Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Είχα επικοινωνήσει με μειλ και για το Κολοσσέο και οι πληροφορίες που μάζεψα είναι ότι σε όλα όσα θα είναι ελευθερη η είσοδος δεν μπορείς να κάνει κράτηση ηλεκτρονικά άρα αναγκαστικά θα περιμένεις στην ουρά για να μπεις. Συγκεκριμένα για την Gallery Borghese θα είναι δωρεάν αλλά θα πρέπει απραίτητα να έχεις κλεισει θέση όπως εαν είχες αγοράσει roma pass
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Άρα κάνω κράτηση με το που ανοίξει θέσεις και απλά χρεώνομαι 1 ευρώ.Εσύ πότε πας Ρώμη και που έχεις κλείσει ξενοδοχείο;
Δεν ξέρω εαν υπάρχει χρέωση, εγώ πάντως εαν δω ότι δεν ανοίγουν οι θέσεις εως 1/4 θα επικοινωνήσω για κράτηση τηλεφωνικώς. Μ.Πέμπτη φτάνουμε και θα μείνουμε στο boutique Nazionale
Επίσης έχουμε βγει οφ τοπικ;)
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Σ'ευχαριστώ coco.Όσο για το οφ τόπικ :haha::haha::haha::haha:.Δεν είμαστε οι μόνες.
Αν δεις οτι ανοίγουν θέσεις μπορείς να μου στείλεις ενα πμ;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
samion βάζω στο ATAC την διαδρομή και δεν μου την βγάζει.Βάζω την οδό του ξενοδοχείου και μετά δεν βρίσκω την οδό san theodoro.Μπορείς να με βοηθήσεις λίγο παραπάνω;Α και συγνώμη αν είμαι οφ τόπικ αλλά sto e-tickets έχω εκφράσει μια ακόμη απορία και ελπίζω να με βοηθήσεις.;);)
είπα να δοκιμάσεις το χαρτη. ανοιξε το χαρτη pdf, έχει όλα τα ΜΜΜ κ τις διαδρομές που ακολουθούν αναλυτικότατα. σχεδίασε τη διαδρομή μόνη σου όπως σε βολεύει. αν θες σου λέω κι εγω παρε το ταδε λεωφ. πχ αλλά το βρίσκω πιο σωστό να διαλέξεις εσύ ότι θες, μετρό, τραμ κλπ.
Επειδή θα είμαι και εγώ Ρώμη της μέρες του ορθόδοξου Πάσχα, δηλαδή υπάρχει κάποιος ναός που να μπορούμε να πάμε για επιτάφιο και Ανάσταση,έτσι για να πάρουμε λίγο άρωμα εορτων?
www.ortodossia.it
όλοι στην Ελλάδα θα τρώνε κατσικάκι και εμείς 1 carbonara.Αλλά δεν με χαλάει καθόλου είναι ωραίες οι αλλαγές.
κατσικάκι? εμείς αρνάκι τρώμε. τα εστιατόρια της Ρώμης που θα είναι ανοικτά θα σερβίρουν όλα αρνάκι, από τα παραδοσιακά ρωμαικά πιάτα. δοκιμάστε το.
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Εγω λεω με το που θα φτασεις να το παρεις εστω σε μονη διαδρομη. Εγω το πηρα τελευταια μερα που ειχε ενα διωρο και ηθελα να παρω μια τελευταια εσανς και μετανιωσα που δεν το ειχα παρει νωριτερα. Εγω βεβαια ειχα 3 μερες και πηγαινα πατημενη. Ουτε καφε δεν προλαβαινα να πιω που λεει ο λογος για να τα δω ολα. Οποτε εξαρταται ποσες μερες σκοπευεις να μεινεις!
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
samion αν θελεις θα μου πεις τα ΜΜΜ για να παω στην εκκλησια;δεν μ αρεσει ουτε τ αρνακι ουτε το κατσικακι αλλα θα γιορτασω με πιτσα
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Έχει κανείς καμιά γνώμη για αυτο?
Booking.com: ξενοδοχείο B&B Roma Central, Ρώμη, Ιταλία - 14 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

Επειδή δεν έχω ξαναμείνει σε b&B να κάνω ίσως και μια χαζή ερώτηση. Πως είναι τα b&B δηλαδή είναι ενα σπίτι που νοικιάζει ξεχωριστά το κάθε δωμάτιο? Έχεις αίσθηση ιδιωτικότητας ή όχι?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
samion αν θελεις θα μου πεις τα ΜΜΜ για να παω στην εκκλησια;
1.τραμ ν.2 ως Flaminio, μετρό ως Termini, αλλαγή μετρό ως Κολοσσαίο και πόδια (10') κάτω από την αψίδα. η επιλογή βόλτας..
2. τραμ ν.2 ως piazzale Flaminio πάλι, λεωφορείο το 628 για 9 στάσεις ως σταση Petroselli, κ βρίσκεσαι στον παραλληλο της εκκλησίας. Η λογική επιλογή...
3. με τα πόδια. (30-50'). Η επιλογή μεγάλης βόλτας..
4. με ταξί (15-20Ε). Η άνετη επιλογή..

και αφού θα είσαι στην περιοχή, να πας εδώ:
http://www.siciliainboccaweb.com/en/flaminio.html
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom