Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

chrkor7

Member
Μηνύματα
26
Likes
1
καλησπερα σκοπευω να κανω ενα ταξιδι για ρωμη τελος του μηνα τα εισιτηρια τα βρηκα αλλα εχω ενα θεμα με το ξενοδοχειο..με ενδιαφερει να ειναι στο κεντρο τις πολης γιατι μου αρεσει να μετακινουμαι με τα ποδια.παρακαλω βοηθεια
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
καλησπερα σκοπευω να κανω ενα ταξιδι για ρωμη τελος του μηνα τα εισιτηρια τα βρηκα αλλα εχω ενα θεμα με το ξενοδοχειο..με ενδιαφερει να ειναι στο κεντρο τις πολης γιατι μου αρεσει να μετακινουμαι με τα ποδια.παρακαλω βοηθεια
Κατ' αρχάς δείτε αυτά τα 2 θέματα που έχουν ασχοληθεί και με τη διαμονή στη Ρώμη.
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...EC%E7-%EA%E1%E9-%E3%E9%E1-%EC%DD%ED%E1-4.html
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...EC%E7-%F4%E5%EB%E7-%F6%EB%E5%E2%E1%F1%E7.html
Στη συνέχεια αν θέλετε περισσότερες προτάσεις πείτε μας τι κατηγορία ξενοδοχείου ψάχνετε και μέχρι πόσα διαθέτετε ανά διανυκτέρευση.
 

chrkor7

Member
Μηνύματα
26
Likes
1
ναι εχω διαβασει αρκετα στο forum εχω ξεχωρισει 2
http://www.booking.com/hotel/it/domus.html?sid=f66eaa2acd61cc39f8a5110e7eaa4d31 και Booking.com: Hotel Boutique Nazionale, Rome, Italy - 106 Guest reviews. Book your hotel now!. δεν ξερω πιο ειναι καλυτερο.αυτο που με ενδιαφερει ειναι να βρισκεται κοντα στο κεντρο εξαλλου κατα την διαρκεια τις μερας θα βρισκομαι εκτος ξενοδοχειου..εχει καποιος εμπειρια απο αυτα τα 2 ξενοδοχεια??
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
στο παρελθον έχω μεινει στη nationale, στο διπλανο απο αυτο που κοιταζεις,to eurostar....επειδη σε ενδιαφερει να εισαι στο κεντρο έχω να σου πω το εξης....ναι μεν η νατιοναλε ειναι κεντρο ,ναι μεν πας με τα ποδια και μεχρι το πανθεον και μεχρι τη σπανια και στο τραστεβερε αλλα ...αν ας πουμε βγεις το πρωι ,περιηγηθεις καμποσες ωρες και καποια στιγμη μεσα στη μερα θελεις να πας λιγο στο ξενοδοχειο και μετα,το απογευμα ας πουμε ,ή το βραδακι θες να ξαναβγεις και μετα να επιστρεψεις παλι με τα ποδια ,τοτε για μενα ειναι πολυ κουραστικο....και σε βεβαιωνω οτι περπαταω πολύ στα ταξιδια...αν ομως θες ξενοδοχειο που θα μπορεις να πας μεσα στη μερα για λιγο και να ξαναβγεις (με τα ποδια παντα)θα σου ελεγα να ψαξεις ναβονα,πανθεον ,κορσο ,σπανια...ακριβα θα μου πεις....υπαρχουν και αλλα σαιτ εκτος απο το booking που δινουν καλες τιμες για ρωμη...ψαξτο και απο αλλου(προσοχη παντα στην πολιτική κρατησης του καθε σαιτ και του καθε ξενοδοχειου)
 

chrkor7

Member
Μηνύματα
26
Likes
1
Σαν ξενοδοχειο το nationale αξίζει το βρίσκω 360 ευρώ για 4 βραδιά .με τα ΜΜΕ δεν θα μπορώ να κινηθώ απο εκει;δηλαδή απο αλλ site για τα ίδια ξενοδοχεία θα βρω άλλες τιμές;
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
η τιμη ειναι οντως πολύ καλη και το ξενοδοχειο φαινεται πολύ καλο επισης....δεν ξερω αν μπορεις να μετακινηθεις απο εκει με λεοφωρειο ,δεν το δοκιμασα....
τα ιδια ξενοδοχεια δεν ξερω αν θα τα βρεις και σε αλλα σαιτ φθηνοτερα ,αλλα μπορεις να ψαξεις...εδω σου δινω το yeggo για παραδειγμα που το eurostars (που ειναι διπλα οπως σου ειπα) το δινει 279 ...ειναι σουπερ τιμη και αρκετα καλο ξενοδοχειο....προσοχη ομως έχει διαφορους τυπους δωματιων ,οχι μονο αυτα που δειχνει στις φωτο...παντως εμενα μου αρεσε...και να ξερεις οτι το yegoo καθως και αλλα σαιτ που γενικα εχουν χαμηλοτερες τιμες χρεωνουν το ποσο αμεσως(συνηθως έχει πελνατι 15 ευρω σε περιπτωση ακυρωσης εως λιγες μερες πριν,αλλα σε καθε περιπτωση πρεπει να διαβαζεις και την πολιτική ακρυρωσης του καθε ξενοδοχειου) Search results for your custom selected location on Yeego.com - Just Go!


μετακινησε το βελακι και αλλου να δεις και αλλα ...κοιτα και το river palace λιγα μετρα πανω απο την popolo που το δινει 360 ευρω...
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Συμφωνώ απολύτως μ αυτά που έγραψε η Dafni πιο πάνω #4#,
έχω μείνει κι εγω στη Nationale σε ξενοδοχείο πιό ψηλά από αυτό που αναφέρεις,κοντά στην πιάτσα rebublicca.Η περιοχή μπορώ να πώ ότι είναι γενικά παρεξηγημένη γιατί και η πλατεία η συγκεκριμένη είναι πολύ χαριτωμένη με τα καφέ της και ο δρόμος η via nationale μιά χαρά από άποψη καταστημάτων,κίνησης.
Αλλά είναι κάπως άβολο από κεί να μετακινείσαι πάνε έλα προς το ιστορικό κέντρο.Ενώ στο χάρτη φαίνεται πχ η φοντάνα ντι τρέβι ότι είναι λίγο αριστερά σαν να διασχίζεις δηλ αριστερά έναν κάθετο δρόμο και την έφτασες ΔΕΝ είναι καθόλου έτσι στην πραγματικότητα.Δοκίμασα πόσες φορές με διαφορετικούς δρόμους κάθετους στη nationale να πάω προς τα κεί και ένα παράξενο πράγμα..ρυμοτομία περίεργη,ή έπεφτα σε ντουβάρια,αδιέξοδα,ή σε ;τούνελ κάτι σαν τούνελ που έπρεπε να διασχίσω για να καταφέρω να πάω προς τα κεί.Τελικά μην τα πολυλογώ ο μόνος τρόπος που κατάφερνα περπατώντας να πάω προς το ιστορικό κέντρο ήταν από piaza rebublica (στην οποία εγώ ήμουν κοντά,εσύ αυτο που αναφέρεις είναι πιό μακρυά) περπατώντας γύρω γύρω και προς barberini κατέβαινα στην ομώνυμη πλατεία και από κεί κάτω προς φοντάνα κλπ.Αυτή η διαδρομή μέχρι πιάτσα barberini γύρω στο εικοσάλεπτο με μισάωρο τουλάχιστον.
Λεωφορεία από τη nationale προς τα κει ΔΕΝ έχει,(εκτός τι να σου πω αν δεν τα βρήκα εγώ)ενώ έχει συγκοινωνία-έχει λεωφορεία προς Βατικανό,επίσης προς πιάτσα venezia και circo masimo.
 

chrkor7

Member
Μηνύματα
26
Likes
1
Δηλαδή να τα απόρριψω μπερδεύτηκε και άλλο.να πάω προς κέντρο κέντρο για εχει έχετε να μου προτείνετε κάτι όχι πολύ ακριβό αλλά να μην είναι κ χάλια που να έχετε κ προσωπική εμπειρία..Αυτο τι λέει Booking.com: ξενοδοχείο B&B Corso Italia, Ρώμη, Ιταλία - 34 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

ttp://www.booking.com/hotel/it/imperium-suite-navona.el.html?sid=d42557f1e5c98525207733eecfb2e4d0;dcid=1;checkin=2012-02-27;checkout=2012-03-02;srfid=c1e6c4e6b4acd9b3a29d1f98a0dcbe28X12;tab=4
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Δηλαδή να τα απόρριψω μπερδεύτηκε και άλλο.να πάω προς κέντρο κέντρο για εχει έχετε να μου προτείνετε κάτι όχι πολύ ακριβό αλλά να μην είναι κ χάλια που να έχετε κ προσωπική εμπειρία..Αυτο τι λέει Booking.com: ξενοδοχείο B&B Corso Italia, Ρώμη, Ιταλία - 34 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!
Σαν περιοχή...είναι αρκετά ψηλά,αλλά είναι δίπλα στη βίλλα Μποργκέζε!και διασχίζοντας τον κεντρικό δρόμο εύκολα μπαίνεις στη via Veneto!!από κει κατηφορίζεις και είσαι στο ιστορικό κέντρο,
δηλ πάλι έχει περπάτημα αλλά θεωρώ ότι είναι σε καλύτερο σημείο και η διαδρομή πρός κέντρο πιό ευχάριστη.
Προσωπικά (σαν θέση και μόνο γιατί τα ξενοδ δεν τα ξέρω) αν δεν έβρισκα κάτι πιό κεντρικό και είχα να επιλέξω μεταξύ των δύο της Νationale και αυτού εδώ θα επέλεγα αυτό εδώ αν ξαναπήγαινα.
 

varosiotis 72

Member
Μηνύματα
29
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
που πήγατε όλοι ρε παιδιά?

δε μ΄ακούει κανείς!!!
μάλλον θα κλείσω στο dorica. ελπίζω να είναι καλή η τοποθεσία για περιδιάβαση στην πόλη.
εκτός από το μετρό και τα πόδια έχω και αλλη επιλογή για τις μετακινήσεις?
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Nαι, τα λεωφορεια που πανε παντου. Απ'το τερμινι περνανε παρα πολλα λεωφορεια, ειναι αφετηρια και τερμα πολλων λεωφορειων σχεδον προς ολα τα αξιοθεατα της πολης. Στη περιοχη του τριτου ξενοδοχειου δε βρεθηκα και δε ξερω αλλα μαλλον θα επελεγα τερμινι για να'μαι κοντα μεσα μεταφορας και να πηγαινω παντου.
 

varosiotis 72

Member
Μηνύματα
29
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
το σκεφτηκα αλλά το dorica έχει πολύ καλύτερες κριτικές, είναι κοντά σε via nationale στο σταθμό repubblica 5΄, και στο σταθμό termini 8΄
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.033
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom