Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Μηνύματα
47
Likes
5
καλησπερα...αποψη μου ειναι να χαρεις την πολη, να την περπατησεις..να χανεσαι σε στενα, να σταματας για καφεδακι στα πιο απιθανα μερη..το ξενοδοχειο σου που ειναι?εμεις μεναμε fontana di trevi και αν και τσιμπημενη η τιμη γυρισαμε την πολη μονο με τα ποδια...αν μενεις κεντρο πεφτεις πανω στα περισσοτερα αξιοθεατα..αλλα δωσε λεπτομερειες τι σε ενδιαφερει??
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Δε μπορω να σου προτεινω κατι που δεν εκανα οποτε αν θες μπορεις να διαβασεις εδω http://www.travelstories.gr/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%E5%F5%F1%FE%F0%E7/36151-quartetto-%EC%E1%F2-%F3%F4%E7-%F1%FE%EC%E7.html?garpg=9#content_start μερικες εμπειριες και συμβουλες απ'το ταξιδι μου :) Καλα να περασεις! Μου λειπει πολυ η Ρωμη κι ας μην ηταν απ'τις πρωτες μου επιλογες για ταξιδι οταν πηγα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.094
Την πρώτη φορά που πήγα Ρώμη, ήταν αλλάζοντας αεροπλάνα και για ένα 24ωρο. Ε, ζήτημα είναι αν κομήθηκα 3 ώρες το βράδυ, και κρίμα γιατί υπήρχε κλεισμένη σουίτα στο Ripa...Υπήρχαν μνημεία που είδα μέσα στη νύχτα, ενώ πρόλαβα και βόλτα στο Trastevere τα ξημερώματα, και είδα και μια έκθεση ιμπρεσσιονιστών ζωγράφων το πρωί με αναμονή σε ουρά. Όλα γίνονται αν έχεις καλή διάθεση και πρόθυμη παρέα. Βέβαια, μου βγήκε η γλώσσα και θυμάμαι ότι κανονικό γεύμα έφαγα μόνο το βράδυ. Φυσικά κατάλαβα ότι έπρεπε να ξαναρθω οπωσδήποτε...το οποίο και έκανα.
 

periigitis

Member
Μηνύματα
116
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΔΑΓΑΣΚΑΡΗ...
Να την περπατησεις οσο περισσοτερο μπορεις! Να χαθεις στα στενα της! Εχει παρα πολλα να σου προσφερει! ;-)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Castello D' Angelo σου ειπανε?
και γενικα κανε μια βολτα κατα μηκος του Τιβερη ..ειναι πολυ ωραια.
 

hera

Member
Μηνύματα
132
Likes
28
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική..
Σούπερ η θέα από τον Άγιο Πέτρο, αλλά παιδιά στο ανέβασμα "φρίκαρα" λίγο, και δεν εννοώ από θέμα κούρασης. Είναι αρκετά στριμωχτά στον τρούλο και ολίγον κλειστοφοβικά. Και εγώ προσωπικά που έχω ένα άλφα ύψος δεν μπορώ να πω ότι ένιωσα και πολύ άνετα μέχρι να βγω έξω.
Θα μου πεις είχα την φαεινή ιδέα να τραβάω ταυτόχρονα με την κάμερα, αλλά και πάλι με μπουφάν κλπ. ίσα που χώραγα να στρίψω.
Τέλος, στην περίπτωση που πρέπει κάποιος να προλάβει συγκεκριμένη ώρα για είσοδο στα μουσεία του Βατικανού, πρέπει να συνυπολογίσει και τον χρόνο αναμονής στην ουρά για να ανέβει στον τρούλο, ώστε να μην αργήσει.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
hera said:
Σούπερ η θέα από τον Άγιο Πέτρο, αλλά παιδιά στο ανέβασμα "φρίκαρα" λίγο, και δεν εννοώ από θέμα κούρασης. Είναι αρκετά στριμωχτά στον τρούλο και ολίγον κλειστοφοβικά. Και εγώ προσωπικά που έχω ένα άλφα ύψος δεν μπορώ να πω ότι ένιωσα και πολύ άνετα μέχρι να βγω έξω.
Θα μου πεις είχα την φαεινή ιδέα να τραβάω ταυτόχρονα με την κάμερα, αλλά και πάλι με μπουφάν κλπ. ίσα που χώραγα να στρίψω.
Τέλος, στην περίπτωση που πρέπει κάποιος να προλάβει συγκεκριμένη ώρα για είσοδο στα μουσεία του Βατικανού, πρέπει να συνυπολογίσει και τον χρόνο αναμονής στην ουρά για να ανέβει στον τρούλο, ώστε να μην αργήσει.
Εχουμε βγαλει εισητηριο για οργανωμενη ξεναγηση στις 2,αν ειμαστε στις 12 εκει προλαβαινουμε να ανεβουμε στον τρουλο?ακομα κ αν ανεβεις μεχρι ενα σημειο με το ασανσερ ειναι εξισου ζορικος
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.013
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom