Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

GIANA

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ταυλάνδη
samion ευχαριστώ, πολύ καλή η προτασή σου και φαίνεται να είναι στον δρόμο μας. Από ότι κατάλαβα είσαι ο ειδικός. Έχεις να προτείνεις κάτι άλλο? Τώρα που σε βρήκα θα σε πεθάνω στις ερωτήσεις. :lol:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.318
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
samion ευχαριστώ, πολύ καλή η προτασή σου και φαίνεται να είναι στον δρόμο μας. Από ότι κατάλαβα είσαι ο ειδικός. Έχεις να προτείνεις κάτι άλλο? Τώρα που σε βρήκα θα σε πεθάνω στις ερωτήσεις. :lol:
να σου προτεινουμε πολλα..αλλά μαλλον θα πρεπει να κανεις κι εσυ κανα υπολογισμό. το 7 που λες οτι φθανεις Μπαρι μπορει να σημαινει ανετα 9+ στην autostrada, αν δεν υπαρχει καθυστερηση γιατι αλλιως.....και θες και 6 ωρες για Ρώμη χωρίς να υπολογιζεις την κινηση να μπεις στο κεντρο, αν πας εκει. και για να εισαι και πριν νυχτωσει, σημαινει κανα 2 ωρες ελευθερες. για τοσο λιγο χρονο δεν μπορω να σκεφτω κατι καλύτερο απο το εντυπωσιακό και ιστορικό Montecassino. ισως και μια γρηγορη βολτα στο Trani, χωρις να το απολαυσετε βεβαια, στα πεταχτα.
 

GIANA

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ταυλάνδη
Βρε samion γιατί με προσγειώνεις απότομα? Έχω υπολογίσει ότι θέλω 5 ώρες μέχρι την Ρώμη. Ευτυχώς που θα έχει μεγαλώσει και άλλο η μέρα οπότε και στις 9 το βράδυ να φθάσουμε δεν είναι πρόβλημα, αρά θέλω να πιστεύω ότι έχω σίγουρα 5-6 ώρες ώστε να δω κάτι στην διαδρομή.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.318
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Βρε samion γιατί με προσγειώνεις απότομα? Έχω υπολογίσει ότι θέλω 5 ώρες μέχρι την Ρώμη. Ευτυχώς που θα έχει μεγαλώσει και άλλο η μέρα οπότε και στις 9 το βράδυ να φθάσουμε δεν είναι πρόβλημα, αρά θέλω να πιστεύω ότι έχω σίγουρα 5-6 ώρες ώστε να δω κάτι στην διαδρομή.
οι 5-6 ωρες ισα ισα φθανουν για τα 2 μερη που ειπα. χωρις να θελω να σε απογοητευσω, απλα μην εχεις μεγαλες προσδοκιες..ποιο πλοίο φθάνει στις 7 στο Μπάρι? έτσι από περιέργεια...για να σου υπολογίσω τι ώρα (πραγματική) θα φτάσετε...
 

GIANA

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ταυλάνδη
Το Superfast 2. Την πρώτη φορά που το έκανα αυτό το ταξίδι το πλοίο έφθασε ακριβώς στην ώρα του. Τι να πω? Λες να ήμουνα τόσο τυχερή την πρώτη φορά?
 

GIANA

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ταυλάνδη
Τώρα με προσγείωσες για τα καλά. Ήξερα ότι φθάνει στην 8.30, αλλά δεν είχα καταλάβει ότι ήταν τοπική ώρα. Υπολόγιζα και μια ώρα πίσω, λογω διαφοράς. Τέλος πάντων, τι να κάνουμε? Αυτά έχουν τα ταξίδια.
 

swift96gr

Member
Μηνύματα
188
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ότι κάτσει
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη (ξανά)
Εγω γι αυτο προτεινα ενδιαμεση διανυκτέρευση ενδιαμεσα γιατι αλλιως δεν προλαβαινεις να δεις και πολλά.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.318
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εγω γι αυτο προτεινα ενδιαμεση διανυκτέρευση ενδιαμεσα γιατι αλλιως δεν προλαβαινεις να δεις και πολλά.
σαν πού δηλ?
γιατι εγω δεν θα προτεινα διανυκτερευση στη διαδρομή..διανυκτερευσεις στη Ναπολη ή στο Μπάρι ναι..
στη διαδρομή αξίζει το Montecassino και η παράκαμψη προς castelli romani στο ύψος του Valmontone, το οποίο αξίζει ιδιαιτερα αν εχετε παιδιά (θεματικό πάρκο) ή για σοπινγκ (outlet). η παρακαμψη αυτή θέλει το χρόνο της για να δειτε τις λιμνες, χωριά κλπ. από την ωρα της παρακαμψης 3-4 ωρες μινιμουμ. οπότε φθανετε ως εκει πρωτα και αποφασιζετε επιτοπου.
στα υπόψη ότι η autostrada Α1 καλύπτεται πλέον ολη από tutor όπως και το τμημα της Α14 βορεια του Μπάρι, μη διανοηθειτε να ξεπερασετε τα ορια ταχυτητας, τα προστιμα τσουζουν..
 

swift96gr

Member
Μηνύματα
188
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ότι κάτσει
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη (ξανά)
σαν πού δηλ?
γιατι εγω δεν θα προτεινα διανυκτερευση στη διαδρομή..διανυκτερευσεις στη Ναπολη ή στο Μπάρι ναι..
Έμεινα στην Nola (έξω από την Νάπολη) μονο και μονο για να σπάσω τη διαδρομή και για να πάω στην Πομπηία.
 

giorgaros

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
SINGAPORE- BALI
Ταξίδι-Όνειρο
KOYBA
γεια σας σε ολους!!!
σε λιγες ημερες θα παω ρωμη!!!
τα κυριοτερα αξιοθεατα ειναι το συντιβανι το βατικανο και το κολοσσαιο!!!
ποιο αλλο μου προτεινετε? θα παω για τρεις ημερες!!!
που θα φαω οικονομικα και καλα?:roll:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.270
Μηνύματα
885.831
Μέλη
38.948
Νεότερο μέλος
Stella_r

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom