Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Είσαι σίγουρη ; Τα δωμάτια είναι matrimoniale και δεν είναι στο κεντρο της πόλης
Είναι όμως πεντακάθαρο , free wifi και πρωινό μέσα στη τιμη
Αν είστε με αυτοκίνητο έχει και χώρο στη γειτονιά για πάρκινγκ
Αν δεν είστε , έχει στάση λεωφορείου στα 100 μέτρα ( και βραδυνο περικαλω )
CLEOPATRA B & B
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Είσαι σίγουρη ; Τα δωμάτια είναι matrimoniale και δεν είναι στο κεντρο της πόλης
Είναι όμως πεντακάθαρο , free wifi και πρωινό μέσα στη τιμη
Αν είστε με αυτοκίνητο έχει και χώρο στη γειτονιά για πάρκινγκ
Αν δεν είστε , έχει στάση λεωφορείου στα 100 μέτρα ( και βραδυνο περικαλω )
CLEOPATRA B & B
Γιατί να μην είμαι σίγουρη..;; Εγω σου έχω απόλυτη εμπιστοσύνη σε αυτά τα θέματα, ξέρω πως ότι μπατζετ σου δώσω θα μου βρεις την καλύτερη δυνατή λυση....;)
Αλλάααα αυτοκινητο στη Ρωμη ποτέ!! Ρε αρνουμαι να μπω σε οποιοδηποτε μμμ σε αυτή την πόλη!! Ποδαράκια 4ever!! Γι'αυτο μου ειναι προβληματακι που δεν είναι κέντρο αλλά το κρατάω γιατί ποτέ δεν ξέρεις......... Μου αρέσει και το όνομα...:bleh:
Grazieeee....:)
 

marina12

Member
Μηνύματα
86
Likes
2
παιδιά ψάχνω διαμονή στη ρώμη,αλλά δεν βρίσκω κάτω απο 70 τη βραδυά....έχετε κάποια πρόταση?το μόνο που θέλω είναι να είναι σχετικά κεντρικό.Για έναν ύπνο θα πηγαίνουμε μόνο.
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
παιδιά ψάχνω διαμονή στη ρώμη,αλλά δεν βρίσκω κάτω απο 70 τη βραδυά....έχετε κάποια πρόταση?το μόνο που θέλω είναι να είναι σχετικά κεντρικό.Για έναν ύπνο θα πηγαίνουμε μόνο.
Αυτό το σχετικά κεντρικό προσδιορισε το λιγο...Οπως επισης και ποια περιοδο πατε.....Γενικα, κεντρικο και κατω απο 70 ευρω ειναι λιγακι δυσκολο..........Ισα ισα που το 70 μου φαινεται πολυ καλη τιμη για Ρωμη!!!
 

marina12

Member
Μηνύματα
86
Likes
2
τέλη μαίου θα πάμε..κεντρικό του τύπου απο τέρμινι και κάτω..βρήκα ένα 20 λεπτά απο το κολοσσαίο...αλλά πάλι μακρυά μου φαίνεται απο το κέντρο..απο ό,τι βλέπω όμως η ρώμη γενικά είναι ακριβή σε διαμονή.
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
τέλη μαίου θα πάμε..κεντρικό του τύπου απο τέρμινι και κάτω..βρήκα ένα 20 λεπτά απο το κολοσσαίο...αλλά πάλι μακρυά μου φαίνεται απο το κέντρο..απο ό,τι βλέπω όμως η ρώμη γενικά είναι ακριβή σε διαμονή.
Ωραια, κανε και μια αναζητηση γυρω απο την Piazza della Repubblica....Ειναι ελαχιστα πιο πανω και αριστερα απο το Τερμινι οπως κοιτας το χαρτη και είναι πολύ βολική περιοχή... Στη Via Cavour κοιταξες;; Και στην περιοχη εκει υπαρχουν καποια πιο οικονομικα ξενοδοχεια ή b&b...Tελη Μαιου ειναι πολυ λογικο να ειναι υψηλες οι τιμες παντως αν και γενικοτερα η Ρωμη το εχουμε ξαναπει, δεν θεωρειται φθηνος προορισμος και το 70ρι μου φαινεται ψιλο-οκ....Νομιζω οτι σε αυτες τις τιμες 60-70 ευρω ειναι πολυ καλα αν βρεις κατι, πιο κατω δυσκολο.....
 

NIKIMAK

Member
Μηνύματα
75
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
ξανά Νέα Υόρκη και ξανά
Προετοιμάζω - προσπαθώ - το ταξίδι μας στη Ρώμη για μεθαύριο. Λίγο έχω μπερδευτεί με το Βατικανό. Από το site του είδα Vatican Museums - Online Ticket Office ότι υπάρχουν 2 κατηγορίες εισιτηρίων για μεμονωμένους επισκέπτες. Επιλέγοντας τα "Admission tickets" δεν έχεις τη δυνατότητα να πας στον Αγ. Πέτρο. Ενώ αν επιλέξεις "Guided tours for individuals", πληρώνοντας 37€ πηγαίνεις στον Αγιο Πέτρο και στα Μουσεία.
Άλλωστε...."the Sistine Chapel will remain closed to the public from 1.00 p.m. of Tuesday 5 March until further notice. During the same period, the Borgia Apartment and the Collection of Modern Religious Art will not be included in visits to the Vatican Museums."
Έχω καταλάβει κάτι λάθος;;;; Τι με συμβουλεύετε να κάνω;;
Το ταξίδι θα είναι 3ημερο, είναι η πρώτη φορά που επισκέπτομαι την Ιταλία, δεν είμαι fan των Μουσείων και γενικότερα των μνημείων ιστορίας και τέχνης εκτός λίγων περιπτώσεων, γι' αυτό και θέλω να δω το Βατικανό μέσα σε αυτό το 3ημερο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.040
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Προετοιμάζω - προσπαθώ - το ταξίδι μας στη Ρώμη για μεθαύριο. Λίγο έχω μπερδευτεί με το Βατικανό. Από το site του είδα Vatican Museums - Online Ticket Office ότι υπάρχουν 2 κατηγορίες εισιτηρίων για μεμονωμένους επισκέπτες. Επιλέγοντας τα "Admission tickets" δεν έχεις τη δυνατότητα να πας στον Αγ. Πέτρο. Ενώ αν επιλέξεις "Guided tours for individuals", πληρώνοντας 37€ πηγαίνεις στον Αγιο Πέτρο και στα Μουσεία.
Άλλωστε...."the Sistine Chapel will remain closed to the public from 1.00 p.m. of Tuesday 5 March until further notice. During the same period, the Borgia Apartment and the Collection of Modern Religious Art will not be included in visits to the Vatican Museums."
Έχω καταλάβει κάτι λάθος;;;; Τι με συμβουλεύετε να κάνω;;
Το ταξίδι θα είναι 3ημερο, είναι η πρώτη φορά που επισκέπτομαι την Ιταλία, δεν είμαι fan των Μουσείων και γενικότερα των μνημείων ιστορίας και τέχνης εκτός λίγων περιπτώσεων, γι' αυτό και θέλω να δω το Βατικανό μέσα σε αυτό το 3ημερο.
Η είσοδος στον Αγ. Πέτρο είναι δωρεάν, αλλά γίνεται από άλλη είσοδο στην πλευρά της ομώνυμης πλατείας. Η είσοδος και έξοδος των μουσείων είναι από την άλλη άκρη του... κράτους, και η πορεία μέσα στο μουσείο είναι "γραμμική", δηλαδή εκτός από λίγες εξαιρέσεις, δε μπορείς να δεις τα εκθέματα με τη σειρά που εσύ θες. Η πορεία μέσα στο μουσείο φτάνει και μέχρι δίπλα στην πλατεία, όπου υπάρχουν και κάποιες έξοδοι για όσους δε θέλουν να δούν τους τελευταίους χώρους του μουσείου (στους οποίους όμως περιλαμβάνεται η πινακοθήκη και η περίφημη γυριστή σκάλα). Οι ξεναγήσεις που περιλαμβάνουν και τον Αγ. Πέτρο, χρησιμοποιούν συνήθως μια από αυτές τις εξόδους (δεν ξέρω για τη συγκεκριμένη του ίδιου του μουσείου, αλλά μου έχει τύχει σε άλλη), με αποτέλεσμα ο επισκέπτης να χάνει ένα από τα πιο ενδιαφέροντα τμήματα του μουσείου. Με κλειστή την Capella Sistina, όμως, λόγω της εκλογής του νέου Πάπα, δεν ξέρω πως θα διαμορφωθεί η πορεία στο μουσείο, και αν θα είναι ανοικτές ή όχι αυτές οι έξοδοι.

Σε κάθε περίπτωση, η γνώμη μου είναι να δείτε κανονικά τα μουσεία, με το κανονικό εισιτήριο, και στη συνέχεια αφού βγείτε και να περπατήσετε μέχρι τον Αγ. Πέτρο και να μπείτε κι εκεί.
 

NIKIMAK

Member
Μηνύματα
75
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
ξανά Νέα Υόρκη και ξανά
Δηλαδή για να επισκεφτούμε τον Αγ. Πέτρο θα πρέπει να συμμετέχουμε σε γκρουπ και να πληρώσουμε 37€ έκαστος;;

Γνωρίζετε κάτι σχετικό για να με βοηθήσετε εσείς που έχετε βρεθεί στο Βατικανό;;
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.099
Likes
23.960
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Δηλαδή για να επισκεφτούμε τον Αγ. Πέτρο θα πρέπει να συμμετέχουμε σε γκρουπ και να πληρώσουμε 37€ έκαστος;;

Γνωρίζετε κάτι σχετικό για να με βοηθήσετε εσείς που έχετε βρεθεί στο Βατικανό;;
Όχι, η είσοδος είναι δωρεάν.
 

NIKIMAK

Member
Μηνύματα
75
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
ξανά Νέα Υόρκη και ξανά
taver said:
Όχι. Τόσο δυσνόητα τα γράφω?
δυστυχως η απαντηση σου στον υπολογιστη μου δεν εμφανιστηκε παρα μονο οταν εστειλα το δευτερο μνμ. Μετα δεν μπορουσα να το σβησω γιατι εχει κολλησει το συμπαν.......
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom