Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

gatath

Member
Μηνύματα
108
Likes
62
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Για να το τελειώνουμε μια και καλή το θέμα metro... το metro στην Ρώμη είναι σχεδόν άχρηστο και εξυπηρετεί βασικά μόνο τους ντόπιους... μείνετε λοιπόν στο κέντρο και έχετε υπόψιν ότι θα περπατήσετε πολύ για να γυρίσετε και να ευχαριστηθείτε την πόλη... αν βαριέστε το περπάτημα καθήστε σπίτι να κάνετε και οικονομία...

υ.γ. Το σύστημα των λεωφορείων της Ρώμης είναι άριστο, εύκολο και εξυπηρετικότατο... δώστε λοιπόν εκεί βάση και αφήστε το metro ήσυχο...
Αγρίεψε ο traveller :p Έχεις πάντως δίκαιο. Ταξίδι χωρίς περπάτημα δεν γίνεται και είναι και ο καλύτερος τρόπος για να γνωρίσεις ενα μέρος.
 

nikoletou

Member
Μηνύματα
17
Likes
5
Γεια σας, είμαι καινούργια στο γκρουπ αν και το επισκέπτομαι συχνά για πληροφορίες. Αυτή την φορά θα χρειαστώ την βοήθειά σας! Θα πάω στην Ρώμη τον άλλο μήνα και ήθελα να κλείσω άμεσα τώρα το ξενοδοχείο που βρήκα σε προσφορά από Groupon.
Θα ήθελα σας παρακαλώ να με βοηθήσετε ως προς την περιοχή που βρίσκεται γιατί έχω χαθεί λίγο εδώ μέσα. Το ξενοδοχείο είναι το εξής.. Ferrari HOME - Home
Απόσο είδα δεν βρίσκεται κεντρικά. Τι προβλήματα θα αντιμετωπίσω με την απόσταση αυτή? Κυρίως όσον αφορά το βράδυ.. Εχω περιθώριο δυο μέρες για να το κλείσω οπότε πρέπει να βιαστώ. Οτι άλλες πληροφορίες θα μπορούσατε να μου δώσετε σχετικά με Ρώμη θα χαρώ πολύ!
 

flying Doc

Member
Μηνύματα
200
Likes
378
Δε θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα. Τον Ιούνιο έμεινα στο hotel Metropolis (ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ) στη γωνία της Via Lepanto & Vialle delle Milizie (λίγο πιο κάτω από το δικό σου). Κυκλοφορούσα άνετα μέρα και νύχτα. Το Βατικανό και το Castel Sant' Angelo απέχουν περίπου 15 λεπτά με τα πόδια, η στάση του μετρό "Lepanto" είναι κοντά. Γενικά μου φάνηκε καλή και ήσυχη περιοχή.
 

nikoletou

Member
Μηνύματα
17
Likes
5
Είδα οτι βρίσκεται μακριά απο το Κολοσσαίο και κάπου διάβασα στο φορουμ πως καλύτερα είναι να μένεις προς τα εκεί κεντρικά. Εκεί προβληματίστηκα. Υπαρχει δηλαδή συγκοινωνία και το βράδυ? Την ημέρα να φανταστώ θα βρούμε λύση με τις μετακινήσεις, από οτι κατάλαβα η στάση του μετρό δεν είναι μακριά.
 

mihalisio

Member
Μηνύματα
45
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
μαϊάμι,φλόριντα
Είδα οτι βρίσκεται μακριά απο το Κολοσσαίο και κάπου διάβασα στο φορουμ πως καλύτερα είναι να μένεις προς τα εκεί κεντρικά. Εκεί προβληματίστηκα. Υπαρχει δηλαδή συγκοινωνία και το βράδυ? Την ημέρα να φανταστώ θα βρούμε λύση με τις μετακινήσεις, από οτι κατάλαβα η στάση του μετρό δεν είναι μακριά.
δεν ειναι αναγκη να μενεις κοντα στο κολοσσαιο.πραγματι δεν ειναι κεντρικα αλλα στη ρωμη δεν εχεις κανενα προβλημα.ειναι απο τις πολεις που περπατιουνται ευκολα και που ΑΝ ΔΕΝ τις περπατησεις δεν τις απολαμβανεις.επισης κατα την γνωμη μου το μετρο της ρωμης δεν βολευει και ειναι και μικρο σχετικα..μην αγχωνεσαι,απλα προετοιμασου γιαα περπατημα.μονο ετσι θα δεις την ρωμη και θα την απολαυσεις.οσο αφορα την ασφαλεια,επισης δεν εχεις θεμα.εγω εμενα στο τερμινι.ολοι μου ελεγα "μακρυα απο εκει",και οντως ειναι μαλλον η πιο ασχημη περιοχη στη ρωμη,αλλα και παλι ουτε φοβηθηκαμε ποτε ουτε κινδυνευσαμε σε κατι.αυτα.καλα να περασεις.
 

flying Doc

Member
Μηνύματα
200
Likes
378
Για το Κολοσσαίο παίρνει το μετρό (Lepanto για Termini, αλλαγή γραμμής, τη ΜΠΛΕ, και τσοοοοοοοουυυυυπ, σε 2 στάσεις ΜΠΡΟΣΤΑ στο Κολοσσαίο).

Όσοι για τη συγκοινωνία το βραδυ, τι να σου πω, τη Ρωμη τη γύρισα ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ (και 40ο υπό σκιά). Τo μετρό λειτουργεί ως τις 23:30 καθημερινά και ως 00:30 το Σαββατο.

Περισσότερο δε μπορω να σε βοηθήσω
 

nikoletou

Member
Μηνύματα
17
Likes
5
Ναι διαβασα και εγω για το Τερμινι και οι αποψεις του καθε ενα διαφερουν. Δεν με απασχολει το περπατημα ειμαι προετοιμασμενη αφου ολοι λενε αν θες να δεις τη Ρωμη πρεπει να περπατησεις. Αυτο θελουμε να την γυρισουμε, το μονο που με απασχολει ειναι η νυχτα... αν το κεντρο που απο οτι διαβαζω τωρα ειναι λεει προς Spagna k Trevi (αν ισχυει οτι εκει ειναι τα νυχτερινα μαγαζια) πως θα γυρναμε πισω αφου ειδα στο google maps πως οι αποστασεις με τα ποδια ειναι 35 λεπτα..
Δεν ειναι οτι καλυτερο για δυο γυναικες μονες οποτε η επιλογη μας θα ειναι μαλλον ταξι.
Ξερει κανεις το κοστος τους εκει? Επίσης θα μείνουμε 5 ημέρες, Τι πιστεύετε πως είναι must να δουμε στις μερες αυτες.
 

mihalisio

Member
Μηνύματα
45
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
μαϊάμι,φλόριντα
Ναι διαβασα και εγω για το Τερμινι και οι αποψεις του καθε ενα διαφερουν. Δεν με απασχολει το περπατημα ειμαι προετοιμασμενη αφου ολοι λενε αν θες να δεις τη Ρωμη πρεπει να περπατησεις. Αυτο θελουμε να την γυρισουμε, το μονο που με απασχολει ειναι η νυχτα... αν το κεντρο που απο οτι διαβαζω τωρα ειναι λεει προς Spagna k Trevi (αν ισχυει οτι εκει ειναι τα νυχτερινα μαγαζια) πως θα γυρναμε πισω αφου ειδα στο google maps πως οι αποστασεις με τα ποδια ειναι 35 λεπτα..
Δεν ειναι οτι καλυτερο για δυο γυναικες μονες οποτε η επιλογη μας θα ειναι μαλλον ταξι.
Ξερει κανεις το κοστος τους εκει? Επίσης θα μείνουμε 5 ημέρες, Τι πιστεύετε πως είναι must να δουμε στις μερες αυτες.
δεν εχω ιδεα για ταξι,δεν το πηραμε ουτε μια φορα.το κεντρο πραγματι ειναι προς σπανια και τρεβι,αλλα η νυχτερινη ζωη δεν ειναι εκει.γυρισαμε ολο το κεντρο βραδυ και δεν ειχε τιποτα.την τελευταια μερα μαθαμε οτι η νυχτερινη ζωη της ρωμης ειναι στο τραστεβερε...κατα ποσο ισχυει δεν γνωριζω,αλλα μερα που περασαμε απο εκει ειχε πολλα εστιατορια-καφε-μαγαζακια για χαζι,οποτε υποθετω οτι εκει επαιζε βραδυνη διασκεδαση...βεβαια εγω δεν ψαχνω μπαρακια πουθενα στο εξωτερικο,μεχρι τις 12 το βραδυ ειμαι ψοφιος στο κρεβατι...
οσο το τι θα δειτε εκει 5 μερες,τι να πρωτοπουμε..ολο το κεντρο της ρωμης και το βατικανο ειναι οπως σωστα εχουν πει πριν απο μενα "το μεγαλυτερο υπαιθριο μουσειο του κοσμου"..πραγματικα μεγαλειωδης πολη..
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.610
Likes
12.433
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Γιατί πρέπει οπωσδήποτε να κλείσετε με αυτό το ξενοδοχείο? Στο tripadvisor δεν έχει και τις καλύτερες κριτικές. Γιατί δεν το ψάχνετε λίγο παραπάνω? Στο booking.com, ας πούμε, για αρχή.
Ο Φεβρουάριος δεν είναι high season. Πολύ πιθανόν να βρείτε πιο κεντρικά, με λίγο περισσότερα χρήματα ή στην ίδια περιοχή σε καλύτερο ξενοδοχείο με τα ίδια χρήματα. Δεν ξέρω πότε θέλετε να πάτε, αλλά σε πρόσφατη συζήτηση
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%F1%FE%F0%E7/22295-%F1%FE%EC%E7-%EA%E1%EB%FD%F4%E5%F1%E7-%F0%E5%F1%E9%EF%F7%DE-%E3%E9%E1-%E4%E9%E1%EC%EF%ED%DE-%F0%F1%EF%F4%DC%F3%E5%E9%F2-%EF%E9%EA%EF%ED%EF%EC%E9%EA%EF%FD-%EE%E5%ED%EF%E4%EF%F7%E5%DF%EF%F5-18.html#post460716, είχε αναφερθεί, σε φάση αναζήτησης, ένα πολύ κεντρικό ξενοδοχείο σε καλή τιμή. Αν ψάξεις λίγο το ίδιο θέμα θα βρεις και άλλα.
 

vierinia

Member
Μηνύματα
27
Likes
17
Πάντως εμένα δεν μου φαίνεται και καμία τρομερή προσφορά. μην παρασύρεσαι από το -50%.
Θα σου πρότεινα τα 3 παρακάτω ξενοδοχεία που είναι σε τιμές κοντά στο μπάτζετ σου (αν και δεν ξέρω ακριβώς τις μέρες που ταξιδεύεις) και έχουν πολύ καλά reviews.
Hotel des Artistes (Rome, Italy) - Hotel Reviews - TripAdvisor
Hiberia Hotel (Ρώμη, Ιταλία) - Ξενοδοχείο Κριτικές - TripAdvisor
Hotel Camelia (Rome, Italy) - Hotel Reviews - TripAdvisor
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Γεια σας, είμαι καινούργια στο γκρουπ αν και το επισκέπτομαι συχνά για πληροφορίες. Αυτή την φορά θα χρειαστώ την βοήθειά σας! Θα πάω στην Ρώμη τον άλλο μήνα και ήθελα να κλείσω άμεσα τώρα το ξενοδοχείο που βρήκα σε προσφορά από Groupon.
Θα ήθελα σας παρακαλώ να με βοηθήσετε ως προς την περιοχή που βρίσκεται γιατί έχω χαθεί λίγο εδώ μέσα. Το ξενοδοχείο είναι το εξής.. Ferrari HOME - Home
Απόσο είδα δεν βρίσκεται κεντρικά. Τι προβλήματα θα αντιμετωπίσω με την απόσταση αυτή? Κυρίως όσον αφορά το βράδυ.. Εχω περιθώριο δυο μέρες για να το κλείσω οπότε πρέπει να βιαστώ. Οτι άλλες πληροφορίες θα μπορούσατε να μου δώσετε σχετικά με Ρώμη θα χαρώ πολύ!
Στη θεση σου αλλα πραγμα θα μ' απασχολουσε και οχι η αποσταση του απο το κεντρο...
 

nikoletou

Member
Μηνύματα
17
Likes
5
Λοιπον οι ημερομηνιες που παμε ειναι 03/02 - 08/02 πεντε νυχτες διαμονη. Τελικα μετα απο πολυ ψαξιμο το απορριψαμε το συγκεκριμενο και κοιταμε καπου πιο κεντρικα. Με μια ματια στο booking βρηκα στη περιοχη PIazza Navona Booking.com: Ξενοδοχείο La Mongolfiera Rooms, Ρώμη, Ιταλία - 138 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα! και το
Booking.com: La Residenza Dell'Angelo, Ρώμη, Ιταλία - 115 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!
Τα λεφτα που κυμαινομαστε ειναι γυρω στα 350 ευρω και για τις πεντε βραδιες. Θελαμε κατι οικονομικο και αξιοπρεπες δεν μας απασχολουνε τα πολυτελειες λογω του οτι μονο στο ξενοδοχειο δεν θα καθομαστε..
Καποια αλλη προταση για ξενοδοχειο και περιοχη μηπως?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.678
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom