Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Πεινούσαμε πολύ!!!Και ποτέ δε λέω όχι σε ιταλικό self service ακόμη και στο αεροδρόμιο, τους έχω αδυναμία. Πάντως την επόμενη φορά που θα βρεθώ στο FCO θα σε συμβουλευτώ γιατί μη γνωρίζοντας τι ακριβώς ψάχνω, όλο χανόμουν εκεί μέσα. Για το στόρυ πήρα καταπληκτικό λιμοντσέλο από το αεροδρόμιο.
Τσ... τσ.... Ελληνες....
υπογραφή: Φροιλαιν Μαρλέν Ντιχάου
 

guess who!!!

Member
Μηνύματα
58
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!
Γεια σας! Μπορείτε να με βοηθήσετε σε ένα προβληματισμό που έχω? Προκειται να ταξιδέψουμε σε λίγες μέρες για Ρώμη, όπου θα κάνουμε μία μόνο διανυκτέρευση, και την άλλη μέρα θα φύγουμε για Γερμανία. Συγκεκριμένα φτάνουμε Ρώμη μεσημέρι στο CIAMPINO και αναχωρούμε από Ρώμη την άλλη μέρα το μεσημέρι πάλι από CIAMPINO. Καθώς τα λεωφορεία από το αεροδρόμιο φτάνουν στη Ρώμη στο τέρμινι - via marsala και φεύγουν πάλι από εκεί,σίγουρα το πιο βολικό για εμάς είναι να μείνουμε κάπου εκεί κοντά, ώστε να μην ταλαιπωρηθούμε με άσκοπες μετακινήσεις και κουβάλημα βαλίτσας κλπ.
Σημειωτέον ότι έχουμε ξαναπάει Ρώμη και έχουμε δει όλα τα αξιοθέατα κλπ, οπότε όλο το απόγευμα και το άλλο πρωί μόνο θα βολτάρουμε στις πλατείες, καφέδες, φαγητά, παγωτά και όλα τα σχετικά και ωραία!!!
Ξέρω ότι η περιοχή του τέρμινι δεν είναι και ό,τι καλύτερο, αλλά σαφώς μας εξυπηρετεί καλύτερα από όλες (χώρια που είναι και πιο οικονομικά)...
Σας παρακαλώ πολύ, όποιος γνωρίζει ή ταξίδεψε πρόσφατα, μπορείτε να με ενημερώσετε:
1) Η περιοχή του τέρμινι ακι της via marsala είναι ΠΟΛΥ χάλια?
2) Μήπως η περιοχή νότια του τέρμινι προς via cavour είναι καλύτερα?
3) Εάν είναι όντως χάλια, προς κέντρο (via nationale κλπ) γνωρίζετε κάποιο σχετικά οικονομικό ξενοδοχείο? Φεύγουμε σε δύο εβδομάδες (18-19 Σεπτεμβρίου) και οι τιμές έχουν ξεφύγει..
Σας ευχαριστώ πολύ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.295
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1) Η περιοχή του τέρμινι ακι της via marsala είναι ΠΟΛΥ χάλια?
2) Μήπως η περιοχή νότια του τέρμινι προς via cavour είναι καλύτερα?
1. καθολου. ρομαντική δεν ειναι αλλα ασφαλης όλο το 24ωρο.
2. μμμ, για μενα τα ιδια ειναι. ισως λιγο καλυτερα.
(αφού άνοιξες θέμα ειδικό μην το ποσταρεις σε άλλα 10 θέματα. φαντασου να εκαναν όλοι το ίδιο..)
 

guess who!!!

Member
Μηνύματα
58
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!
Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Έχεις δίκιο για το ποστ, απλά ήθελα να το εξειδικεύσω γιατί θα μείνουμε Ρώμη μόνο για ένα βράδυ και έχουμε άλλωστε ξαναπάει. Εάν ταξιδεύαμε για πιο πολλές μέρες θα ήταν άλλα τα κριτήρια για την επιλογή ξενοδοχείου.
Με την ευκαιρία, γνωρίζεις μήπως για καμμία ενδιαφέρουσα εκδήλωση στις 18 του μήνα? Ή για κανένα new entry στηνπόλη? Σου είμαι υπόχρεη.
 

tsiamaloug

Member
Μηνύματα
34
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
όσα ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
νησιά Πάσχα
http://www.booking.com/hotel/it/alma-de-roma.en-gb.html?

Μήπως κάποιος έχει μείνει εδώ?

http://www.booking.com/hotel/it/armonie-romane.html?

είμαι μεταξύ των δύο. το ένα κοντά στο Τέρμινι Via Gaeta 64, Central Station, 00185 Rome
το άλλο vatican city
με δεδομ ένο ότι θα βρισκόμαστε ρώμη για 2,5 μέρες και ότι οι τιμές έχουν ξεφύγει αφού τα κλείνουμε όλα τελευταί στιγμή (για 21 με 24 Σεπτέμβρη) τι θα μου προτείνατε?

Σας ευχαριστω
 

jimar

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
καλησπερα στη παρεα τον δεκεμβρη θα ταξιδεψω στη Ρωμη κ αρχισα να ψαχνω για ξενοδοχεια.Διαβασα τις αποψεις σας κ ειδα τις "βολικοτερες" περιοχες αλλα μιας κ λεω να νοικιασω αυτοκινητο ωστε να μην εχω το αγχος των μμμ ειδικα το βραδυ,βρισκω πολυ φτηνα ξενοδοχεια αρκετα εξω κ συγκεκριμενα
http://www.booking.com/hotel/it/domina-roma-capannelle-conference.el.html?aid=311101;label=hotel-85125-it-ItBeMwpq*xO68qyVdeiiTAS25160814977:pl:ta:p1:p2:ac:ap1t1:neg;sid=dcd093f04c9970d13a9428d53fd14c28;dcid=1;checkin=2013-12-26;checkout=2013-12-29;srfid=9de92e2260e09cecd7c1b1420af7d6d6a290c5ccX1
http://www.booking.com/hotel/it/artis-roma.el.html?aid=311101;label=artis-roma-5WfHyyNkomhwfN5EOQCqoAS5056747937:pl:ta:p1:p2:ac:ap1t1:neg;sid=dcd093f04c9970d13a9428d53fd14c28;dcid=1;checkin=2013-12-26;checkout=2013-12-29;srfid=733715a6575ce23f70067ec2c78cccf36e08ee0eX1

θελω να ρωτησω αν καποιος εχει μεινει σε καποιο απο αυτα η τοσο εξω απο ρωμη κ αν τελικα τον βολεψε η το μετανιωσε?θυμιζω θα νοικιασουμε αυτοκινητο
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Ρωμη και αυτοκινητο;
Δεν ξερω αλλα μου ακουγεται χαλια σαν ιδεα. Δεν το λεω με κακια αλλα οπως θα το ελεγα σε ενα φιλο μου.
Τα λεφτα που ειναι να δωσεις σε αυτοκινητο, παρκινγκ, βενζινες και πιθανον καμια κληση τα βαζεις και βρισκεις καποιο ξενοδοχειο που να σε βολευει και να μην χρειαζεται να χρησιμοποιεις και πολυ τα μμμ.
 

jimar

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
το αυτοκινητο κοστιζει μονο 80 ευρω για τρεις μερες.Οποτε σκεφτηκα να το κλεισω πιο πολυ για το βραδυ.ξερω οτι δε πολυβολευει λογω κινησης αλλα ειναι κ ευκολια πιστευω να το εχεις το βραδυ κ να μη ψαχνεις ταξι κ λεοφωρεια.οχι λες?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Γιατι να ψαχνεις για ταξι και για λεωφορεια οταν μπορεις να βρεις ξενοδοχειο που θα μπορεις να πας και με τα ποδια;
Ασε που χανεις και ολη τη μαγεια της πολης.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
& εγώ συμφωνώ ότι δεν έχει νόημα το αυτοκίνητο εαν μείνεις μόνο στη Ρώμη. Θα πρέπει να το παρκάρεις συνεχώς σε parking όταν είσαι στο κέντρο και να είσαι προσεκτικός μην φας καμιά κλήση πχ αν σε καταγραψει κάμερα στην ZLT. Πολύ αγχος για το τίποτα.
Βρες ενα ξενοδοχειο που να μπορεις να κινεισαι με τα πόδια. ώρα για το βράδυ το πολύ πολύ παίρνεις ενα ταξί, αλλά αν μένεις σχετικά κεντρικά δεν θα το χρειαστεις. Εμεις μέναμε κοντα στην Ρεπουμπλικα και απο παντού γυρνούσαμε με τα πόδια
 

jimar

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
ο μονος λογος ειναι το κοστος που ανεβαινει πολυ για ενα καλο σχετικα ξενοδοχειο κοντα στο κεντρο.Συμφωνω οτι ειναι υπεροχο να περπατας στη Ρωμη κ εννοειται πως θα το κανουμε ολη τη μερα αφου η φιλη μου θα παει κ πρωτη φορα.Ρωμη κ περπατημα πανε πακετο!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom