Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

gatath

Member
Μηνύματα
108
Likes
62
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Στο olympico μπορείς να πας μόνο αν είναι να δεις αγώνα. Διαφορετικά δεν σ' αφήνουν να περάσεις την εξωτερική πύλη ούτε απλά για να κάνεις τον κύκλο του γηπέδου και να το δεις απο λίγο πιο κοντά... Χωρίς εισιτήρια μην μπείτε στον κόπο.
 

stub_born

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Καλησπέρα σε όλους. Λογικά θα τα ακούσω από αρκετούς, θα κάνω όμως πως δεν το είδα:p
Ανοίγω νέο θέμα, το οποίο θα μπορούσε να ανήκει ήδη στα προυπάρχοντα για Ρώμη και Easyjet, απλά επειδή περιλαμβάνει και τα δυο, και σκέφτηκα να ανοίξω ένα καινούριο. Λοιπόν, η κατάσταση έχει ως εξής.
Έχω κάποια λίγα χρήματα στην άκρη. (200-250 ευρά).
Ήθελα να κάνω κάποιο ταξιδάκι, αλλά για διάφορους λόγους(κυρίως της κλασσικής ασυνεννοησίας που διέπει την παρέα μου-άλλων προγραμμάτων-απουσίας όρεξης) δεν ψήνεται κανείς από την παρέα. Εγώ έχω σκαλώσει και λέω να πάω μόνος μου, έτσι απλά για λίγες μέρες να δω τα μέρη και να γυρίσω λίγο από εδώ και από κει.
Έχω βρει ήδη πτήσεις από easyjet, την οποία δεν έχω προτιμήσει στο παρελθόν και ξέρω τι παίζει πάνω-κάτω, αξίζει όμως για το περιορισμένο budget μου. Έτσι και αλλιώς, ελάχιστα πράγματα σκοπεύω να πάρω μαζί μου.
Οι καλύτερες τιμές που βρήκα είναι για αναχώρηση 22 Μαίου και επιστροφή στις 28. (είχε και για πιο πρόσφατα, που θα προτιμούσα, αλλά ήταν αρκετά λεφτά η διαφορά, αν αναλογιστείς πως το budget είναι 200+-)
Έχω κάνει την σχετική έρευνα σε hostels κλπ, το μόνο που χρειάζομαι να ξέρω, επειδή δεν έχω ιδέα από την Ρώμη και δεν έχω ξαναπάει, είναι σε ποια περιοχή μου προτείνετε να μείνω. Επίσης αν νομίζετε οτι θα χαθώ ή κάτι τέτιοιο, αφού δεν μιλάω ιταλικά, και οι ιταλοί δεν πολυμιλάνε αγγλικά :roll:Θέλω να γυρνάω στην πόλη-υποθέτω καλό καιρό θα έχει- και τα υπόλοιπα, μνημεία κλπ σιγά-σιγά. Ευχαριστώ πολύ και πάλι, και όποιος τυχόν θέλει να προσθέσει ο,τιδήποτε άλλο.. ευχαριστώ :D
 

stub_born

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Καλησπέρα. Τα 200-250 είναι για τα έξοδα εκεί, χώρια τα εισιτήρια.
Ε, στην ανάγκη αν χρειαστεί προσθέτω κάτι ακόμα, καθώς υπάρχει αρκετός καιρός μπροστά μας.
Απλά γενικά την συγκεκριμένη φορά δεν με ενδιαφέρουν ανέσεις, φοιτητής είμαι (20) και είπα απλά να ζήσω λίγο την πόλη. Ευχαριστώ και πάλι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.089
Καλησπέρα. Τα 200-250 είναι για τα έξοδα εκεί, χώρια τα εισιτήρια.
Ε, στην ανάγκη αν χρειαστεί προσθέτω κάτι ακόμα, καθώς υπάρχει αρκετός καιρός μπροστά μας.
Απλά γενικά την συγκεκριμένη φορά δεν με ενδιαφέρουν ανέσεις, φοιτητής είμαι (20) και είπα απλά να ζήσω λίγο την πόλη. Ευχαριστώ και πάλι.
Απλά, μπορείς να δεις και σε λιγότερο από 6 μέρες την πόλη και να είσαι πιο άνετος οικονομικά με το ίδιο budget. Δεν πειράζει αν δώσεις 10-20 ευρώ παραπάνω στο εισιτήριο. 4 μέρες φτάνουν μια χαρά. Είναι κρίμα να μην μπορέσεις να μπεις στα μνημεία λόγω εισιτηρίου και θα βαρεθείς.
 

stub_born

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Ωραία, σωστή και το τσεκάρω τώρα. (Ισχύει πως τόσες μέρες θα βαρεθώ μόνος μου). Ευχαριστώ πολύ :)
 

marina12

Member
Μηνύματα
86
Likes
2
παιδιά καλησπέρα,ψάχνω πολύ εντατικά για ξενοδοχείο στη ρώμη και είναι όλα πανάκριβα.Θέλω ένα πολύ οικονομικό ξενοδοχείο,σχετικά κεντρικό απλά για έναν ύπνο,να είναι σε νορμάλ κατάσταση.Δεν βρήκα τίποτα ανάλογο.Όποιος έχει καμιά ιδέα ας ενημερώσει.Ευχαριστώ!!
 

tai

Member
Μηνύματα
290
Likes
87
Ταξίδι-Όνειρο
το τελος του δρομου
παιδιά καλησπέρα,ψάχνω πολύ εντατικά για ξενοδοχείο στη ρώμη και είναι όλα πανάκριβα.Θέλω ένα πολύ οικονομικό ξενοδοχείο,σχετικά κεντρικό απλά για έναν ύπνο,να είναι σε νορμάλ κατάσταση.Δεν βρήκα τίποτα ανάλογο.Όποιος έχει καμιά ιδέα ας ενημερώσει.Ευχαριστώ!!
ΑΥΤΟ Με τοσο καλες κριτικές δεν ειναι φτηνό?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.006
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom