Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Να σου πω,μερικά μέρη στην Ιταλία είναι κλειστά τη Δευτέρα αλλα όχι όλα , και κάποια μαγαζιά τη Δευτέρα ανοίγουν μετά το μεσημέρι!
Πάντως νομίζω δεν θα έχετε πρόβλημα!!
Πάντως αν η πτήση της επιστροφής είναι όπως είδα απογεύματακι απο Μπολωνια,τότε σας βολεύει το απευθείας λεωφορείο απο Σιενα που φεύγει πρωί αλλα τουλάχιστον γλυτωνετε την ταλαιπωρία με το να αλλάζεις τρένα και λεωφορεία....
 

Elthes

Member
Μηνύματα
38
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Να σου πω,μερικά μέρη στην Ιταλία είναι κλειστά τη Δευτέρα αλλα όχι όλα , και κάποια μαγαζιά τη Δευτέρα ανοίγουν μετά το μεσημέρι!
Πάντως νομίζω δεν θα έχετε πρόβλημα!!
Πάντως αν η πτήση της επιστροφής είναι όπως είδα απογεύματακι απο Μπολωνια,τότε σας βολεύει το απευθείας λεωφορείο απο Σιενα που φεύγει πρωί αλλα τουλάχιστον γλυτωνετε την ταλαιπωρία με το να αλλάζεις τρένα και λεωφορεία....
Δεν είναι απόγευμα:(
Κατα τη 13:00 είναι! Πόση ώρα είναι η διαδρομή Σιένα - Μπολονια;

Μάλλον Σάββατο με Πέμπτη θα πάμε γιατί είναι καλύτερες οι ώρες!
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Το λεωφορείο απο Σιενα για το αεροδρόμιο της Μπολωνια φεύγει στις 7:30 το πρωί απο το σταθμο των τρένων και φτάνει στο αεροδρόμιο στις 10:15 μου είπαν!!!
 

Elthes

Member
Μηνύματα
38
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Το λεωφορείο απο Σιενα για το αεροδρόμιο της Μπολωνια φεύγει στις 7:30 το πρωί απο το σταθμο των τρένων και φτάνει στο αεροδρόμιο στις 10:15 μου είπαν!!!
Αα εντάξει!! Δεν θα αγχωθώ.. Θα βγάλω εισητήρια μόλις φτάσω Σιένα.. Πόσο κοστίζει ξέρεις;; Αχ! Χάρη στη βοήθειά σου όλα μπαίνουν σε μία σειρά!

Ωραία!!!!

Ευχαριστώ!!
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Help!!!

Δεν ξέρω για το εισητηριο άμα βγάλετε τα αεροπορικα μπορώ να ρωτήσω !!! Έχει και λεωφορείο απο αεροδρόμιο της Μπολωνια κατευθείαν για Φλωρεντια στις 19:05 το απόγευμα!!!μηπως σας βολεύει κι αυτο;;;φτάνει στις 8:30 το βράδυ και γλυπτών δισ τα πάνω κάτω στα τρένα και τα αερομπους!!!
Αν θέλετε αυτο καλο είναι να τι κλείσετε απο πριν για να βρείτε θέση!!!
 

Elthes

Member
Μηνύματα
38
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Δεν ξέρω για το εισητηριο άμα βγάλετε τα αεροπορικα μπορώ να ρωτήσω !!! Έχει και λεωφορείο απο αεροδρόμιο της Μπολωνια κατευθείαν για Φλωρεντια στις 19:05 το απόγευμα!!!μηπως σας βολεύει κι αυτο;;;φτάνει στις 8:30 το βράδυ και γλυπτών δισ τα πάνω κάτω στα τρένα και τα αερομπους!!!
Αν θέλετε αυτο καλο είναι να τι κλείσετε απο πριν για να βρείτε θέση!!!
Αα καλό αυτό!! Η πτήση μας θα φτάνει μάλλον 17:50, οπότε βολεύει.. 1.30 ώρα κάνει, ωραία!!! Το απόγευμα θα ξέρω σίγουρα για τις πτήσεις.. αυτό ξέρεις πόσο έχει; αα! στη Φλωρεντία φτάνει στο σταθμό SMN; έχεις κάποιο site για να δω;

αα! τώρα σκέφτηκα ότι αν παμε με τρένο Μπολόνια - Φλωρεντία δεν θα βγάλω με επιστροφή.. γιατί κοιτάζω και και ποιες μέρες είναι φθηνά τα τρένα για να τα βγάλω μαζί με τα αεροπορικά.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Elthes said:
Αα καλό αυτό!! Η πτήση μας θα φτάνει μάλλον 17:50, οπότε βολεύει.. 1.30 ώρα κάνει, ωραία!!! Το απόγευμα θα ξέρω σίγουρα για τις πτήσεις.. αυτό ξέρεις πόσο έχει; αα! στη Φλωρεντία φτάνει στο σταθμό SMN; έχεις κάποιο site για να δω;

αα! τώρα σκέφτηκα ότι αν παμε με τρένο Μπολόνια - Φλωρεντία δεν θα βγάλω με επιστροφή.. γιατί κοιτάζω και και ποιες μέρες είναι φθηνά τα τρένα για να τα βγάλω μαζί με τα αεροπορικά.
Κι εγω νομίζω πως θα το προλάβετε αυτο το λεωφορείο, ποσο καθυστερηση να εχει μωρε η πτηση!!!!δεν ξέρω τιμή αλλα τα λεωφορεία στην Ιταλία είναι πιο φθηνά απο τα τρένα!!!οταν ξέρεις μέρα και ώρα θα τηλεφώνησε να ρωτήσω , σε αφήνει νομίζω στο σταθμο της Φλωρεντιας,κάπου κεντρικά πάντως!!!θα ρωτήσω και πως νατο κλείσετε μέσω internet να είστε σίγουροι ότι έχετε θέση και απο πιο σημείο του αεροδρομίου φεύγει!!
Πάντως νομίζω σας συμφέρει αυτή η λύση κι αν πάτε και τις 2 τελευταίες μερες Σιενα σας βολεύει και η επιστροφή στο αεροδρόμιο της Μπολωνια!
 

bl4ckwar

Member
Μηνύματα
274
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη ή Η.Π.Α
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Άντζελες, Νέα Υόρκη
Εχω σκοπο να κλεισω εισητηρια με easyjet για Νοεμβρη Παρασκευη-Δευτερα στη Ρωμη.
Πρωτη φορα θα παω εκει και δεν εχω ΙΔΕΑ τι εχει. Θα διαβασω και στο φορουμ διαφορες πληροφοριες το τι να επισκεφτω αλλα θελω να συμμαζεψω καποιες αποριες εδω.
1)Μου προτινετε να παω με το λεωφορειο που προτινει η easyjet 8 ευρω το ατομα return 30 λεπτα διαδρομη ή να βρω εκει στο αεροδρομιο Φιουμιτσινο, λεωφορεια;
2)Απο/προς στην πολη και αεροδρομιο οταν για παραδειγμα φτανω 2 η ωρα εκει (χωρις βαλιτσα) ποιο δρομολογιο λεωφορειου να παρω; Και οταν φευγει απο ρωμη 10.40 το αεροπλανο ποσες ωρες πριν λετε να παρω το λεωφορειο;
2)Τα ξενοδοχεια που εχω βρει ειναι κοντα σε μετρο και σε στασεις λεωφορειων διπλα. Ειναι καλα τα ΜΜΜ στη Ρωμη; Διαβασα οτι κανει 1 ευρω τα 75 λεπτα με οποιαδηποτε μεσα. Θα πρεπει να χρησιμοποιω συνεχεια το μετρο και τα λεωφορεια για να δω ολα τα αξιοθεατα μεσα σε 3 ημερες ή με τα ποδια ειναι ολα κοντα; Και συμφερει το εισητηριο των 11 ευρω για τρεις ημερες/ατομο;
3)Τα Σαββατα λειτουργουν τα μαγαζια ρουχων κλπ και μεχρι τι ωρα;
ΑΝ εχετε κατι να μου προτινετε για το τι να μη χασω, πειτε μου :D :p
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Όπως είπες και μόνος σου υπάρχουν πολλές ιστορίες και πληροφορίες στο φόρουμ για όλα αυτά που ζητάς. Συνοπτικά όμως θα σου πω:

1,2) Όταν φτάσεις στο fiumicino θα βρεις απ'έξω λεωφορεία, μην κλείσεις εισιτήριο απ΄το ιντερνετ γιατι μπορεί να καθυστερήσεις λίγο τελικά και να χάσεις το συγκεκριμένο δρομολόγιο. Υπάρχει το λεωφορείο της terravision με 6 ευρώ το άτομο και άλλες εταιρίες που θα βρεις απ'έξω με αυτή την τιμή.Όποιο είναι εκεί την ώρα που θα φτάσει το αεροπλάνο, αυτό πάρε. Για το γυρισμό κατά τις 8 παρά 20 θα πρέπει να φεύγεις από κέντρο, άρα πάρε τα εισιτήρια από τα γραφεία της terravision την ημέρα που φτάνεις για να τα έχεις και να ξέρεις και τι ώρα ακριβώς θα πρέπει να φύγεις απ'το ξενοδοχείο για να προλάβεις το λεωφορείο.

3)Θα σου πρότινα να πάρεις την roma mass που σου καλύπτει τα ΜΜΜ για 3 μέρες και έχεις έκπτωση σε όλα τα αξιοθέατα και τα δύο πρώτα που δεις είναι δωρεάν ,αλλά δεδομένου ότι είσαι στο κέντρο απ'ότι λες και οι αποστάσεις απ΄τα αξιοθέατα παρπατιούνται γενικά, δεν σε συμφέρει να δώσεις 30 ευρω για την roma pass άρα πάρε αυτήν με τα 11 μιας και στανταρ θα χρειαστει να πάρεις έστω κάποιες φορές τα ΜΜΜ, για να μην ψάχνεσαι συνέχεια να αγοράζεις εισιτήρια.

4) Τα μαγαζιά λειτουργούν και τα Σαββάτα συνήθως γύρω μέχρι τις 1-2 το μεσημέρι, πολλά όμως μένουν μέχρι και αργότερα ανοιχτά λόγω του τουρισμού.
 

annoula

Member
Μηνύματα
263
Likes
537
Εχω σκοπο να κλεισω εισητηρια με easyjet για Νοεμβρη Παρασκευη-Δευτερα στη Ρωμη.
Πρωτη φορα θα παω εκει και δεν εχω ΙΔΕΑ τι εχει. Θα διαβασω και στο φορουμ διαφορες πληροφοριες το τι να επισκεφτω αλλα θελω να συμμαζεψω καποιες αποριες εδω.
1)Μου προτινετε να παω με το λεωφορειο που προτινει η easyjet 8 ευρω το ατομα return 30 λεπτα διαδρομη ή να βρω εκει στο αεροδρομιο Φιουμιτσινο, λεωφορεια;
2)Απο/προς στην πολη και αεροδρομιο οταν για παραδειγμα φτανω 2 η ωρα εκει (χωρις βαλιτσα) ποιο δρομολογιο λεωφορειου να παρω; Και οταν φευγει απο ρωμη 10.40 το αεροπλανο ποσες ωρες πριν λετε να παρω το λεωφορειο;
2)Τα ξενοδοχεια που εχω βρει ειναι κοντα σε μετρο και σε στασεις λεωφορειων διπλα. Ειναι καλα τα ΜΜΜ στη Ρωμη; Διαβασα οτι κανει 1 ευρω τα 75 λεπτα με οποιαδηποτε μεσα. Θα πρεπει να χρησιμοποιω συνεχεια το μετρο και τα λεωφορεια για να δω ολα τα αξιοθεατα μεσα σε 3 ημερες ή με τα ποδια ειναι ολα κοντα; Και συμφερει το εισητηριο των 11 ευρω για τρεις ημερες/ατομο;
3)Τα Σαββατα λειτουργουν τα μαγαζια ρουχων κλπ και μεχρι τι ωρα;
ΑΝ εχετε κατι να μου προτινετε για το τι να μη χασω, πειτε μου :D :p
Καλησπέρα φίλε μου!!!Θα προσπαθήσω να απαντήσω συνοπτικά σε αυτά που ρωτάς (πήγα Ρώμη τον Ιούνιο του 2011)! Λοιπόν :
1)Στο αεροδρόμιο΄θα βρεις πολύ εύκολα λεοφωρείο για κέντρο, είναι αρκετά φθηνά, δεν θυμάμαι τιμή ακριβώς και κάνει το πολύ 30 λεπτά, οπότε εγώ προτείνω αυτο!
2)τα μέσα μεταφοράς είναι πολύ οκ! Βγάλε εισιτήρια από πριν γιατί μέσα στα λεοφωρεία δεν μπορείς να βγάλεις και έχει παντού ελεγκτές..εγώ πλήρωσα πρόστιμο :bleh::bleh::bleh: χιιχι!!! Γενικά λέει να κάνεις αποστάσεις με τα πόδια! Θα βγάλεις φουσκάλες αλλά θα δεις τα πιο πολλά! Κατά την ταπεινή μου άποψη 3 μέρες έίναι πολύ οκ για Ρώμη!! Έπομένως εγώ θα έλεγα να μην βγάλεις κάρτα - εισιτήριο 3 ημερών αλλά να το πάρεις με τα πόδια και αν κουραστείς πάρε τότε ένά λεοφωρειάκι!
3) Τα μαγαζιά είναι ανοιχτά Σάββατο άλλά δεν θυμάμαι μέχρι τί ώρα!

Η Ρώμη είναι πολύ όμορφη ιδίως το βράδυ!!!Περπάτησα στα στενά, βγάλε φωτογραφίες τα απίστευτα συντριβάνια!!!Πήγαινε οπωσδήποτε στη Ναβόνα (η πιο όμορφη πλατεία για μένα) και βρες χρόνο για το Βατικανό! Θα τα προλάβεις όλα αν εχεις διάθεση για περπάτημα! trust me!!;););)
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Δεν ξέρω καθόλου για το συγκεκριμένο για να σε βοηθήσω, εγώ χρησιμοποιώ πάντα prepaid της Κύπρου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.114
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom