Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.295
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Επειδή δεν έχω ξαναμείνει σε b&B να κάνω ίσως και μια χαζή ερώτηση. Πως είναι τα b&B δηλαδή είναι ενα σπίτι που νοικιάζει ξεχωριστά το κάθε δωμάτιο? Έχεις αίσθηση ιδιωτικότητας ή όχι?
κανονικά είναι σαν μικρη πανσιον, δωμάτια συνήθως με δικό τους μπανιο, σερβιρουν πρωινο, καθημερινή καθαριότητα και αλλαγή λευκών ειδών δις εβδομαδιαίως..
 
Last edited by a moderator:

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
κανονικά είναι σαν μικρη πανσιον, δωμάτια συνήθως με δικό τους μπανιο, σερβιρουν πρωινο, καθημερινή καθαριότητα και αλλαγή λευκών ειδών δις εβδομαδιαίως..
Δηλαδή δεν είναι τέτοια η διαρρύθμιση ώστε να νιώθεις ότι είσαι μεσα σε σπίτι ξένου? Γενικά είναι ασφαλή?
Για ένα βραδυ με νοιάζει μόνο γιατί άλλαξα την κράτηση και δεν βρίσκω για το πρώτο βράδυ στο ξενοδοχείο που θα μείνω τις υπόλοιπες μέρες
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.295
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δηλαδή δεν είναι τέτοια η διαρρύθμιση ώστε να νιώθεις ότι είσαι μεσα σε σπίτι ξένου? Γενικά είναι ασφαλή?
Για ένα βραδυ με νοιάζει μόνο γιατί άλλαξα την κράτηση και δεν βρίσκω για το πρώτο βράδυ στο ξενοδοχείο που θα μείνω τις υπόλοιπες μέρες
θεωρητικά υποτίθεται ότι αποτελούν τμήμα της κατοικίας της οικογένειας. και για να πάρουν άδεια έχουν ως 3 δωμάτια. θεωρητικά πάντα , στην πράξη δεν το νιώθεις αυτό και φυσικά όσα έχουν κανονική αδεια είναι ασφαλέστατα.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Πολύ ωραίο περιβάλλον φαίνεται!!!!
Τhanx Samion θα το τιμησουμε:lol:
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Εγω προτεινω ανεπιφυλακτα το παρακατω:
Booking.com: Hotel Torino, Rome, Italy - 428 Guest reviews. Book your hotel now!

Κοντα στο Termini και στα ΜΜΜ ,με καλη τιμη.
Ευχαριστώ, αλλά όταν θα πάω εγω μου το βγάζει 160Ε, αυτό το B&B που βρήκα είναι στα 120Ε.
Samion πως μπορώ να καταλάβω ότι είναι πιστοποιημένο? Μου εξασφαλίζει κάτι ότι το έκλεισα μέσω Booking? (Δεν έχει δικό του site και δεν έχει πάρα πολλές κριτικές, αλλά φαίνεται καλό)
 

IoannaNa

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Τελικά έκλεισα ένα άλλο για καβάτζα το όποιο βρίσκεται Via Flavia ,περιοχή Via Veneto. Kαι παράλληλα ρίχνω ματιές μήπως κάτσει κάμια προσφορά της τελευταίας στιγμής σε κατί καλύτερο.
Ευχαριστώ πάρα πολύ :D :D

Και κάτι άλλο, αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος.
.Όλοι μου προτείνουν μονοήμερη στη Φλωρεντία.Eίμαι σίγουρη ότι αξίζει. Συμφέρει περισσότερο με τρένο ή με λεωφορείο;Κλείνοντας τα νωρίτερα online , θα μπορουσα να εξοικονομήσω κάτι??
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Επειδή δεν έχω ξαναμείνει σε b&B να κάνω ίσως και μια χαζή ερώτηση. Πως είναι τα b&B δηλαδή είναι ενα σπίτι που νοικιάζει ξεχωριστά το κάθε δωμάτιο? Έχεις αίσθηση ιδιωτικότητας ή όχι?
Τα b&b μοιάζουν κάπως με τα δικά μας "ρεντρούμια". (rent rooms)
Ανάλογα την περίπτωση, είτε είναι εντελώς ανεξάρτητα δωμάτια με δικό τους μπάνιο σε ένα ή διαφορετικά οικήματα, είτε ανεξάρτητα μεν δωμάτια αλλά με κοινόχρηστο μπάνιο, είτε ένα δωμάτιο μέσα στο σπίτι του ιδιοκτήτη και άλλες παραλλαγές.

Δεν έχουν τις ανέσεις και υπηρεσίες ξενοδοχείου και στις περισσότερες περιπτώσεις δεν προσφέρουν ούτε καν πρωινό.

Η περιγραφή του δωματίου στις ιστοσελίδες τύπου booking και στις ιστοσελίδες των ίδιων των επιχειρήσεων συνήθως είναι αναλυτική, οπότε γνωρίζεις περί τίνος πρόκειται.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.295
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
anny said:
Δεν έχουν τις ανέσεις και υπηρεσίες ξενοδοχείου και στις περισσότερες περιπτώσεις δεν προσφέρουν ούτε καν πρωινό..
Η νομοθεσια ειναι σαφης και αυστηρη. Την ανεφερα πριν. Ως 3 δωματια, στο σπιτι της οικογενειας και φυσικα πρωινο. Δεν νομιζω να υπαρχει Β&Β που να μην το κανει. Αν συναντησετε ενα τετοιο
,καλεστε το Νομο..112 δωρεαν..
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Η νομοθεσια ειναι σαφης και αυστηρη. Την ανεφερα πριν. Ως 3 δωματια, στο σπιτι της οικογενειας και φυσικα πρωινο. Δεν νομιζω να υπαρχει Β&Β που να μην το κανει. Αν συναντησετε ενα τετοιο
,καλεστε το Νομο..112 δωρεαν..
Η απάντησή μου για τα b&b δεν αφορούσε μόνο στην Ιταλία.
Αλλά και στην Ιταλία, δεν είναι όλα τα b&b μέσα σε σπίτια των οικογενειών.
Μπορεί να είναι 3-4 δωμάτια σε ένα οίκημα (έμεινα σε τέτοιο στη Ρώμη, το οποίο και καθημερινή καθαριότητα είχε και πρωινό) ή εντελώς ανεξάρτητα.
Αν δεν έχουν πρωινό, έχουν εξοπλισμένη κουζίνα όπως τα studios για να φτιάχνεις μόνος σου ό,τι θέλεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom