεταφέρει στο Τραστεβέρε. Το εισιτηριο κοστίζει 5 ή 8 ευρω τελικα? Τα Σ/Κ ποια είναι η συχνότητα των δρομολογίων? Φθάνουμε κατα τις 20:00.

Ευχαριστούμε πολύ εκ των προτέρων και μόλις επιστρέψουμε, θα σας γράψουμε τις εμπειρίες μας!
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
γεια σου-

1.
στο πάνθεον κανονικα μπαίνεις χωρις είσοδο
στο παρκο (τεραστιο ειναι) Μποργεζε επίσης, πληρωνεις όμως εισιτηριο για το μουσιο/βιλα.
στην βασιλικη Αγ. Πετρου δωρεάν μπαίνεις, πληρώνεις να ανέβεις πάνω στην κορυφή.

2./4.
δεν θα ηξερα να σου πω

3.
μια χαρα ασφάλεια νιώθεις παντου και παντα

έχω να σου προτείνω πολύ καλό Β&Β στο οποίο μείναμε την τελευταία φορα. Ψαξε στο booking.com B&B Relax...εξερετικη τιμη των 50 ευρω, τεραστια δωματια, πεντακαθαρο/δίπλα στις Θερμες του Διοκλετιανού και Πλατεία Ρεπούμπλικα, φοβερή ιδιοκτήτρια και τιμη συμπεριλαμβανεται και γλυκο/μικρο/αρκετο πρωινο στην διπλανή πατισερη.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
1.Θα θέλαμε κατ'αρχας να ξέρουμε αν όντως κάποια αξιοθέατα είναι δωρεάν. Π.χ. το Πάνθεον (διαβάσαμε ότι η είσοδος είναι δωρεάν) ή η Villa Borghese, στον κήπο της οποίας μπορείς να περιπλανηθείς ελεύθερα. Ισχύει κάτι τέτοιο και για τη Βασιλική του Αγίου Πέτρου? Ξερετε άλλα δωρεάν αξιοθέατα?

2.Σκοπεύουμε να μείνουμε σε ξενοδοχείο στο Τραστεβέρε , αλλά δε θέλουμε να κλείσουμε εκ των προτέρων. Το ταξίδι μας θα γίνει 18-21 Φλεβάρη. Θα βρούμε ελευθερα δωμάτια μόλις φθάσουμε εκεί ή είναι ριψοκίνδυνο να πάμε απροετοίμαστοι? Μήπως πέφτει στο Καρναβάλι των Καθολικών και θα έχει πολλούς τουρίστες?

3.Υπάρχουν σημεία που είναι πραγματικά επικίνδυνα το βράδυ? Γνωρίζουμε ότι οι Ρωμαίοι τη νύχτα επισκέπτονται συγκεκριμένες περιοχές (πχ Τραστεβερε) και σίγουρα δε σκοπευουμε να πάμε στο Τερμινι τα μεσάνυχτα, αλλά το να κυκλοφορείς στην πόλη αργά το βράδυ ή τα ξημερώματα κρύβει κινδύνους? Υπάρχουν αλλες περιοχές που πρέπει να αποφύγουμε?

4.Διαβάσαμε ότι υπάρχει ειδική γραμμή fiumicino trastevere (FR1 μάλλον) που σε 20 λεπτά σε μεταφέρει στο Τραστεβέρε. Το εισιτηριο κοστίζει 5 ή 8 ευρω τελικα? Τα Σ/Κ ποια είναι η συχνότητα των δρομολογίων? Φθάνουμε κατα τις 20:00.

Ευχαριστούμε πολύ εκ των προτέρων και μόλις επιστρέψουμε, θα σας γράψουμε τις εμπειρίες μας!
Θα σου απαντησω σε οσα γνωριζω.

1. Ολες οι εκκλησιες ειναι εχουν δωρεαν εισοδο. Το Πανθεον, η βασιλικη του Αγ. Πετρου ειναι εκκλησιες αρα και δωρεαν. Για το παρκο στη Villa Borghese δε χρειαζεσαι εισητηριο, μπαινεις και κανεις τη βολτα σου. Για τη Galleria Borghese που βρισκεται εκει ομως χρειαζεσαι εισητηριο, κι αν θες να πας καλυτερα να κλεισεις απο πριν. Δωρεαν ειναι και η Κρυπτη των Καπουτσινων. Δε μπορω να σκεφτω καποιο αλλο εκτος απ'τις εκκλησιες.

2. Για καρναβαλι δε ξερω αλλα γιατι δε κλεινεται καποιο απο τωρα που να εχει δωρεαν ακυρωση σε περιπτωση που κατι συμβει και δε μπορεσετε να πατε;;;

3. Δε κυκλοφορησα ξημερωματα εξω για βολτα. Γυρω στις 12.30 ας πουμε στη Fontana di Trevi και προς τα εκει ειναι ερημια αλλα δε φοβηθηκα και πολυ , κι ειμασταν και τρεις κοπελες. Φανταζομαι οτι σε περιοχες με κοσμο το βραδυ, π.χ. Trastevere, Campo de fiori, Testaccio δεν θα'ναι και τιποτα τρομερο. Δε νομιζω ομως οτι υπαρχει μερος που εγγυημενα να μη κινδυνευεις, αρκει να προσεχεις.

4. Αυτο δε το γνωριζω καθολου.

Καλα να περασεις! ;)
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
αν πας χωρις να κλεισεις δωματιο θα το πληρωσεις εκει 300-400 ευρω την βραδια + το οτι θα ταλαιπωρηθεις για να βρεις(και αν βρεις).Κλεινεις οπως σου ειπαν παραπανω δωματιο με δυνατοτητα ακυρωσης

Υ.Γ Για να καταλαβεις στην Ελλαδα πχ μπορεις να πας σ ενα νησι ,χωρις να εχεις κλεισει, και να διαλεξεις εκει σε νορμαλ τιμη.Δε συμβαινει το ιδιο και στο εξωτερικο.Αυτο που χρειαζεσαι κυριως ειναι μια πιστωτικη καρτα για την κρατηση σου
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
ναι πεφτει το καρναβαλι.θα το πετυχεις τις μερες που πας..αν θυμαμαι 21 ειναι η τελευταια μερα.
 

spapamanol

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
γεια σας θα ήθελα να με βοηθήσετε σε κάποια πράγματα σχετικά με τη ρώμη. θα είμαι ρώμη 2 μαρτίου με τη παρέα μου και θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποια έκπτωση σε βατικανό και κολλοσαίο για φοιτητές κάτω των 25 . αν υπάρχει αρκεί να δείξουμε τη ταυτότητα ή χρειάζεται να βγάλουμε τη διεθνής φοιτητική ταυτότητα ; επίσης επειδή θα είμαστε 8 άτομα μπορούμε να μπούμε σα γκρούπ και να έχουμε κάποια έκπτωση σε κάποιο από αυτά ; Τέλος αν γνωρίζετε θα ήθελα να μου πείτε κάποιο λούνα πάρκ που να λειτουργεί αυτή τη περίοδο στη ρώμη και αν ναι να μου πείτε περίπου που βρίσκεται. οποιαδήποτε πληροφορία και συμβουλή θα μας είναι χρήσιμη. ευχαριστώ
 

varosiotis 72

Member
Μηνύματα
29
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
εκλεισα 4 βράδια για ρώμη τον ιουλιο (5 ατομα) και θέλω να τελειώνω με την κράτηση του ξενοδοχείου. βασικά ψαχνω για 2 δωμάτια κάτω απο 200 ευρω την ημέρα στο συνολο. έχω επιλέξει 3 ξενοδοχεία στην περιοχή των σταθμων τερμίνι και ρεμπούπλικα:
1.Serena νοτιά του τερμίνι 170 ευρώ το βράδυ Booking.com: Hotel Serena, Rome, Italy - 1273 Guest reviews. Book your hotel now!
2.Selene 184 ευρώ το βράδυ αναμεσα σε τερμίνι και ρεμπουπλικα
Booking.com: Hotel Selene, Rome, Italy - 520 Guest reviews. Book your hotel now!
3.dorica νότια σταθμού ρεμπούπλικα 183 ευρω το βράδυ
Booking.com: Hotel Dorica, Rome, Italy - 587 Guest reviews. Book your hotel now!
το τρίτο έχει τις καλύτερες κριτικές. έχει μείνει κανείς?
καποια αλλη εισήγηση σε παρόμοιες τιμές?
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
απο αποψη τοποθεσιας παντως το inn spagna ειναι σαφως προτιμοτερο...
ναι σαφως ειναι στην καλυτερη περιοχη με πολυ καλη τιμη..απλα μου αρεσε και το πρωτο και ειναι βολικη η τοποθεσια απο αποψη συγκοινωνιας.σκεφτομαι και την αφιξη και την αναχωρηση και αμφιταλαντευομαι..

βεβαια η αποσταση των δυο ειναι 10-15 λεπτα με τα ποδια.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Στο Βατικανο εγω μπηκα πριν λιγο καιρο κανονικοτατα με το φοιτητικο μου πασο. Η εκπτωση ισχυει για φοιτητες και για παιδια κατω των 18. Για ατομα που δεν ειναι φοιτητες και ειναι ανω των 18 δε νομιζω οτι υπαρχει εκπτωση. Κοιταξε τα αναλυτικα εδω:Ticket Office online of the Vatican Museums
Χωρις δευτερη σκεψη κλειστε εισητηρια απο το ιντερνετ για να μπειτε κατευθειαν χωρις να περιμενετε στην ουρα.
Για Κολοσσαιο δε ξερω τι παιζει, εκει μπηκα με τη roma pass δωρεαν οποτε δεν ασχοληθηκα.
Ουτε για γκρουπ γνωριζω αλλα δε νομιζω να ισχυει κατι τετοιο ειδικα για Βατικανο.
Λουνα παρκ στη Ρωμη; Why? Τοσο καλυτερα θα'ναι απο'δω;
Η ιστορια μου απο τη Ρωμη ειναι αυτη και εχω προσπαθησει να συγκεντρωσω κανα δυο χρησιμα πραγματα http://www.travelstories.gr/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%E5%F5%F1%FE%F0%E7/36151-quartetto-%EC%E1%F2-%F3%F4%E7-%F1%FE%EC%E7.html
Μπορεις να βρεις ενα σωρο πραγματα αν τα αναζητησεις στο φορουμ.
 

christi

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα...
ευχαριστω πολυ πολυ εγω εχω κλεισει κυριακη με πεμπτη κ ζητησα τουλαχιστον να ειναι καποιο δωματιο απο τις φωτογραφιες στο site ελπιζω να μην ειναι αισχος!!!δηλαδη εσεις οταν ζητησατε αλλο δωματιο δεν εφεραν αντιρρησεις ε??μικρο δεν πειραζει να ειναι βρωμικο να μην ειναι!κ επειδη θα ειμαι με χειραποσκευη σεντονια πετσετες χρειαζονται??:p:pευχαριστω πολυ
Από καθαριότητα ήταν ok, μην ανησυχείς, εννοείται μην κουβαλήσεις σεντόνια και πετσέτες!!:) Και αν θελήσετε αλλαγή είναι πολύ άνετοι, οι κοπέλες της ρεσεψιόν ίσως να μην μπορούν,αλλά θα σας παραπέμψουν σε έναν συμπαθή κυριούλη (είναι πρωινή βάρδια νομίζω) εκείνος το αναλαμβάνει και είναι πολύ εξυπηρετικός!
Αχ..τώρα θυμήθηκα, στο 102 (το δεύτερο) που μας έδωσαν είχε και 2η τηλεόραση LCD στο μπάνιο...απέναντι από τη λεκάνη:shock::haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom